| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


41 - 50 / 55
Na začetekNa prejšnjo stran123456Na naslednjo stranNa konec
41.
Geodetic sets in graphs
Boštjan Brešar, Matjaž Kovše, Aleksandra Tepeh, 2011, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Opis: Na kratko so povzeti rezultati o geodetskih množicah v grafih. Po pregledu rezultatov iz prejšnjih raziskav se posvetimo geodetskemu številu in sorodnim invariantam v grafih. Podrobno so obravnavane geodetske množice kartezičnih produktov grafov in geodetske množice v medianskih grafih. Predstavljen je tudi algoritmični vidik in povezava z nekaterimi ostalimi koncepti iz teorije konveksnih in intervalskih struktur v grafih.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, geodetsko število, geodetska množica, kartezični produkt, medianski graf, mejna množica, mathematics, graph theory, geodetic number, geodetic set, Cartesian product, median graph, boundary set
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 186; Prenosov: 13
URL Povezava na celotno besedilo

42.
Minimum k-path vertex cover
Boštjan Brešar, František Kardoš, Ján Katrenič, Gabriel Semanišin, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Podmnožica ▫$S$▫ množice vozlišč grafa ▫$G$▫ se imenuje po poteh ▫$k$▫-vozliščno pokritje, če vsaka pot reda ▫$k$▫ v grafu ▫$G$▫ vsebuje vsaj eno vozlišče iz ▫$S$▫. Označimo s ▫$psi_k(G)$▫ najmanjšo kardinalnost po poteh ▫$k$▫-vozliščnega pokritja v grafu ▫$G$▫. V članku dokažemo, da je problem določitve ▫$psi_k(G)$▫ NP-poln problem za vsak ▫$k geq 2$▫, medtem ko lahko za drevesa ta problem rešimo v linearnem času. Raziskujemo zgornje meje za vrednost ▫$psi_k(G)$▫ in dokažemo več ocen ter točnih vrednosti za to število. Prav tako dokažemo, da je ▫$psi_3(G) leq (2n + m)/6$▫, za vsak graf ▫$G$▫ z ▫$n$▫ vozlišči in ▫$m$▫ povezavami.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, algoritem, vozliščno pokritje, pot, NP-polnost, disociacijsko število, po poteh vozliščno pokritje, mathematics, graph theory, algorithm, path, vertex cover, dissociation number, path vertex cover, NP-complete
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 350; Prenosov: 4
URL Povezava na celotno besedilo

43.
The geodetic number of the lexicographic product of graphs
Boštjan Brešar, Tadeja Kraner Šumenjak, Aleksandra Tepeh, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Množica ▫$S$▫ vozlišč grafa ▫$G$▫ je geodetska, če vsako vozlišče grafa ▫$G$▫ leži na intervalu med dvema vozliščema iz ▫$S$▫. Velikost najmanjše geodetske množice grafa ▫$G$▫ se imenuje geodetsko število ▫$g(G)$▫ grafa ▫$G$▫. V članku dokažemo, da geodetsko število leksikografskega produkta ▫$G circ H$▫, kjer ▫$H$▫ ni poln graf, leži med 2 in ▫$3g(G)$▫. Okarakteriziramo vse grafe ▫$G$▫ in ▫$H$▫, za katere je ▫$G circ H = 2$▫, kot tudi leksikografske produkte ▫$T circ H$▫, za katere je ▫$g(T circ H) = 3g(G)$▫, kjer je ▫$T$▫ izomorfen drevesu. Z uporabo novega koncepta geodominantnih trojic grafa ▫$G$▫ najdemo formulo, ki določi točno geodetsko število ▫$G circ H$▫, kjer je ▫$G$▫ poljuben graf in ▫$H$▫ graf, ki ni poln.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, leksikografski produkt, geodetsko število, geodominantna trojica, mathematics, graph theory, lexicographic product, geodetic number, geodominating triple
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 360; Prenosov: 47
URL Povezava na celotno besedilo

44.
Roman domination number of the Cartesian products of paths and cycles
Polona Repolusk, Janez Žerovnik, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Rimska dominacija je zgodovinsko utemeljena različica običajne dominacije, pri kateri vozlišča grafa označimo z oznakami iz množice ▫${0,1,2}$▫ tako, da ima vsako vozlišče z oznako 0 soseda z oznako 2. Najmanjšo izmed vsot oznak grafa imenujemo rimsko dominantno število grafa. Z uporabo algebraičnega pristopa dobimo konstantni algoritem za računanje rimskega dominantnega števila posebne vrste poligrafov: rota- in fasciagrafov. V posebnih primerih izračunamo formule za rimsko dominanto število kartezičnega produkta poti in ciklov ▫$P_n Box P_k$▫, ▫$P_n Box C_k$▫ za ▫$k leq 8$▫ in ▫$n in {mathbb N}$▫ ter za ▫$C_n Box P_k$▫ in ▫$C_n Box C_k$▫ za ▫$k leq 5$▫, ▫$n in {mathbb N}$▫. Dodan je seznam rimskih grafov med kartezičnimi produkti zgoraj omenjenih poti in ciklov.
Ključne besede: teorija grafov, kartezični produkt, rimsko dominantno število, poligrafi, algebra poti, graph theory, Roman domination number, Cartesian product, polygraphs, path algebra
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 518; Prenosov: 16
URL Povezava na celotno besedilo

45.
The k-independence number of direct products of graphs and Hedetniemi's conjecture
Simon Špacapan, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: The ▫$k$▫-independence number of ▫$G$▫, denoted as ▫$alpha_k(G)$▫, is the size of a largest ▫$k$▫-colorable subgraph of ▫$G$▫. The direct product of graphs ▫$G$▫ and ▫$H$▫, denoted as ▫$G times H$▫, is the graph with vertex set ▫$V(G) times V(H)$▫, where two vertices ▫$(x_1, y_1)$▫ and ▫$(x_2, y_2)$▫ are adjacent in ▫$G times H$▫, if ▫$x_1$▫ is adjacent to ▫$x_2$▫ in ▫$G$▫ and ▫$y_1$▫ is adjacent to ▫$y_2$▫ in ▫$H$▫. We conjecture that for any graphs ▫$G$▫ and ▫$H$▫, ▫$$alpha_k(G times H) ge alpha_k(G)|V(H)| + alpha_k(H)|V(G)| - alpha_k(G) alpha_k(H).$$▫ The conjecture is stronger than Hedetniemi's conjecture. We prove the conjecture for ▫$k = 1, 2$▫ and prove that ▫$alpha_k(G times H) ge alpha_k(G)|V(H)| + alpha_k(H)|V(G)| - alpha_k(G) alpha_k(H)$▫ holds for any ▫$k$▫.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, neodvisnostno število, kartezični produkt grafov, mathematics, graph theory, independence number, Cartesian product of graphs
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 518; Prenosov: 10
URL Povezava na celotno besedilo

46.
The pre-hull number and lexicographic product
Iztok Peterin, 2012, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Nedavno sta Polat in Sabidussi v [On the geodesic pre-hull number of a graph, Europ. J. Combin. 30 (2009), 1205--1220] vpeljala invarianto ko-točkovno pred-ovojnično število ▫$mathrm{ph}(G)$▫ grafa ▫$G$▫, ki meri nekonveksnost konveksnega prostora. Vpeljemo podobno invarianto imenovano konveksno pred-ovojnično število, ki je naravna zgornja meja za ko-točkovno pred-ovojnično število. Obe invarianti študiramo na leksikografskem produktu in podamo natančne vrednosti za obe invarianti glede na lastnosti faktorjev.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, pred-ovojnično število, geodetska konveksnost, leksikografski produkt, mathematics, graph theory, pre-hull number, geodesic convexity, lexicographic product
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 396; Prenosov: 44
URL Povezava na celotno besedilo

47.
On the b-chromatic number of some graph products
Marko Jakovac, Iztok Peterin, 2012, izvirni znanstveni članek

Opis: Pravilno barvanje vozlišč grafa kjer vsak barvni razred vsebuje vozlišče, ki ima soseda v vseh preostalih barvnih razredih, imenujemo b-barvanje. Največje naravno število ▫$varphi (G)$▫, za katero obstaja b-barvanje grafa ▫$G$▫, imenujemo b-kromatično število. Določimo nekatere spodnje in zgornje meje b-kromatičnega števila za krepki produkt ▫$G,boxtimes, H$▫, leksikografski produkt ▫$G[H]$▫ in za direktni produkt ▫$G,times, H$▫. Prav tako določimo nekatere točne vrednosti za produkte poti, ciklov, zvezd in polnih dvodelnih grafov. Pokažemo tudi, da lahko določimo b-kromatično število za ▫$P_n ,boxtimes, H$▫, ▫$C_n ,boxtimes, H$▫, ▫$P_n[H]$▫, ▫$C_n[H]$▫ in ▫$K_{m,n}[H]$▫ za poljuben graf ▫$H$▫, če sta le ▫$m$▫ in ▫$n$▫ dovolj veliki.
Ključne besede: teorija grafov, b-kromatično število, krepki produkt, leksikografski produkt, direktni produkt, graph theory, b-chromatic number, strong product, lexicographic product, direct product
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 355; Prenosov: 45
URL Povezava na celotno besedilo

48.
Domination game played on trees and spanning subgraphs
Boštjan Brešar, Sandi Klavžar, Douglas F. Rall, 2013, izvirni znanstveni članek

Opis: Igra dominacije na grafu ▫$G$▫ je bila vpeljana v [B. Brešar, S. Klavžar, D. F. Rall, Domination game and an imagination strategy, SIAM J. Discrete Math. 24 (2010) 979-991]. Dva igralca, Dominator in Zavlačevalec, drug za drugim izbirata po eno vozlišče grafa. Vsako izbrano vozlišče mora povečati množico vozlišč, ki so bila dominirana do tega trenutka igre. Oba igralca izbirata optimalno strategijo, pri čemer Dominator želi igro končati v najmanjšem možnem številu korakov, Zavlačevalec pa v največjem možnem številu korakov. Igralno dominacijsko število ▫$gamma_g(G)$▫ je število izbranih vozlišč v igri, kjer je Dominator prvi izbral vozlišče. Ustrezno invarianto, ko igro začne Zavlačevalec, označimo z ▫$gamma_g'(G)$▫. V članku sta obe igri proučevani na drevesih in vpetih podgrafih. Dokazana je spodnja meja za igralno dominacijsko število drevesa, ki je funkcija njegovega reda in maksimalne stopnje. Pokazano je, da je meja asimptotično optimalna. Dokazano je, da za vsak ▫$k$▫ obstaja drevo ▫$T$▫ z ▫$(gamma_g(T),gamma_g'(T)) = (k,k+1)$▫ in postavljena je domneva, da ne obstaja drevo z ▫$(gamma_g(T),gamma_g'(T)) = (k,k-1)$▫. Obravnavana je povezava med igralnim dominacijskim številom grafa in njegovimi vpetimi podgrafi. Dokazano je, da obstajajo 3-povezani grafi ▫$G$▫, ki vsebujejo 2-povezani vpeti podgraf ▫$H$▫, tako da je igralno dominacijsko število grafa ▫$H$▫ poljubno manjše od igralnega dominacijskega števila grafa ▫$G$▫. Podobno je dokazano, da za vsako celo število ▫$ell ge 1$▫ obstajata graf ▫$G$▫ in njegov vpeti podgraf $T$, tako da velja ▫$gamma_g(G)-gamma_g(T) ge ell$▫. Po drugi strani obstajajo grafi ▫$G$▫, za katere je igralno dominacijsko število vsakega vpetega drevesa v ▫$G$▫ poljubno večje od igralnega dominacijskega števila od ▫$G$▫.
Ključne besede: igra dominacije, igralno dominacijsko število, drevo, vpeti podgraf, graph theory, domination game, game domination number, tree, spanning subgraph
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 465; Prenosov: 50
URL Povezava na celotno besedilo

49.
Domination game: extremal families of graphs for 3/5-conjectures
Boštjan Brešar, Sandi Klavžar, Gašper Košmrlj, Douglas F. Rall, 2013, izvirni znanstveni članek

Opis: Igralca, Dominator in Zavlačevalka, izmenoma izbirata vozlišča grafa ▫$G$▫, takoda vsako izbrano vozlišče poveča množico do sedaj dominiranih vozlišč. Cilj Dominatorja je končati igro čim hitreje, medtem ko je Zavlačevalkin cilj ravno nasprotno. Igralno dominacijsko število ▫$gamma_g(G)$▫ je skupno število izbranih vozlišč v igri, ko Dominator naredi prvo potezo in oba igralca igrata optimalno. Postavljena je bila domneva [W.B. Kinnersley, D.B. West, R. Zemani, Extremal problems for game domination number, Manuscript, 2012], da velja ▫$gamma_g(G) leq frac{3|V(G)|}{5}$▫ za poljuben graf ▫$G$▫ brez izoliranih vozlišč. V posebnem je domneva odprta tudi, ko je ▫$G$▫ gozd. V tem članku predstavimo konstrukcije, ki nam dajo velike družine dreves, ki dosežejo domnevno mejo ▫$3/5$▫. Leplenje dreves iz nekaterih izmed teh družin napoljuben graf nam da konstrukcijo grafov ▫$G$▫, ki imajo igralno dominacijsko število enako ▫$3|V(G)|/5$▫. Z računalnikom smo poiskali vsa ekstremna drevesa znajveč 20 vozlišči. V posebnem, na 20 vozliščih obstaja natanko deset dreves ▫$T$▫, za katere velja ▫$gamma_g(T) = 12$▫, in vsa pripadajo skonstruiranim družinam.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, dominacijska igra, igralno dominacijsko številko, 3/5-domneva, računalniško iskanje, mathematics, graph theory, domination game, game domination number, 3/5-conjecture, computer search
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 466; Prenosov: 48
URL Povezava na celotno besedilo

50.
Crossing number additivity over edge cuts
Drago Bokal, Markus Chimani, Jesús Leanõs, 2013, izvirni znanstveni članek

Opis: Consider a graph ▫$G$▫ with a minimal edge cut ▫$F$▫ and let ▫$G_1$▫, ▫$G_2$▫ be the two (augmented) components of ▫$G-F$▫. A long-open question asks under which conditions the crossing number of ▫$G$▫ is (greater than or) equal to the sum ofcthe crossing numbers of ▫$G_1$▫ and ▫$G_2$▫ - which would allow us to consider those graphs separately. It is known that crossing number is additive for ▫$|F| in {0,1,2}$▫ and that there exist graphs violating this property with ▫$|F| ge 4$▫. In this paper, we show that crossing number is additive for ▫$|F|=3$▫, thus closing the final gap in the question. The techniques generalize to show that minor crossing number is additive over edge cuts of arbitrary size, as well as to provide bounds for crossing number additivity in arbitrary surfaces. We point out several applications to exact crossing number computation and crossing-critical graphs, as well as provide a very general lower bound for the minor crossing number of the Cartesian product of an arbitrary graph with a tree.
Ključne besede: matematika, teorija grafov, prekrižno število, minor, mathematics, graph theory, crossing number, minor
Objavljeno: 10.07.2015; Ogledov: 423; Prenosov: 43
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.25 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici