| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 44
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj napovednih modelov z uporabo strojnega učenja za zmanjšanje izmeta v proizvodnji podjetja Talum, d.d.
Alen Gojkošek, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj napovednih modelov za napovedovanje izmeta aluminijastih izdelkov v proizvodnji podjetja Talum. Raziskava vključuje analizo proizvodnega procesa, obdelavo podatkov in uporabo različnih tehnik strojnega učenja. Z uporabo metod, kot so eksplorativna analiza podatkov, inženiring značilk in k-kratno prečno preverjanje, so bili razviti in ovrednoteni modeli za napovedovanje izmeta. Rezultati kažejo na izboljšano razumevanje dejavnikov, ki vplivajo na izmet, in ponujajo priložnosti za optimizacijo proizvodnega procesa. Delo zaključujejo priporočila za implementacijo modelov in nadaljnje raziskave na tem področju.
Ključne besede: strojno učenje, aluminijasti ulitki, napovedovanje izmeta, optimizacija proizvodnje, analiza podatkov
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (2,61 MB)

2.
Analiza procesa vodenja proizvodnje v Inel d. o. o.
Marko Žvegler, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na podjetje Inel d. o. o., ki je specializirano za razvoj in proizvodnjo naprav za dotisk, kontrolo, verifikacijo in agregacijo v farmacevtski industriji. Poleg tega podjetje nudi tudi prilagojene rešitve za izdelavo naprav, ki omogočajo podajanje in sestavljanje izdelkov z uporabo robotske tehnologije. Delo obravnava temeljne metode načrtovanja in vodenja proizvodnje, s poudarkom na analizi celotnega proizvodnega procesa – od začetnega pridobivanja dokumentacije do končne izdelave strojnih delov. V nalogi so predstavljeni predlogi za optimizacijo in izboljšanje proizvodnih procesov, s ciljem povečanja učinkovitosti in kakovosti proizvodnje. Z nadgradnjo digitalizacije v proizvodnji sestavnih delov bi dobili natančnejše čase za izdelave določenih delov naprav.
Ključne besede: načrtovanje, vodenje proizvodnje, strojna obdelava, optimizacija procesov, proizvodnja izdelka
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 0

3.
Uporaba sistema Farm Manager za poslovno odločanje na kmetijah
Blaž Tement, 2024, diplomsko delo

Opis: Program Farm Manager je spletno orodje, ki se osredotoča na optimizacijo kmetijske proizvodnje v Sloveniji in omogoča kmetom boljše načrtovanje, optimizacijo proizvodnih procesov in enostavnejše upravljanje kmetijskih gospodarstev s centralizacijo ključnih podatkov. Cilj naloge je raziskati uporabo programa, identificirati njegove pomanjkljivosti in predlagati možne izboljšave. S SWOT analizo smo preučili prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti sistema. Program izstopa zaradi tehnične naprednosti, vsestranskosti in podpore kmetijskim svetovalcem. Vključuje podatkovno podprto odločanje, kar povečuje konkurenčnost kmetij. Uvedba programa na srednje veliki poljedelski kmetiji s pridelavo ekološke pire je pokazala, da program omogoča natančno spremljanje finančnih kazalnikov in izboljšanje produktivnosti. Ekološka pridelava pire, ki vključuje predelavo v izdelke, kot so pirina polnozrnata moka, povečuje dodano vrednost pridelka in ciljne skupine kupcev. Raziskava poudarja pomen tehnoloških inovacij za trajnostno kmetijstvo in zmanjšanje negativnega vpliva na okolje. Pričakujemo nadaljnjo rast digitalizacije v kmetijstvu, kar bo kmetom omogočilo izboljšano upravljanje njihovih gospodarstev in prilagajanje sodobnim izzivom. Ugotavljam, da je Farm Manager ključno orodje za digitalizacijo kmetijstva, saj omogoča optimizacijo proizvodnje, centralizacijo podatkov in s tem povečuje konkurenčnost kmetijskih gospodarstev. Predvidevam, da bo program Farm Manager v prihodnosti postal nepogrešljiv del kmetijskega sektorja, saj bo z nadaljnjim razvojem digitalnih tehnologij še bolj učinkovito podpiral kmete pri optimizaciji njihovih proizvodnih procesov in upravljanju virov.
Ključne besede: Farm Manager, optimizacija kmetijske proizvodnje, digitalizacija kmetijstva, centralizacija podatkov, konkurenčnost kmetij.
Objavljeno v DKUM: 10.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

4.
Optimizacija proizvodnje segmentnih transportnih trakov z uporabo simulacijskih orodij : magistrsko delo
Jan Pospišil, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obsega postopek zbiranja meritev na realnem proizvodnem sistemu za izdelavo segmentov za segmentne transportne trakove, njihovo statistično obdelavo ter vnos v simulacijsko orodje Simio. V simulacijskem programu Simio je bil simuliran trenutni proizvodni proces ter validiran na podlagi eksperimentalno pridobljenih meritev. Pripravljena sta bila še dva optimizirana simulacijska modela. Prvi je vseboval avtomatsko izsekovanje segmentov, drugi pa je nadomestil trenutni proizvodni proces s CNC rezalnim strojem. Pridobljeni simulacijski rezultati so bili primerjani in ovrednoteni; na njihovi podlagi je bil določen optimiziran proces, ki je najbolj primeren za implementacijo. Najprimernejši proces je bil določen glede na trajanje izvedbe celotnega proizvodnega procesa ter prepotovane poti in zasedenosti delavca med izvajanjem procesa. Kot najprimernejši je bil določen proces s CNC rezalnim strojem, ki je enostaven za implementacijo ter dosega najkrajše proizvodne čase ob najmanjši prepotovani razdalji ter obremenitvi delavca.
Ključne besede: segmentni trak, optimizacija proizvodnje, CNC razrez plastičnih materialov, transportni trak, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 06.09.2024; Ogledov: 98; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (5,72 MB)

5.
Učinki uporabe umetne inteligence pri planiranju proizvodnje stiskanja in brizganja
Jernej Gabrijel, 2024, diplomsko delo

Opis: Iz preteklih raziskovanj in dela na področju integracije umetne inteligence v proizvodno industrijo je jasno, da ima implementacija UI metodologij strojnega učenja jasne prednosti. Hkrati pa ugotavljamo, da obstajajo na tem področju tudi mnoge priložnosti za izboljšave in nadgradnjo. V zaključnem delu smo ugotavljali, ali lahko uporaba UI prispeva pozitivne učinke na delo planerjev v proizvodnji. To ugotavljanje temelji na primerjavi razlik med predvidevanji na podlagi ročnega planiranja in dejansko realizacijo ter s planiranjem s pomočjo UI in realizacijo planiranega. Namen zaključnega dela je ugotavljanje praktičnosti in zanesljivosti umetne inteligence na področju planiranja in razporejanja.
Ključne besede: Umetna inteligenca, stiskanje in brizganje, planiranje in razporejanje proizvodnje, delo planerjev, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 08.04.2024; Ogledov: 239; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

6.
Fino planiranje proizvodnje in optimizacija proizvodnega procesa v podjetju NIEROS Metal d.o.o. : magistrsko delo
Timotej Laure, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu obravnavamo problem optimizacije proizvodnega procesa in izdelavo finega plana proizvodnega procesa v povezavi z vpeljanim informacijskim sistemom GoSoft v podjetju NIEROS Metal tovarna opreme d.o.o. Cilj raziskovalne naloge je zasnova finega plana proizvodnega procesa, ki bi podjetju služil za optimalno obdelavo naročil in lansiranje delovnih nalogov v proizvodnjo. Poleg tega smo opredelili teoretične osnove, ki obravnavajo kazalnike skupne učinkovitosti opreme in delovnega osebja. Z optimizacijo razporeditve virov in izdelavo finega plana želimo izboljšati učinkovitost proizvodnega procesa. Celoten empirični del magistrske naloge temelji na realnih podatkih naročniškega tipa proizvodnje. Vsi podatki so bili privzeti iz informacijskega sistema GoSoft in prikazujejo realne vrednosti. Pomen doslednega knjiženja in sledenja različnih tipov podatkov smo zajeli tudi v opisu informacijskega sistema. V delu smo se osredotočili tudi na analizo učinkovitosti obstoječega proizvodnega procesa in identifikacijo morebitnih izzivov ter omejitev, ki so prisotni v naročniškem tipu proizvodnje. Na podlagi podatkov poslovanja in proizvajanja, pridobljenih iz informacijskega sistema, smo definirali prilagojene kazalnike uspešnosti opreme in osebja ter s tem nakazali korake za nadaljnjo preverjanje učinkovitosti. Z optimizacijo finega plana smo temeljito opredelili vpliv raznolikih dejavnikov v treh temeljnih fazah planiranja. Pod drobnogled smo vzeli naročila stalnega kooperanta, ki so bila izhodiščna točka za nadaljnjo analizo vpeljanih ukrepov. Uspešnost finega plana pa smo analizirali glede na zmogljivost, uskladitev dobavnih in odpremnih rokov ter vpliv finega plana na nabavo in stanje zalog. Ugotovitve magistrskega dela kažejo, da sta optimizacija proizvodnega procesa in izdelava finega plana bistvenega pomena za doseganje večje skupne učinkovitosti podjetja. Pri tem ima pomembno vlogo informacijski sistem, saj omogoča ažurnost pri razlagi in sledenju podatkov ter njihovem vplivu na prilagodljivost proizvodnega procesa. To so dejavniki, ki so v tesni povezavi z implementacijo Industrije 4.0, in kažejo na pomembnost stalnega razvoja in rasti tehnologije podjetja.
Ključne besede: organizacija proizvodnje, načrtovanje in vodenje proizvodnje, plan proizvodnje, optimizacija proizvodnega procesa, skupna učinkovitost proizvodnega procesa, fino planiranje, terminiranje, lansiranje, informacijski sistem
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 603; Prenosov: 218
.pdf Celotno besedilo (3,11 MB)

7.
Načrtovanje sistema strojnega vida za kontrolo prenosa pretisnih omotov v podjetju Lek d.d. : magistrsko delo
Ivo Kuzma, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljeno načrtovanje sistema strojnega vida in načrtovanje sistema s senzorji za kontrolo prenosa pretisnih omotov. Cilj obeh sistemov je prepoznati napačno izbite pretisne omote in posledično olajšati in pohitriti delo operaterja na proizvodni liniji. Za sistem strojnega vida so predstavljeni trije različni algoritmi, primerjava algoritmov med seboj ter primerjava obeh načrtovanih sistemov. Na koncu so podane smernice za implementacijo posameznih sistemov v podjetje ter podani zaključni sklep raziskovanja.
Ključne besede: optimizacija proizvodnje, strojni vid, metode strojnega učenja, fotoelektrični senzor, načrtovanje, implementacija
Objavljeno v DKUM: 23.09.2022; Ogledov: 519; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,85 MB)

8.
Analiza priložnosti za uvedbo proizvodnega informacijskega sistema
Rok Murnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo raziskali, kako v izbranem proizvodnem podjetju s pomočjo poslovne programske rešitve SISTEM8 obvladujemo in spremljamo proizvodni proces. Raziskali smo proizvodni informacijski sistem, njegov razvoj in kako pripomore k planiranju in spremljanju proizvodnje. Pri anonimnem podjetju smo izvedli raziskavo, analizirali proizvodni proces in z izbranim informacijskim sistemom SISTEM8 simulirali postopek obvladovanja, planiranja in terminiranja proizvodnje. Namen naloge je bil prikazati, katere podatke podjetje potrebuje za optimalno in učinkovito obvladovanje proizvodnjih kapacitet. Namen je bil tudi izvesti SWOT analizo za podjetje, ki se želi pripraviti na implementacijo informacijskega sistema za podporo proizvodnji. Pri izvedeni analizi smo podjetju predstavili tudi dobljene rezultate ter podali strokovno mnenje in priporočilo o ustreznosti programskega paketa SISTEM8. Definirali zahteve, ki jih proizvodno podjetje mora izpolnjevati za učinkovito delovanje informacijskega sistema SISTEM8. Usmerili smo se v proces obvladovanja kapacitet in proučili, ali bi uvedena programska podpora lahko predstavljala učinkovito orodje planerjev za planiranje in obvladovanje kapacitet. Predvsem smo se osredotočili na problem obvladovanja sprememb v proizvodnji, ki je stalnica v proizvodnem procesu. Učinkovito razvrščanje dela v proizvodnji (optimizacija proizvodnje) je namreč ključen dejavnik zniževanja stroškov v proizvodnem podjetju, s tem pa ustvarjanja konkurenčne prednosti pred sorodnimi podjetji. SISTEM8 nam je pokazal učinkovito razvrščanje dela po proizvodnji in optimalno zapolnil vse možne kapacitete strojev. S tem ko smo zmanjšali zastoje v proizvodnji, se je povečala produktivnost proizvodnje.
Ključne besede: planiranje materialnih potreb, planiranje in optimizacija proizvodnje, proizvodnji informacijski sistem, terminiranje proizvodnje, materialni in informacijski tok
Objavljeno v DKUM: 09.03.2022; Ogledov: 973; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (3,63 MB)

9.
Analiza in optimizacija proizvodnje v podjetju Alpo d.o.o. : diplomsko delo
Nejc Črep, 2021, diplomsko delo

Opis: Priprava in sam potek proizvodnje morata biti planirana ter načrtovana, da ne prihaja do časovnih ter posledično stroškovnih izgub. Nepravilno planiranje priprave proizvodnje ter potek proizvodnje povzročata časovne izgube ter prekomeren napor delavcev. V diplomskem delu smo se odločili, da časovno analiziramo pripravo ter potek proizvodnje in tako dobimo vpogled v časovne izgube ter podamo nekaj predlogov za optimizacijo in tako zmanjšamo nenačrtovane izgube na minimum. Za preučevanje časovnih izgub smo uporabili metodo slika delovnega dne (SDD). Podali pa smo tudi nekaj predlogov optimizacije za zmanjšanje pripravljalno zaključnega časa.
Ključne besede: Časovna analiza, proizvodnja, optimizacija proizvodnje.
Objavljeno v DKUM: 21.10.2021; Ogledov: 1056; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (2,65 MB)

10.
Analiza in optimizacija pretočnih časov delovnih nalogov v podjetju Var d.o.o. : magistrsko delo
Nika Uzelac, 2021, magistrsko delo

Opis: Vsa proizvodna podjetja si želijo čim hitrejše realizacije naročil in pravočasnega izpolnjevanja dobavnih rokov kupcem. Iz navedenih razlogov je v proizvodnji nujno potrebno minimizirati pretočne čase delovnih nalogov, ki jih lahko razumemo kot čas med lansiranjem delovnega naloga in prispetjem gotovih izdelkov v skladišče (ta čas pa je sestavljen iz časov posameznih delovnih operacij in prehodnih časov oz. časov ''ležanja''). V družbi VAR d.o.o. izdelujejo številne visokokakovostne izdelke za avtomobilsko industrijo in želijo, da so le-ti pri kupcih v najkrajšem možnem času. Zaradi proizvodnje teh izdelkov v obsežnih serijah pa je nujno potrebna temeljita organizacija in optimizacija proizvodnje. Magistrsko delo obsega posnetek trenutnega stanja na področju vodenja proizvodnje za določene izdelke, ki so produkt znanja podjetja VAR d.o.o., beleženje strukture pretočnih časov, njihovo analizo, na koncu pa tudi predloge izboljšav z ekonomsko oceno.
Ključne besede: analiza, optimizacija, delovni nalogi, pretočni časi, organizacija proizvodnje
Objavljeno v DKUM: 27.09.2021; Ogledov: 1361; Prenosov: 235
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici