| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Besselove funkcije in Hankelova transformacija
Anja Kikl, 2021, magistrsko delo

Opis: Zanima nas obnašanje Besselovih funkcij v okolici izhodišča in njihova raba v vpeljavi Hankelove integralske transformacije. V magistrskem delu obravnavamo povezavo med Besselovimi funkcijami in Besselovimi diferencialnimi enačbami. Prav tako obravnavamo obnašanje Besselove funkcije v okolici izhodišča. Na podlagi tega jih ločimo na Besselove funkcije prve, druge in tretje vrste. Funkcije tretje vrste obravnavamo kot Hankelove funkcije in opišemo njihovo uporabo v Hankelovi integralski transformaciji. Vse pojme na koncu uporabimo pri reševanju fizikalnih primerov, kot so toplotna prevodnost, elektrostatični problem in nihanje krožne membrane.
Ključne besede: Besselova funkcija, toplotna prevodnost, elektrostatični problem, Hankelova integralska transformacija, Besselova diferencialna enačba, nihanje krožne membrane, integralska transformacija.
Objavljeno v DKUM: 12.07.2022; Ogledov: 721; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (2,54 MB)

2.
Fizikalni eksperimenti 3 : zbirka laboratorijskih vaj
Robert Repnik, Robert Hauko, 2022, delovni zvezek za višje in visoke šole

Opis: Fizikalni eksperimenti 3 – zbirka laboratorijskih vaj – so namenjeni študentom 1. stopnje študija v programih Fizika in Predmetni učitelj na Fakulteti za naravoslovje in matematiko v Mariboru. Zbirka zajema snov s področja nihanja in valovanja. Vaje se izvajajo pri predmetu Fizikalni eksperimenti 3 v letnem semestru 2. letnika. Naslovi vaj: Goriščne razdalje leč, Uklon in interferenca, Stefanov zakon, Sklopljeno nihanje, Hitrost ultrazvoka, Nihanje s trenjem, Resonanca, Stoječe valovanje, Frekvenca in hitrost zvoka, Prekinjeno nihalo, Spektrometer. Navodila so namenjena uspešni izvedbi meritev, analizi, interpretaciji in vrednotenju merskih rezultatov. Dodani so naslovi samostojnih projektov, ki so bili v okviru predmeta izvedeni v preteklih letih.
Ključne besede: fizika, nihanje, valovanje, laboratorijske vaje, fizikalne meritve, projekti
Objavljeno v DKUM: 12.07.2022; Ogledov: 902; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (7,26 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Fizika : nihanje, valovanje, termodinamika
Anita Prapotnik Brdnik, 2016, drugo učno gradivo

Ključne besede: fizika, nihanje, valovanje, termodinamika, učbeniki za visoke šole
Objavljeno v DKUM: 09.11.2016; Ogledov: 2049; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (356,84 KB)

4.
Fizika : nihanje, valovanje, termodinamika
Anita Prapotnik Brdnik, 2016, drugo učno gradivo

Ključne besede: fizika, nihanje, valovanje, termodinamika, učbeniki za visoke šole
Objavljeno v DKUM: 04.11.2016; Ogledov: 1123; Prenosov: 7

5.
VPLIV NIHANJA OMREŽNE NAPETOSTI NA DELOVANJE MALIH HIDROELEKTRARN
Sašo Lorenčič, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili ključne elemente male hidroelektrarne in njihova delovanja. Za predstavitev rezultatov meritev smo uporabili asinhronski generator, ki je za gradnjo MHE primeren. Izbrani motor smo preračunali s pomočjo programskega paketa emLook, ter predstavili primerjavo rezultatov z nazivnimi vrednostmi. V nadaljevanju smo se osredotočili na meritev obremenitev asinhronskega generatorja, ter primerjavo rezultatov z obremenitvijo s kompenzacijo. Izmerili smo asinhronski generator v otočnem obratovanju pri različnih kapacitivnostih, ki smo jih spreminjali v okolici nazivne vrednosti kondenzatorjev. Pri tej meritev smo še opravili meritev prostega teka. Kot zadnjo meritev smo predstavili izklop pogona in bremena na omrežju.
Ključne besede: vodne turbine, asinhronski generator, male hidroelektrarne, nihanje omrežne napetosti
Objavljeno v DKUM: 09.09.2016; Ogledov: 1484; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (1,53 MB)

6.
Razvejitve pri Van der Pol-Duffingovem nihalu
Rudi Pušenjak, 2003, izvirni znanstveni članek

Opis: Metoda končnega harmonskega ravnovesja se je izkazala za učinkovito orodje pri računanju periodičnih nihanj v analizi nelinearnih dinamičnih sistemov. Razvili smo jo v obliko, ki omogoča izračun ustaljenega periodičnega odziva v odvisnosti od različnih spremenljivih parametrov. Kadar razvejitveni postopek sledi zaporedju podvojitev period, je periodični odziv sestavljen iz subharmoničnih rešitev višjih stopenj. Ko v postopku podvojitev period ne obstajajo več nobene subharmonične rešitve, se periodični odziv spremeni v kaotičnega. Spreminjanje amplitud periodičnega nihanja v odvisnosti od spremenljivih parametrov sistema in s tem možen prehod v kaos prikazujemo v razvejitvenih diagramih. Splošni postopek konstrukcije razvejitvenega diagrama je uporabljen pri van der Pol-Duffingovem nihalu za različne vrste parametrov. Izkaže se, da se pri van der Pol-Duffingovem nihalu pojavi vrsta različnih razvejitev, ki jih je mogoče analizirati le z uporabo ustreznih strategij.
Ključne besede: dinamika materialnih sistemov, nihanje teles, metoda koračnega harmonskega ravnovesja, nelinearni dinamični sistemi, periodična nihanja, razvejitveni diagrami, mehanika
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1335; Prenosov: 68
URL Povezava na celotno besedilo

7.
DSP SISTEM RAZŠIRJEN Z FPGA ZA VODENJE HITRO ODZIVNIH POGONOV
Milan Čurkovič, 2013, doktorska disertacija

Opis: V delu je predstavljen razvoj in izdelava DSP sistema za vodenje motornih pogonov. Sistem je nato razširjen z zmogljivim FPGA vezjem za izvajanje časovno kritičnih procesov pri vodenju. Zmanjšanje zakasnitev in s tem razširitev frekvenčnega pasu nam pri tokovnem vodenju izboljša delovanje tudi pri nespremenljivi stikalni frekvenci pretvornika. Prikazana je izvedba vodenja položaja enosmernega motorja z aparaturno izvedbo tokovnega regulatorja. Kompenzacija nihanja navora BLDC motorja ob komutaciji je potrjena s simulacijo. V FPGA je izveden regulator faznih tokov PMSM motorja. Rezultati take izvedbe so potrjeni tako simulacijsko kot eksperimentalno in potrjujejo izboljšanje delovanja ob zmanjšanju nihanja navora ali zmanjšanju preklopnih izgub (manjše število preklopov) v primerjavi z drugimi metodami.
Ključne besede: DSP, FPGA, FPGA izvedba, načrtovanje aparaturne opreme, nihanje navora
Objavljeno v DKUM: 16.01.2014; Ogledov: 3565; Prenosov: 267
.pdf Celotno besedilo (5,84 MB)

8.
Upravljanje procesa izgorevanja v Rijkejevi cevi
Rudi Pušenjak, Maks Oblak, 2008, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Članek obravnava upravljanje neustaljenih nihanj avtonomnega nihala z eno prostostno stopnjo, kakršna se pojavljajo v procesu izgorevanja v Rijkejevi cevi. Upravljanje procesa izgorevanja v Rijkejevi cevi modeliramo z van der Polovim nihalom. Za obravnavo neustaljenih nihanj je v članku uporabljena razširjena Lindstedt-Poincarejeva (EL-P) metoda z več časovnimi skalami. S pomočjo te metode ugotovimo, da so neustaljena nihanja skoraj periodična, amplituda in faza nihanj pa funkciji počasne časovne skale. Brez upravljanja dotoka goriva je proces izgorevanja nestabilen in samovzbujena nihanja težijo k limitnemu ciklu. Z upravljanjem dotoka goriva zadušimo samovzbujena nihanja, s čemer dosežemo asimptotično stabilno stanje.
Ključne besede: avtonomno nihalo, neustaljeno nihanje, zgorevanje, Rijkejeva cev, numerični rezultati
Objavljeno v DKUM: 31.05.2012; Ogledov: 2224; Prenosov: 42
URL Povezava na celotno besedilo

9.
Izračun nihanj oblik ravninskih okvirjev
1990, diplomsko delo

Ključne besede: ravninski okvirji, nihanje, nihanje oblike
Objavljeno v DKUM: 26.07.2007; Ogledov: 3182; Prenosov: 0

10.
Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici