| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 944
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza in izzivi nasledstva družinskega podjetja Ajm d.o.o.
Aljaž Pernek, 2024, diplomsko delo

Opis: Družinska podjetja predstavljajo pomemben del gospodarstva po vsem svetu, pri čemer v nekaterih državah dosegajo delež do 90 % vseh podjetij. V Sloveniji so ta podjetja večinoma mikro in majhna podjetja, kar se kaže v njihovi strukturi in načinu delovanja. Posebnost družinskih podjetij je njihova kompleksnost pri vodenju in upravljanju, saj se poslovno in družinsko življenje pogosto prepletata. Obenem so medsebojni odnosi v družinskih podjetjih intenzivnejši kot v drugih podjetjih in vplivajo na delovanje podjetja. Eden izmed izzivov je tudi proces nasledstva, ki ni enostaven in zahteva skrbne priprave, da bi se izognili konfliktom, ki lahko nastanejo zaradi različnih interesov ali pomanjkanja kompetenc družinskih članov. Ločimo nasledstvo v lastništvu in vodstvu, ki lahko poteka sočasno ali ločeno. Prehod podjetja iz ene generacijo v naslednjo predstavlja največjo težavo, saj veliko podjetij te aktivnosti ne preživi. V diplomskem delu bomo na primeru podjetja Ajm d. o. o., preučili, kako lahko pravočasno in načrtno planiranje vpliva na podjetje, da bi nemoteno preživelo obdobje prenosa in delovalo enako uspešno ali še uspešnejše v primerjavi s prejšnjo generacijo. Predstavili bomo njihove ključne mejnike v času delovanja ter predstavili potek prenosa nasledstva iz prve na drugo generacijo. Dodatno bomo predstavili njihove nasledstvene možnosti in načrte za prehod nasledstva podjetja iz druge v tretjo generacijo.
Ključne besede: družinsko podjetje, prehod nasledstva, lastništvo, vodstvo, medsebojni odnosi v družinskem podjetju, planiranje.
Objavljeno v DKUM: 21.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

2.
Družinsko podjetje in planiranje nasledstva v družinskem podjetju Pro Žak d.o.o.
Špela Kresonja, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo s pomočjo literature podrobneje predstavili družinska podjetja. Družinsko podjetje smo opredelili z definicijo in se poglobili v značilnosti družinskih podjetij. Podorbneje smo prikazali kako se družinsko podjetje razlikuje od nedružinskega in kateri so glavni dejavniki, ki ju ločujejo. V teoretičnem delu smo preučili tudi prednosti in slabosti samega družinskega podjetja. Posebej smo predstavili tudi nasledstvo v družinskem podjetju, kako je opredeljeno, kako ga je potrebno načrtovati in kdaj s tem pričeti. Dotaknili smo se tudi kako pomemben je naslednik v družinskem podjetju. Navedli in razložili smo tudi dejavnike za uspešen prenos podjetja na naslednike in opozorili na morebitne razloge za neuspen prenos podjetja. V praktičnem delu smo prestavili in opisali izbrano družinsko podjetje Pro Žak d. o. o. . podorobno smo opisali njegov nastanek, s čim se ukvarja in katere družinske člane zaposluje. Izdelali smo načrt kako naj bi družinsko podjetje predalo vodenje nasledni generaciji po fazah za predajo podjetja in se s pomočjo vprašalniki in intervjuja s posameznimi zaposlenimi v podjetju dokopali do informacij kako odnosi vplivajo na delovanje v podjetju, kako so vloge v podjetju porazdeljene glede na člane družine. Ključne ugotovitve, ki smo jih pri diplomskem delu ugotvili so, da je načrtovanje predaje podjetja ključnega pomena za obstoj podjetja in, da moramo z načrtovanjem začeti dovolj zgodaj, kot se tega lotevajo tudi v obravnavanem družinskem podjetju. Na primeru podjetja Pro Žak d. o. o. smo ugotovili, da je podjetje zaradi zaposlovanja družinskih članov bolj povezano in uspešnejše, saj med njimi poteka harmonija in prepletanje dobrih družinskih odnosov, to smo podprli tudi z pogovorom z zaposlenimi, ki niso člani družine.
Ključne besede: družinsko podjetje, predaja nasledstva, naslednik, planiranje, družina, odnosi, podjetje
Objavljeno v DKUM: 21.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (1,52 MB)

3.
Vključenost tehnologij umetne inteligence v procese planiranja proizvodnje
Jelisaveta Kerović, 2024, diplomsko delo

Opis: Umetna inteligenca je postala del sodobnega poslovanja (Zeba, G. et al., 2021). Kot del pobude industrije 4.0 je vgrajena v proizvodne sisteme, da podpira procese planiranja, upravljanja in izvajanja ter prevzema pobudo in odgovornost za sprejemanje odločitev v realnem času (Terziyan, V. et al., 2018). Namen raziskave je bil odkriti prisotnost uporabe umetne inteligence v procesih planiranja proizvodnje v slovenskih in srbskih podjetjih. Opravljen je bil pregled literature, da bi pridobili ustrezna znanja in opredelitve s področja umetne inteligence in proizvodnje. Z vprašalnikom smo anketirali 21 slovenskih podjetij in 25 srbskih podjetij, da bi dobili boljši vpogled v stanje v letu 2024. Rezultati raziskave kažejo, da umetno inteligenco uporablja 24 % podjetij v Sloveniji in 20 % v Srbiji. Iz razlogov preostalih podjetij za neuporabo umetne inteligence pri planiranju proizvodnje lahko sklepamo, da podjetja umetne inteligence niso uvedla zaradi pomanjkanja strokovnjakov in ne vidijo jasne koristi za uvedbo.
Ključne besede: umetna inteligenca, planiranje, proizvodnja, proces
Objavljeno v DKUM: 05.07.2024; Ogledov: 217; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (2,47 MB)

4.
Analiza procesa vodenja proizvodnje v podjetju Haberkorn d.o.o. : diplomsko delo
Marsel Veselič, 2023, diplomsko delo

Opis: Situacija na trgu je večno dinamična, zato se je trgu potrebno vedno znova prilagajati. V minulem letu se je ta dinamika še bolj razmahnila, saj je na trg vplivalo veliko večjih globalnih odločitev, ki so učinkovale tudi na proizvodnjo in njeno vodenje. Potrebna je bila prilagodljivost, potrpežljivost, borbenost in iznajdljivost za obstoj na trgu. Le tako je lahko podjetje delovalo in sledilo spremembam. Težnja vseh proizvodnih sistemov je optimizacija sistemov in povečanje obsega ob čim manjših stroških in naporih. V diplomski nalogi sem se v prvem delu posvetil opisu podjetja, njegovi zgodovini, področju delovanja, cilju in viziji. V nadaljevanju sem opisal teoretične osnove proizvodnje in njenega vodenja. Vse skupaj sem zajel na primerih iz prakse, ki sem jih spoznal v letih dela v podjetju. Podrobneje sem opisal vodenje kakovosti, korake proizvodnje in ovire, na katere je potrebno paziti. Vključil sem aktualno dogajanje v podjetju, širitev proizvodnih in skladiščnih prostorov. Ta je bila nujno potrebna za nadaljnje nemoteno delo. Predlagal sem možnosti izboljšav, ki bi podjetju prihranile stroške in čas.
Ključne besede: vodenje proizvodnje, pretočni časi, planiranje, standard kvalitete, izboljšave
Objavljeno v DKUM: 03.07.2024; Ogledov: 147; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

5.
Učinkovitost algoritmov umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje
Vukašin Radisavljević, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na analizo podatkov v kontekstu uporabe umetne inteligence pri mikroplaniranju proizvodnje. Na podlagi analize pridobljenih podatkov smo identificirali zakonitosti in trende, ki se nanašajo na učinkovitost sistema za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje z umetno inteligenco Qlector LEAP. Opažamo korelacije med relativno napako planiranja s Qlector LEAP-om in številom poskusov planiranja, pri čemer opažamo določene trende za določene izdelke. Primerjamo učinek planiranja Qlector LEAP-a tudi z učinkom planiranja po normativih. Razprava se osredotoča tudi na tehnološke, kadrovske in organizacijske dejavnike ter priporoča organizacijske ukrepe za izboljšanje učinkovitosti planiranja z LEAP-om. Kljub izzivom pri dokazovanju hipotez je razprava pokazala možnosti za nadaljnje raziskave, ki vključujejo kvantifikacijo zanesljivosti planiranja z LEAP-om in preučevanje drugih modulov Qlector LEAP-a. Skupaj s postavljenimi organizacijskimi ukrepi diplomsko delo zagotavlja osnovo za nadaljnje raziskave na tem področju.
Ključne besede: umetna inteligenca, strojno učenje, mikroplaniranje proizvodnje, sistem za napredno planiranje in razporejanje proizvodnje, merjenje učinka
Objavljeno v DKUM: 13.06.2024; Ogledov: 189; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (4,53 MB)

6.
Učinki uporabe umetne inteligence pri planiranju proizvodnje stiskanja in brizganja
Jernej Gabrijel, 2024, diplomsko delo

Opis: Iz preteklih raziskovanj in dela na področju integracije umetne inteligence v proizvodno industrijo je jasno, da ima implementacija UI metodologij strojnega učenja jasne prednosti. Hkrati pa ugotavljamo, da obstajajo na tem področju tudi mnoge priložnosti za izboljšave in nadgradnjo. V zaključnem delu smo ugotavljali, ali lahko uporaba UI prispeva pozitivne učinke na delo planerjev v proizvodnji. To ugotavljanje temelji na primerjavi razlik med predvidevanji na podlagi ročnega planiranja in dejansko realizacijo ter s planiranjem s pomočjo UI in realizacijo planiranega. Namen zaključnega dela je ugotavljanje praktičnosti in zanesljivosti umetne inteligence na področju planiranja in razporejanja.
Ključne besede: Umetna inteligenca, stiskanje in brizganje, planiranje in razporejanje proizvodnje, delo planerjev, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 08.04.2024; Ogledov: 239; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

7.
Planiranje proizvodnje v podjetju Kostroj Strojegradnja, d.o.o. : diplomsko delo
Mitja Kovše, 2023, diplomsko delo

Opis: V podjetju Kostroj Strojegradnja, d. o. o., smo v sklopu diplomskega dela preučevali možnosti za izboljšanje procesa planiranja proizvodnje. Ker se trenutno še vedno planira ročno, smo razmišljali o uvedbi sistema, ki bi v prvi vrsti razbremenil obsežno delo planerja in omogočil boljšo preglednost. V diplomskem delu so poleg teoretičnih osnov in trenutnega načina planiranja opisane še možne izboljšave, ki bi lahko rešile zgoraj opisan problem. Ker je podjetje že imelo program za sodobnejše planiranje proizvodnje, vendar se ni uporabljal, so rezultati povezani tudi s tem programom, vendar bi bile ob njegovi vpeljavi potrebne določene izboljšave.
Ključne besede: planiranje proizvodnje, Kostroj Strojegradnja, d. o. o., Pro-Bit
Objavljeno v DKUM: 05.03.2024; Ogledov: 428; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Vloga računovodskih podatkov in informacij v procesu planiranja politike družinskega podjetja
Dejan Stojić, 2023, diplomsko delo

Opis: V Sloveniji, in v svetu predstavljajo družinska podjetja zelo pomemben del gospodarstva, saj prispevajo h gospodarski rasti države, pomemben je njihov doprinos k ustvarjanju novih delovnih mest in k ohranjanju tradicije. Družinska podjetja se v nasprotju z nedružinskimi podjetji soočajo z nekaterimi posebnostmi, ki so za njih značilna. Le-ta izhajajo iz dinamike odnosov med člani družinskega podjetja in upravljanjem podjetja. Za uspešno vodenje in delovanje družinskega podjetja ter posledično za njegov dolgoročni obstoj, je zelo pomembno, da se ustrezno planira politika družinskega podjetja. Da bo le-ta ustrezno planirana potrebujemo natančne računovodske informacije in podatke, ki so temelj za uspešno delovanje podjetja. Na njihovi podlagi se lahko učinkovito planira politika družinskega podjetja, in se sprejemajo pomembne poslovne odločitve. Diplomska naloga je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. V teoretičnem delu smo definirali družinsko podjetje, podali njegove značilnosti ter prednosti in slabosti. Opredelili smo nasledstvo družinskega podjetja, prenos lastništva na družinske člane ter opisali vpliv družinskega podjetja na gospodarstvo. V naslednjih poglavjih smo opredelili vlogo in pomen računovodskih podatkov in informacij ter glavne uporabnike računovodskih podatkov in informacij v družinskem podjetju. V zadnjem delu teoretičnega dela smo opredelili vizijo in politiko družinskega podjetja. Praktični del je sestavljen iz uporabe spoznanj teoretičnega dela na primeru družinskega podjetja Detelca d.o.o.. V njem smo predstavili podjetje Detelca d.o.o. . Z uporabo računovodskih podatkov in informacij smo proučili prednosti in slabosti podjetja, njegovo okolje ter priložnosti in nevarnosti. Na koncu smo podali predloge vizije in politike proučevanega družinskega podjetja.
Ključne besede: družinsko podjetje, računovodski podatki in informacije, planiranje politike družinskega podjetja, Detelca d.o.o., vizija družinskega podjetja, politika družinskega podjetja.
Objavljeno v DKUM: 16.02.2024; Ogledov: 394; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

9.
Organizacija gradbišča in terminsko planiranje rekonstrukcije objekta generator v Celju : diplomsko delo
Ksenija Verbič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sta predstavljena organizacija gradbišča in terminsko planiranje rekonstrukcije objekta Generator v Celju. V uvodnem delu so opisani problem, namen in cilj diplomskega dela. Sledi splošni del, v katerem je podan opis lokacije, funkcionalne zasnove in tehničnih značilnosti novega objekta. V glavnem delu diplomske naloge smo proučili pogoje za gradnjo, kar zajema naslednje vsebine: lokacijska informacija, gradbena pogodba, delovna sredstva, gradbeno dovoljenje, možnost nabave materiala in organizacija na sami lokaciji gradbišča. V nadaljevanju je predstavljena organizacija gradbišča, kjer so opisani gradbišče, dimenzioniranje deponij, začasni objekti in začasne inštalacije ter izdelava sheme organizacije gradbišča. V zaključnem delu je prikazano terminsko planiranje objekta v obliki modificiranega gantograma in mrežnega diagrama.
Ključne besede: gradbeništvo, organizacija gradbišča, terminsko planiranje
Objavljeno v DKUM: 19.12.2023; Ogledov: 547; Prenosov: 69
.pdf Celotno besedilo (4,24 MB)

10.
Organizacija gradbišča in terminsko planiranje gradnje hotela A v Žalcu : diplomsko delo
Jan Knez, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana organizacija gradbišča in terminsko planiranje Hotela A v Žalcu. Najprej je predstavljen splošni opis objekta (lokacija, funkcionalna zasnova, velikost in tlaki prostorov v posameznih nadstropjih idr.). Sledi opis konstrukcije in njena obdelava, kakšni materiali bodo vgrajeni in njihove dimenzije. Zajeti so tudi komunali priključki in kako jih pravilno izvesti. Organizacija gradbišča se prične s predhodnim proučevanjem pogojev gradnje objekta. Prikazane so dolžnosti investitorja in izvajalca, proučevanje lokacijske informacije, vplivov objekta na okolico in preskrba gradbišča s potrebnimi materiali. Predstavljeni so tudi tehnološki procesi grajenja za predvideni projekt, ureditev gradbišča, dimenzioniranje in postavitev začasnih objektov ter začasnih priključkov, ki so potrebni za normalno obratovanje gradbišča. Zadnji del zajema terminsko planiranje, kjer so prikazane logično in racionalno razporejene aktivnosti na gradbišču. Opisane so aktivnosti, ki se bodo izvajale v fazi gradnje objekta in so prikazane v gantogramu, kjer so razvidni začetek, konec in dolžina trajanja posamezne aktivnosti ter medsebojne povezave. Na koncu bomo dobili skupno število dni, potrebnih od začetka do končanja vseh del na objektu, ki morajo biti izvedena v pogodbenem roku.
Ključne besede: gradbeništvo, organizacija gradbišča, terminsko planiranje
Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 577; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici