1. Učinkovitost metod za preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka v enoti intenzivne terapijeAlbert Aleksander Pravdič, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Poškodbe tkiva zaradi tlaka (PTT) predstavljajo pogost neželen dogodek, zlasti na enotah intenzivne terapije. Sedanje smernice za preprečevanje in zdravljenje PTT med drugim vključujejo repozicioniranje bolnikov, uporabo podpornih površin, ki enakomerno porazdelijo težo bolnika, ter uporabo zaščitnih oblog, ki zmanjšajo pritisk na ranljive dele telesa.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo pregleda literature. Literaturo smo iskali v petih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL Ultimate (EBSCOhost), MEDLINE (EBSCOhost), Cochrane Library in ScienceDirect. Potek iskanja literature smo prikazali s PRISMA diagramom. Ustrezne rezultate smo nato razporedili glede na hierarhijo dokazov in jih prikazali s pomočjo opisne sintezne in evalvacijske tebele.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 14 člankov. Rezultati so pokazali, da sta najzanesljivejši in najučinkovitejši metodi preprečevanja PTT uporaba profilaktičnih oblog in podpornih površin. Pozitivne rezultate so dosegli tudi z uporabo topikalnih pripravkov in uravnavanjem enteralne prehrane.
Razprava in zaključek: Največjo učinkovitost pri preprečevanju PTT odraslih, sprejetih na EIT, imajo profilaktične obloge in uporaba podpornih površin. Za vse vključene metode so potrebne kakovostne nadaljnje raziskave, specifične za to populacijo.
Ključne besede: poškodba tkiva zaradi tlaka, enota intenzivne terapije, učinkovitost, preprečevanje Objavljeno v DKUM: 21.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 93
Celotno besedilo (1,01 MB) |
2. Dejavniki tveganja za travmatsko možgansko krvavitevJure Preložnik, 2024, končno poročilo o rezultatih raziskav Opis: Travmatska poškodba možganov (TPM) in intrakranialna krvavitev (TMK) zaradi poškodbe glave še vedno predstavljata glavni vir invalidnosti in lahko vodita v telesne, kognitivne in psihološke motnje ter trajno invalidnost. Incidenca se razlikuje, najvišja je pri starejših ljudeh (1682 na 100.000 ljudi) in najnižja pri mladih odraslih (1010 na 100.000 ljudi). Ocenjuje se, da se pri 13 do 35 % pacientov po poškodbi glave razvije intrakranialna krvavitev. Naš cilj je bil najti različne dejavnike tveganja za intrakranialno krvavitev pri pacientih s poškodbo glave. Ključne besede: travmatska poškodba možganov, intrakranialna krvavitev, poškodba glave Objavljeno v DKUM: 20.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 18
Celotno besedilo (626,07 KB) |
3. Preprečevanje poškodbe zaradi pritiska v enoti intenzivne terapije: pregled literatureRebeka Strehar, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Poškodba zaradi pritiska nastane zaradi dolgotrajnega pritiska, trenja, vlage in drugih dejavnikov, kar je še posebej pogosto pri pacientih v enoti intenzivne terapije. 60,8 % poškodb zaradi pritiska nastane v enoti intenzivne terapije. V Sloveniji incidenca znaša 9,13 %. Namen zaključnega dela je narediti pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja preprečevanja poškodbe zaradi pritiska v enoti intenzivne terapije.
Metode: Izveden je bil pregled literature v podatkovnih bazah CINAHL Complete (EBSCOhost), ScienceDirect (Elsevier), PubMed in Web of Science. Potek pregleda je prikazan s PRISMA diagramom. Kritična ocena kakovosti člankov je bila opravljena z ocenjevalnim orodjem in orodjem za oceno projektov izboljšanja kakovosti. Izvedena je bila analiza in sinteza izbranih člankov s pomočjo evalvacijske ter sintezne tabele.
Rezultati: Izmed 134 člankov smo v pregled literature vključili 10 člankov, ki odgovarjajo na naše raziskovalno vprašanje. V enoti intenzivne terapije so najpogosteje uporabljeni ukrepi preprečevanja poškodbe zaradi pritiska ohranjanje integritete kože, ustrezen prehranski status, intervencije v povezavi z lego pacienta in organizacija dela.
Razprava in zaključek: Ugotovili smo, kako svežnji ukrepov bistveno pripomorejo k zmanjšanju incidence poškodbe zaradi pritiska. S pomočjo izbranih člankov smo opisali najpogostejše ukrepe preprečevanja poškodbe zaradi pritiska v enoti intenzivne terapije. Menimo, da so na opisanem področju potrebne nadaljnje raziskave. Ključne besede: poškodba zaradi pritiska, enota intenzivne terapije, preventiva, incidenca Objavljeno v DKUM: 04.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 92
Celotno besedilo (782,46 KB) |
4. Preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka med operativnim posegomLaura Kostreš, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Poškodba tkiva zaradi tlaka (PTT) je lahko pogost zaplet v perioperativni zdravstveni negi. Ključnega pomena je, da pacienta pred začetkom operativnega posega namestimo v ustrezen položaj in pri tem uporabimo pripomočke za preprečevanje PTT. Namen zaključnega dela je raziskati načine preprečevanja PTT med operativnim posegom.
Metode: Izvedli smo pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja preprečevanja PTT med operacijskim posegom. Uporabili smo deskriptivno oz. opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Cochrane Library.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 10 raziskav. Ugotovili smo, da lahko s pomočjo pripomočkov uspešno preprečimo ali zmanjšamo število PTT med operativnim posegom. S tem pa pripomoremo tudi k večjemu zadovoljstvu osebja ter manjšim stroškom.
Razprava in zaključek: Ob pregledu strokovne literature menimo, da je preprečevanje PTT v operacijski dvorani usmerjeno predvsem v uporabo različnih pripomočkov. Treba bi bilo narediti še kakšno raziskavo, ki bi temeljila na predstavitvi različnih položajev za preprečevanje PTT v operacijski dvorani. Ključne besede: poškodba tkiva zaradi tlaka, operativni poseg, položaji pacienta, pripomočki Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 35; Prenosov: 29
Celotno besedilo (1,12 MB) |
5. Psihološki vplivi in izzivi po poškodbah športnikovMaša Štrakl, 2024, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo zajema dejavnike poškodb, moč čustev ob spopadanju s poškodbo in z izzivi po poškodbi. Športniki, sploh vrhunski, so vsakodnevno izpostavljeni naporom, tako fizičnim kot psihičnim, kar na dolgi rok ne prinaša pozitivnih posledic. Namen diplomskega dela je bil s pomočjo spletne ankete pristopiti do različnih športnikov. Ugotoviti, kaj jih je pripeljalo do poškodbe, kako so se počutili ob srečanju z njo in kako je poškodba vplivala na njihovo psiho. Anketa je bila izvedena med športniki, in sicer z namenom izvedeti, kako in v kolikšni meri športnike podpirajo njihovi trenerji, klubi in morda tudi njihove zveze (ali jim stojijo ob strani, ko se poškodujejo, ali jim je zanje čisto vseeno). Teoretični del se je dotaknil dejavnikov poškodb (pričakovanja športnikov, nezdravo tekmovanje, primerjanje med športniki) in spopadanja s psihofizičnimi izzivi po poškodbi, na primer, kako sprejemamo poškodbo, kdo je kriv zanjo (ali smo sami ali za poškodbo krivimo nekoga drugega). V pomoč so bili strokovna literatura in članki na temo poškodb športnikov. Ključne besede: izzivi po poškodbah, športniki, poškodba, psihični vplivi, stres Objavljeno v DKUM: 30.08.2024; Ogledov: 103; Prenosov: 39
Celotno besedilo (2,38 MB) |
6. |
7. |
8. Preprečevanje sekundarnih možganskih okvar pri oskrbi poškodovanca na terenu s povečanim znotrajlobajskim tlakomŽiga Sirk, 2023, diplomsko delo Opis: Uvod: poškodbe glave oziroma travmatske poškodbe možganov so velik javno zdravstveni problem. S pravilnim ukrepanjem zniževanja znotrajlobanjskega tlaka in z ustreznim transportom lahko precej izboljšamo klinične izide pri takšnih pacientih.
Metode: uporabili smo opisno metodo dela in dodatno metodo analize, kompilacije, komparacije ter sinteze. Znanstveno literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL, ScienceDirect in v iskalniku Google Učenjak.
Rezultati: v končno analizo smo vključili 16 raziskav. Ugotovili smo, da traneksamična kislina ne vpliva na zmanjšano umrljivost, hipoksija in hipotenzija povečujeta umrljivost, predbolnišnična intubacija v primerjavi z intubacijo v urgentnem centru nima vpliva na umrljivost, ketamin, apliciran v bolusu, zniža znotrajlobanjski tlak, hipertonične raztopine, v primerjavi s fiziološko raztopino ali Ringerjevim laktatom, ne vplivajo na boljše možnosti preživetja, dvig vzglavja za 30° zniža znotrajlobanjski tlak.
Razprava in zaključek: traneksamična kislina nima vpliva na boljše preživetje in funkcionalne izide, hipoksija in hipotenzija pomembno vplivata na dodatne poškodbe možganov, predbolnišnična intubacija nima bistvene prednosti pred intubacijo v urgentnem centru, ketamin, apliciran v bolusu, zniža znotrajlobanjski tlak in je varen za uporabo. Trenutni podatki ne dovoljujejo priporočila o tem, kateri vrsti tekočine bi bilo potrebno dati prednost. Dvig vzglavja za 30° pripomore k zmanjšanju sekundarne poškodbe možganov Ključne besede: znotrajlobanjski tlak, predbolnišnična oskrba, poškodba glave, sekundarna poškodba možganov Objavljeno v DKUM: 27.10.2023; Ogledov: 592; Prenosov: 223
Celotno besedilo (1,44 MB) |
9. Vpliv terapije s pomočjo živali pri osebah s pridobljeno možgansko poškodboSara Pozderec, 2022, diplomsko delo Opis: Uvod: Terapija s pomočjo živali je oblika terapije, ki jo izvajamo samostojno ali v okviru drugih terapij, npr. psihoterapije ali delovne terapije. Pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo jo lahko vključujemo tudi v sklopu nevrorehabilitacije, vključimo pa lahko različne živali. V zaključnem delu želimo s sistematičnim pregledom literature ugotoviti, kakšen vpliv ima terapija z živalmi pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo.
Metode: Uporabili smo sistematični pristop z metodo pregleda, analize in sinteze strokovne literature ter metodo kompilacije. Iskanje literature je potekalo po podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, Web of Science, Cochrane Library, Taylor & Francis ter Google Scholar. Potek iskanja literature smo prikazali v obliki diagrama po priporočilih PRISMA. Izvedli smo vsebinsko analizo in sintezo vključenih raziskav.
Rezultati: Ugotovili smo, da terapija s pomočjo živali pozitivno vpliva na osebe s pridobljeno možgansko poškodbo. Poveča jim motivacijo za rehabilitacijo, izboljša komunikacijo in razpoloženje. Hipoterapija izboljša tudi hitrost hoje in ravnotežje ter pljučno funkcijo.
Razprava in zaključek: Terapija s pomočjo živali pomembno vpliva na izid zdravljenja, saj pri pacientih poveča motivacijo za zdravljenje in rehabilitacijo, med samo terapijo pa jim izboljša razpoloženje ter spodbuja pozitivne občutke. Smiselno bi bilo raziskovati vplive terapije z živalmi tudi na drugih področjih zdravstvene nege in le to vključiti kot del holistične obravnave pacienta. Ključne besede: terapija s pomočjo živali, pridobljena možganska poškodba Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 902; Prenosov: 180
Celotno besedilo (1,54 MB) |
10. Analiza prometnih nesreč II. kategorije : diplomsko deloMitja Kodrič, 2022, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je prikazana analiza prometnih nesreč ll. kategorije z lahko telesno poškodbo od leta 2015 do 2019 v Republiki Sloveniji in na Ptuju. Za razumevanje besedne zveze analiza prometnih nesreč ll. kategorije smo proučili definicije in razlage pomena prometnih nesreč, zakonodajo, opredelili smo jih glede na vrsto, opredelili osnovne podatke in predstavili psihološko obravnavo prometnih nesreč.
Analizirali in primerjali smo absolutne in relativne kazalnike prometne varnosti v cestnem prometu v Republiki Sloveniji in na Ptuju; dejavnike, ugotovljene vzroke in posledice glede na vlogo in število udeležencev ter povzročiteljev s pomočjo statističnih podatkov.
Ugotovili smo, da je Ptuj manj varen v primerjavi z Republiko Slovenijo glede prometne varnosti v cestnem prometu v prometnih nesrečah ll. kategorije z lahko telesno poškodbo in pri lahko telesno poškodovanih v prometnih nesrečah ll. kategorije. Znižalo pa se število omenjenih nesreč, število udeležencev in povzročiteljev v obeh okoliših.
Nato smo poiskali mesta zgostitve omenjenih nesreč na Ptuju in analizirali najbolj kritična mesta na Ormoški cesti, na oziroma ob Minoritskem trgu in na cesti, ki pelje čez Puhov most. Na koncu smo na podlagi ugotovljenih vzrokov zapisali ugotovljene predloge za izboljšanje stanja prometne varnosti na Ptuju z vidika prometnih nesreč ll. kategorije. Ključne besede: prometne nesreče, absolutni in relativni kazalniki v cestnem prometu, analiza, nevarna mesta, lahka telesna poškodba Objavljeno v DKUM: 10.03.2022; Ogledov: 1502; Prenosov: 247
Celotno besedilo (3,60 MB) |