| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Stanje državnega notranjega revidiranja v Sloveniji
Stanka Lülik, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava pomen in vlogo revidiranja javnega sektorja v Sloveniji, pravni okvir državnega notranjega revidiranja, posebnosti različnih načinov organiziranja notranje revizije proračunskih uporabnikov in stanje državnega notranjega revidiranja v Sloveniji. Problemi državnega notranjega revidiranja v Sloveniji so naslednji: državno notranje revidiranje je pri več kot polovici proračunskih uporabnikov zgolj funkcija skladnosti (zakonitosti) poslovanja; državno notranje revidiranje v več kot polovici primerov izvajajo zunanji izvajalci storitev notranjega revidiranja in državno notranje revidiranje v Sloveniji pri več kot polovici proračunskih uporabnikov ne spremlja kakovosti svojega delovanja. Rezultati lastne raziskave kažejo, da je največ nalog notranjega revizijskega posla/lov predstavljalo notranje revidiranje skladnosti (zakonitosti), podobno navajajo tudi podatki Urada RS za nadzor proračuna, in sicer predstavljajo pregledi pravilnosti poslovanja 87 % vseh izvedenih notranjerevizijskih pregledov. Opravili smo lastno raziskavo med proračunskimi uporabniki z državnim notranjim revidiranjem. Pri tem smo zbrali 270 odgovorov, in sicer 61 % ali 166 anketirancev je izbralo odgovor »Z zunanjimi izvajalci storitev notranjega revidiranja«, 25 % ali 67 anketirancev odgovor »S skupno notranjerevizijsko službo«, preostalih 14 % oz. 37 anketirancev pa »Z lastno notranjerevizijsko službo«. Da je notranje revidiranje z najemom zunanjega izvajalca že vrsto let prevladujoča oblika zagotavljanja notranjega revidiranja proračunskih uporabnikov, ugotavlja Urad Republike Slovenije za nadzor proračuna. Spremljanje kakovosti delovanja se je v vprašalniku preverjalo z vprašanjem, »Kako spremljate kakovost delovanja notranjega revidiranja (kakovost opravljene notranje revizije, kakovost notranjerevizijskega poročila, priporočila notranje revizije, strokovnost izvajalcev notranjega revidiranja)?« Največ odgovorov, 45 %, je bilo, »Ne spremljamo«. Večina proračunskih uporabnikov v Sloveniji ne spremlja kakovosti delovanja.
Ključne besede: revidiranje javnega sektorja, pravila državnega notranjega revidiranja, načini organiziranja notranje revizije proračunskih uporabnikov, stanje državnega notranjega revidiranja v Sloveniji, izzivi državnega notranjega revidiranja v Sloveniji.
Objavljeno v DKUM: 15.01.2024; Ogledov: 252; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

2.
Notranje revidiranje leta 2031
Karmen Kovač, 2018, magistrsko delo

Opis: Glavni namen magistrske naloge je raziskati, kakšno bo notranje revidiranje v prihodnosti, natančneje leta 2031. Za dosego namena magistrske naloge si v teoretičnem in empiričnem delu zastavljamo določene cilje. V teoretičnem delu magistrske naloge najprej proučujemo in predstavljamo pojem notranjega revidiranja ter izpostavljamo nekaj definicij. V nadaljevanju predstavljamo vrednost in pomen industrije 4.0, veriženja blokov in programskih rešitev za pomoč revidiranju. Opredeljujemo nekaj značilnosti revizije 4.0 in na koncu predstavljamo gospodarske smernice ter posledice notranjega revidiranja. Za drugi oziroma empirični del magistrske naloge smo izvedli anketiranje. Izdelali smo kratek vprašalnik o notranjem revidiranju danes in v prihodnosti. Vprašalnik smo razposlali notranjim revizorjem. Veliko vprašanj je bilo odprtega tipa, saj smo želeli pridobiti čim več različnih odgovorov, kako si notranji revizorji predstavljajo notranje revidiranje leta 2031. Pri anketiranju ugotavljamo, da si večina notranjih revizorjev ne predstavlja, kakšno bo notranje revidiranje leta 2031 in kako bo takrat potekalo njihovo delo. Naslednja ugotovitev je, da notranji revizorji ne verjamejo v bliskovit napredek tehnologije pri revidiranju.
Ključne besede: notranje revidiranje, industrija 4.0, veriženje blokov, programske rešitve za pomoč revidiranju, revizija 4.0.
Objavljeno v DKUM: 17.01.2019; Ogledov: 1359; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

3.
Oblika organiziranosti notranjega revidiranja v sistemu javnega holdinga
Mojca Korošec, 2016, magistrsko delo

Opis: Poslovodenje podjetij se sooča z nenehnimi spremembami, usmerjenostjo v prihodnost in iskanjem sinergij za doseganje konkurenčnih prednosti v razvitem poslovnem okolju. Poslovni procesi v velikih podjetjih so vedno bolj kompleksni, zaradi česar poslovodstvu ne omogočajo neposrednega nadzora nad njimi. Ker se poslovodstva in lastniki zavedajo, da je za dolgoročno dosego ciljev potrebno sistematično upravljanje in nadzorovanje poslovnih procesov v podjetju, pa krepijo vlogo notranje revizije v njem. K navedenemu jih spodbujajo tudi smernice iz okolja, ki spodbuja zavedanje o sistematičnem uvajanju korporativnega upravljanja v podjetja. Pri korporativnem upravljanju podjetja pa ima svoj prispevek tudi notranja revizija. Notranja revizija v podjetju deluje s ciljem, da so glavna tveganja v organizaciji obvladovana in dolgoročni cilji družbe doseženi. Podrejena je neposredno poslovodstvu, ne opravlja operativnih nalog in deluje neodvisno na podlagi etičnih pravil, veljavnih standardov stroke in notranjih aktov družbe. Oblika njene organiziranosti je v javnih podjetjih oz. v skupini javnih podjetij, to je javnem holdingu, za razliko od proračunskih uporabnikov, bank in zavarovalnic, v celoti prepuščena odločitvi poslovodstva. Na podlagi opredeljenih kriterijev, sem v magistrskem delu sistematično analizirala možne oblike organiziranosti notranjerevizijske službe v javnem holdingu in proučevala njihove prednosti in slabosti. Ocenjujem, da je za skupino javnih podjetij, ki so povezana v javni holding kot matično družbo, najbolj primerna oblika centralizirano organizirana notranjerevizijska služba. Z navedeno obliko organiziranosti se lahko dosega najboljši rezultat glede kakovost izvedenih notranjih revizij ter stroškovno učinkovitost, ob zagotavljanju neodvisnosti notranje revizije, kot temeljne lastnosti za učinkovito doseganje ciljev. V nalogi sem proučevala tudi vpliv sodelovanja nadzornega sveta in notranjega revizorja na neodvisnost slednjega. Ugotovila sem, da potrebnost podajanja soglasij nadzornega sveta na ključne akte notranje revizije (k aktu, s katerim se urejajo namen, pomen in naloge notranje revizije ter k letnemu in večletnemu načrtu dela notranje revizije), njuna medsebojna komunikacija ter podajanje informacij notranjega revizorja o poslovanju družbe nadzornemu svetu, krepijo neodvisnost notranjega revizorja in učinkovitost nadzornega sveta pri nadziranju poslov organizacije.
Ključne besede: javni holding, javno podjetje, notranje revidiranje, notranja revizija, notranjerevizijska služba, centralizirana organiziranost notranjerevizijske službe, nadzorni svet
Objavljeno v DKUM: 10.12.2016; Ogledov: 2238; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (1,03 MB)

4.
REVIDIRANJE NOTRANJIH KONTROL V NABAVNEM IN PROIZVODNEM CIKLU NA PRIMERU PROIZVODNEGA PODJETJA SIP D.D.
Maja Banovšek, 2015, magistrsko delo

Opis: Podjetja se pri poslovanju iz dneva v dan srečujejo z različnimi tveganji. Če jih pravočasno odkrijejo in na pravilen način ukrepajo, se nekatere neprijetne situacije dajo preprečiti ali vsaj omiliti, nekaterim tveganjem pa se na žalost ne da izogniti. Poslovodstvo se vedno bolj zaveda, da bodo njihova podjetja dosegla racionalno zastavljene cilje samo, če bodo uspešno obvladovala ta tveganja. Le-te pa lahko obvladujejo z dobro razvitim notranjim kontrolnim sistemom. V domači in tuji strokovni literaturi najdemo ogromno definicij na temo notranjih kontrol. Vsem pa je skupno to, da notranje kontrole zagotavljajo zanesljivo računovodsko poročanje podjetja, uspešno in učinkovito poslovanje ter skladnost z ustreznimi zakoni in predpisi. Notranje kontrole so sestavni del upravljanja in vodenja podjetij. Zmanjšujejo tveganje podjetja pri zastavljanju svojih ciljev poslovanja. Vzpostavi, vzdržuje in razvija jih poslovodstvo, medtem ko notranji revizor z revidiranjem poslovnih področij daje poslovodstvu zagotovilo, da je njihov ustroj notranjih kontrol dober ali slab glede na postavljene poslovne cilje in naloge podjetja. Kljub vsemu pa se je potrebno zavedati, da kontrolne dejavnosti dajejo le razumno zagotovilo in da noben ustroj notranjih kontrol ne odpravi ali onemogoči vseh tveganj v podjetju. Notranje kontrole so celosten proces, ki je sestavljen iz 5-ih medsebojno povezanih sestavin in sicer iz kontrolnega okolja, analize tveganj, kontrolnih aktivnosti, informiranja in komuniciranja ter nadziranja. Pri revidiranju notranjega kontrolnega sistema gre za sistematično presojanje vzpostavitve in delovanja ustreznih notranjih kontrolnih aktivnosti. V magistrski nalogi se omejujemo na kontrolne postopke, povezane z nabavno in proizvodno funkcijo. V praktičnem delu naloge se osredotočamo na proces nabave materiala od zaznave potreb po materialu, izbire dobavitelja, oddaje naročila in končamo s prejemom materiala v skladišče podjetja. Pri proizvodni funkciji se poglobimo na razpis proizvodnega plana, izdajo materiala iz vhodnega skladišča v proizvodno linijo, obdelavo polizdelkov skozi posamezne proizvodne faze ter na predajo končnih izdelkov v skladišče gotovih izdelkov. Revidiranje notranjih kontrol prikažemo na primeru podjetja Sip d.d., ki je specializiran proizvajalec kmetijske mehanizacije za košnjo trave, pripravo in spravilo sena, in ima za sabo že šestdesetletno tradicijo delovanja. S samo izvedbo notranje revizije podjetja Sip d.d. ocenjujemo, da sistem notranjih kontrol na področju nabave materiala in proizvodnje ni v celoti ustrezen, da se dosežejo zastavljeni cilji omenjenih področij. Posledica tveganj pa bi lahko podjetje pripeljalo do upada konkurenčnosti, namesto želenega dviga dodane vrednosti k njegovemu upadanju, zmanjševanju produktivnosti in neuspešni stroškovni optimizaciji.
Ključne besede: notranje kontrole, tveganja, doseganje ciljev organizacije, revidiranje notranjih računovodskih kontrol, nabava materiala, proizvodnja
Objavljeno v DKUM: 10.09.2015; Ogledov: 2431; Prenosov: 346
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

5.
POSEBNOSTI NOTRANJEGA REVIDIRANJA PRODAJNE DEJAVNOSTI V PODJETJU X
Tadeja Markovič, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomski seminar opisuje delovanje in revidiranje notranjih kontrol na področju prodaje v podjetju X. Bistvene stvari, ki jih mora revizor opraviti pri revidiranju prodaje je preizkušanje in delovanje notranjih kontrol, ki vplivajo na učinkovitost in zanesljivost v delovanju podjetja. V teoretičnem delu diplomskega seminarja sem predstavila teoretične vidike notranjega revidiranja prodaje in se osredotočila na prodajno področje podjetja, na revidiranje notranjih kontrol v procesu prodaje v podjetju X ter na njihovo načrtovanje. V praktičnem delu diplomskega seminarja pa sem prikazala proces izvajanja notranjerevizijskega posla. Sistem notranjih kontrol sem ovrednotila na osnovi COSO-metode, v sklopu katere sem uporabila pet sestavin (kontrolno okolje, ocenjevanje tveganja, kontrolne aktivnosti, informiranje in komuniciranje ter nadziranje), s katerimi sem podala mnenje o vzpostavljenosti in delovanju notranjih kontrol v procesu prodaje
Ključne besede: prodaja, podjetje, revizor, notranje revidiranje, notranje kontrole, tveganja, COSO-metodologija
Objavljeno v DKUM: 06.08.2015; Ogledov: 1297; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (221,25 KB)

6.
NOTRANJA OCENITEV KVALITETE DELOVANJA NOTRANJEREVIZIJSKIH SLUŽB
Gregor Presker, 2014, diplomsko delo

Opis: Notranja ocenitev kakovosti delovanja notranjerevizijskih služb je pomembna tako za službo notranjega revidiranja kot za celotno organizacijo. Podaja namreč oceno ali notranjerevizijska služba deluje skladno z mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju, kodeksom etike, ustanovno listino, itd. V diplomskem seminarju je podrobno predstavljena notranja ocenitev kakovosti delovanja notranjerevizijskih služb in možni načini izvedbe notranje ocenitve s poudarkom na samoocenitvi, ki je tudi podrobneje razložena in prikazana na konkretnem teoretičnem primeru. Prav tako so v diplomskem seminarju proučeni pojmi notranje revidiranje, obvladovanje poslovnih tveganj, pa tudi naveza med notranjim revidiranjem, poslovodstvom in obvladovanjem poslovnih tveganj. V osnovi smo proučili tudi zunanjo ocenitev delovanja notranjerevizijskih služb in mednarodne standarde strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju. Z analizo notranje ocenitve kakovosti delovanja notranjerevizijskih služb, konkretno na primeru samoocenitve, smo ugotovili, da samoocenitev kakovosti notranje revizijskih služb izhaja iz standardov kakovosti delovanja notranjerevizijskih služb in da izvedene notranje ocene kvalitete delovanja notranjerevizijskih služb zagotavljajo skladnost njihovega delovanja z Mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja.
Ključne besede: notranje revidiranje, poslovna tveganja, notranja ocenitev, samoocenitev, standardi
Objavljeno v DKUM: 17.11.2014; Ogledov: 1487; Prenosov: 289
.pdf Celotno besedilo (1,20 MB)

7.
REVIDIRANJE NOTRANJIH KONTROL NABAVNE FUNKCIJE V PODJETJU X
Neli Adamčič, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomski seminar obravnava proces revidiranja notranjih kontrol na področju nabave v okviru revidiranja računovodskih izkazov. Ta je ena izmed pomembnejših funkcij v podjetju, saj zagotavljanje ustreznih virov pomeni vir konkurenčne prednosti za podjetje, zraven tega pa je izredno pomembna kot vir informacij za poslovodstvo podjetja. Dejstvo je, da učinkovita in gospodarna nabavna funkcija ogromno pripomore k uspešnosti podjetja. Diplomski seminar obravnava teoretični in praktični vidik sistema notranjih kontrol. V teoretičnem delu najprej predstavimo notranje kontrole ter revidiranje notranjih kontrol v procesu nabave, kjer proučujemo teorije različnih avtorjev o notranjih kontrolah, njihovem ustroju, metodiki revidiranja ter nabavni funkciji. V praktičnem delu proučujemo postopek revidiranja notranjih kontrol v sklopu nabavne funkcije na primeru konkretnega podjetja. Ugotovili smo tveganja, ki se pojavljajo pri nabavi, na podlagi teh tveganj smo postavila cilje, ki smo jih želeli doseči s posamezno notranjo kontrolo ter nato opredelili kontrole, s katerimi smo cilje dosegli. Notranje kontrole so zagotavljale doseganje zastavljenih ciljev, kar pomeni, da ima podjetje zastavljen ustrezen sistem notranjih kontrol.
Ključne besede: notranje kontrole, revidiranje, nabavna funkcija, tveganje, kontrolni cilji
Objavljeno v DKUM: 13.08.2014; Ogledov: 1960; Prenosov: 277
.pdf Celotno besedilo (423,43 KB)

8.
REVIZORJEVI POSTOPKI PREVERJANJA DELOVANJA NOTRANJIH RAČUNOVODSKIH KONTROL V DRUŽBI X
Boštjan Bohar, 2013, diplomsko delo

Opis: Notranje računovodske kontrole so načrtno in sistematično vgrajeni postopki in metode, ki zagotavljajo točnost, zanesljivost in popolnost računovodskih evidenc ter izdelovanje pravilnih in resničnih računovodskih izkazov, omogočajo varovanje premoženja, preprečujejo in odkrivajo napake v delovanju podjetja ter zagotavljajo spoštovanje zakonov in načel, sprejetih v splošnih aktih podjetja. Notranje računovodske kontrole tudi zagotavljajo delovanje računovodskega sistema, kateri zagotavlja podatke in informacije za izdelavo računovodskih izkazov, za katere je odgovorno poslovodstvo. Notranje računovodske kontrole lahko delujejo le v urejenem okolju. S sistemom notranjih računovodskih kontrol želimo preprečiti in odpraviti napake in prevare. Revizor se mora najprej temeljito seznaniti s kakovostjo notranjih računovodskih kontrol, saj je od njih odvisna zanesljivost računovodskih izkazov in poslovnih poročil. To stori s pomočjo preučevanja delovnih procesov in dokumentacije. Tako poizveduje o sistemu notranjih računovodskih kontrol s vprašalniki, opisi potekov procesov in dokumentacije ter z razgovori. Pri preverjanju notranjih računovodskih kontrol bo revizor s pomočjo poteka dokumentov spoznal, če so prejete informacije o delovanju sistema pravilne in popolne. V primeru, da pride do pomanjkljivosti in nepravilnosti v delovanju notranjih računovodskih kontrol, mora revizor seznaniti poslovodstvo in predlagati ukrepe za njihovo odpravo. Na podlagi ugotovitev o zanesljivosti in ustreznosti delovanja notranjih računovodskih kontrol revizor poroča poslovodstvu o kakovosti notranjih računovodskih kontrol in določi vrsto, obseg in čas postopkov za preverjanje podatkov v računovodskih izkazih. Če revizor ugotovi, da so notranje računovodske kontrole zanesljive in ustrezne, preverja le manjšo količino podatkov. V primeru ugotovitve, da so notranje računovodske kontrole nepopolne pa obseg preverjanja podatkov v računovodskih izkazih poveča.
Ključne besede: notranje računovodske kontrole, sistem notranjih računovodskih kontrol, revidiranje notranjih računovodskih kontrol, revizor, revizorjevi postopki, MSR 315.
Objavljeno v DKUM: 07.11.2013; Ogledov: 2188; Prenosov: 290
.pdf Celotno besedilo (637,28 KB)

9.
UPORABA KODEKSA POKLICNE ETIKE NOTRANJEGA REVIZORJA
Klemen Poznič, 2012, diplomsko delo

Opis: Kodeks poklicne etike notranjim revizorjem služi kot pomoč za uresničevanje kakovostne izvedbe notranje revizije, katera je pomembna za poslovodstvo in druge uporabnike tovrstnih storitev. Od notranjih revizorjev se zato pričakuje dosledna uporaba Kodeksa. Namen diplomskega seminarja je bil, s pomočjo dobljenih odgovorov notranjih revizorjev, zaznati splošno stanje glede uporabe Kodeksa poklicne etike notranjih revizorjev. Ugotovitve kažejo, da je uporaba Kodeksa na zelo visoki ravni. Za to se »krivi« dobro sistemsko vgrajenost poklicne etike v notranje revidiranje, visoke etične vrednote notranjih revizorjev, dobre kontrole delovanja notranjih revizorjev, izmenjevanje izkušenj, opozarjanja na izobraževanjih itd. V okviru analize so tudi proučevani vplivi določenih dejavnikov na uporabo. Raziskave kažejo na zelo velik vpliv vrednot na uporabo Kodeksa. Na uporabo vplivata tudi starost notranjega revizorja in nenehni pritiski s strani nadrejenih. Zaznani trend uporabe Kodeksa je v primerjavi s preteklimi leti pozitiven, zato lahko notranjerevizijska stroka glede tega optimistično zre v prihodnost.
Ključne besede: uporaba Kodeksa poklicne etike notranjega revizorja, notranje revidiranje, notranji revizor, hierarhija pravil notranjega revidiranja, poklicna etika.
Objavljeno v DKUM: 11.12.2012; Ogledov: 2015; Prenosov: 139
.pdf Celotno besedilo (948,91 KB)

10.
POSEBNOSTI REVIDIRANJA SISTEMA NOTRANJIH KONTROL PRI POSEKU IN SPRAVILU LESA
Lidija Juvan, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomski seminar opisuje posebnosti revidiranja sistema notranjih kontrol pri poseku in spravilu lesa. Revidiranje notranjih kontrol daje revizorju ugotovitve o točnem, poštenem in resničnem izkazovanju evidenc revidiranega podjetja in spoznanje o učinkovitem delovnanju notranjih kontrol ter vključuje možnosti opiranja na njih v zaključni fazi revizije, če meni, da so le-te dovolj zanesljive. Glede opredelitve notranjih kontrol je zapisanih veliko definicij različnih avtorjev, pri čemer so si razlage bolj ali manj podobne. Sistem notranjih kontrol uvede poslovodstvo z namenom, da zagotovi varovanje premoženja pri svojem delovanju. V diplomskem seminarju sem opisala proces poteka sečnje in spravila lesa iz gozdov ter posebnosti sistema notranjih kontrol, ki se kažejo kot nadziranje in kontroliranje pravilnosti in popolnosti sprotnih evidenc. Evidence, ki spremljajo ta proces, so fizične kontrole nad pravilnostjo in ustreznostjo izvajanja gozdarske aktivnosti ter računalniškim informacijskim sistemom, kjer gre za preverjanje pravilno vnešenih podatkov prejetih listin in poročil.
Ključne besede: notranje kontrole, revidiranje notranjih kontrol, kontrolni postopki, računovodski sistem, gozdarska dejavnost, posek in spravilo lesa, poslovni proces.
Objavljeno v DKUM: 23.11.2012; Ogledov: 2151; Prenosov: 169
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici