1.
OTROK S SPEKTROAVTISTIČNO MOTNJO IN DRUŽINAAna Trafela, 2015, diplomsko delo
Opis: Teoretična izhodišča: Spektroavtistične motnje spadajo med pervazivne razvojne motnje. Pojavijo se v zgodnjem otroštvu, a nekateri prepoznajo znake takrat, ko naj bi otrok že govoril in se odzival na svoje ime, nekateri pa še pozneje. Motnja najbolj prizadene otroka na socialnem področju, saj imajo otroci težave v komunikaciji in socializaciji v družbi.
Postavitev diagnoze pri otrocih pa zelo vpliva na njihove starše in preostale družinske člane, saj je to motnja, ki se je ne da dokazati karseda hitro in tako ne vedo, kaj pričakovati. Veliko je prilagajanja v družini, družbi in okolici, saj tak otrok lahko zahteva veliko skrbi in odrekanja. Medicinska sestra mora ob obisku otroka in družine v pedopsihiatričnem dispanzerju postaviti pristen, dober, zaupljiv odnos. Starši potrebujejo veliko svetovanja in pomoči pri iskanju informacij o vzgoji in skrbi otroka s spektroavtistično motnjo.
Metodologija raziskovanja: V diplomsko delo vključimo anketno raziskavo in jo izvedemo s starši otrok, ki imajo spektroavtistično motnjo. Želimo raziskati, kakšno je življenje otroka, kako vpliva na družino in s kakšnimi spremembami se soočajo otrokovi starši. Uporabimo kvantitativno metodo dela, tj. z anonimnim anketnim vprašalnikom polodprtega in zaprtega tipa. Raziskava zajema 32 staršev, od tega 12 staršev v paru in 8 samo enega od staršev. Raziskavo izvedemo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor v Službi za otroško in mladostniško psihiatrijo.
Rezultati: Na podlagi rezultatov ugotovimo, da je bilo veliko otrok starejših, ko se jim je motnja odkrila, čeprav starši prepoznavajo znake sprememb. V zdravstveno vzgojo bi morali vložiti več, saj veliko staršev išče informacije na spletu, kjer lahko naletijo tudi na lažne informacije. Uvidimo, da so medijsko slabo predstavljeni. Na tak način bi namreč lahko kaj prispevali v smislu boljšega ozaveščanja in širjenja znanja o spektroavtističnih motnjah.
Sklep: Mnogi starši iščejo informacije na spletu, zaradi česar bi morali več informacij in svetovanja ponuditi prek društev, knjig in medijev.
Ključne besede: spektroavtistične motnje, otrok, medicinska sestra, družina, pedopsihiatrični dispanzer
Objavljeno v DKUM: 22.10.2015; Ogledov: 2351; Prenosov: 265
Celotno besedilo (1,38 MB)