| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza vplivov tehnološkega razvoja letalskih motorjev na okolje
Anđelina Arsenijević, 2023, diplomsko delo

Opis: Okoljski vpliv tehnološkega razvoja letalskih motorjev je kritična tema zaradi naraščajočega svetovnega povpraševanja po energiji, fosilnih goriv in rasti svetovnega prebivalstva. Prekomerno poraba fosilnih goriv povzroča izpuste ogljikovega dioksida in prispeva k podnebnim spremembam. Letalski promet, ki je nepogrešljiv del svetovnega gospodarstva, ima pomemben vpliv na okolje s svojimi emisijami in drugimi negativnimi učinki. To zahteva hitre in temeljite ukrepe za zmanjšanje škodljivih posledic ter spodbujanje trajnostnih rešitev v letalski industriji. Celovita ocena podnebnih in ozonskih sprememb zaradi letalskih emisij razkriva znanstvene negotovosti, potrebo po nadaljnjih raziskavah in razvoju tehnoloških ter regulativnih ukrepov za zmanjšanje emisij. Razumevanje gospodarskih in okoljskih posledic teh ukrepov je ključnega pomena za boljše oblikovanje politik in predpisov v letalski industriji ter za zaščito okolja in človeške populacije. V študiji smo izvedli raziskavo z namenom raziskovanja onesnaževanja okolja, ki ga povzroča letalska industrija. Naš cilj je bil pridobiti vpogled v mnenja in predstave letalskih potnikov o emisijah škodljivih snovi, ki izvirajo iz letalskega prometa, ter raziskati, kako te emisije vplivajo na okolje. Anketa je zajela 109 anketirancev, ki so odgovarjali na 16 vprašanj, razdeljenih na dve glavni področji: sociodemografske značilnosti anketirancev in njihova stališča do degradacije okolja zaradi zračnega prometa.
Ključne besede: letalstvo, emisije, podnebne spremembe, okoljski učinki
Objavljeno v DKUM: 08.11.2023; Ogledov: 412; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (4,26 MB)

2.
ZAZNAVANJE UČINKOV VELIKEGA MEDNARODNEGA DOGODKA NA LOKALNO SKUPNOST PRI DOMAČINIH
Katja Rec, 2016, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi obravnavamo naravnanost domačinov do velikega mednarodne športnega dogodka v severovzhodni Sloveniji – tradicionalnega tekmovanja za svetovno prvenstvo v motokrosu. V teoretičnem delu konceptualiziramo dogodke nasploh, posebej še športne, in pojasnimo njihov pomen za razvoj turizma. Prikažemo teoretične konstrukte za razumevanje naravnanosti domačinov do dogodkov, kjer posebej izpostavimo dva - teorijo socialne izmenjave in teorijo socialnih predstav. V posebnem poglavju se posvetimo lokalni skupnosti in učinkom velikih športnih dogodkov. Podrobneje analiziramo njihove ekonomske, socio-kulturne in okoljske učinke v luči mednarodnih raziskav, objavljenih v znanstvenih revijah. V empiričnem delu naloge analiziramo rezultate ankete, to je zaznave in stališča domačinov o treh sklopih učinkov velikega mednarodnega športnega dogodka in njihovega vpliva na lokalno skupnost. Statistično analizo zaznav anketirancev izvedemo z vidika štirih spremenljivk: starosti anketirancev, trajanja bivanja v skupnosti in njihovi oddaljenosti od prizorišča dogodka ter glede na njihovo aktivno udeležbo pri organiziranju dogodka. Ugotavljamo, da anketiranci v celoti zelo visoko ocenijo pozitivne socio-kulturne učinke športnega dogodka, imajo pa ambivalenten odnos do njegovih ekonomskih učinkov. Negativne socio-kulturne učinke dogodka zaznavajo kot manj moteče, podobno tudi njegove negativne okoljske učinke (z izjemo ene spremenljivke – vpliva hrupa). Raziskavo sklenemo s celovitim ovrednotenjem podpore domačinov tradicionalnemu velikemu mednarodnemu športnemu dogodku, ki ga prirejamo v Sloveniji. Analiza pokaže, da pozitivni učinki dogodka prevladujejo nad negativnimi. Anketirani domačini zelo visoko ocenijo pomen športnega dogodka za lokalno skupnost in v celoti podpirajo njegov nadaljnji razvoj.
Ključne besede: veliki mednarodni športni dogodek, tekma za svetovno prvenstvo v motokrosu, teorija socialne izmenjave, teorija socialnih predstav, zaznavanje učinkov dogodka pri domačinih ekonomski socio-kulturni in okoljski učinki dogodka, učinki športnega dogodka na lokalno skupnost
Objavljeno v DKUM: 20.12.2016; Ogledov: 1371; Prenosov: 212
.pdf Celotno besedilo (3,70 MB)

3.
OKOLJSKI DAVKI Z VIDIKA EVROPSKIH TRENDOV
Brigita Kušar, 2016, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi so predstavljene problematike nekaterih okoljskih davkov z negativnim učinkom na okolje pri nas, kar se kaže predvsem v tem, da nekatere okoljske dajatve predstavljajo okolju škodljive subvencije, bodisi da ni razloga za plačevanje le-teh ali pa imajo nesorazmerno določene enote obremenitve okolja, ali pa se zbrana sredstva iz okoljskih dajatev ne porabljajo za namen, zaradi katerih je dajatev uvedena. Za ohranitev gospodarskih dejavnosti so velikokrat potrebne finančne pomoči države. Te subvencije lahko v večji meri predstavljajo škodljive učinke na okolje. Predstavljeni so ukrepi za zmanjševanje onesnaževanja okolja pri nas, predvsem odprave subvencij v prometu, energetiki in kmetijstvu. Zelena javnofinančna reforma deluje po sistemu, da se davki na stvari, ki jih družba ceni, zmanjšujejo, davki na stvari, ki jih družba ne mara pa večajo, njen glavni cilj je predvsem zmanjšanje negativnih učinkov na okolje, ki pa največkrat ne predstavljajo zadostnega ukrepa za zmanjševanje onesnaževanja.
Ključne besede: okoljski davki, okolju škodljive subvencije in njihovi učinki, ukrepi za zmanjševanje onesnaževanja, zelena javnofinančna reforma
Objavljeno v DKUM: 25.10.2016; Ogledov: 1618; Prenosov: 166
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

4.
ANALIZA RAZVOJA TURIZMA V OBČINI PTUJ
Suzana Malenčić, 2012, diplomsko delo

Opis: Za uspešen razvoj turizma v nekem kraju je potrebno dobro sodelovanje med domačini in lokalnimi turističnimi delavci. Načrt razvoja mora biti sestavljen tako, da ustreza prebivalcem in ljudem, zaposlenim v turistični dejavnosti ter da ga je možno uresničevati.
Ključne besede: ponudba občine Ptuj, ekonomski, socio-kulturni in okoljski vplivi turizma, pozitivni in negativni učinki turizma v turističnem kraju, zaznavanje domačinov o učinkih turizma.
Objavljeno v DKUM: 12.07.2013; Ogledov: 1751; Prenosov: 281
.pdf Celotno besedilo (847,52 KB)

Iskanje izvedeno v 0.03 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici