| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Razlike med spoloma na različnih področjih življenja in gospodarstva v Italiji in Veliki Britaniji
Tina Kos, 2021, diplomsko delo

Opis: Obravnavamo razlike med spoloma na trgu dela, v družbenem življenju ter plačne in pokojninske razlike. Po pregledu splošnih gospodarskih značilnosti, ekonomskega in političnega sistema, se osredotočimo na različne kazalnike neenakosti med spoloma, kot sta indeks razvoja spolov in indeks neenakosti spolov. Predvsem nas zanima enakost spolov pri temeljnih funkcijah kot so izobraževanje, delo in zdravje, saj neenakomerna moč žensk na različnih področjih življenja še vedno vodi v veliko mero neenakopravnosti v gospodarstvu.
Ključne besede: trg dela, izobraževanje, zdravje, plačne razlike med spoloma, opolnomočenje žensk, ukrepi za zmanjšanje razlik, pokojninske razlike med spoloma, indeks neenakosti spolov, ukrepi za zmanjševanje neenakosti
Objavljeno v DKUM: 09.12.2021; Ogledov: 1253; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

2.
Plačne razlike med spoloma v Sloveniji, Nemčiji, Avstriji in na Hrvaškem
Laura Volasko, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem projektu obravnavamo plačne razlike, glavna tematika pa je plačna vrzel med spoloma. Predvsem nas zanima, kateri so poglavitni dejavniki plačnih razlik med moškimi in ženskami in ali so ženske na trgu dela še vedno obravnava kot ekonomsko manj vredne. Z drugimi besedami, ali delodajalci diskriminirajo žensko polovico populacije in je ne želijo zaposliti, ker menijo, da niso sposobne opravljati določenih delovnih mest, ali je treba razloge za plačne razlike iskati kje drugje. Enakopravnost spolov na trgu dela je namreč pomembna tako za vse posameznike kot tudi za družbo kot celoto, saj lahko z enakopravnim obravnavanjem obeh spolov dosegamo višjo učinkovitost na trgu. Diplomski projekt je razdeljen na štiri sklope. V prvem delu predstavljamo poglavitne značilnosti trga dela in njegove posebnosti. Drugi del zajema pojasnjevanje dejavnikov, ki vplivajo na plačne razlike. V tretjem delu sledi analiza podatkov za Slovenijo, Nemčijo, Avstrijo in Hrvaško, v zadnjem delu pa s pomočjo izbranih študij te podatke podrobneje preučimo in iščemo razloge za obstoječe situacije. Skozi analizo pridemo do ugotovitev, da so plačne razlike med spoloma v Nemčiji in Avstriji precej visoke, v Sloveniji in na Hrvaškem pa so glede na evropsko povprečje nizke. Različne razloge za to predstavljamo skozi celotno delo.
Ključne besede: trg dela, plača, plačne razlike, plačna vrzel med spoloma, evropska gospodarstva
Objavljeno v DKUM: 06.12.2019; Ogledov: 1522; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (1,48 MB)

3.
Dejavniki plačnih razlik in primerjava plač v izbranih evropskih gospodarstvih
Anton Rogina, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem projektu predstavljamo in analiziramo pojasnjevalne dejavnike plačnih razlik ter primerjamo plače v izbranih evropskih gospodarstvih, in sicer v Avstriji, na Hrvaškem, v Italiji, na Madžarskem in v Sloveniji. Plača posameznikom predstavlja pomemben faktor, saj jo obravnavamo kot bolj ali manj reden dohodek, ki ga lahko porabimo v vsakodnevnem življenju. Oblikuje se na trgu dela, ki posledično ljudem predstavlja enega od pomembnejših trgov skozi celoten življenjski ciklus. V prvem sklopu diplomskega projekta se osredotočamo prav na trg dela in njegove osnovne elemente. V drugem pa analiziramo dinamiko nominalnih in realnih neto oziroma bruto plač v obdobju 2006-2015. Podatki kažejo, da so najvišje realne neto plače med izbranimi gospodarstvi v Avstriji, najnižje pa na Madžarskem. Po višini realne neto plače Sloveniji pripada tretje mesto med izbranimi gospodarstvi, za Italijo in pred Hrvaško. Ugotavljamo pa tudi, da prihaja do plačnih razlik med različnimi gospodarskimi dejavnostmi in med spoloma. Morebitne vzroke za to pa tekom diplomskega projekta predstavimo v okviru pojasnjevalnih dejavnikov plačnih razlik.
Ključne besede: plača, plačne razlike, Evropska unija, trg dela, bruto domači proizvod.
Objavljeno v DKUM: 07.11.2018; Ogledov: 1063; Prenosov: 202
.pdf Celotno besedilo (844,70 KB)

Iskanje izvedeno v 0.02 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici