| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv covida-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih
Stela Skeledžič, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Velika grožnja javnemu zdravju po vsem svetu so v zadnjih letih postale novo nastajajoče virusne bolezni. Predvsem izrazit je COVID-19. Številni pacienti imajo med okužbo ali po okužbi številne zaplete, med katerimi se pojavlja tudi pljučna embolija. Namen zaključnega dela je raziskati, kakšen je vpliv COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo s področja vpliva COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Iskanje literature je potekalo v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed in Science Direct v angleškem jeziku. Za pisanje smo uporabili deskriptivno metodo, metodo analize, metodo kompilacije, metodo komparacije in metodo sinteze. Rezultati: V končno analizo smo vključili 13 raziskav, ki smo jih identificirali v podatkovnih bazah. Kot izid smo pri vseh pregledanih raziskavah dobili enake rezultate, in sicer je kar 13 raziskav potrdilo povečano incidenco pacientov s pljučno embolijo zaradi vpliva COVIDA-19. Devet raziskav je izpostavljalo prisotnost povišanega D-dimera. Razprava in zaključek: Med pandemijo COVIDA-19 se je povečalo število pacientov s trombemboličnimi zapleti, predvsem s pljučno embolijo. Pljučna embolija je bila pogosta pri pacientih, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje. Glede na to, da je ta bolezen še vedno prisotna in lahko pričakujemo, da bo tudi v prihodnosti, je pomembno, da se na tem področju še dalje razvijajo ustrezne raziskave.
Ključne besede: COVID-19, trombembolija, pljučna embolija, odrasli
Objavljeno v DKUM: 21.02.2024; Ogledov: 467; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

2.
3.
Zdravstvena nega pri bolniku s pljučno embolijo
Mojca Kokol, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi bomo obravnavali pacienta s pljučno embolijo. V medicinskem delu bomo predstavili pljučno embolijo, zdravljenje, preprečevanje in diagnostiko te bolezni. Z medicinskega dela naloge bomo prešli na zdravstveno-negovalni del, kjer bomo predstavili zdravstveno vzgojo, zdravstveno nego in proces zdravstvene nege. Na koncu naloge bomo opredelili še pomembne negovalne diagnoze pri pacientu s pljučno embolijo ter standardni načrt zdravstvene nege. Pljučna embolija je kompleksna bolezen in potrebno je vložiti veliko truda tako s strani pacienta kot tudi s strani zdravstvenih delavcev, da se lahko preprečijo vsi vzroki, ki pripeljejo do nje. Pomembno je, da čim hitreje prepoznamo znake pljučne embolije, da jo hitro določimo z diagnostičnimi postopki in pravilno zdravimo, saj ima pacient le tako možnost za preživetje in dobro rehabilitacijo.
Ključne besede: pljučna embolija, pacient s pljučno embolijo, zdravljenje pljučne embolije, zdravstvena nega, negovalna diagnoza, načrt zdravstvene nege.
Objavljeno v DKUM: 18.03.2009; Ogledov: 11677; Prenosov: 1785
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici