1. Akupunktura in opuščanje kajenjaSara Korošec, 2023, diplomsko delo Opis: Uvod: Kajenje predstavlja glavni vzrok smrti po vsem svetu, katerega je možno preprečiti. Znano je, da je uporaba tobaka eden glavnih dejavnikov tveganja, ki prispevajo k razvoju številnih kroničnih bolezni. Opustitev kajenja je torej ključno za zmanjšanje tovrstnih posledic. Poleg številnih metod za opustitev kajenja se vse več uporablja akupunktura. V zaključnem delu nas je zanimalo, kako učinkovita je akupunktura pri opuščanju kajenja.
Metode: Izveden je bil pregled literature s področja učinkovitosti uporabe akupunkture pri opuščanju kajenja. Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela, z metodo analize in sinteze. Za pridobitev najustreznejših dokazov smo uporabili PIO raziskovalno vprašanje, ki nam je zagotovilo obširno in sistematično iskanje literature v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, Cochrane Library in ScienceDirect. Za presojo moči izbranih raziskav smo uporabili hierarhijo dokazov.
Rezultati: Izmed 130 identificiranih člankov smo v končno analizo vključili 7 raziskav. Več raziskav je pokazalo učinkovitost akupunkture pri opuščanju kajenja, v nekaterih primerih pa lahko akupunktura služi kot motivacija pri opuščanju kajenja. Akupunktura je pomagala tudi pri blaženju odtegnitvenih sindromov, kar pomeni, da ima ključno vlogo pri preprečevanju ponovne odvisnosti.
Razprava in zaključek: Ugotovljeno je bilo, da je akupunktura učinkovita predvsem pri kadilcih, ki so motivirani za opuščanje kajenja, vendar bi bilo potrebno obširnejše raziskovanje na področju akupunkture in opuščanja kajenja, da bi učinkovitost lahko zagotovo potrdili. Ključne besede: akupunktura, opuščanje kajenja, alternativno zdravljenje Objavljeno v DKUM: 06.12.2023; Ogledov: 457; Prenosov: 136
Celotno besedilo (603,06 KB) |
2. Hipnoza in opuščanje kajenjaJasna Leben, 2023, diplomsko delo Opis: Uvod: Tobak je druga najpogosteje uporabljena psihoaktivna substanca na svetu. Na leto umre več kot pet milijonov ljudi zaradi bolezni, povezanih s tobakom. opuščanje kajenja je v katerikoli starosti koristno za zdravje. Vedno več kadilcev se zanima za alternativne tehnike opuščanja, med katere spada tudi hipnoterapija. Namen zaključnega dela je ugotoviti, kako učinkovita je hipnoza pri opuščanju kajenja.
Metode: Izvedli smo pregled znanstvene in strokovne literature. Vključili smo angleške članke iz podatkovnih baz: PubMed, CINAHL in Web of Science. Proces poteka in izbora literature smo prikazali s pomočjo PRISMA diagrama in za analizo vključenih raziskav uporabili deskriptivno metodo dela.
Rezultati: Iz skupno najdenih 211 člankov iz podatkovnih baz smo v končno analizo vključili šest člankov. Rezultati kažejo, da je hipnoza učinkovita alternativna metoda za opuščanje kajenja.
Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da hipnoza predstavlja učinkovito tehniko za opuščanje kajenja. Še vedno pa je relativno nepoznana in posledično primanjkuje kliničnih raziskav. Potrebna je višja ozaveščenost zdravstvenih delavcev in boljše razumevanje hipnoze za učinkovito rabo pri opuščanju kajenja. Ključne besede: kadilec, hipnoza, opuščanje kajenja Objavljeno v DKUM: 27.10.2023; Ogledov: 481; Prenosov: 123
Celotno besedilo (912,63 KB) |
3. Razvoj modela ozaveščanja pacientov s pljučnim rakomEma Frelih, 2022, magistrsko delo Opis: UVOD: Rak pljuč je v svetu zelo pogosta bolezen, tako po stopnji obolevnosti kot tudi umrljivosti. Bolezen se pogosto odkrije že v napredovalni fazi, saj pacienti znake in simptome opazijo pozno. Pacient mora o svoji bolezni prejeti informacije, ki jih razume, saj ima to velik vpliv na izid zdravljenja. Pacientom, ki kadijo, je potrebno tudi razložiti, kako pomembno je, da le-tega opustijo.
METODE: Raziskava temelji na deskriptivni metodi kvantitativnega raziskovanja. Podatki so zbrani s pomočjo strukturiranega vprašalnika. Sodelovalo je 100 pacientov, ki so bili hospitalizirani v Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik, na oddelku za interventno pulmologijo. Razdelili smo jih v dve skupini. Eksperimentalna skupina je prejela individualno prilagojeno zloženko obravnave in zdravljenja, kontrolna skupina pa je bila deležna standardne obravnave. Anketiranje smo izvajali na treh stopnjah, in sicer na dan hospitalizacije, na dan odpusta in teden dni po končani hospitalizaciji. Uporabljena je bila opisna statistika.
REZULTATI: Oblikovali in izdelali smo individualno prilagojeni zloženki obravnave in zdravljenja z naslovom Moja bolezen pljučni rak in Opuščanje kajenja. Na dan hospitalizacije skoraj polovica anketirancev v kontrolni skupini (41 %) meni, da so slabo ali zelo slabo ozaveščeni o pljučnem raku, na dan odpusta je 64 % vprašanih ozaveščenih dobro ali zelo dobro. En teden po končani hospitalizaciji jih je večina (74 %) ozaveščenih dobro ali zelo dobro. V testni skupini je na dan hospitalizacije o pljučnem raku prav tako zelo slabo ali slabo ozaveščena skoraj polovica vprašanih (n=24, 48 %). Na dan odpusta je dobro ali zelo dobro ozaveščenih o bolezni 68 % vprašanih, teden dni po končani hospitalizaciji pa kar 90 % vprašanih. 84 % vprašanih se popolnoma strinja ali se strinja, da jim je bila individualno prilagojena zloženka obravnave in zdravljenja v pomoč pri razumevanju bolezni, obravnave bolezni in zdravljenja.
RAZPRAVA: Izobraževalni materiali bistveno izboljšajo učinkovitost podajanja informacij pacientom s pljučnim rakom. Več kot imajo ljudje razumljivih informacij, manj je duševnih stisk, bolj so obvladljivi simptomi bolezni in izboljša se kakovost življenja ter zadovoljstvo z zdravstveno obravnavo. Ključne besede: Pljučni rak, ozaveščanje, izobraževanje pacientov, opuščanje kajenja. Objavljeno v DKUM: 22.02.2023; Ogledov: 620; Prenosov: 75
Celotno besedilo (2,51 MB) |
4. PREPREČEVANJE IN ZGODNJE ODKRIVANJE PLJUČNEGA RAKASara Trifunovič, 2016, diplomsko delo Opis: Pljučni rak je ena izmed najpogostejših rakavih bolezni današnjega časa. Uvrstimo ga lahko med bolezni, ki so svetovno najbolj smrtne. Pri pisanju diplomskega dela smo uporabili opisno metodo dela. Opisali smo, kako zgodaj prepoznati pljučnega raka in kako preprečiti, da bi za njim zboleli, ko smo že izpostavljeni škodljivim dejavnikom tveganja. Za njegovo obvladovanje je pomembna preventiva, in ker je največji škodljivi dejavnik za njegov nastanek predvsem kajenje, je naloga zdravstvenih delavcev, da posameznika spodbujajo k prenehanju kajenja. Ljudi, ki ne kažejo znakov pljučnega raka, vabimo v sklopu preventive na presejalne teste. Spoznali smo, da je aktivno kajenje glavni dejavnik tveganja, ki vodi do nastanka pljučnega raka. Prav tako škodujeta pasivno kajenje in izpostavljenost karcinogenim snovem, kot sta radon in azbest, ki se nahajata predvsem v delovnih okoljih. Izredno pomembno je zgodnje odkrivanje pljučnega raka, kajti ko opazimo znake, je bolezen v večini primerov že napredovala. Ključne besede: pljučni rak, preventiva, zgodnje odkrivanje, presejalni testi, opuščanje kajenja Objavljeno v DKUM: 08.11.2016; Ogledov: 2645; Prenosov: 251
Celotno besedilo (1,10 MB) |