| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 88
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
Plačna konkurenčnost izbranih članic evroobmočja
Tina Regoršek, 2024, diplomsko delo

Opis: Plačna konkurenčnost predstavlja sposobnost države, da privabi in ohrani delovno silo ter s tem pridobi konkurenčno prednost v globalnem gospodarstvu. Za države v skupnem valutnem območju je zaradi odsotnosti lastne denarne politike toliko bolj pomembno izkoriščanje prednosti notranjega trga posameznih držav, saj s tem vplivajo na povečanje konkurenčnosti. Kljub povezanosti trgov znotraj evroobmočja pa med državami prihaja do razlik v vzdržnosti in rasti gospodarstva ter v plačni konkurenčnosti, kar lahko vodi do makroekonomskih neravnovesij znotraj valutnega območja ali do pritiskov na trgu dela. Razlike v plačni konkurenčnosti so tesno povezane s produktivnostjo dela in stroški dela. Večja produktivnost držav se odraža v višjih plačah in omogoča ohranitev konkurenčnosti države, medtem ko lahko visoki stroški dela brez ustrezne produktivnosti negativno vplivajo na konkurenčnost držav. V pričujočem diplomskem delu izpostavljamo tri poglavitne ugotovitve o plačni konkurenčnosti držav evroobmočja, in sicer: približevanje produktivnosti dela slovenskega in portugalskega gospodarstva povprečni produktivnosti dela evroobmočja, hitrejša rast njunih stroškov dela na enoto proizvoda od povprečja evroobmočja in pa višja raven stroškov dela od povprečja evroobmočja v zasebnem sektorju Belgije, Nemčije in Francije.
Ključne besede: optimalno valutno območje, plačna konkurenčnost, evroobmočje, trg dela.
Objavljeno v DKUM: 18.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (1,50 MB)

2.
Sistemsko likvidnostno tveganje v evrskem območju
Anže Viher, 2024, diplomsko delo

Opis: Finančna kriza v letih 2007 in 2008 je povzročila najhujšo finančno krizo po veliki depresiji, kar je imelo ogromne posledice za globalno gospodarstvo, vključno z obsežnimi bančnimi propadi, padci finančnih trgov in dolgotrajno gospodarsko recesijo. Ta kriza je poudarila potrebo po poglobljenem proučevanju in natančnem spremljanju sistemskega likvidnostnega tveganja, saj se je izkazalo za enega od ključnih dejavnikov, ki lahko povzročijo širšo finančno nestabilnost. Kljub pomembnosti tega tveganja analiza obstoječe literature razkriva, da sistemsko likvidnostno tveganje ter njegove posledice še vedno niso dovolj raziskane in razumljene. Diplomsko delo se osredotoča na podrobno proučevanje tega tveganja v kontekstu evrskega območja, pri čemer so analizirani ključni dejavniki, ki vplivajo na likvidnostno tveganje, in predlagane rešitve za njegovo obvladovanje. Predstavljeni so tudi ključni izsledki in sklepi, ki lahko služijo kot osnova za oblikovanje ustreznih ekonomskih politik in regulativnih ukrepov, namenjenih zmanjševanju tveganj in preprečevanju podobnih kriz v prihodnosti.
Ključne besede: evrsko območje, likvidnost, likvidnostno tveganje, makroekonomska stabilnost, obvladovanje tveganj, sistemski finančni stres, sistemsko likvidnostno tveganje.
Objavljeno v DKUM: 09.09.2024; Ogledov: 58; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

3.
Stališča učencev razredne stopnje dvojezičnih osnovnih šol do dvojezičnega pouka : magistrsko delo
Tajda Varga, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo je sestavljeno iz dveh zaključnih celot – teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu so predstavljena teoretična izhodišča, in sicer dvojezičnost in dvojezično izobraževanje na območju Prekmurja. Namen empiričnega dela je bil ugotoviti, kakšna stališča imajo učenci tretjega, četrtega in petega razreda dvojezičnih osnovnih šol do dvojezičnega pouka. V raziskavi je bilo ugotovljeno, da imajo učenci pozitivna stališča do dvojezičnega pouka in okolja. Večini anketiranih učencev je všeč, da pouk poteka v obeh jezikih (slovenskem in madžarskem). Kot pomembno ugotovitev izpostavljamo, da učenci menijo, da bodo v okviru osnovnošolskega izobraževanja pridobili ustrezno znanje slovenskega jezika za nadaljevanje šolanja v Sloveniji. Rezultati prav tako potrjujejo, da učenci z madžarščino kot maternim jezikom menijo, da bodo pridobili ustrezno znanje madžarskega jezika za nadaljevanje šolanja na Madžarskem. Učenci so prav tako podali pozitivna stališča do bivanja v dvojezičnem okolju in menijo, da jim dvojezičnost pomaga, da se boljše razumejo s sošolci in vrstniki, ker govorijo oba jezika, to pa je zelo pomembno za njihovo boljše počutje . Lahko povzamemo, da to strinjanje pomeni zavedanje, da jim bo ustrezno znanje obeh jezikov pomagalo pridobiti nove priložnosti za delo in izobraževanje. Pomembno je, da dvojezično izobraževanje spodbuja in omogoča pripadnikom madžarske narodne manjšine, da so uspešno vključeni v izobraževalni proces. Ugotovili smo, da dvosmerni izobraževalni model deluje v okviru izobraževalnega procesa in s tem uči učence sožitja in strpnosti, ne glede na pripadnost.
Ključne besede: Narodnostno mešano območje v Prekmurju, dvojezičnost, model dvojezičnega izobraževanja, dvojezični pouk, dvojezične osnovne šole
Objavljeno v DKUM: 10.06.2024; Ogledov: 185; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

4.
NATO in nacionalna varnostna območja
Roman Faganel, Andrej Anžič, 2006, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: NATO, varnostno območje, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 151; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (426,51 KB)

5.
Souporaba električnih avtomobilov v urbanih območjih kot primer dobre prakse delitvene ekonomije : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Nikolina Jović, 2023, diplomsko delo

Opis: Delitvena ekonomija, v kateri več posameznikov souporablja eno dobrino, je čedalje bolj pomembna tudi v logistiki. S pomočjo logistike se izmenjujejo informacije in fizična sredstva, vse z namenom znižanja logističnih stroškov, povečanja zasedenosti transportnih vozil in boljšega izkoristka skladiščnega prostora. To velja tudi za souporabo vozil na primeru Italije in Srbije, kjer je cilj čim večja uporaba vozil v urbanih območjih, da bi se izognili negativnim učinkom. Namen diplomskega dela je predstaviti prednosti delitvene ekonomije pri souporabi električnih avtomobilov v urbanih območjih ter raziskati platforme in razširjenost uporabe električnih avtomobilov v izbranih državah. Raziskali bomo ponudnike za tovrstno storitev v izbranih državah in v empiričnem delu analizirali ter primerjali te ponudnike glede na različne parametre (stroški, dostopnost, pogoji uporabe itd.). Za ponazoritev primera dobre prakse smo izbrali Italijo, in sicer mesto Milano, kjer obstajajo številne platforme, ki ponujajo izključno električna vozila. Za razliko od Italije pa je situacija v Srbiji precej drugačna, saj je manj ponudnikov tovrstnih storitev in so te omejene na najem avtomobila izključno za cel dan ali več dni ter v ponudbi nimajo električnih vozil.
Ključne besede: delitvena ekonomija, souporaba, električni avtomobili, logistika, urbano območje
Objavljeno v DKUM: 15.02.2024; Ogledov: 284; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)

6.
Delavniška proba in testiranje tehnologije varjenja S770QL jeklenih cevi : magistrsko delo
Urška Steiner, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje sistematično postopanje, kadar je potrebno podjetje in varilca certificirati, za izvajanje zahtevnega varilnega postopka. V prvem koraku, je treba s pomočjo teoretične oziroma raziskovalne metode določiti tehnologijo varjenja, na osnovi katere nato v procesu delavniške probe izdelamo varjence in sočasno izvedemo nadzor varjenja. Ustreznost izbire varilne tehnologije, ovrednotimo na osnovi mehanskih lastnosti zvarnega spoja. Analiza meritev nadzora varjenja, je pokazala odstopanje od zastavljene tehnologije varjenja, s čim je dokazana smiselnost izvedbe delavniške probe, pred postopkom certifikacije. Mehanske lastnosti drugega poizkusa zvarnega spoja, ki so rezultat opravljenih neporušnih in porušitvenih preiskav so ustrezne, torej je tehnologija varjenja ustrezna.
Ključne besede: Zvar, toplotno vplivano območje, visokotrdnostna jekla
Objavljeno v DKUM: 03.01.2024; Ogledov: 487; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (7,44 MB)

7.
Celovita ureditev območja Trga Republike in nekdanje tovarne MTČ v Čakovcu : magistrsko delo
Tonka Novoselc, 2023, magistrsko delo

Opis: Tekstilna tovarna Medžimurska trikotaža Čakovec (MTČ), ki se je nahajala v samem centru mesta, od leta 2017 ne obstaja več. Njeno območje ostaja degradirano. Dogodki, ki bi se lahko odvijali v samem mestnem središču, na območju Trga Republike, glavnega mestnega trga, se zato odvijajo drugje v mestu. Tematika magistrske naloge tako izhaja iz potrebe po novem urbanem področju, celoviti ureditvi območja z začasnim mestnim parkiriščem in degradiranega območja bivše tovarne MTČ. Področje se nahaja tik ob glavnem mestnem parku, ki je ena od glavnih znamenitosti mesta. Severno mejo trga delno definirajo objekti s kulturnimi in trgovskimi programi, ki so nastali v 80. letih prejšnjega stoletja. Južna meja ostaja nedefinirana. Na podlagi izvedenih raziskav, prostorskih analiz, podatkov in teoretičnega delu naloge - v katerem so obravnavane teme trgov, načela ureditve javnih prostorov in urbanistični razvoj področja skozi zgodovino - je bila izdelana nova urbanistično-arhitekturna idejna zasnova celotnega območja. Predvidi se revitalizacija središča, širitev trga, ustvarjanje prehodnega parterja ter umeščanje javnega dopolnilnega programa z zgradbo mestne uprave, ki je za to lokacijo predvidena že večlet. Koncept ureditve cone MTČtemelji na Seisselovi študiji točkovne stanovanjske gradnje (mini stolpov), ki bi omogočala večjo pretočnost območja, ki bi se na ta način bolj kakovostno artikuliralo in povezovalo z mestnim parkom. Glavna ideja je povezava novega trga na območju začasnega parkirišča in opuščene cone bivše MTČ v celoto, zlito z zelenjem parka. Rešitev oživlja center mesta Čakovec, ki z novimi intervencijami rešuje težave v prostoru ter pri tem poudarja in ohranja njegove obstoječe lepote.
Ključne besede: arhitektura, trg, javni prostor, degradirano območje, tovarna MTČ, Čakovec
Objavljeno v DKUM: 15.12.2023; Ogledov: 871; Prenosov: 330
.pdf Celotno besedilo (64,34 MB)

8.
Proces gospodarske konvergence v evroobmočju
Tina Cafuta, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili proces gospodarske konvergence v evroobmočju. Proces nominalne in realne konvergence se je v evroobmočju skozi čas spreminjal. Razlike med državami evroobmočja se kažejo tako na področju nominalne kot realne konvergence. Na področju nominalne konvergence so se ugotovile razlike v stopnji inflacije, proračunskih neravnovesjih, javnih dolgovih in obrestnih merah. Realno konvergenco smo prikazali prek razlik v ravni outputa na prebivalca, produktivnosti dela, stopnji brezposelnosti in dohodkovni ravni. Kljub prizadevanjem za večjo ekonomsko homogenizacijo pa med nekaterimi državami evroobmočja ostajajo izrazite razlike. Na proces konvergence v evroobmočju so vplivali številni gospodarski šoki zlasti svetovna finančna kriza in pandemija covid-19. Doseganje večje gospodarske konvergence med državami zahteva nadaljnje prilagoditve in usklajene politike v evroobmočju.
Ključne besede: Nominalna in realna konvergenca, optimalno valutno območje, evroobmočje.
Objavljeno v DKUM: 10.11.2023; Ogledov: 351; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

9.
Analiza finančnega stresa v izbranih državah evrskega območja
Natalija Kovačec, 2023, diplomsko delo

Opis: Finančna kriza leta 2008 je povzročila motnje v delovanju finančnega sistema. S tem je spodbudila oblikovalce ekonomske politike k opazovanju in spremljanju finančnega stresa v finančnem sistemu ali njegovih delov. Za merjenje finančnega stresa se uporabljajo indeksi finančnega stresa. V evrskem območju uporabljamo sestavljeni kazalnik sistemskega stresa oz. CISS, s katerim merimo trenutno stanje finančne nestabilnosti v finančnem sistemu. Ta indeks uporabljajo ekonomisti in oblikovalci ekonomske politike, kot je Evropska centralna banka. V diplomskem delu bomo obravnavali finančni stres v izbranih državah evrskega območja. Na koncu bomo podali priporočila za oblikovalce ekonomske politike. Omejili se bomo na štiri države evrskega območja: Francijo, Italijo, Nemčijo, Španijo ter na obdobje pred finančno krizo leta 2008 in po njej. Ugotovili smo, da je finančna kriza leta 2008 vplivala na povečanje finančnega stresa v vseh štirih državah. Dosedanje raziskave kažejo, da finančni stres negativno vpliva na gospodarstvo. Za oblikovalce ekonomske politike je pomembno, da pozorno opazujejo in spremljajo razmere na finančnem trgu.
Ključne besede: CISS, evrsko območje, finančni stres
Objavljeno v DKUM: 19.10.2023; Ogledov: 538; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

10.
Opravljanje razgovorov z migranti v Schengenskem območju : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Tomi Cvetko, 2023, diplomsko delo

Opis: Republika Slovenija se kot članica Schengenskega območja, kot vsaka druga država, sooča s povečanim številom nedovoljenih migracij na tako imenovani balkanski poti. Pri tem se pojavlja težava doslednega izvajanja schengenske zakonodaje, zaradi česar je Evropska unija ustanovila različne aparate in pričela z izvajanjem ukrepov in načrtov z namenom preprečevanja nedovoljenih migracij in tihotapljenja migrantov. V Sloveniji se število nedovoljenih migracij povečuje od leta 2015 od tako imenovane migrantske krize naprej, pri čemer se slovenska policija sooča z vse večjim prihodom migrantov z Bližnjega vzhoda in afriške celine. Z vse večjim prihodom migrantov se povečuje tudi število kaznivih dejanj. Področje varnosti državne meje v Sloveniji, nedovoljenih migracij in tihotapljenje migrantov je ena izmed prioritetnih nalog slovenske policije, zaradi česar se je v slovenski policiji leta 2020 v sistematizacijo umestil profil strokovnjaka za opravljanje razgovorov z migranti, katerega poglavitna naloga je zbiranje operativnih podatkov od migrantov, ki so na nedovoljen način prestopili notranjo schengensko mejo, ter zbiranje informacij, pomembnih za identifikacijo in pregon storilcev kaznivih dejanj iz področja čezmejne kriminalitete ter ostalih kaznivih dejanj članov hudodelskih združb. V diplomskem delu smo naprej pojasnili teoretične pojme, pravno podlago za izvajanje razgovorov z migranti v schengenskem območju, predstavili politike EU za boj proti nedovoljenim migracijam, normativno pravno podlago delovanja strokovnjaka za opravljanje razgovorov ter predstavili in izpostavili težave, ki se pojavljajo pri razgovorih z migranti, ki so bili prijeti v okviru ilegalnega prehoda državne meje sami ali skupini, v prevoznih sredstvih, ali so jih člani hudodelske združbe prevažali v nehumanih razmerah.
Ključne besede: migracije, migranti, razgovori, Schengensko območje, Frontex, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 22.09.2023; Ogledov: 486; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici