1. Ekstrakcija in enkapsulacija ekstraktov lupine granatnega jabolka (punica granatum, l.)Neja Preložnik, 2024, diplomsko delo Opis: Namen diplomskega dela je bil raziskati vpliv izbranih ekstrakcijskih metod in topil na izkoristek ekstrakcije iz granatne lupine karakterizirati pridobljene ekstrakte za antioksidativno in protimikrobno delovanje ter ekstrakt z najboljšimi antioksidativnimi in protimikrobnimi učinki uspešno impregnirati v izbran aerogel. Aerogeli, zgrajeni iz biorazgradljivih in biokompatibilnih polimerov zaradi svoje poroznosti in velike specifične površine, delujejo kot odlični materiali za nosilce zdravilnih učinkovin.
V sklopu eksperimentalnega dela smo pridobili ekstrakte iz granatne lupine s hladno maceracijo, ultrazvočno ekstrakcijo in superkritično ekstrakcijo s superkritičnim ogljikovim dioksidom. Kot topila smo uporabili vodo, etanol ali njuno mešanico v volumskem razmerju 1:1. Ugotovili smo, da imajo ekstrakcije, pri katerih smo kot topilo uporabili vodo ali mešanico vode in etanola, višje izkoristke kot ekstrakcije, kjer smo kot topilo uporabili samo etanol. Pri pridobljenih ekstraktih smo preverili protimikrobno učinkovanje na gram-pozitivne in gram-negativne bakterije. Opazili smo, da je minimalna inhibitorna koncentracija za gram-pozitivne bakterije 2,34 mg/mL in za gram-negativne 1,17 mg/mL. S spektrofotometričnimi metodami, smo določali antioksidativno učinkovanje ekstraktov. Rezultati so pokazali visoko antioksidativno učinkovitost (nad 90% inhibicijo) pri vseh ekstraktih, razen pri ekstraktih pridobljenih s superkritično ekstrakcijo, kjer smo kot kotopilo uporabili samo etanol (34,87% in 44,25% inhibicija) . Ekstrakt z najboljšimi antioksidativnimi in protimikrobnimi učinki smo impregnirali v aerogel, sestavljen iz pektina in polikaprolaktona. Aerogel, uporabljen ekstrakt in z ekstraktom impregniran aerogel smo analizirali z oslabljenim totalnim odbojem infrardeče spektroskopije s Fourierjevo transformacijo (ATR-FTIR), da bi določili uspešnost impregnacije ekstrakta. Metoda se je izkazala za manj informativno zaradi prisotnosti podobnih funkcionalnih skupin v obravnavanih snoveh. Ključne besede: granatno jabolko, ekstrakcija, antioksidativni učinek, protimikrobni učinek, polimerni nosilci, aerogeli Objavljeno v DKUM: 05.09.2024; Ogledov: 69; Prenosov: 50
Celotno besedilo (2,48 MB) |
2. Optimiranje postopkov formulacije farmacevtskih učinkovin v porozne polimerne nosilce : magistrsko deloTeja Cesar, 2024, magistrsko delo Opis: Namen magistrske naloge je bil optimizirati formulacijo polimernih nosilcev kot sistemov za dostavo farmacevtskih učinkovin. Cilj je bil izboljšati topnost izbranih farmacevtskih učinkovin ter doseči podaljšano sproščanje v simuliranih telesnih tekočinah. Polimerni nosilci so obetavni na področju razvoja sistemov s formuliranimi zdravili, saj lahko z ustrezno prilagoditvijo njihovih fizikalno-kemijskih lastnosti dosežemo izboljšano formuliranje in sproščanje farmacevtskih učinkovin.
V sklopu laboratorijskega dela smo sintetizirali plastovite polimerne nosilce, v katere smo uspešno formulirali dve različni farmacevtski učinkovini z različno polarnostjo. Izbrana polimera sta bila hitozan in alginat. S procesom superkritičnega penjenja smo izdelali tudi porozne polimerne nosilce, kjer smo kot začetni polimer uporabili polikaprolakton. Kot farmacevtski učinkovini smo izbrali ketoprofen in klindamicin hidroklorid. Izbrali smo ju glede na njuno topnost v telesnih tekočinah. Ketoprofen se uporablja za zdravljenje akutne bolečine in je slabo topen, medtem ko je klindamicin hidroklorid bolj topen v telesnih tekočinah in se uporablja kot antibiotik.
Karakterizacijo formuliranih polimernih nosilcev z vsebnostjo farmacevtskih učinkovin smo izvedli z vrstično elektronsko mikroskopijo in tehniko oslabljenega totalnega odboja infrardeče spektroskopije s Fourierjevo transformacijo. Z in vitro testiranjem sproščanja smo prikazali spreminjanje vsebnosti formuliranih farmacevtskih učinkovin v polimernih nosilcih glede na čas sproščanja, pridobljene vzorce smo analizirali s tekočinsko kromatografijo visoke ločljivosti in z UV-Vis spektrofotometrijo.
Rezultati so nedvoumno pokazali, da je formulacija farmacevtskih učinkovin v polimerne nosilce omogočila podaljšano sproščanje v telesnih tekočinah. Ugotovitve kažejo, da so porozni polimerni nosilci bolj primerni za sisteme dostave zdravil s podaljšanim sproščanjem v primerjavi s plastovitimi polimernimi nosilci. Ključne besede: farmacevtske učinkovine, polimerni nosilci, plastoviti polimeri, superkritično penjenje, in vitro sproščanje Objavljeno v DKUM: 03.04.2024; Ogledov: 273; Prenosov: 63
Celotno besedilo (2,20 MB) |
3. |
4. Analiza strešnih nosilcev : diplomsko deloJan Karnet, 2023, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je prestavljen kratek opis podjetja, kjer sem prejel temo diplomske naloge. V nadaljevanju so predstavljeni programi, ki sem jih uporabljal, kratek opis strešnih nosilcev vozila, postopek konstruiranja, numerična simulacija, ki sem jo izdelal v programih UltraEdit in Ansa ter pregled rezultatov v programu Meta. Sledila je izbira nosilca z najboljšimi rezultati. Temu sem nato v programu SolidWorks dodal objemke in ostale potrebne dele za montažo na avto. Opisana je izbira materiala, izdelava simulacije v programu Ansa in pregled rezultatov v programu Meta. Ključne besede: Konstruiranje, strešni nosilci za osebno vozilo, trdnostna analiza, metoda končnih elementov. Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 596; Prenosov: 67
Celotno besedilo (3,61 MB) |
5. Eksperimentalna in numerična analiza leseno-steklenih I - nosilcev : doktorska disertacijaMateja Držečnik, 2022, doktorska disertacija Opis: Povezava zunanjega okolja z notranjim bivalnim okoljem je ena izmed pomembnih prednosti v sodobni gradnji objektov. Znano je, da ima naravna svetloba pozitiven učinek na zdravje in kvaliteto življenja, zato je potreba po transparentnosti, orientiranosti stavb in zmanjšanju energijskih izgub izjemnega pomena v današnjem času. Les, kot naraven material, katerega materialne karakteristike in lastnosti so kompleksnejše od betona ali jekla, se je v preteklosti kot gradbeni material uporabljal predvsem za prevzem upogibnih obremenitev, danes pa ga najdemo v konstrukcijskih elementih, ki prevzemajo tako tlačne kot tudi natezne obremenitve. Kombinacija lesa in stekla je zahtevna tako iz vidika energijske učinkovitosti kot tudi s konstrukcijskega vidika, ki je predstavljen v tem delu.
Doktorska disertacija predstavlja aktualno tematiko v kontekstu najsodobnejših trendov trajnostne lesene gradnje, saj obravnava raziskavo sovprežnih leseno-steklenih stropnih nosilcev, ki lahko nadomestijo standardne lesene ali jeklene nosilce, ki se danes navadno uporabljajo. Sovprežne leseno-steklene nosilce so začeli razvijati na pragu novega tisočletja, torej v začetku leta 2000. Takrat so bile narejene prve raziskave. V sklopu disertacije smo želeli preučiti konstrukcijski odziv leseno-steklenega I-nosilca in s pomočjo enostavne metode določiti nosilnost in togost le-tega. V ta namen je bil razvit napram že poznanim tovrstnim študijam takšnih leseno-steklenih stropnih nosilcev nov način stikovanja preko priključne ravnine, kjer so bočnice pritrjene samo v vertikalnih strižnih ravninah. S tem želimo doseči v primerjavi s podobnimi študijami, kjer je lesena pasnica po vsem obodu povezana na stekleno stojino, večjo možnost relativnih deformacij med obema sestavnima elementoma, predvsem zaradi zelo različnih materialnih lastnosti obeh materialov pri eventuelnih temperaturnih obremenitvah in spremembah vlažnosti. S takšnim načinom pritrjevanja smo dosegli večjo stopnjo duktilnosti.
Doktorsko delo o sovprežnih nosilcih iz lesa in stekla temelji na predpostavki, da les in steklo skupaj prenašata zunanje obremenitve. Steklo pri tem ne deluje več kot polnilo, kot pri tradicionalnih rešitvah, temveč aktivno sodeluje pri prenosu obremenitev. Dobro poznavanje prednosti in slabosti obeh ključnih materialov je prvenstvenega pomena. Analizirane so tudi alternativne možnosti z različnimi adhezivi (silikon, akrilat, epoksi), kakor tudi dve različni trdnosti stekla (navadno plosko in kaljeno steklo).
Inovativnost razvitega novega modela se sistemsko dopolnjuje in nadgrajuje z eksperimentalnimi študijami kakor tudi z matematičnim modeliranjem s pomočjo semi-analitične z γ-metodo in metode končnih elementov, s ciljem validacije eksperimentalnih študij, kakor tudi parametrične študij glede vpliva različnih parametrov.
Rezultati, tako eksperimentalnih preiskav, kakor tudi semi-analitičnih in numeričnih izračunov, predstavljajo izviren znanstveni prispevek na področju aplikacije leseno-steklenih nosilcev. Ključne besede: les, lesene konstrukcije, steklo, adhezivi, lepljeni spoji, leseno-stekleni kompozitni elementi, leseno stekleni I nosilci, eksperimenti Objavljeno v DKUM: 28.03.2022; Ogledov: 1302; Prenosov: 166
Celotno besedilo (8,18 MB) |
6. Razvoj novega in vitro modela trebušne slinavke z uporabo tehnike 3d tiskaMarko Milojević, 2021, doktorska disertacija Opis: Celični nosilci iz polisaharidov posnemajo strukturo in sestavo ekstracelularnega matriksa, v katerem celice trebušne slinavke proliferirajo. Kljub vsesplošni uporabi polisaharidnih hidrogelov v tkivnem inženirstvu večina metod izdelave ni uspešna pri izdelavi stabilnih hidrogelnih nosilcev, ki bi omogočili dolgotrajno rast in ohranitev fenotipa specifičnih celic. Ključnega pomena za uspešno uporabo posameznega materiala v tkivnem inženirstvu je tudi uravnavanje lastnosti nosilcev, izdelanih iz njega (nabrekanje, degradacija, reološke lastnosti, mehanske lastnosti, poroznost, hidrofilnost, mikro- in nano-površinske lastnosti), tako da te posnemajo izvorno tkivo.
V doktorski nalogi smo razvili nove polisaharidne formulacije, ki so primerne za 3D tisk visoke ločljivosti, sočasno pa ohranjajo dolgoročno strukturno stabilnost v pogojih celičnih kultur, kar je ključno za njihovo dolgotrajno uporabo. Z vgradnjo nikelj-bakrovih nanodelcev smo dokazali, da lahko celičnim nosilcem spreminjamo osnovne materialne lastnosti, tako pa postavili temelje za izgradnjo nosilcev, ki natančneje posnemajo lastnosti izvornega tkiva. Sočasno smo razvili hibridno tehniko 3D tiska, ki omogoča hkraten tisk termoplastičnih polimerov s hidrogeli in izgradnjo mehansko stabilnejših nosilcev. Izdelali smo tudi novo šobo in protokol core/shell tiska, ki zagotavljata izdelavo nosilcev s pretočnimi filamenti, ki posnemajo osnovno funkcionalnost žilja in vitro. Po uspešni izolaciji celic trebušne slinavke, smo nazadnje izdelali novo biočrnilo z vključenimi celicami in situ, ki ga lahko natisnemo v želene geometrijske oblike. S funkcionalnimi celičnimi testi smo dokazali, da so vse razvite formulacije biokompatibilne, tiskani nosilci pa podpirajo dolgoročno rast in viabilnost izoliranih celic trebušne slinavke ter tako omogočajo izvedbo dolgotrajnejših eksperimentov. Ključne besede: 3D tisk, celični nosilci, polisaharidni hidrogeli, celice trebušne slinavke, model in vitro Objavljeno v DKUM: 16.11.2021; Ogledov: 1325; Prenosov: 151
Celotno besedilo (5,29 MB) |
7. Metode za ugotavljanje pomikov lesenih nosilcevTomo Marič, 2021, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi so podrobneje opisani eksperimentalni preizkusi na lesenih nosilcih, katere smo opravili v Laboratoriju za preiskave materiala na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo.
Področje raziskave so meritve pomikov z uporabo geodetskih instrumentov na lesenih nosilcih, ki so izpostavljeni različnim pogojem ter obdelava podatkov in iskanje najustreznejšega instrumenta za določanje le-teh.
Eksperimentalni preizkusi so zajemali merjenje na petih vnaprej določenih točkah prosto podprtih lesenih nosilcev, katere smo razdelili v tri sklope. Prvi sklop je zajemal nosilce v laboratoriju, kjer sta vlaga in temperatura konstantni. Poimenovali smo jih TL (Timber in Laboratory). Drugi sklop so bili nosilci TO (Timber Out), ki so bili postavljeni zunaj in izpostavljeni različnim vremenskim pogojem. Tretji sklop pa je zajemal nosilce TW (Timber Wet), ki so bili postavljeni zunaj in tako izpostavljeni vremenskim pogojem, dodatno pa smo jih še vlažili. Analize rezultatov vsebujejo izračun natančnosti, tabelarično in grafično predstavitev rezultatov ter izračunane pogreške meritev.
V nalogi so predstavljeni geodetski instrumenti, s katerimi smo opravili meritve pri preizkusih ter izračun teoretičnega pomika nosilca. V diplomski nalogi je tudi na kratko predstavljeno podjetje, ki nam je doniralo lesene nosilce. Ključne besede: leseni nosilci, gradbeništvo, geodezija, dokumentiranje, eksperimentiranje Objavljeno v DKUM: 09.11.2021; Ogledov: 904; Prenosov: 76
Celotno besedilo (2,13 MB) |
8. Analiza stroškovne cene izdelka v podjetju x d.o.o.Matejka Tkalec, 2021, diplomsko delo Opis: V projektu je predstavljen model izračuna stroškovne cene v podjetju X, d. o. o. Tema se mi je zdela zanimiva, ker sem tudi sama zaposlena v omenjenem podjetju in sem se pri svojem delu srečala s problemom lastne cene in njenim izračunom.
V teoretičnem delu so predstavljeni stroškovna cena in njeni elementi. Na kratko so predstavljeni stroški, stroškovna mesta in nosilci. Predstavljene so še metode in postopki ugotavljanja stroškovnih cen.
V praktičnem delu je predstavljeno obravnavano podjetje, analiza stanja v podjetju, predstavljen je tudi model izračuna stroškovne cene. Predlagan je tudi izboljšan model za uporabo v podjetju, predstavljene so tudi njegove prednosti in slabosti.
Skozi projekt sem ugotovila, da družba ni izkoristila informacijske tehnologije, ki omogoča natančno spremljanje stroškov po stroškovnih nosilcih. V podjetju je v času nastanka naloge prišlo do posodobitve računalniškega programa in izboljšav, ki omogočajo natančnejše spremljanje stroškov. Ker je projekt še v fazi uvajanja in preizkušanja, še niso vidni končni učinki, ki bi omogočili primerjavo z dosedanjim modelom. Ključne besede: stroškovna cena, kalkulacija, stroški, stroškovni nosilci Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1151; Prenosov: 128
Celotno besedilo (1,07 MB) |
9. Primerjalna analiza naknadno prednapetih plošč razpona do 15 m : magistrsko deloDomagoj Oštarjaš, 2020, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo obravnava dimenzioniranje gladke naknadno prednapete plošče po SIST EN 1992-1-1: 2005. V magistrskem delu je izvedena numerična analiza modelov T-prereza s programi Sofistik in Tower na primeru naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Ugotovili smo, da je uporaba modela v programskem orodju Sofistik, kjer sta plošča in nosilec modelirana s končnimi elementi plošče in s skupno referenčno ravnino, primerna za analizo naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Ugotovili smo tudi, da uporaba tega modela v programskem orodju Tower ni pravilna. Izvedena je tudi numerična analiza gladke naknadno prednapete plošče in naknadno prednapete plošče z nizkimi in širokimi nosilci. Analizo smo izvedli za več različnih razponov plošč, da bi ugotovili, kateri sistem naknadno prednapete plošče je najprimernejša rešitev glede na razpon. Ti razponi so bili 10,0 m, 12,5 m in 14,75 m. Primernost rešitev smo presojali glede na vidik najnižjih materialnih stroškov. Ključne besede: primerjalna analiza, naknadno prednapete plošče, dimenzioniranje, Tower, Sofistik, gladka plošča, plošča z nizkimi in širokimi nosilci Objavljeno v DKUM: 24.11.2020; Ogledov: 1140; Prenosov: 175
Celotno besedilo (9,71 MB) |
10. Računovodenje po stroškovnih mestih in stroškovnih nosilcih na primeru podjetja xPatricija Koprivšek, 2018, diplomsko delo Opis: V današnjem globalnem svetu se podjetja trudijo ostati konkurenčna, povečevati proizvodnjo, zniževati stroške proizvodnje in s tem ustvariti večji dobiček. Vse to pa lahko podjetje doseže le s sposobnimi kadri, ki so zmožni do potankosti analizirati podatke povezane s stroški, ki nastanejo v proizvodnji podjetja.
Ugotavljali bomo pomen stroškov, s katerimi se srečujejo podjetja in raziskali rešitve, ki omogočajo zniževanje proizvajalnih stroškov in oblikovanje stroškovne cene ter konkurenčnost podjetja.
Diplomsko delo obsega dva dela. V prvem delu smo predstavili osnovne pojme razporejanja stroškov, pomembnost ugotavljanja stroškov po stroškovnih mestih in stroškovnih nosilcih. Predstavili bomo tudi metode razporejanja stroškov (kalkulacije), ki se uporabljajo v praksi (delitvena kalkulacija stroškov in kalkulacija stroškov z dodatki posrednih stroškov).
V drugem delu bomo predstavili praktičen primer vzpostavitve stroškovnih mest in razporejanja stroškov na stroškovne nosilce v podjetju X. Na koncu bomo diplomsko nalogo dopolnili tako, da bomo predstavili aktualne ugotovitve spremljanja razporejanja stroškov na stroškovna mesta in stroškovne nosilce. Ključne besede: stroški, stroškovna cena, stroškovna mesta, stroškovni nosilci, metode razporejanja stroškov. Objavljeno v DKUM: 30.11.2018; Ogledov: 2319; Prenosov: 580
Celotno besedilo (2,39 MB) |