1. Primerjalna analiza ponudbe plačilnih bančnih kartic v SlovenijiEva Smodiš, 2024, diplomsko delo Opis: Tehnološki napredek spodbuja razvoj načinov plačevanja. Hitro širjenje plačilnih kartic v zadnjih 50. letih je spremenilo način, kako potrošniki plačujejo blago in storitve ter kako trgovci upravljajo svoje poslovanje. Plačilne kartice so pomemben plačilni instrument, ki jih običajno izdajajo banke. V primerjavi z gotovinskim poslovanjem imajo številne prednosti. Omogočajo hitro, varno in preprosto izvedljivo plačilo blaga in storitev. Potrošniki vsako minuto opravijo na milijone transakcij po vsem svetu. Brezgotovinsko poslovanje je prišlo v ospredje v času pandemije Covid-19, ko je kartično poslovanje zaživelo in postalo priročno. Trend uporabe plačilnih kartic se iz leta v leto povečuje, kar ima velik vpliv na svetovno gospodarstvo. Zaradi uporabe plačilnih kartic je gospodarstvo učinkovitejše, kar spodbuja gospodarsko rast, in sicer zaradi številnih dejavnikov, vključno z učinkovitostjo transakcij in zaupanjem potrošnikov v plačilni sistem na splošno. Morda lahko v prihodnje v Sloveniji pričakujemo t. i. brezgotovinsko družbo.
Diplomsko delo sestavljata teoretični in praktični del. V teoretičnem delu predstavljamo kartično poslovanje, razvoj plačilnih kartic ter njene prednosti in slabosti. Osredotočamo se na plačilne kartice, njen pomen ter izpostavljamo debetne, kreditne in predplačniške kartice. V praktičnem delu bomo analizirali obseg uporabe plačilnih kartic v Sloveniji, ali se povečuje ali zmanjšuje in vpliv na povečanje oz. zmanjšanje uporabe plačilnih kartic. Predstavili bomo trenutno ponudbo plačilnih bančnih kartic celotnega slovenskega bančnega sistema. Ponudbo bomo primerjali po desetih primerjalnih kriterijih, analizirali pa bomo trinajst bank. S primerjalno analizo bomo ugotavljali najbolj raznoliko ponudbo banke med izbranimi bankami na podlagi primerjalnih kriterijev. Raznolikost presojamo na podlagi vrste in števila ponujenih plačilnih kartic. Ključne besede: kartično poslovanje, plačilne kartice, trend uporabe plačilnih kartic, ponudba plačilnih kartic, Slovenski bančni sistem Objavljeno v DKUM: 05.09.2024; Ogledov: 79; Prenosov: 23 Celotno besedilo (2,84 MB) |
2. |
3. E-Bančno poslovanje v SlovenijiDominika Kašl, 2019, diplomsko delo Opis: Zaradi nenehnega tehnološkega razvoja je za banko zelo pomembno, da je v stiku z novimi trendi, da jim sledi in se na njih tudi odziva. Saj bo le tako lahko izboljšala svojo ponudbo in tako komitentom ponudila še boljše storitve, kot njihovi konkurenti. S tem si bo povečala zaupanje ljudi in si pridobila več komitentov ter si povečala možnost obstoja.
Diplomsko nalogo smo razdelili na dva dela, teoretični del in praktični del. V teoretičnem delu naloge smo se osredotočili na elektronsko bančništvo. Opredelili smo razvoj e-bančništva, oblike e-bančništva, storitve e-bančništva, prednosti in slabosti, s katerimi se srečujejo tako komitenti kot banke; kakšna je varnost uporabe e-bančništva in s kakšnimi tveganji se lahko srečujejo, če se ne držijo varnostnih zapovedi ter kakšna je statistika uporabe e-bančništva. V praktičnem delu pa smo najprej predstavili vsako banko posebej, nato pa njihove spletne banke in mobilne banke primerjali med sabo, glede na izbrane kriterije. Ključne besede: elektronsko bančništvo, bančni avtomati, plačilne kartice, mobilno bančništvo, spletno bančništvo, POS – terminali Objavljeno v DKUM: 25.10.2019; Ogledov: 1529; Prenosov: 194 Celotno besedilo (899,70 KB) |
4. Razlike odjemalcev v stališčih do različnih plačilnih sredstevBarbara Visočnik, 2018, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo z naslovom Razlike odjemalcev v stališčih do različnih plačilnih sredstev se osredotoča prav na analizo stališč do plačilnih sredstev s poudarkom na kriptovalutah. Kriptovalute so različne digitalne valute, ki jim je skupno, da temeljijo na kriptografiji.
V teoretičnem delu smo se posvetili temam, ki so povezana z različnimi plačilnimi sredstvi, ter temam o stališčih. Najprej smo podrobneje razložili, kaj vse smatramo pod pojmi gotovina, plačilna kartica, plačilo prek transakcijskega računa. Pojasnili smo tudi, na kakšen način deluje sistem PayPal, ki nam omogoča spletno plačevanje. Na kratko smo predstavili tudi druge načine plačevanja. Omenili smo kredit in leasing. Kar nekaj strani našega magistrskega dela pa smo namenili kriptovalutam, ki smo jih tudi podrobneje predstavili. Najprej smo pojasnili nekaj pojmov, kot so digitalni denar, virtualni denar, elektronski denar, nato smo predstavili začetke kriptovalut. Sistem kriptovalut nezahtevnim odjemalcem ni najbolj poznan, zato smo se odločili, da nekaj več povemo tudi o tem, kako pri kriptovalutah vse skupaj sploh deluje. Predstavili smo tudi trg kriptovalut in omenili nekaj stvari o tem, kaj strokovnjaki napovedujejo za prihodnost na področju poslovanja s kriptovalutami.
Že v samem naslovu omenjamo tudi stališča, ki so rdeča nit pisanja našega magistrskega dela. Stališča smo najprej opredelili in povedali, da so slednja neke vrste pridobljena tendenca, na kak način reagiramo na določeno stvar. Zapisali smo, da ločimo med seboj tri vrste komponent, in sicer čustveno komponento, spoznavno komponento in konativno komponento. Izjemnega pomena je uravnoteženost med naštetimi komponentami. Nekaj besed smo namenili še nastanku, oblikovanju ter spreminjanju stališč. Opredelili smo funkcije stališč in vpliv le-teh na vedenje odjemalcev. Na koncu teoretičnega dela pa smo opisali še, na katere načine lahko merimo stališča.
Pri praktičnem delu smo najprej naredili SWOT analizo kriptovalut, kjer smo ugotavljali, katere so prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti kriptovalut. Nato pa smo izvedli in naredili analizo ankete, kjer smo poskušali ugotoviti, kakšna so stališča anketiranih do različnih plačilnih sredstev, vključno s kriptovalutami. Anketo smo izvedli na priložnostnem vzorcu 100 anketiranih. V tem delu smo tudi sprejeli oziroma ovrgli hipoteze, ki smo si jih zastavili na začetku pisanja tega dela. Čisto na koncu smo nekaj besed namenili še temu, na kakšen način bi bilo trenutno možno vpeljati kriptovalute v slovensko podjetje.
V sklepu smo zapisali, kaj smo ugotovili ob pisanju našega magistrskega dela, predstavili rezultate, ki smo jih pridobili z izvedeno anketo in jih poskušali povezati s zapisano teorijo. Ključne besede: plačilna sredstva, gotovina, plačilne kartice, bančni račun, PayPal, kriptovalute, stališča, merjenje stališč, funkcije stališč, sistem kriptovalut, trg kriptovalut Objavljeno v DKUM: 15.10.2018; Ogledov: 1003; Prenosov: 136 Celotno besedilo (1,98 MB) |
5. Prenova sistema za spremljanje razpoložljivosti storitev procesiranja transakcij s plačilnimi karticamiAleš Černilogar, 2017, magistrsko delo/naloga Opis: Procesni center izvaja storitve procesiranja transakcij s plačilnimi karticami s pomočjo namenske avtorizacijske aplikacije. Za izvajanje teh storitev ima procesni center s svojimi strankami sklenjene dogovore o nivoju storitev (SLA). Poročila o izpolnjevanju SLA zahtev za te storitve se v procesnem centru izdelajo enkrat mesečno za pretekli mesec, nakar se poročilo o njihovem izpolnjevanju pošlje stranki. V kolikor po krivdi procesnega centra SLA zahteve niso dosežene, se to razume kot nerazpoložljivost storitve, kar ima za procesni center finančne posledice kakor tudi izgubo ugleda.
Težava je v tem, da z obstoječim načinom dela pridobi procesni center informacije o doseganju SLA zahtev in posledično o razpoložljivosti posameznih storitev za pretekli mesec šele konec meseca, kar onemogoča hitro ukrepanje v primeru nedoseganja le-teh.
Namen magistrskega dela je obstoječe procese prenoviti tako, da bo omogočeno »online« spremljanje doseganje SLA zahtev za storitve, ki se izvajajo spomočjo avtorizacijske aplikacije. Ker je procesiranje kartičnih transakcij široko področje, smo se v nalogi omejili na tri storitve avtorizacijske aplikacije, in sicer:
- izvajanje vmesniških procesov do bank in drugih procesnih centrov
- proces osveževanja datotek v bazi avtorizacijske aplikacije
- spremljanje odzivnih časov bank na avtorizacijske zahtevke
Z uvedbo »online« spremljanja doseganja SLA zahtev pridobimo možnost preventivnega ukrepanja ob ugotovljenem odstopanju od zahtev, določenih v SLA. Preventivni ukrepi se odražajo v boljši razpoložljivosti storitev procesnega centra, kar pripomore k večji učinkovitosti in boljšemu ugledu procesnega centra. Poleg tega se lahko sprotne informacije o doseganju SLA zahtev koristno uporabijo pri sklepanju novih ali spremembah obstoječih dogovorov SLA. Ključne besede: razpoložljivost storitev, spremljanje razpoložljivosti, plačilne kartice, procesiranje transakcij, dogovor o ravni storitve (SLA) Objavljeno v DKUM: 22.12.2017; Ogledov: 1280; Prenosov: 138 Celotno besedilo (4,30 MB) |
6. Zloraba plačilnih in kreditnih kartic : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Informacijska varnostElvin Agović, 2017, diplomsko delo Opis: Leta 2011 so slovenske banke vpeljale boljše varnostne standarde za preprečevanje zlorab plačilnih oz. bančnih kartic. Ironično je to, da je stranski učinek boljše varnosti več kraj magnetnih zapisov kartic uporabnikov slovenskih bank (Voh Boštic, 2015).
V diplomskem delu bomo najprej na kratko predstavili zgodovino in začetek zlorab s plačilnimi karticami, potem pa obravnavali najpogostejše vrste prevar prek plačilnih kartic in te razdelili v tri skupine, in sicer: fizične prevare, prevare trgovcev in prevare plačilnih kartic prek spleta. Potem sledi poglavje o tem, kako se zaščitimo oz. obvarujemo fizičnih prevar in prevar prek spleta.
Predstavljena bo globalna statistika zlorab plačilnih, debetnih in kreditnih kartic ter škoda, ki nastane v primeru zlorabe. Prav tako bo predstavljena statistika za Slovenijo in ZDA. ZDA so na svetu najbolj izpostavljene zlorabam plačilnih kartic, zato smo primerjali zakone in kazni za zlorabo plačilnih, debetnih in kreditnih kartic v ZDA in Sloveniji.
Opravili smo dva intervjuja in pregledali povzetek sodne preiskave, da si lažje predstavljamo celoten postopek pridobitve, ponarejanja in uporabe ukradenih in kopiranih plačilnih kartic. Intervjuja se razlikujeta v postopkih zlorabe in dogodka iz intervjujev sta drug od drugega časovno oddaljena 20 let, kar pomeni, da je en intervjuvanec izvajal zlorabo kartic, ko splet še ni bil tako dostopen kot danes oz. je pridobil zlorabil in uporabil kartice brez spleta. Drugi primer pa je ravno nasproten, saj je intervjuvanec kot glavno sredstvo za zlorabo uporabil splet. Predstavili bomo tudi primere iz zgodovine, ko so bila oškodovana velika podjetja in so bile izgube merjene v milijonih ameriških dolarjev, prav tako pa je bilo izgubljenih na milijone osebnih podatkov in podatkov plačilnih kartic, predstavljeni pa bodo še vzroki, zakaj je prišlo do tega. Ključne besede: plačilna sredstva, kartično poslovanje, bančne kartice, plačilne kartice, zlorabe, varnost, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 03.02.2017; Ogledov: 2101; Prenosov: 232 Celotno besedilo (841,94 KB) |
7. Varnost brezgotovinskega plačevanja pri spletnem nakupu : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloDanijela Cebe, 2016, diplomsko delo Opis: Z razvojem interneta se je razmahnilo elektronsko poslovanje, ki med drugim zajema tudi elektronsko trgovanje in nakupovanje v spletnih trgovinah. Pri tovrstnem nakupu je mogoče izvesti plačilo z različnimi plačilnimi instrumenti, ki smo jih v nalogi tudi podrobno opredelili. Posebej smo izpostavili varnost plačevanja preko spleta ter prednosti in slabosti pri takšnem načinu plačevanja. S pomočjo anketnega vprašalnika smo izvedli raziskavo in analizirali pridobljene rezultate. Rezultate anketnega vprašalnika in teoretičnih ugotovitev smo uporabili pri preverjanju predhodno zastavljenih hipotez. Ugotovili smo, da je glede na raziskavo ciljna skupina nakupovalcev v spletnih trgovinah najvišja v starostni skupini od 41 do 50 let. Pri spletnem nakupovanju prevladuje ženski spol; rezultati tudi kažejo, da je nekoliko več nakupovalcev v domačih spletnih trgovinah, kot plačilno sredstvo prevladuje brezgotovinsko plačilo, ki mu kupci v večini zaupajo. Največ zlorab je pri plačilu s plačilnimi karticami, vendar nihče od anketirancev še nima izkušenj z zlorabo, so pa z njo v glavnem vsi seznanjeni. Ključne besede: spletno nakupovanje, brezgotovinsko plačevanje, plačilne kartice, varnost, informacijska varnost, zlorabe, preprečevanje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 10.11.2016; Ogledov: 1499; Prenosov: 179 Celotno besedilo (623,82 KB) |
8. OCENA TRENDOV BREZGOTOVINSKEGA PLAČEVANJAVesna Uršič, 2016, diplomsko delo Opis: Živimo v družbi, ki teži k brezgotovinskemu plačevanju in posledično spodriva gotovino v obtoku. Z razvojem spletne trgovine število plačilnih kartic iz leta v leto narašča. V letu 2014 se je povečalo na 766 milijonov, kar predstavlja 1,5 plačilne kartice na posameznega prebivalca v Evropski uniji (v nadaljevanju EU). Vse več državnih institucij spodbuja razvoj brezgotovinskega plačevanja, saj si prizadevajo za popoln nadzor nad transakcijami z namenom omejitve sive ekonomije, čeprav bi se posledično lahko zmanjšalo varčevanje in povečalo zadolževanje. V letu 2015 je bilo tako v Evropi izvršenih brezgotovinskih transakcij za več kot 121 milijard dolarjev (v nadaljevanju USD). Z obsegom negotovinskih plačil pridobivajo vedno večjo vlogo sodobni plačilni sistemi nebančnih institucij, ki zagotavljajo enostaven, zanesljiv, hiter in poceni prenos. PayPal danes velja za vodilni plačilni sistem, ki se ponaša z več kot 179 milijoni uporabnikov. Tehnološki napredek je pripomogel k razvoju digitalnih valut. Relativno mlada virtualna valuta BitCoin, katere vrednost se na dan 25. april 2016 giblje okrog 460 USD, je povzročila pravo revolucijo med plačilnimi sistemi. Konkurenca med njimi je sicer precejšnja, vendar pa bo večji tržni delež prevzel tisti, ki bo sledil tržnim potrebam in inovacijam. Trend brezgotovinskih plačil bo tako z razvojem današnje tehnologije naraščal in posledično izpodrinil gotovino, kar bo v prvi vrsti pripomoglo svetovnemu trgu. Kateri od ponudnikov plačilnega sistema bo na vodilnem položaju, pa bo odvisno od zaupanja vanj, sledenju tehnologije in njegovi uporabni vrednosti. Ključne besede: brezgotovinsko plačevanje, plačilne kartice, PayPal, BitCoin Objavljeno v DKUM: 18.08.2016; Ogledov: 1660; Prenosov: 141 Celotno besedilo (1,26 MB) |
9. Povezovanje kartičnih sistemov v poslovne rešitve v podjetjuBarbara Grabner, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu sem predstavila sam pomen elektronskega poslovanja, kot tudi njegov razvoj ter prednosti in slabosti.
Zatem sem opisala elektronsko bančništvo kot del elektronskega poslovanja. Znotraj tega poglavja so opisane storitve elektronskega bančništva od bankomata, plačilnih kartic, mobilnega bančništva, telefonskega bančništva, telebankinga in interneta.
Kot eno izmed najbolj razširjenih storitev elektronskega bančništva so nadalje predstavljene plačilne kartice, njihova zgodovina in vrste plačilnh kartic.
V tem poglavju je podrobneje opisan tudi bankomat, kot sredstvo za dvigovanje gotovine z uporabe bančne kartice in pa POS terminal kot način plačila z bančno kartico a samih prodajnih mestih kot alternativa gotovinskemu poslovanju. Razvoj uporabe POS terminala je danes prišel do te mere, da nam omogoča brezstično plačevanje na prodajnem mestu.
Varnost poslovanja je nadvse pomembna in danes je z razvojem elektronskega poslovanja povezana tudi zloraba plačilnih kartic, predvsem na bankomatih in pa pri spletnem nakupovanju. Zlorab na bankomatih je več vrst, najpogostejše pa so namestitev »skimming« naprave, »libanonska zanka« in zagozda. Vse te so podrobneje opisane v diplomskem delu.
V zadnjem poglavju pa sem predstavila samo knjiženje plačil plačilnih kartic opravljenih v poslovanlnicah trgovskega podjetja. Predstavljen je sam postopek od plačila s kartico na prodajnem mestu do zaključka obračuna le-tega z odteglajem na imetnikovem računu in poravnavo tega zneska med banko in podjetjem.
Razmah uporabe plačilnih kartic danes je v polnem teku in temu sledijo tudi banke in podjetja, kot njihove izdajateljice. Poleg uporabe kartic kot plačilno sredstvo nam banke in podjetja ponujajo vrsto uporabnih rešitev pri njihovi uporabi. S tem trendom se bo to tudi nadaljevalo, kot cilj zadovoljstva uporabnikov in sledenju današnjemu tempu življenja. Ključne besede: elektronsko poslovanje, plačilne kartice Objavljeno v DKUM: 21.07.2016; Ogledov: 1509; Prenosov: 169 Celotno besedilo (1,66 MB) |
10. Odkrivanje in preprečevanje zlorab plačilnih kartic MasterCard in VisaBrigita Simšič, 2016, diplomsko delo Opis: Plačilne kartice so dandanes sodobni plačilni instrument, ki vedno bolj izpodriva gotovino. Žal se s povečevanjem uporabe plačilnih kartic povečujejo tudi njihove zlorabe. Dva zanesljiva vira v boju proti goljufijam sta človek in tehnologija. Tehnološki napredek na področju kartičnega poslovanja zlorab ne more preprečiti v celoti, lahko pa jih zmanjša na obvladljivo raven. Banke izdajateljice kartic, banke pridobiteljice ter njihovi procesni centri se vsakodnevno srečujejo z novimi oblikami zlorab. Pri tem je zelo pomembno, kakšne varnostne mehanizme pri tem uporabljajo, da zlorabe ustrezno nadzorujejo in zmanjšujejo. Trend uporabe plačilnih kartic na spletu je v porastu ter s tem tudi zlorabe. Banke morajo poskrbeti, da so uporabniki kartic dobro ozaveščeni o varni uporabi kartic ter da so istočasno trgovci dobro ozaveščeni o varnem sprejemanju kartic. Rezultati ankete kažejo, da morajo banke narediti več na področju izobraževanja in informiranja uporabnikov kartic ter trgovcev. Ključ do zmanjševanja zlorab je dobra ozaveščenost uporabnikov kartic in trgovcev. Oboji so preslabo seznanjeni o varni uporabi kartice ter samih varnostnih elementih na kartici Ključne besede: plačilne kartice, uporabnik kartice, trgovec, banka, odkrivanje zlorab, preprečevanje zlorab. Objavljeno v DKUM: 01.06.2016; Ogledov: 1337; Prenosov: 267 Celotno besedilo (2,86 MB) |