| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Trgi plemenitih kovin in svetovno gospodarstvo
Eva Barta, 2020, diplomsko delo

Opis: V delu diplomskega projekta predstavljamo trg plemenitih kovin, torej trg zlata, srebra, platine in paladija. Plemenite kovine imajo pomembno vlogo v zgodovini razvoja svetovne trgovine in v denarnih sistemih. Ponudbena stran plemenitih kovin je sestavljena iz novo izkopanih rud in recikliranja oziroma predelave. Povpraševanje po plemenitih kovinah lahko delimo na uporabo za nakit in za industrijske ter investicijske namene. Srebro, platina in paladij pa se izraziteje uporabljajo v industrijske namene. Zlato je ohranilo veljavo v portfelju centralnih bank kot varovalo, če bi prišlo do večjih globalnih težav. Plemenite kovine služijo kot alternativna naložbena sredstva za varovanje pred globalnimi negotovostmi. Med investitorji vzbuja strah predvsem inflacija, dvig inflacije zato praviloma poveča (investicijsko) povpraševanje po plemenitih kovinah, posledično pa se zviša tudi njihova cena. V delu diplomskega projekta predstavljamo rezultate študij, ki obravnavajo vprašanje, ali so plemenite kovine ustrezno varovalo pred inflacijo. Empirični rezultati niso povsem enoznačni, a ugotavljamo, da lahko zlato na dolgi rok deluje kot dobra zaščita pred inflacijo.
Ključne besede: zlato, srebro, platina, paladij, cene, inflacija, svetovno gospodarstvo
Objavljeno v DKUM: 02.12.2020; Ogledov: 1327; Prenosov: 242
.pdf Celotno besedilo (1,80 MB)

2.
PLEMENITE KOVINE KOT OBLIKA NALOŽBE
Denis Štotl, 2016, diplomsko delo

Opis: Plemenite kovine so redki kovinski kemični elementi, ki jih najdemo v naravi in imajo visoko ekonomsko vrednost. Zaradi svojih posebnih lastnosti se množično uporabljajo v industriji, njihova prožnost, mehkost in sijaj pa so tudi razlogi, zakaj se uporabljajo za izdelavo nakita. Še pred dobrim desetletjem njihova uporaba v investicijske namene ni bila tako razširjena, kot je danes. Postajajo pomemben del naložbenega portfelja, njihovo investicijsko povpraševanje pa je prišlo do izraza v obdobju svetovne finančne krize. Plemenite kovine so skozi zgodovino dokazale, da so odličen hranilec vrednosti, zaščita premoženja in zaščita pred inflacijo ter da se še posebej dobro obnesejo v slabih gospodarskih razmerah, ko zaupanje v finančni sistem oziroma papirnato valuto pade. Investicijsko usmerjena sta predvsem zlato in srebro, medtem ko platina in paladij nekoliko manj in sta bolj znana kot industrijski kovini. Naložba v plemenite kovine nam nudi številne prednosti v obliki razpršitve portfelja, zasebnosti, likvidnosti in zaščite premoženja v negotovih razmerah, na drugi strani pa so tudi nekatere slabosti, kot so shramba fizičnih kovin, precejšno nihanje cene, špekulativna dejanja, zavajajoče informacije in dejstvo, da nimajo stalnega donosa. Obstaja več možnih načinov, kako investirati v plemenite kovine, lahko gre za nakup fizične oblike, ki je najpogostejši, ali pa v papirnati obliki, ki so podprte s fizičnimi kovinami, kot so ETF skladi, certifikati, računi, izvedeni finančni instrumenti. Vsaka oblika prinaša določene prednosti in slabosti, odločitev, v katero obliko želi posameznik investirati, pa temelji na njegovih osebnih ciljih, stališčih in izkušnjah. Papirnate oblike odpirajo večjo možnost špekulacij. Cene plemenitih kovin kotirajo na borzi in se spreminjajo vsako minuto. Dejavnikov, ki vplivajo na cene plemenitih kovin, je več, to so ponudba in povpraševanje, inflacija, splošno gospodarsko stanje, ameriški dolar, dejavnosti centralne banke ter obrestna mera. Obstaja določena korelacija med njimi in cenami plemenitih kovin. Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. Prvi del opisuje splošne značilnosti plemenitih kovin, medtem ko je drugi del usmerjen v predstavitev plemenitih kovin kot eno izmed naložbenih priložnosti.
Ključne besede: Plemenite kovine, zlato, srebro, platina, paladij, naložba, cena
Objavljeno v DKUM: 17.11.2016; Ogledov: 2863; Prenosov: 378
.pdf Celotno besedilo (1,08 MB)

3.
TRG PLEMENITIH KOVIN
Jure Tekmec, 2013, diplomsko delo

Opis: Plemenite kovine so skupno ime za redke kovinske kemijske elemente, ki jih lahko najdemo v naravi in imajo visoko ekonomsko vrednost. Zgodovinsko gledano so bile pomembne kot plačilno sredstvo oziroma sredstvo menjave. Danes se jih smatra predvsem za industrijsko ter investicijsko blago. Njihova industrijska uporaba je razširjena na veliko področij. Zasledimo jih v medicini, elektrotehniki, umetnosti (nakit), kemijski industriji ter celo v prehrambni industriji. Na investicijskem področju veljajo plemenite kovine predvsem za hranitelja vrednosti. Iz tega razloga povpraševanje po njih zmeraj naraste ob pomembnih družbeno-ekonomskih ali naravnih dogodkih, ki imajo negativen vpliv na preostalo gospodarstvo. Investicije v plemenite kovine potekajo na posreden (npr. delnice rudarskih podjetij) kot tudi neposreden način (palice, kovanci …), vsekakor pa so po vrsti naložba za zavarovanje premoženja na dolgi rok in ne priložnost za hiter zaslužek.
Ključne besede: zlato, srebro, platina, paladij, investicije, cena plemenitih kovin, nakit, tehnologija
Objavljeno v DKUM: 01.04.2014; Ogledov: 2525; Prenosov: 231
.pdf Celotno besedilo (784,37 KB)

4.
VALIDACIJA METODE RENTGENSKE FLUORESCENČNE ANALIZE ZA MERJENJE MASNEGA DELEŽA ZLATA, SREBRA IN PLATINE V ZLITINAH PLEMENITIH KOVIN
Suzana Kocijančič, 2012, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil validirati analizno metodo rentgenske fluorescenčne analize za merjenje masnega deleža zlata, srebra in platine v zlitinah plemenitih kovin s pomočjo referenčnih materialov, torej ovrednotiti karakteristike analizne metode in potrditi njeno primernost ali neprimernost za predvideno uporabo. V prvem delu diplomske naloge smo izdelali splošen validacijski protokol. Opredelili smo uporabo in namen metode, s sklicem na delovno dokumentacijo analizne metode. Pred validacijo smo opravili predvalidacijske eksperimente, pri katerih smo ugotovili okvirne metode. Temu primerno smo ustrezno pripravili kriterije, ki smo jih nato validirali. Nato smo izvedli eksperimente iz obsega validacije. S pomočjo referenčnih materialov smo potrdili, da je metoda, s katero smo merili masni delež posamezne plemenite kovine (zlato, srebro in platino), primerna za izbrano merilno območje. Nato smo preverjali natančnost meritev (ponovljivost in obnovljivost), točnost metode in merilno negotovost.
Ključne besede: RFA - rentgenska fluorescenčna analiza, RM - referenčni material, plemenite kovine, zlato, srebro, platina
Objavljeno v DKUM: 20.04.2012; Ogledov: 2928; Prenosov: 270
.pdf Celotno besedilo (3,60 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici