| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Glasovi skupnosti: vloga skupnostnega radia pri ohranjanju jezika in kulture : diplomsko delo
Slobodan Stanković, 2023, diplomsko delo

Opis: Ohranjanje srbskega jezika in kulture v slovenskih medijih ni zagotovljeno. Zato smo se v diplomskem delu osredotočili na preučevanje vloge in vpliva skupnostnega radia pri ohranjanju jezika in kulture. Izvedli smo študijo s pomočjo ankete, ki se opira na teoretična poglavja zaključnega dela. Na osnovi preučevanja skupnosti srbskih študentov v Sloveniji in splošne javnosti v Srbiji je cilj študije podati priporočila za prihodnje raziskave in pobude skupnostnega radia za spodbujanje ohranjanja jezika, identitete, kulture ter tradicije mlajših generacij v srbski diaspori in na splošno.
Ključne besede: skupnost, skupnostni radio, identiteta, participativni mediji, ohranjanje jezika in kulture
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 376; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (10,24 MB)

2.
OHRANJANJE JEZIKOVNO-KULTURNE DEDIŠČINE OTROK SLOVENSKIH IZSELJENCEV
Anita Korošec Bowen, 2016, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga proučuje ohranjanje jezikovnega in kulturnega stika s Slovenijo pri otrocih slovenskih izseljencev po svetu. Za celostno osvetlitev tematike v teoretičnem delu naloge predstavljamo zgodovinsko ozadje selitev Slovencev po svetu. Slediljo poglavja vezana na komunikacijo in rabo slovenščine ter ohranjanje jezika v tujini oz. učenje slovenščine kot dodatnega (tujega) jezika. V zadnjem poglavju teoretičnega dela naloge predstavljamo vlogo slovenskih društev, cerkve in matične domovine pri ohranjanju jezikovno-kulturnega stika s Slovenijo. Z rezultati empirične raziskave smo osvetlili zgodovinski in socio-kulturni vidik selitev Slovencev, stanje (probleme in dosežke) ohranjanja slovenščine in povezanosti s slovensko kulturo pri otrocih slovenskih izseljencev, ki so stari od 7 do 15 let. 87 otrok slovenskih izseljencev iz evropskih držav, ZDA, Kanade, Argentine in Avstralije je izpolnilo anketni vprašalnik. V empiričnem delu naloge smo analizirali stališče izseljenskih otrok do učenja dodatnega jezika (slovenščine) ter njihova stališča o pouku slovenščine v šolah slovenskega jezika v tujini. Analizirali smo tudi znanje slovenskega jezika pri otrocih slovenskih izseljencev po svetu, možnosti za rabo slovenščine v komunikaciji ter vpliv okolja na ohranjanje stika s Slovenijo. Otroci slovenskih izseljencev, ki živijo v Argentini, izstopajo v znanju in uporabi slovenčine za komunikacijo v domačem okolju in sorodniki v Sloveniji. Med vsemi otroki slovenskih izseljencev po svetu pa še vedno obstaja zanimanje za učenje slovenskega jezika in želja po spoznavanju in ohranjanju kulture njihovih prednikov.
Ključne besede: otroci slovenskih izseljencev, materni jezik, dodatni jezik, dvojezičnost, ohranjanje maternega jezika in kulture
Objavljeno v DKUM: 10.10.2016; Ogledov: 1918; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (15,74 MB)

Iskanje izvedeno v 0.02 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici