| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sistemska administracija v Linuxu
Iztok Fister, Iztok Fister, 2023

Opis: Pričujoča knjiga je namenjena tako začetnikom, ki želijo pridobiti osnovno znanje in veščine, potrebne za upravljanje operacijskega sistema Linux, kakor tudi izkušenim sistemskim administratorjem, ki želi osvežiti svoje znanje. Knjiga je razdeljena na tematsko organizirana poglavja, ki se začnejo z uvodom v sistem Linux in se postopoma poglobijo v njegove osnovne komponente. Bralci se bodo naučili pisanja skript Bash, izkoriščanja moči skripnih programov sed in awk, učinkovitega upravljanja uporabnikov, optimizacije diskov in datotečnih sistemov ter konfiguriranja omrežnih virov. V knjigi so številni primeri iz resničnega sveta, ki zagotavljajo praktična spoznanja in utrjujejo obravnavane koncepte. Ne glede na to, ali gre za začetnika ali izkušenega administratorja, ta knjiga ponuja jasno in pragmatično znanje za obvladovanje upravljanja sistema Linux.
Ključne besede: operacijski sistem Linux, sistemska administracija, skriptno programiranje, sed, awk
Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 898; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (4,01 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Celovita primerjava vodilnih distribucij operacijskega sistema Linux : diplomsko delo
Jožef Ribič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljenih in primerjanih deset vodilnih distribucij operacijskega sistema Linux. V teoretičnemu delu je sprva predstavljen operacijski sistem Linux ter vsaka distribucija, nato pa so med seboj primerjane. V drugem delu diplomskega dela je izveden eksperiment, ki vključuje namestitev vseh izbranih distribucij. V sklopu eksperimenta je izmerjen čas namestitve in poraba sistemskih virov. Na distribucije smo namestili programsko orodje za testiranje ter opravili zmogljivostne teste, kjer smo vse rezultate zbrali ter jih med seboj primerjali in analizirali.
Ključne besede: distribucija, Linux, operacijski sistem, primerjava
Objavljeno v DKUM: 22.03.2022; Ogledov: 1747; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (2,62 MB)

3.
Analiza in primerjava na Debianu temelječih Linux distribucij : diplomsko delo
Miha Šiler, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen operacijski sistem Linux in njegove komponente, kakor tudi posamezne trenutno najbolj priljubljene distribucije, ki temeljijo na Debianu. V teoretičnem delu so predstavljene, opisane in analizirane tehnične karakteristike izbranih distribucij. V praktičnem delu so prikazani rezultati zmogljivostnih testov, s katerimi smo testirali izkoriščenost sistemskih virov. Ugotovitve kažejo, da pri testiranju izbranih distribucij ne pride do večjega odstopanja, saj vse distribucije učinkovito izkoristijo sistemske vire.
Ključne besede: Debian, distribucije, Linux, operacijski sistem, primerjava
Objavljeno v DKUM: 24.08.2021; Ogledov: 1120; Prenosov: 203
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)

4.
ANALIZA IN PRIMERJAVA VODILNIH DISTRIBUCIJ OPERACIJSKEGA SISTEMA LINUX
Andrej Belšak, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje razvoj operacijskega sistema Linux skozi zgodovino in obravnava najpogostejše distribucije tega operacijskega sistema. Glavna naloga diplomskega dela je podrobna analiza in primerjava med posameznimi distribucijami, tako s tehničnega oziroma strokovnega vidika, kot z vidika končnega uporabnika. Obravnava tudi posamezne tipe namizij oziroma grafičnih vmesnikov Linux okolja in nabor privzetih aplikacij v posameznih distribucijah. Cilj je bralcu predstaviti okolje operacijskega sistema Linux in mu s podanimi informacijami pomagati pri izbiri zanj najprimernejše distribucije.
Ključne besede: Linux, distribucija, grafični vmesnik, operacijski sistem
Objavljeno v DKUM: 20.09.2013; Ogledov: 2095; Prenosov: 330
.pdf Celotno besedilo (11,98 MB)

5.
RAZVOJ UNIVERZALNEGA VEČPREDSTAVNOSTNEGA VGRAJENEGA SISTEMA
Miha Gostenčnik, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj večpredstavnostnega vgrajenega sistema, ki bi zagotavljal čim večjo univerzalnost vmesnikov. Najprej opisujemo tehnologije, katere smo uporabili pri razvoju. Sledi splošni opis programskih razvojnih okolij in kratek pregled izdelave večslojnih tiskanih vezij. Opisan je primer gradnje vgrajenega operacijskega sistema Linux v navzkrižnem-razvojnem okolju Linux, distribucije Ubuntu. Namen diplomske naloge je izdelati strojno in programsko opremo in tiskanino za vgrajeni večpredstavnostni sistem.
Ključne besede: vgrajeni sistem, operacijski sistem Linux, mikrokrmilnik, AT91SAM9, elektronika, pomnilnik, Buildroot, uBoot, tiskana vezja, vmesniki, Android, Windows CE
Objavljeno v DKUM: 06.04.2011; Ogledov: 2459; Prenosov: 213
.pdf Celotno besedilo (7,00 MB)

6.
ANALIZA MOŽNOSTI UPORABE ODPRTE KODE V PODJETJU ACH D.D.
Igor Vivoda, 2009, diplomsko delo

Opis: Uvajanje novih rešitev v informacijski sistem zahteva od podjetja tehten premislek o stroških ter koristih na drugi strani. Pri programski opremi delovnega mesta je pomembno, da uporabnik hitro in enostavno dostopa do informacijskih virov v podjetju. V tej diplomski nalogi preverjamo, kaj pomeni uvedba odprte kode za uporabo obstoječega informacijskega sistema v podjetju ACH d.d., ki v večini temelji na Microsoft programski opremi. Odprta koda že sedaj lahko ponudi rešitve, ki so povsem enakovredne Microsoftovim izdelkom. Tudi tehnična podpora za podjetja ni več vezana na nekaj navdušencev, ampak je možno dobiti partnerja, ki nudi podporo na nivoju, kot ga podjetje potrebuje. Za uvedbo odprte kode na delovne postaje, pa je potrebna jasna strategija in podpora vodstva podjetja. V kratkoročnem obdobju so namreč potrebna večji finančni vložki ter obremenitev oddelka informatike, kot pri nadgradnji IS s pomočjo Microsoft produktov. Vendar pa s prilagoditvijo vseh bistvenih sestavin IS na možnost uporabe tudi z odprto kodo, prekinemo preveliko navezanost celotnega IS na enega ponudnika. Možnost uporabe različnih OS na delovnih postajah pa omogoča podjetju izbiro cenovno najugodnejšega ponudnika, ne pa le iskanje najugodnejšega načina licenciranja kot je to primer pri Microsoftu.
Ključne besede: Odprta koda, Operacijski sistem Ubuntu Linux, OSMM (Model zrelosti odprtokodne programske opreme), OpenOffice, Prenova informacijskega sistema
Objavljeno v DKUM: 22.10.2009; Ogledov: 2923; Prenosov: 189
.pdf Celotno besedilo (6,09 MB)

7.
Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici