1. Marketinško komuniciranje v organizaciji marketautoSonja Sandić, 2024, diplomsko delo Opis: Komunikacija je osnovna človeška potreba, brez katere si težko predstavljamo življenje. Sicer je ključnega pomena za uspešne osebne, poslovne in družbene odnose, zato je marketinško komuniciranje pomemben del marketinga. Marketinško komuniciranje ima namreč ključno vlogo pri razvoju podjetja, saj vključuje vse aktivnosti, s katerimi podjetje posreduje informacije o svojih izdelkih ali storitvah na trg. Uspešno marketinško komuniciranje je pomembno za uspešno delovanje vsakega podjetja.
Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. V teoretičnem delu sem predstavila osnovne koncepte komuniciranja ter vrste komunikacije, nadalje pa tudi osnove marketinškega komuniciranja z vidika različnih avtorjev ter proces in orodja marketinškega komuniciranja.
Na podlagi teoretičnega dela in pridobljenega znanja sem izpeljala praktični del. Ob primeru izbranega podjetja Marketauto sem opisala marketinško komuniciranje. Na podlagi pogovora z zaposlenimi v podjetju sem dobila odgovore na vsa raziskovalna vprašanja in ugotovila da ima podjetje Marketauto uspešno marketinško komuniciranje z nekaj manjšimi pomanjkljivostmi, ter s tem uspešno izpolnila cilje, ki sem si jih zadala ob začetku pisanja diplomskega dela. Ključne besede: marketing, komuniciranje, orodja marketinškega komuniciranja, Marketauto Objavljeno v DKUM: 25.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4 Celotno besedilo (1,41 MB) |
2. Marketinško komuniciranje na primeru podjetja BSH Bosch und Siemens HausgeräteJakob Korbar, 2020, diplomsko delo Opis: Marketinško komuniciranje je nepogrešljiva marketinška dejavnost, saj podjetja z
njo vzpostavljajo stik z odjemalci, ostalimi podjetji in pridobivajo kupčevo
zvestobo in zaupanje. Marketinško komuniciranje podjetja obravnavajo kot obliko
prepričevalnega informiranja odjemalcev s katerim zmanjšujejo njihovo
negotovost in posledično povzročimo pospeševanje nakupa. Danes je odjemalec
izpostavljen veliki količini informacij zaradi tega so vedno bolj zapolnjeni tudi
kanali marketinškega komuniciranja. Zaradi vseh dejavnikov so podjetja
primorana z odjemalcem komunicirati na najbolj učinkovit način, kar zahteva zelo
razvit program marketinškega komuniciranja. V trenutku presoje se bodo
odjemalci odločili za nakup tistega izdelka, ki je najbolje predstavljen in najbolj
izpolnjuje njihova pričakovanja. Podjetja se zaveda, da lahko le z izpolnjevanjem
odjemalčevih pričakovanj in ustvarjanjem dobička ostane konkurenčno na trgu.
Da to dosežejo, se morajo biti pripravljeni neprestano prilagajati razmeram na
trgu.
V diplomskem delu bomo predstavili teoretično osnovo marketinškega
komuniciranja, opredelili cilje marketinškega komuniciranja in ciljne skupine,
komunikacijske kanale, primernost izbranih komunikacijskih orodij in proračun
marketinškega komuniciranja. Specifično bo predstavljeno marketinško
komuniciranje v podjetju BSH Bosch und Siemens Hausgeräte na slovenskem
trgu. Analizirali bomo njihov program marketinškega komuniciranja in predstavili program marketinga za izdelek sesalnikov Unlimited. Ključne besede: Marketinško komuniciranje, BSH Bosch und Siemens
Hausgeräte, orodja marketinškega komuniciranja, program marketinškega
komuniciranja Objavljeno v DKUM: 30.03.2021; Ogledov: 1048; Prenosov: 146 Celotno besedilo (1023,14 KB) |
3. NAČRT MARKETINŠKEGA KOMUNICIRANJA RESTAVRACIJE MAKVesna Horvat, 2013, magistrsko delo Opis: Podjetje, ki želi ohraniti ali celo povečati svoj tržni delež, mora z okolico uspešno komunicirati. Zato je ključnega pomena, da si zastavi uresničljiv načrt marketinškega komuniciranja. S potrošniki je namreč potrebno vzpostaviti dialog, ki mora biti učinkovit in dolgotrajen, ki temelji na zaupanju med obema stranema in prinaša zadovoljstvo tako potrošniku kot ponudniku.
Magistrsko delo je posvečeno preučevanju marketinškega komuniciranja restavracije Mak v Mariboru. Sama naloga je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. Prvi del zajema teorijo s področja marketinškega komuniciranja, predstavljene so osnove marketinškega komuniciranja, poseben poudarek pa je na njegovih orodjih. Na kratko je orisana tudi gostinska dejavnost. V raziskovalnem delu so navedeni rezultati anketnega vprašalnika in predstavljen je načrt marketinškega komuniciranja restavracije Mak. Ključne besede: marketinško komuniciranje, orodja marketinškega komuniciranja, oglaševanje, pospeševanje prodaje, odnosi z javnostmi, neposredno trženje, osebna prodaja, restavracija Mak, gostinska dejavnost Objavljeno v DKUM: 16.03.2021; Ogledov: 1591; Prenosov: 107 Celotno besedilo (921,82 KB) |
4. Načrt marketinškega komuniciranja za hotel MitraAndreja Alič, 2016, specialistično delo Opis: Turizem je dinamična dejavnost, ki ima pomembno vlogo v nacionalnem in globalnem gospodarskem svetu. Ob ekonomskih ima tudi številne neekonomske prednosti, ki omogočajo spoznavanje in povezovanje ljudi ter prispevajo k razumevanju razlik, kultur in zgodb preteklosti, ki vplivajo tudi na sedanje življenje. Iskanje in pripovedovanje zanimivih zgodb skozi oblikovanje turistične ponudbe je eden izmed trendov sodobnega turizma, predstavlja pa tudi izziv njihove uporabe v marketinškem komuniciranju.
Hotel Mitra, ki se nahaja v osrčju starega mestnega jedra Ptuja, je izkoristil to priložnost in v oblikovanje svoje ponudbe vpletel mnogo zanimivih zgodb okolja iz katerega izhaja. Ideja o hotelu z zgodbo oziroma vizija oblikovanja hotelske verige pod znamko »Story Hotels«, se je rodila v okviru svetovalnega podjetja za turizem Hosting d.o.o. in bila realizirana leta 2007.
Specialistično delo je namenjeno pripravi načrta marketinškega komuniciranja za hotel Mitra in predstavlja izhodišče za nadaljnje razvojno marketinške aktivnosti hotela. Vsebina predlaganih rešitev je podana na podlagi proučenih teoretičnih značilnosti uporabe posameznega marketinškega orodja v luči doseganja zastavljenih ciljev ter na podlagi analize stanja in možnosti, s katerimi hotel trenutno razpolaga.
Po preučitvi teoretičnih osnov je sledilo načrtovanje komunikacijskih aktivnosti v okviru posameznega komunikacijskega orodja in oblikovanje skupnega načrta uporabe, v duhu integriranega marketinškega komuniciranja, s ciljem doseganja optimalnih rezultatov ob vloženih sredstvih in pričakovanih marketinško komunikacijskih učinkih.
Glede na razpoložljivost sredstev namenjenih marketinškemu komuniciranju in zastavljenih ciljih, ostaja ključno orodje komunikacije osebna prodaja, s podporo neposredne prodaje in pospeševanja prodaje. Za doseganje in utrjevanje pozitivne podobe, ki prav tako vpliva na obisk in koriščenje storitev pa bodo še naprej pomembni okrepljeni odnosi z javnostmi in v manjši meri tudi oglaševanje, ki je zaradi cenovne zahtevnosti, uporabljeno v najmanjšem obsegu aktivnosti, vendar pa pomeni pomembno podporo ostalim komunikacijskim orodjem.
Aktivnosti v okviru posameznega komunikacijskega orodja so bile izbrane v luči doseganja zastavljenih ciljev posameznega orodja oziroma razvojnih in marketinških ciljev podjetja. Sledilo je načrtovanje njihove izvedbe z določitvijo finančnega obsega, terminskega plana ter določitve odgovornih oseb izvedbe posamezne načrtovane aktivnosti po posameznem orodju. Za lažje spremljanje in kontrolo izvedbe aktivnosti so bili podani tudi indikatorji spremljanja pričakovanih rezultatov. Tako smo s predstavljeno vsebino dela iskali odgovore na ključna vprašanja priprave marketinškega načrta po metodi SOSTAC, kot tudi identificirali ključne aktivnosti izvedbe po modelu MMMMM.
Specialistično delo podaja enega izmed možnih predlogov kombinacij aktivnosti in uporabe marketinških orodij z namenom doseganja zastavljenih marketinško komunikacijskih ciljev. Uporaba predlaganega načrta bo pokazala pravo uporabno vrednost podanih rešitev oziroma predstavljala izhodišče za prihodnje načrtovanje in izboljšave marketinških aktivnosti hotela Mitra. Ključne besede: marketing, komuniciranje, marketinško komuniciranje, načrt marketinškega komuniciranja, komunikacijska orodja, oglaševanje, pospeševanje prodaje, osebna prodaja, neposredna in elektronska prodaja, odnosi z javnostmi, interno komuniciranje, turizem, hotel Mitra Objavljeno v DKUM: 29.03.2016; Ogledov: 2117; Prenosov: 241 Celotno besedilo (3,00 MB) |
5. Ocenjevanje ekonomičnosti malih bioloških čistilnih naprav z vrednostno analizoJernej Stojnšek, 2013, delo diplomskega projekta/projektno delo Opis: Glede na smernice veljavnega in sprejetega operativnega programa čiščenja komunalne odpadne vode, ki velja za obdobje od leta 2005 do 2017, bodo morali investitorji novogradenj v prihodnje obvezno razmišljati o ustreznem odvajanju odpadnih voda v okolje. Kajti na območjih, kjer ni predvidena oz. ni mogoča priključitev na javno kanalizacijsko omrežje, bo to treba reševati z malimi biološkimi čistilnimi napravami. Teh je na trgu vedno več, tako da je izbira široka. V prvem delu naloge bomo z metodo ocenjevanja ekonomičnosti gradbenih proizvodov izvedli vrednostno analizo in tako izbrali najprimernejšo napravo, glede na izbrane lastnosti in ceno. V drugem delu so predstavljene osnovne značilnosti in orodja marketinškega komuniciranja. Ključne besede: Vrednostna analiza, mala biološka čistilna naprava, marketinško komuniciranje, orodja marketinškega komuniciranja, oglaševanje, pospeševanje prodaje, odnosi z javnostmi, neposredni marketing, osebna prodaja. Objavljeno v DKUM: 02.04.2013; Ogledov: 1903; Prenosov: 171 Celotno besedilo (1,26 MB) |
6. Program marketinškega komuniciranja v podjetju UniorKoni Očko, 2012, diplomsko delo Opis: Komunikacija z odjemalci je danes ključnega pomena za podjetja, saj lahko le na ta način obdržijo stik z njimi. Marketinško komuniciranje pa ima danes pomembno in težko vlogo, ne samo zaradi konkurenčnih izdelkov, marveč tudi zaradi razvoja različnih medijev in neopaženosti tistih, ki niso dovolj dobro zasnovani ali izvedeni na napačnem kraju.
Podjetja si morajo že na samem začetku sestaviti dober program marketinškega komuniciranja. Določiti si morajo ciljne skupine in cilje komuniciranja, ki jih želi doseči. Sestaviti in oblikovati opazno sporočilo, ki bo hitro zapomnljivo, da si ga bodo odjemalci zapomnili. V postopku programa komuniciranja se tržniki odločajo tudi med osebnimi ali neosebnimi komunikacijskimi kanali, odvisno ali želijo svoje sporočilo posredovati odjemalcem osebno ali ne. V zadnjem času pa so naloge tržnikov še težje, saj se večina podjetij spopada z pomanjkanjem denarja, zato je postalo načrtovanje izdatkov podjetja še skrbnejše. Za določanje proračuna so v teoretičnem delu natančneje prikazane metode, ki se lahko uporabijo pri določanju proračuna.
Orodja komuniciranja so oglaševanje, pospeševanje prodaje, osebna prodaja, odnosi z javnostjo in nenazadnje tudi neposredno oglaševanje oz. direktni marketing. Vsa orodja imajo svoje značilnosti in ceno. Dobro je, da tržniki ugotavljajo, kakšen odziv so dosegli pri ciljni publiki. Merjenje učinkovitosti komuniciranja je torej zadnji in hkrati bistven korak v programu komuniciranja, ki pokaže ali so bili cilji doseženi in kako uspešno je kampanja izvedena.
V praktičnem delu je prikazan program marketinškega komuniciranja v podjetju Unior za program ročno orodje, prav tako so razložena orodja komuniciranja, ki jih uporabljajo pri komuniciranju z odjemalci. Ključne besede: Program marketinškega komuniciranja, orodja komuniciranja, oglaševanje, pospeševanje prodaje, osebna prodaja, odnosi z javnostjo, neposredno trženje Objavljeno v DKUM: 28.11.2012; Ogledov: 1720; Prenosov: 183 Celotno besedilo (991,61 KB) |
7. MARKETINŠKO KOMUNICIRANJE V POLITIKIMarko Cej, 2010, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga Opis: Moj diplomski seminar obravnava področje marketinga v politiki in v povezavi s tem marketinškega komuniciranja v politiki. Ugotovil sem, da marketing v politiki izhaja iz ekonomskega marketinga in ima z njim veliko skupnega. Ustvariti želi političnega kandidata, ki bi ustrezal širši množici in ga skozi oblike marketinškega komuniciranja predstaviti potencialnim volivcem. Pri ekonomskem marketingu gre za podobno stvar, le da tukaj nastopa izdelek ali storitev, ki je narejena prav za določen segment potrošnikov in se predstavlja skozi enake kanale komuniciranja, kot v prejšnjem primeru. Če primerjam objekte oziroma subjekte, ki nastopajo v obeh primerih ugotovim, da lahko izdelek enačim z političnim kandidatom in njegovimi idejami, potrošnik je volivec, politična javnost je trg in dobiček so glasovi na volitvah. Pri obeh pojmih nastopa lojalnost in gradnja imidža.
V nadaljevanju predstavljam politično oglaševanje in politično propagando. Enako kot pri produktnem oglaševanju, politično oglaševanje predstavlja izdelek (političnega kandidata) in navaja prednosti in sposobnosti le-tega. Kupci (volivci) se s tem izdelkom (političnim kandidatom in njegovimi idejami) poistovetijo in ga kupijo (volijo), dajo določeno vsoto denarja (na volilnem lističu obkrožijo kandidatovo ime).
Politično propagando pa predstavljam kot pojem, ki je skozi zgodovino dobil negativen predznak. Značilen je predvsem za diktatorske in totalitarne režime, kjer je namen propagandne akcije, zavestno manipuliranje in vsiljevanje določenih idej, stališč in načel širši množici. Tako sem, kot primer uporabil prakso Sovjetske zveze z Leninom in kasneje Stalinom na čelu in Goebbelsom iz nacistične Nemčije.
Zaključim s temo prvih tajnih volitev pri nas 1990, kjer prikažem pravo plakatno vojno opozicijskega Demosa in nepričakovano visoko priljubljenost »vaškega cirkusanta« Ivana Krambergerja, v tekmi za predsedniški stolček samostojne Slovenije. Ključne besede: marketinško komuniciranje, marketinško komuniciranje v politiki, politika, marketing, marketing v politiki, orodja marketinškega komuniciranja, politično oglaševanje, politična propaganda. Objavljeno v DKUM: 22.12.2010; Ogledov: 2174; Prenosov: 335 Celotno besedilo (480,96 KB) |
8. SEJEM KOT ORODJE MARKETINŠKEGA KOMUNICIRANJAEvelin Hertiš, 2009, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo predstavili sejemsko dejavnost z vidika sejmov in orodij marketinškega komuniciranja. Sejem prav tako uvrščam, kot element pospeševanja prodaje, ne moremo pa ga uvrščati med dva ali tri elemente marketinškega komuniciranja. Povzeli smo vlogo sejmov danes, načrtovanja na sejmu, predstavitev mentorske organizacije Celjski sejem d.d). Ugotovili smo katera orodja marketinškega komuniciranja so najpogosteje uporabljena., tako oglaševanje kot pospeševanje prodaje, odnosi z javnostmi kot tudi sponzoriranje. Podjetje za organizacijo MOS-a uporablja vsa orodja marketinškega komuniciranja .Celjski sejem oglašuje tako v strokovnih revijah, kot tudi na radiu ter televiziji in tudi na panojih. Pri pospeševanju prodaje so pomembni prav popusti, ki jih nudijo tako skupinam kot tudi razstavljavcem, da jim omogočijo nemoteno gibanje po razstavnem prostoru. Posebno pozornost namenjajo zadovoljstvu odjemalcev ter raziskavi katera orodja marketinškega komuniciranja uporabljajo pri drugih sorodnih mednarodno priznanih podjetjih.
Analiza zadovoljstva obiskovalcev Mednarodnega obrtnega sejma je dokazala, da je ugodna lokacija sejma pritegnila največ obiskovalcev iz področja Štajerske in Ljubljane z okolico, med obiskovalci je skoraj polovica žensk, večina obiskovalcev ima srednješolsko izobrazbo, največ pa je dijakov in študentov. Obiskovalce najbolj zanima predstavitev novosti in zbiranje koristnih informacij. Med največjimi pomanjkljivostmi pa smo ugotovili predvsem slabo prezračevanje in drag razstavni prostor.
Mednarodni obrtni sejem je barometer dogajanj in poslovne uspešnosti ter krepi prepoznavnost Celja in Slovenije.
Ključne besede: Ključne besede: sejem, orodja marketinškega komuniciranja, obiskovalec, razstavljavec Objavljeno v DKUM: 17.06.2009; Ogledov: 3447; Prenosov: 751 Celotno besedilo (6,90 MB) |