2.
VPLIV SPREMEMBE PLAČNEGA SISTEMA V JAVNEM SEKTORJU NA OBRAČUN PLAČ V JAVNEM ZAVODUMarjana Vodušek Jodl, 2010, diplomsko delo
Opis: Da bi se odpravile pomanjkljivosti v starem sistemu plač, si je Vlada Republike Slovenije zastavila reformo, katere cilj je vzpostaviti učinkovito in uspešno javno upravo. Cilji, ki si jih je zadala z uvedbo plačne reforme, so bili: zagotoviti večjo pravičnost po načelu enakega plačila za delo na primerljivih delovnih mestih, zagotoviti večjo preglednost sistema in zagotoviti večjo stimulativnost sistema, da bi izboljšali kvaliteto storitev javnega sektorja.
Avgusta 2008 se je za celotni javni sektor v Republiki Sloveniji dokončno začel uporabljati nov plačni sistem. Do pričetka uporabe novega sistema v javnem sektorju ni bilo enotnega plačnega sistema. Dotedanji plačni sistemi, ki so veljali za javni sektor, med seboj niso bili primerljivi. Temeljili so na različnih sistemih količnikov za določitev osnovnih plač, različnih osnovah za obračun plač, različnem sistemu in višini dodatkov, različnih sistemih za nagrajevanje uspešnosti itd. Novi plačni sistem je ukinil količnike, zmanjšal nepregledno količino različnih dodatkov ter uvedel plačne razrede. Novi plačni sistem je prinesel določene izboljšave, predvsem je zagotovil večjo preglednost in enotnost sistema v celotnem javnem sektorju, vsekakor pa ga bo potrebno še dopolniti in narediti več na področju motivacije zaposlenih, da bi izboljšali kvaliteto storitev javnega sektorja.
Ključne besede: javni sektor, plačni sistem, plača, plačna reforma
Objavljeno: 20.08.2010; Ogledov: 2169; Prenosov: 382
Celotno besedilo (916,45 KB)