| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba pametnih naprav med stanovalci domov za starejše : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Sanja Kerznar Osolnik, 2023, diplomsko delo

Opis: V današnjem svetu je vse več nove tehnologije, katero uporabljamo vsi, mladi in stari. Za starejšo populacijo je današnja tehnologija ter uporaba pametnih naprav precej nova stvar. Zaradi hitrega razvijanja naprav je pomembno redno izobraževanje ter učenje. Uporaba pametnih naprav se med starejšo populacijo vse bolj povečuje, saj tehnologija izboljšuje kakovost njihovega življenja ter zagotavlja varnost in udobje. Pametne naprave starejšim v domovih za starejše pomagajo, da ostanejo povezani z zunanjim svetom, hitreje prejemajo novice in obvestila, najbolj pomembno pa je, da lahko vsakodnevno komunicirajo s svojo družino in prijatelji. Te naprave lahko tudi pripomorejo k varnosti starejših. Nepravilna uporaba pametnih naprav pa lahko privede do veliko groženj (kot so kibernetski napadi, kraja podatkov, prestrezanje v naprave idr.), za katere nekateri starostniki sploh ne vedo, da obstajajo. Zato je med uporabo pametnih naprav potrebna previdnost. Pomembno pa je tudi, da se starejši pred uporabo pametnih naprav ustrezno poučijo o njihovi uporabnosti in da so naprave preproste za uporabo. V diplomski nalogi smo preučevali kaj so pametne naprave ter katere vrste pametnih naprav obstajajo. Raziskovali smo tudi, katere pametne naprave so sploh na voljo starejši populaciji. V osrednjem delu je bila narejena analiza uporabe pametnih naprav med starejšo populacijo. Naredili smo intervjuje s stanovalci v domovih za starejše. Ugotovili smo, da vprašani uporabljajo zelo malo naprav, katere so jim na voljo. Uporabljajo pa predvsem določene vrste pametnih naprav, kot so pametni telefon, prenosna tablica in pametna televizija. Zanimalo nas je tudi, koga stanovalci prosijo za pomoč v domovih za starejše in koliko se udeležujejo izobraževanj o uporabi pametnih naprav.
Ključne besede: pametne naprave, starejši odrasli, kibernetske grožnje, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 26.09.2023; Ogledov: 453; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (970,13 KB)

2.
Uporaba pametnih naprav za varovanje objektov : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Simon Bajt, 2022, diplomsko delo

Opis: Varovanje predstavlja skupek dejavnosti, ki se opravljajo predvsem z namenom zaščititi človeška življenja in materialne dobrine, posamezniki in podjetja pa ves čas stremijo k uporabi učinkovitejših in zmogljivejših sistemov za varovanje svojega doma in premoženja. Zasebno varovanje zajema varovanje ljudi in premoženja na varovanem območju, določenem objektu ali prostoru pred nezakonitimi dejanji, poškodovanjem ali uničenjem z varnostnim osebjem ter sistemi tehničnega varovanja. Tehnično varovanje pa obsega neposredno izvedbo sistemov tehničnega varovanja ter vzdrževanje teh sistemov z varnostnimi tehniki, pri čemer sistemi tehničnega varovanja zajemajo posamezna ali funkcionalno povezana tehnična sredstva in mehanske naprave za varovanje. Določene organizacije in podjetja morajo obvezno oblikovati in upoštevati načrt varovanja, v katerem opredelijo vsaj opis varovanega območja, analiza ranljivosti, ogroženosti in tveganj ter splošna ocena o stopnji tveganja z oceno verjetnosti nastanka posledic. Za varovanje objektov se v vedno večji meri uporabljajo pametne naprave, ki zagotavljajo nemoteno in neprekinjeno spremljanje objekta in s tem zagotavljanje njegove večje varnosti. Uporabniki lahko izbirajo med velikim številom sistemov za tehnično varovanje, tudi videonadzornih izdelkov oziroma sistemov, saj se je izbira v zadnjih letih zelo povečala. Vendar pa je potrebno biti pri izbiri sistemov in številu uporabljenih sistemov previden.
Ključne besede: pametne naprave, zasebno varovanje, fizično varovanje, protivlomna zaščita, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 525; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)

3.
Informacijska varnost in 5G omrežje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega programa Informacijska varnost
Luka Dukič, 2022, diplomsko delo

Opis: Omrežje 5G je brezžično mobilno omrežje pete generacije, ki deluje s pomočjo radijskih valov v treh različnih frekvenčnih pasovih. Je izredno hitro mobilno omrežje, ki vključuje naslednjo generacijo gosto postavljenih majhnih baznih postaj z veliko prenosno hitrostjo. Omrežja 5G naj bi pokrivala potrebe različnih sektorjev, predvsem avtomobilske industrije, transporta, zdravstva, energetike, proizvodnje ter medijev in zabave. V diplomski nalogi smo na osnovi pregledane razpoložljive literature obrazložili, kako so se mobilna omrežja razvijala v času do današnjega dne, kaj pravzaprav 5G omrežje predstavlja in kako deluje. Obrazložili smo, kakšno infrastrukturo potrebujemo za delovanje 5G omrežja ter kako so posamezni elementi infrastrukture medsebojno povezani. Dotaknili smo se novih tehnologij, ki jih je 5G omrežje prineslo s sabo; posebej smo obrazložili internet stvari(IoT), ki bo najverjetneje prinesel velik napredek na področju industrijskega razvoja. V nadaljevanju smo razložili, kako deluje varnost 5G omrežja, katera področja groženj prepoznavamo v 5G omrežju ter na kakšen način se lahko s temi grožnjami spopadamo. V zadnjem delu naloge smo se posvetili raziskavi ozaveščenosti uporabnikov 5G omrežja z namenom ugotavljanja stopnje informacijske varnosti med uporabniki ter s tem tudi potrjevanju oziroma zanikanju naših hipotez, ki smo si jih zastavili ob snovanju naloge.
Ključne besede: informacijska varnost, mobilna omrežja, 5G omrežje, pametne naprave, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 17.10.2022; Ogledov: 818; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (1,59 MB)

4.
Vpliv pametnih naprav pri fizični aktivnosti rekreativnih športnikov
Vito Meznarič, 2022, diplomsko delo

Opis: Vsi se zavedamo, kakšnega pomena je gibanje za naše zdravje. Večina pa na žalost ne ve, kje in kako začeti, kaj pozitivno in kaj negativno vpliva na naše zdravje. V teoretičnem delu smo raziskali različne pametne naprave in življenje rekreativnih športnikov. V teoretičnem delu smo predstavili pojem fizične aktivnosti in opisali možne kronično nenalezljive bolezni, do katerih lahko pride, če smo neaktivni. Kasneje smo analizirali delovanje različnih pametnih naprav in njihovih funkcij (tako pozitivnih kot negativnih). Ob tem smo se osredotočali na naprave, ki so v današnjem času med najbolj priljubljenimi med mladimi rekreativnimi športniki. Redna in zmerno intenzivna telesna dejavnost ima mnoge ugodne vplive na zdravje. Vsaj pol ure zmerne telesne aktivnosti na dan preprečuje nastanek mnogih nenalezljivih bolezni, med drugim tudi osteoporozo, diabetes in srčno-žilna obolenja. V praktičnem delu smo na podlagi pridobljenih rezultatov dveh rekreativnih športnikov, ki sta uporabljala različni pametni napravi, analizirali zbrane podatke in izbrali primernejšo napravo za bodoče uporabnike.
Ključne besede: Pametne naprave, Apple ure, Polar ure, rekreativni športniki, fizična aktivnost.
Objavljeno v DKUM: 10.03.2022; Ogledov: 1103; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (3,22 MB)

5.
Varnostni vidiki naprav za pametne domove : diplomsko delo
Nataša Feher, 2021, diplomsko delo

Opis: Pametni dom je kombinacija računalniških, nadzornih in komunikacijskih tehnologij, ki so povezane preko omrežja z namenom avtomatizacije celotnega sistema za zagotavljanje upravljanja, optimizacije in prilagoditve naprav in njihovih funkcij. V diplomski nalogi predstavimo pametne domove, njihov koncept, prednosti in slabosti. Predstavimo tudi varnostni vidik pametnih domov, od groženj in nevarnosti, nepredvidenih dejavnikov do rešitev na temnem spletu. Osrednji del diplomske naloge je raziskava v obliki anketnega vprašalnika, ki temelji na uporabniških navadah in seznanjenosti glede konfiguriranja naprav pametnih naprav za pametni dom med Slovenci. Po analizi raziskave smo ugotovili, da se večina uporabnikov zaveda pomena varnosti in zaščitenosti pametnih naprav, prav tako poznajo naprave dovolj dobro, da se zavedajo tudi nevarnosti uporabe pametnih domov.
Ključne besede: pametni dom, pametne naprave, internet stvari, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1037; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (831,67 KB)

6.
Pametni dom z mobilno aplikacijo neo podjetja telekom slovenije d.d.
Marija Čas, 2020, magistrsko delo

Opis: Internet stvari (angl. Internet of Things, v nadaljevanju IoT) predstavlja enega izmed stebrov interneta prihodnosti. Pametne naprave so vse bolj povezane in kot take spreminjajo naš vsakdan. Avtomatizirana medsebojna komunikacija fizičnih naprav, strojev in sistemov podjetjem in fizičnim osebam prinaša skoraj neskončno priložnosti za izboljšanje učinkovitosti, povečanje profitabilnosti in uvedbo inovativnih poslovnih modelov. Z IoT pa so povezane tudi mobilne aplikacije, ki povezujejo in spremljajo delovanje pametnih naprav v hiši ali podjetju. Mobilne aplikacije predstavljajo priložnost, da smo na vsakem koraku seznanjeni z dogajanjem in spremljanjem našega okolja. Magistrsko delo lahko razdelimo na dva dela. V prvem, teoretičnem delu, smo predstavili definicijo IoT, ki predstavlja naprave v pametnem domu. Osredotočili smo se na povezovanje naprav v internet, protokole, ki omogočajo dvostransko komunikacijo med napravami in so brezžično povezane v omrežje ter standarde, potrebne za delovanje naprav. Varnost in zasebnost podatkov je ključnega pomena, kljub udobju, ki ga prinaša pametni dom. Zaradi nenehnega razvijanja trga smo predstavili tudi trende na področju IoT, ki se nenehno spreminjajo in s sabo prinašajo inovativnosti. V teoretičnem delu je predstavljena tudi definicija mobilne aplikacije z opredeljeno zgodovino. Našteli smo vrste, tipe in kategorije mobilnih aplikacij ter podrobneje predstavili mobilne operacijske sisteme Android, iOS ter Windows. Drugi del magistrskega dela smo podrobno predstavili mobilno aplikacijo NEO podjetja Telekom Slovenije. Osredotočili smo se na uporabniški vmesnik in funkcionalnosti mobilne aplikacije ter podrobno predstavili registracijo v samo aplikacijo. Pri pametnem boksu NEO smo opisali in predstavili napredne funkcije same naprave ter podrobneje predstavili pametne naprave in senzorje, ki delujejo preko pametnega boksa. S pomočjo elektronike, internetne povezave in senzorjev ter ostale strojne opreme lahko te naprave med seboj komunicirajo in si izmenjujejo podatke. Prav tako jih lahko na daljavo opazujemo in nadzorujemo ter upravljamo z njimi. Opisali smo razvoj in vlogo digitalne televizije ter predstavili pakete širokopasovnih fiksnih storitev, ki jih mora imeti naročnik Telekoma Slovenije za delovanje pametnega boksa.
Ključne besede: internet stvari, IoT, mobilna aplikacija NEO, NEO pametni boks, pametne naprave.
Objavljeno v DKUM: 09.06.2020; Ogledov: 1554; Prenosov: 125
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

7.
Pametne naprave za zdrav življenjski slog starostnika: analiza primera
Urban Pšajd, 2019, diplomsko delo

Opis: Ljudje se vse bolj zavedamo kako pomembno je naše zdravje in zdrav življenjski slog. V tej tezi smo obravnavali pametne naprave in kako te vplivajo na zdravje in zdrav življenjski slog starostnikov. V teoretičnem delu smo raziskovali pametne naprave in zdrav življenjski slog starostnikov. Proučevali smo definicijo pametnih naprav, njihovo delovanje, pozitivne učinke in potencialna tveganja, ki izhajajo iz uporabe pametnih naprav. Osredotočili smo se na naprave, ki so prisotne na področju zdravstva in zdravega življenjskega sloga. V nadaljevanju so opisane smernice zdravega življenjskega sloga za starejšo populacijo. Pomen zdravega življenjskega sloga je uživati zdravo hrano, opustiti slabe navade, kot so kajenje in uživanje alkohola, telesne aktivnosti in druženje. Proučili smo tudi težave, ki se pojavljajo pri starostnikih, kot so diabetes, visoki krvni tlak, demenca in depresija, če jih naštejemo le nekaj. V praktičnem delu smo na podlagi analize trga pametnih naprav za spremljanje zdravja izbrali pametno napravo za izbranega starostnika, ki nam bo pomagala raziskati učinke uporabe pametne naprave na življenjski slog starostnika. V zadnjem delu je bila narejena še analiza primera uporabe pametne naprave za zdrav življenjski slog. Primerjali smo priporočeno telesno aktivnost starostnika z dejansko telesno aktivnostjo. Ugotovili smo, da je telesna aktivnost opazovane osebe v okviru predpisanih smernic za zdrav življenjski slog. Ugotovili smo tudi, da uporaba pametne naprave pozitivno vpliva na počutje in vsakdanjo telesno aktivnost starostnika. Zato predlagamo vpeljavo pametnih naprav v življenje starostnikov saj pozitivno vplivajo na njihovo zdravje.
Ključne besede: pametne naprave, zdrav življenjski slog, zdravje, starostniki
Objavljeno v DKUM: 16.12.2019; Ogledov: 1279; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (627,84 KB)

8.
Spremljanje in optimizacija porabe električne energije pri domačih uporabnikih z uporabo interneta stvari : diplomsko delo
Žan Pokeržnik, 2019, diplomsko delo

Opis: Z večanjem števila električnih naprav in višanjem življenjskega standarda se povečujejo tudi potrebe energetskih podjetij po natančnejših napovedih porabe električne energije. Zdi se, da bi v obdobju vseprisotnega računalništva in interneta stvari lahko avtomatizirali spremljanje porabe energije, porabo pa optimizirali. Diplomska naloga proučuje pomen interneta stvari (IOT) in računalništva na robu ter njuno vlogo pri realizaciji implementacije protokola ZWave v platformi za upravljanje pametnih naprav. V sklopu diplomske naloge je bila implementirana spletna platforma za upravljanje pametnih naprav, ki deluje s pomočjo knjižnice, ki je bila implementirana po specifikacijah protokola ZWave v programskem jeziku C# v platformi .NET Core.
Ključne besede: ZWave, IOT, računalništvo na robu, pametne naprave, internet stvari
Objavljeno v DKUM: 03.07.2019; Ogledov: 2061; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (2,76 MB)

9.
Uporaba pametnih naprav študentov v študijske namene
Meta Šuštar, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi je opisano, katere pametne naprave za potrebe študija in obštudijskih dejavnosti študentje Fakultete za organizacijo in management najpogosteje uporabljajo ter kakšna je njihova uporaba v vsakdanjem življenju študentov. V diplomski nalogi smo analizirali razlike med klasičnim izobraževanjem in izobraževanjem na daljavo ter e-izobraževanjem. Predstavili smo vlogo učitelja v današnjih časih in v preteklosti, opisali bistvene razlike z vidika sodobnega poučevanja in z vidika poučevanja v preteklosti.
Ključne besede: Pametne naprave, prenosni računalnik, pametni telefon, e-izobraževanje, študijske dejavnosti
Objavljeno v DKUM: 30.08.2018; Ogledov: 978; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (1,14 MB)

10.
Analiza uporabnosti pisarniških orodij na pametnih mobilnih napravah
Žan Zdovc, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo analizirali uporabnost pisarniških orodij na pametnih mobilnih napravah. V analizi uporabnosti smo opredelili faktorje, ki vplivajo na uporabnost, primerjali in vrednotili uporabnost različnih pametnih mobilnih naprav ter ponudnikov pisarniških orodij. S sistematičnim pregledom literature smo raziskali in ovrednotili faktorje, ki vplivajo na uporabnost. Pridobljene faktorje; enostavnost, število napak, itd. smo predstavili kot metrike uporabnosti in jih vključili v konceptualni model. S pomočjo pregleda literature in konceptualnega modela smo zasnovali eksperiment v katerem smo analizirali in primerjali uporabnost pisarniških orodij med različnimi napravami. Prav tako smo primerjali uporabnost pisarniških orodij med različnimi ponudniki. Podatke eksperimenta smo zajemali s snemanjem zaslona pametne naprave in snemanjem uporabnikov ter z njimi vrednotili metrike uporabnosti. Metrike uporabnosti, kot sta na primer uporabniška izkušnja in zadovoljstvo uporabnika, ki jih ni mogoče neposredno izmeriti smo ovrednotili z anketnim vprašalnikom, ki je služil za dopolnitev rezultatov eksperimenta. Za analizo rezultatov smo uporabili enostavne in deskriptivne statistične metode in ugotovili, da uporaba pisarniških orodij na mobilnih napravah prinaša prednosti končnim uporabnikom, kjer kot glavno prednost izpostavimo prenosljivost naprave. V uporabi pisarniških orodij ne obstaja signifikantna razlika v faktorjih uporabnosti, ne glede na to, katero napravo uporabljamo.
Ključne besede: uporabnost, pametne mobilne naprave, pisarniška orodja
Objavljeno v DKUM: 16.06.2017; Ogledov: 1451; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici