| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv partnerskega odnosa na starševski odnos : magistrsko delo
Lara Osrajnik, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo preučevali vpliv partnerskega odnosa na starševstvo. V sklopu teoretičnega dela smo se osredotočili na definicijo partnerskega odnosa ter na njegove faze razvoja. Preučili smo pojme ljubezen, intimnost in navezanost ter pomen komunikacije v partnerskem odnosu. V nadaljevanju smo se posvetili partnerskemu konfliktu, kako se le ta razrešuje in kakšna je vloga otrok v njem. Preučili smo oblikovanje starševske vloge ̶ materinstva in očetovstva ter sloge starševstva. Na koncu smo se posvetili še samemu vplivu partnerskega odnosa na starševstvo. Znotraj empiričnega dela smo s pomočjo anketnega vprašalnika preučili vpliv partnerskega odnosa na starševstvo. V raziskavi je sodelovalo 130 posameznikov iz Maribora in okolice, ki so bili v času odgovarjanja v partnerski zvezi ter so imeli vsaj enega otroka. Glede na ugotovitve raziskave lahko povzamemo, da zakonski stan doprinese v partnerstvo večji občutek ljubezni, psihične povezanosti in boljšo zmožnost komuniciranja, kar pripomore k uspešnejšemu razreševanju konfliktov. Partnerski konflikti se pojavijo predvsem zaradi pomanjkanja skupnega časa, prisotni pa so v večini partnerskih odnosov ter se po rojstvu otrok še povečajo.
Ključne besede: partnerski odnos, partnerski konflikt, otrok, starševska vloga, starševstvo
Objavljeno v DKUM: 05.06.2024; Ogledov: 167; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

2.
Spremembe v partnerskem odnosu ob rojstvu otroka
Nina Zaner, 2017, diplomsko delo

Opis: Kot vzgojitelji predšolskih otrok smo pri svojem delu v neposrednem stiku z otroki kot tudi z njihovimi starši. Vsaka vzgoja otroka se najprej začne v družinskem okolju in ima na otrokov razvoj pomemben vpliv. Pri tem je zelo pomemben tudi partnerski odnos in njegova spreminjajoča se dinamika. V diplomskem delu, ki je razdeljeno na dva dela, teoretičnega in empiričnega, smo raziskovali, kako se partnerski odnos spreminja skozi posamezna obdobja, v času pričakovanja in po rojstvu prvega otroka. Osredinili smo se predvsem na dinamiko partnerskega odnosa, vloge, ki jih partnerja v teh obdobjih sprejemata, na njun odnos, družinsko življenje ter ovire in strahove, s katerimi se soočata. Predstavljamo ugotovitve, do katerih smo prišli s kvalitativnim raziskovanjem s pomočjo polstrukturiranih intervjujev.
Ključne besede: partnerski odnos, nosečnost, rojstvo otroka, starševstvo, družina, komunikacija, vloge, skupaj preživet čas.
Objavljeno v DKUM: 25.10.2023; Ogledov: 445; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (560,59 KB)

3.
Vpliv poklicnega rejništva na partnerske odnose v rejniških družinah
Anja Veit, 2020, magistrsko delo

Opis: Družina kot osnovna celica družbe danes še vedno velja za najpomembnejši element človekovega razvoja. Ne gre pa zanikati, da so družbene spremembe vodile v njene premike v smer pluralizacije družinskih oblik in družinskega življenja, kar se odraža tudi v vse večjem pojavu socialnega starševstva. Ena izmed najpogostejših oblik le-tega pri nas je institut rejništva. Gre za neinstitucionalno varstvo otrok in oseb, ki začasno ne morejo živeti v svoji matični družini. Del rejnikov v Sloveniji se dodatno odloča za opravljanje rejniške dejavnosti kot edinega poklica, pri čemer zaradi specifične strukture dela poklicno in družinsko okolje nenehno sovpadata. Takemu poklicu je podvržena celotna družinska dinamika, še posebej pa partnerski odnos znotraj rejniške družine. Zaključno delo je razdeljeno na teoretični in empirični del, ki osvetljujeta izvajanje rejniške dejavnosti v Sloveniji. Izpostavlja se poklicno rejništvo ter vpliv tega socialnovarstvenega ukrepa na partnerske odnose znotraj rejniških družin. Izsledki raziskave kažejo, da partner poklicnemu rejniku predstavlja pomemben vir opore in pomoči; pri tem je bolj kot ne ključna tudi njegova usposobljenost za pomoč pri rejnikovem poklicu. Kljub temu da poklicni rejniki opravljajo delo od doma, ne smemo trditi, da zato lahko partnerju posvetijo več časa. Ugotavlja se, da tovrstni poklic omogoča večjo povezanost, boljšo komunikacijo ter brani pred odtujitvijo v partnerskem odnosu. Izzove pa nestrinjanja, povezana z rejnikovim delom. Zaključimo lahko, da izvajanje rejniške dejavnosti kot edinega poklica ob vzajemnem trudu pozitivno vpliva na partnerski odnos.
Ključne besede: rejništvo, rejnik, rejenec, rejniška dejavnost kot edini poklic, partnerski odnos
Objavljeno v DKUM: 15.09.2020; Ogledov: 1222; Prenosov: 239
.pdf Celotno besedilo (1,26 MB)

4.
VLOGA KONFLIKTOV MED MATERJO IN OČETOM PRI RAZVOJU OTROKOVE NAVEZANOSTI NANJU
Lidija Kokol, 2016, diplomsko delo

Opis: Hiter tempo življenja, vedno več obveznosti in posledično manj časa drug za drugega – to so razmere, ki ustvarjajo konflikte med partnerjema (staršema). Velikokrat se ti konflikti odvijajo pred otrokom. Namen diplomskega dela je bil ugotoviti mnenje staršev predšolskih otrok o tem, kako konflikti med mamo in očetom vplivajo na otrokovo navezanost nanju, in v kolikšni meri starši zaznavajo, da njihovi partnerski odnosi vplivajo na otrokov odnos do njih. V raziskavi je sodelovalo 148 staršev otrok, starih od 2 do 10 let, iz treh vrtcev. Podatke smo zbrali s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je vključeval vprašanja o demografskih podatkih in 5-stopenjsko ocenjevalno lestvico z ocenami od 1 – se sploh ne strinjam do 5 – se popolnoma strinjam, ki je vključevala 26 postavk. Te so opisovale otrokove odzive na konflikte med mamo in očetom in so temeljile na vzorcih otrokove navezanosti in različnih razvojnopsiholoških teorijah. Podatke smo obdelali z deskriptivno statistiko. Rezultati so pokazali, da konflikti negativno vplivajo na varno navezanost predšolskega otroka na starše in da le-ti zaznavajo, da njihovi partnerski odnosi vplivajo na to, kakšen bo odnos otroka do njih.
Ključne besede: navezanost, konflikti, starši, predšolski otroci, partnerski odnos
Objavljeno v DKUM: 18.08.2016; Ogledov: 1306; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (716,79 KB)

5.
Izbira partnerice pri študentih prvega in tretjega letnika
Lidija Druzovič, 2015, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava stile navezanosti v povezavi z izbiro partnerice študentov prvih in tretjih letnikov. Ugotavljali smo, ali sta trenutna želja po partnerski zvezi in število zvez povezana z oceno pomembnosti posameznih lastnosti partnerice ter kako se posamezni stili navezanosti povezujejo s posameznimi lastnostmi partnerice. V teoretičnem delu smo se osredotočili na teme, ki se povezujejo s problemom naše raziskave, in sicer smo predstavili razvojna obdobja, partnerstvo v različnih razvojnih obdobjih, navezanost skozi razvojna obdobja in v partnerstvu ter pomembne lastnosti pri izbiri partnerja. V raziskavi je sodelovalo 160 študentov moškega spola, in sicer 84 študentov prvih letnikov in 76 študentov tretjih letnikov. Raziskava je bila izvedena na različnih fakultetah v Mariboru. Rezultati raziskave so pokazali, da število zvez ni povezano z oceno pomembnosti posameznih lastnosti partnerice. Študentje tretjih letnikov ne ocenjujejo višje pomembnosti osebnostnih lastnosti partnerice kot študentje prvih letnikov, ti pa višje ocenjujejo pomembnost zunanjega videza partnerice kot študentje tretjih letnikov. Študentje z varnim stilom navezanosti višje ocenjujejo pomembnost faktorjev vera in družina, demografski podatki 2 (postavke o geografski bližini partnerice in njeni starosti) in družinski odnos kot študentje z odklonilno izogibajočim stilom navezanosti. Študentje z varnim stilom navezanosti ne ocenjujejo višje pomembnosti posameznih lastnosti partnerice kot študentje s preokupiranim stilom navezanosti, le-ti pa višje ocenjujejo pomembnost faktorjev razgledanost, vera in družina in demografski podatki 2 (postavke o geografski bližini partnerice in njeni starosti) kot študentje z odklonilno izogibajočim stilom navezanosti. Pri študentih z različno stopnjo želje po trenutni zvezi ni prišlo do razlik v pomembnosti posameznih lastnosti partnerice.
Ključne besede: stil navezanosti, partnerski odnos, lastnost partnerice, razvojno obdobje.
Objavljeno v DKUM: 05.01.2016; Ogledov: 1901; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (985,71 KB)

6.
POVEZANOST ZADOVOLJSTVA V PARTNERSKIH ODNOSIH S STILI REŠEVANJA KONFLIKTOV IN OBJEKTNIMI ODNOSI
Ivan Mauko Jug, 2014, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je bil ugotoviti, ali različne strategije reševanja konfliktov vplivajo na zadovoljstvo v partnerskem odnosu ali obstajajo razlike med spoloma v stilih reševanju konfliktov; ugotoviti, kako objektni odnosi vplivajo na zadovoljstvo v partnerskem odnosu, kako objektni odnosi vplivajo na stile reševanja konfliktov v partnerskih odnosih ter ugotoviti, ali obstaja povezava med trajanjem partnerskega odnosa in partnerskim zadovoljstvom. Pri empirični raziskavi smo uporabili Relationship Assessment Scale, Romantic partner conflict scale ter Test objektnih odnosov (TOO-48). Sodelovalo je 238 posameznikov. Ugotovili smo, da je samo kompromis konstruktivni stil reševanja konfliktov, medtem ko so vsi drugi stili negativno povezani z zadovoljstvom ali pa povezave z zadovoljstvom ni. Prav tako obstaja negativna povezava med dimenzijami objektnih odnosov in zadovoljstvom v partnerskem odnosu, primerjava skupin glede na stopnjo objektnih odnosov pa nam razkriva, da skupina ljudi z višjo stopnjo objektnih odnosov poroča o nižjem zadovoljstvu v partnerskem odnosu. Obstajajo tudi nekatere razlike v pogostosti uporabe določenih stilov reševanja konfliktov glede na stopnjo objektnih odnosov. To še posebej velja za odvisnost in zagledanost vase. Nenazadnje pa je treba omeniti še ugotovitev, da določeni stili reševanja konfliktov nastopajo kot polni ali delni mediator med objektnimi odnosi in zadovoljstvom.
Ključne besede: partnerski odnos, zadovoljstvo v partnerskem odnosu, partnerski konflikti, stili reševanja konfliktov, objektni odnosi
Objavljeno v DKUM: 22.08.2014; Ogledov: 3252; Prenosov: 622
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici