| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Simulacija logističnih procesov v novem formatu skladišča embalaže : magistrsko delo
Sašo Tadina, 2024, magistrsko delo

Opis: S simulacijo diskretnih dogodkov smo preverjali delovanje logističnih procesov v novem formatu skladišča. Izbrano podjetje se je namreč odločilo za širitev proizvodnih kapacitet z vpeljavo novih proizvodnih linij. Podjetje se je odločilo, da nove linije umesti na prostore obstoječega visoko regalnega skladišča embalaže. Ta sprememba pomeni reorganizacijo celotne interne logistike v podjetju, zato smo se odločili, da predlagano rešitev pred dejansko implementacijo, preverimo v simulacijskem okolju. Simulirali smo 5 variant, kjer smo spreminjali vhodne parametre ter preverjali uspešnost oskrbovanja proizvodnih linij iz novega formata skladišča embalaže. Simulacija je vključevala različne vidike, kot so kapaciteta skladišč, pretok materialov, transportna sredstva in vpliv sprememb na delovno silo. Kljub prilagoditvam vhodnih spremenljivk v simulaciji, rezultati niso izpolnili pričakovanj podjetja. Časi oskrbe proizvodnih linij z embalažo so presegali sprejemljive meje, kar kaže na potrebo po nadaljnjem raziskovanju alternativnih rešitev in transformaciji celotne interne logistike. Izbran simulacijski pristop nam je omogočil preučitev različnih scenarijev ter zagotovil pomembne informacije o procesih pred njihovo dejansko implementacijo.
Ključne besede: interna logistika, oskrba proizvodnje, simulacija diskretnih dogodkov
Objavljeno v DKUM: 05.07.2024; Ogledov: 109; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

2.
Razvoj simulacijskega modela oskrbe proizvodnje po principu mlečnega obhoda
Marcel Potrata, 2017, magistrsko delo/naloga

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali koncept mlečnega obhoda in učinkovitost tovrstnega transporta v primerjavi s klasičnimi prevozi. Predstavljena sta dva glavna modela, pri katerih prihaja do razlik pri izkoriščenosti osebja, številu ponavljajočih se prevozov in drugih parametrih. S pomočjo informacijske rešitve AnyLogic je bilo vzpostavljeno okolje, v katerem smo lahko opazovali razlike med klasičnim načinom prevoza in uporabo koncepta mlečnega obhoda. Na primerljivost rezultatov modelov je vplivalo predvsem dejstvo, da je v računalniški simulaciji mogoče omejiti število vplivov na poljuben proces, izpostaviti tiste, ki nas zanimajo, in vzpostaviti korelacije med njihovim vplivom na celoten sistem. Rezultati simulacij modelov prikazujejo razlike v časih dostav in prav tako pri drugih parametrih, ki so pomembni v proizvodnem okolju. Prav tako so podrobneje definirani parametri, ki lahko služijo kot pomoč pri načrtovanju implementacije koncepta mlečnega obhoda oziroma za preverjanje smiselnosti njegove vpeljave.
Ključne besede: oskrba proizvodnje, mlečni obhod, dinamična simulacija, AnyLogic
Objavljeno v DKUM: 03.10.2017; Ogledov: 1420; Prenosov: 175
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

3.
MODEL STRATEŠKE POSTAVITVE POSLOVNO PROIZVODNEGA SISTEMA
Dejan Rojko, 2010, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo je nastalo na osnovi izkušenj s področja vodenja start-up podjetja in zakonitosti projektnega menedžmenta. Predstavlja model strateške postavitve poslovno proizvodnega sistema, s katerim si je mogoče pomagati v semenski fazi, pa tudi kasneje, ko je podjetje že dobro izoblikovano. Celotna zgodba se začne z detekcijo podjetniške ideje, nadaljuje z razvojem le-te in vodi v pripravo učinkovitega poslovnega načrta ter predstavitve, ki navduši investitorje. Velik poudarek je namenjen pomembnemu področju organizacije projektov in proizvodnje s sistemom zunanje oskrbe ter informacijskim tokovom in kriterijem v bolj ali manj kompleksno organiziranem sistemu. Poleg stroškovne učinkovitosti je poudarjena tudi pomembnost stopnje inovativnosti in edinstvenosti v produktu, ki ga poslovni sistem zagotavlja ciljnim grupam. Z integracijo metod stohastičnega napovedovanja, natančneje metode drsečih srednjih vrednosti in linearne regresije I. reda smo, kot je predstavljeno v magistrskem delu, v mladem podjetju dvignili stopnjo inovativnosti oz. edinstvenosti, ki je lahko v očeh trga v neki točki ključnega pomena za uspešno realizacijo poslovnih planov. Na koncu magistrskega dela je na kratko predstavljen poslovni model 21. stoletja, ki zagotavlja obojestransko korist, in sicer med proizvajalcem ter kupcem na trg lansiranega izdelka. Živimo v času, ko je uspeh na področju prodaje mogoče doseči le, če potencialna stranka v produktu uvidi rentabilnost oz. profitabilnost investicije. Ta se lahko izraža tudi v dvigu dodane vrednosti njegovi storitvi oz. produktu, ki ga zagotavlja trgu ali celo njegovemu privatnemu življenju. Upoštevanje modela strateške postavitve poslovnega sistema zagotavlja hitro integracijo mladega podjetja in močno integriteto na lokalni ter kasneje tudi na globalni trg.
Ključne besede: detekcija ideje, poslovni načrt, organizacija proizvodnje, zunanja oskrba, informacijski tokovi, stroškovna učinkovitost, projektni menedžment, stohastično napovedovanje, dodana vrednost, poslovni model
Objavljeno v DKUM: 30.03.2010; Ogledov: 2926; Prenosov: 360
.pdf Celotno besedilo (1001,42 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici