| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 80
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Planiranje nasledstva in razvoja družinskih podjetij na primeru podjetja x
Staš Petrovič, 2024, diplomsko delo

Opis: Družinska podjetja so ena najpomembnejših vrst podjetij v Sloveniji in po svetu. V Evropi družinska podjetja ustvarjajo 65 % delovnih mest in BDP-ja. Pri družinskih podjetjih pa veliko krat nastane težava pri prenosu nasledstva na naslednjo generacijo. Tako smo v teoretičnem delu diplomskega dela definirali družinska podjetja, zapisali, zakaj so pomembna in naredili primerjavo prednosti in slabosti le-teh. Raziskovali smo tudi družinske odnose, ki vplivajo na procese dela v podjetjih. Posvetili pa smo se predvsem problemu nasledstva in tako opisali razne nasledstvene možnosti in strategije, ki jih lastniki družinskih podjetij uporabljajo pri procesu prenosa podjetja. Za empirični del diplomskega dela pa smo analizirali izbrano družinsko podjetje Atermika d.o.o. Definirali smo, zakaj je podjetje družinsko, raziskovali odnose med družino in podjetjem ter s pomočjo direktorja napravili še nasledstveni načrt.
Ključne besede: družinsko podjetje, nasledstvo, prenos podjetja, lastništvo.
Objavljeno v DKUM: 21.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (913,06 KB)

2.
Trajnostni razvoj in nasledstvo družinskega podjetja: primer podjetja Pakend d.o.o.
Hana Dežman - Radonjič, 2024, diplomsko delo

Opis: Družinska podjetja imajo v Sloveniji velik pomen, saj predstavljajo kar 83 % vseh podjetij. Izziv za družinska podjetja je pogosto proces nasledstva. Veliko družinskih podjetij se tega procesa ne loti pravilno ali pravočasno, zato ga je treba skrbno načrtovati in ustrezno izvesti. Podjetja veliko pozornosti v zadnjem času namenjajo tudi trajnostnemu razvoju, trajnostnim strategijam in ciljem. V teoretičnem delu smo zato opredelili družinsko podjetništvo, predstavili ključne osebe v družinskem podjetju, prednosti in slabosti družinskih podjetij ter se posvetili največjemu izzivu družinskih podjetij, to je nasledstvu. Prav tako smo opredelili trajnostni razvoj in trajnostno poslovanje, pri čemer smo se osredotočili na omejitve podjetij pri prodaji plastične embalaže. V empiričnem delu smo analizirali družinsko podjetje PAKend, d. o. o., ki se ukvarja s prodajo embalažnih izdelkov, in izdelali SWOT-analizo podjetja. Ugotovili smo močno željo po ohranjanju podjetja znotraj družine, kar se kaže v zgodnjem vključevanju mlajših članov v poslovanje in pomenu pravočasne priprave na nasledstvo. Prav tako smo kot glavno prednost družinskega podjetja identificirali močno povezanost in pripadnost družinskih članov podjetju, kar prinaša večjo predanost in motiviranost za uspeh podjetja. Ob tem smo tudi ugotovili, da je podjetje uspešno prilagodilo svoje poslovanje spremembam v zakonodaji in tržnim zahtevam, kar se kaže v prehodu na trajnostne materiale. To potrjuje njihovo zavezanost trajnostnemu razvoju in odgovornemu ravnanju z okoljem, kar je ključno za ohranjanje ugleda in konkurenčnosti podjetja v prihodnosti. Končne ugotovitve kažejo na trdno zasnovo podjetja, ki je dobro pripravljeno na prihodnje izzive in se osredotoča na trajnostni razvoj ter ohranjanje družinske tradicije. Prav tako smo ugotovili, da v podjetju delujejo trajnostno naravnano in so skozi leta prilagodili svoje poslovanje v skladu z zakoni omejitve prodaje plastičnih embalaž.
Ključne besede: Podjetništvo, Družinsko podjetje, Nasledstvo, Trajnostni razvoj, Ravnanje s plastično embalažo.
Objavljeno v DKUM: 02.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

3.
Možnosti uvedbe dopolnilne dejavnosti na kmetiji študija primera : diplomsko delo
Lea Žunkovič, 2023, diplomsko delo

Opis: Za ekološko kmetijo Žunkovič v Halozah so bile preverjene možnosti uvedbe dopolnilne dejavnosti. Zanimanje je bilo usmerjeno v postopek uvedbe dopolnilne dejavnosti, ocenitev investicije potrebne za predelavo mesa, preučitev dejavnikov nasledstva na hribovskih kmetijah. Interes je bil usmerjen tudi v opravljanje intervjuja z bodočim mladim prevzemnikom. Vse tri v začetku postavljene hipoteze so bile potrjene z opravljeno kalkulacijo, ki je bila sestavljena z analizo naših obdelovalnih površin, delovnih strojev in direktnih plačil z izračunom ekonomskih parametrov za rejo krav dojilj, kjer so bili opredeljeni prihodki in stroški – sestavljeni iz ročnega dela, strojnih storitev (večinoma domačih), dokupljene in doma pridelane krme ter fiksnih stroškov. Nadalje je bil v okviru dopolnilne dejavnosti pri oceni ekonomike analiziran razsek živali in prodaja mesa. Pripravljen je bil izračun za neto sedanjo vrednost investicije ter v letu povratka ocenjena interna stopnja. Ocene so bile pripravljene za konstanten in nekonstanten letni denarni tok. Letni prihodek kmetije pred registracijo dopolnilne dejavnosti je bil primerjan z letnim prihodkom po uvedbi dopolnilne dejavnosti.
Ključne besede: ekološka kmetija, dopolnilna dejavnost, predelava mesa, investicija, nasledstvo kmetije
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 496; Prenosov: 137
.pdf Celotno besedilo (1,66 MB)

4.
Družinsko podjetje in planiranje nasledstva v družinskem podjetju
Lea Šuta, 2023, diplomsko delo

Opis: Družinska podjetja imajo v Sloveniji velik pomen, saj predstavljajo kar 83% vseh podjetij. Problem, ki je kritičen pri družinskih podjetjih pa je nasledstvo. Podjetja se planiranja nasledstva ne lotijo pravočasno ali se ga sploh ne. V teoretičnem delu smo tako opredelili značilnosti družinskih podjetij, njihove prednosti in slabosti. Predstavili smo pa tudi proces nasledstva, napake, ki se dogajajo pri planiranju nasledstva in težave, ki pestijo managerje pri prenosu podjetja. V praktičnem delu smo analizirali družinsko podjetje Klemont d.o.o., ki se ukvarja s izdelovanjem tehnološke opreme za steklarsko industrijo. Za podjetje Klemont d.o.o., smo pripravili tudi plan nasledstva podjetja.
Ključne besede: družinsko podjetje, nasledstvo, planiranje, lastništvo, družina
Objavljeno v DKUM: 30.08.2023; Ogledov: 537; Prenosov: 143
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

5.
Izzivi vodenja družinskega podjetja
Dijana Simončič, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je vsebinsko razdeljeno na teoretični in empirični del. Skozi teoretični del smo ugotovili, da se avtorji glede definicije družinskega podjetja še vedno niso poenotili. Preučili smo različne definicije družinskega podjetja ter se osredotočili predvsem na izzive, ki vplivajo na vodenje družinskega podjetja. Konflikti po mnenju mnogih avtorjev predstavljajo velike ovire pri poslovanju in so tako najpogostejši razlog za propad družinskega malega in srednje velikega podjetja. V teoretičnem delu diplomske naloge smo se s pomočjo spoznanj strokovnjakov in avtorjev osredotočili na različne definicije družinskega podjetja, na nastanek konfliktov, ki se pojavljajo znotraj podjetja, in na različne metode reševanja teh konfliktov. Ugotovili smo, da so odnosi v družinskem podjetju zelo kompleksni, saj se znotraj teh odnosov prepletata družinski in poslovni sistem. Preučili smo povezavo med družino in podjetjem ter vpliv obeh sistemov na nastajanje neizogibnih konfliktnih situacij. Nadalje smo analizirali možne odnose znotraj družinskega podjetja ter konflikte, ki iz njih izhajajo. V naslednjem poglavju smo preučili možne načine spopadanja s konflikti ter načine za njihovo rešitev. V zadnjem poglavju smo se dotaknili problematike nasledstva, ki pogosto privede do razdorov v družini. Preučili smo proces nasledstva, nasledstvene možnosti in ovire, s katerimi se družinsko podjetje najpogosteje srečuje pri procesu predaje podjetja na naslednjo generacijo. Empirični del diplomske naloge vključuje študijo primera izbranega družinskega podjetja Sporti, d. o. o. S pomočjo intervjuja smo raziskali izzive vodenja, s katerimi se sooča izbrano podjetje, ugotavljali smo, kakšni so odnosi med ustanoviteljem in sinovoma naslednikoma ter v kakšnih odnosih sta sorojenca, ki sedaj vodita podjetje. Ugotovili smo, da sta odprta komunikacija in pravočasno načrtovanje prenosa podjetja pomembna dejavnika za uspešno vodenje podjetja. Ob tem je eden največjih izzivov dosledno usklajevanje in določanje ciljev med lastnikoma. Nazadnje smo ugotovili, da se lastniki podjetja Sporti, d. o. o., zavedajo pomena pravočasnega načrtovanja prenosa znanja na naslednjo, že tretjo, generacijo, kar je pomembno za uspešno izvedbo nasledstva ter kontinuirano in stabilno poslovanje v krogu družine.
Ključne besede: Vodenje, družinsko podjetje, družinski odnosi, konflikti, reševanje konfliktov, komunikacija, nasledstvo.
Objavljeno v DKUM: 19.07.2023; Ogledov: 434; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

6.
Planiranje nasledstva v družinskem podjetju Biro svet, d. o. o.
Sara Kocjančič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo s pomočjo raziskave tuje in domače literature natančneje predstavili pojem družinskega podjetja. Definirali smo tipične značilnosti in lastnosti družinskega podjetja, prednosti in slabosti le-tega ter vpliv družinskih podjetij na družbo in gospodarstvo v Sloveniji. Glavna značilnost družinskega podjetja je, da je v ospredju družina, zato smo prikazali vlogo družine, kako ta vpliva na poslovanje in delovanje družinskega podjetja, predstavili smo družinske odnose in navsezadnje tudi proces prenosa nasledstva družinskega podjetja. S pomočjo predelane literature smo prepoznali največja problema, s katerim se soočajo družinska podjetja, in to sta nasledstvo in planiranje le-tega. V magistrski nalogi smo podrobno predstavili potek procesa prenosa nasledstva. V praktičnem delu magistrske naloge smo predstavljena teoretična izhodišča povezali z izbranim raziskovanim družinskim podjetjem Biro svet, d. o. o. Predstavili smo razvoj podjetja vse od same ustanovitve pa do danes. Na podlagi poglobljenega intervjuja z lastnikom in zaposlenimi smo lahko spoznali in prikazali glavne prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti za podjetje Biro svet, d. o. o. Podrobno smo predstavili tudi člane družine, njihove vloge in družinske odnose. Naredili smo pregled, ali imajo v podjetju planirano nasledstvo in kakšne možnosti izbire naslednika ima trenutni lastnik podjetja. Za zaključek smo podali še predloge in časovnico za lažje in bolj pregledno planiranje prenosa nasledstva.
Ključne besede: Družinsko podjetje, družinski odnosi, nasledstvo, nasledstveni proces.
Objavljeno v DKUM: 05.05.2023; Ogledov: 569; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

7.
Družinsko podjetništvo in prenos družinskega podjetja x na drugo generacijo
Sergej Černčič, 2022, magistrsko delo

Opis: Družinsko podjetništvo postaja vedno bolj priljubljeno pri nas, zato smo se v magistrskem delu odločili analizirati odnose znotraj njega in prenos lastništva na drugo generacijo s pomočjo študije primera Podjetja X. V magistrskem delu smo znotraj teoretičnih izhodišč opredelili družinsko podjetje, preučilo prednosti in slabosti družinskega podjetja ter problematiko prenosa družinskega podjetja na naslednjo generacijo. Znotraj empiričnega dela smo na študiji primera predstaviti družinsko podjetje X, opredelili prednosti in slabosti v njem ter pravili intervju z direktorjem družinskega podjetja X in z družinskim članom na katerega, se je prenos družinskega podjetja X izvršil. Na koncu smo analizirati prenos podjetja na drugega družinskega člana. Ugotovili smo tudi, da je mnogo družinskih podjetij (večinoma jih vodi 1. generacija) , ki razmišljajo v smeri nadaljevanja družinske tradicije in prenosu lastništva na 2. generacijo. V podjetju so dobro seznanjeni o vseh značilnostih družinskega podjetništva, kot so vodenje družinskega podjetja, upravljanje s kapitalom, odgovornost, uravnoteženost tveganj, načrtovanje prenosa lastništva, učinkovito davčno upravljanje. Zavedajo se, da bo poučenost vseh članov družinskih podjetij o značilnostih družinskega podjetništva, dobro vpliva na boljšo uspešnost podjetja v prihodnje. V podjetju X so že opravili prenos lastništva na mlajšo generacijo in mlajše družinske člane vključili v poslovanje podjetja.
Ključne besede: družinsko podjetništvo, prenos lastništva, družinski član, nasledstvo, vizija
Objavljeno v DKUM: 20.12.2022; Ogledov: 772; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (2,86 MB)

8.
Vloga družine v družinskem podjetju ko-trans d. o. o.
Katja Kostanjevec, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga v teoretičnem obravnava vloge družinskih članov in njihovih medsebojnih odnosov v družinskem podjetju. Dotaknili smo pa se tudi problematike nasledstva v družinskih podjetjih. V analitičnem delu pa smo teoretične ugotovitve povezali z primerom v praksi. Za primer v praksi smo izbrali družinsko podjetje, ki se ukvarja z dejavnostjo prevozništva. Družinska podjetja so posebna oblika podjetij. Njihova značilnost je pojav tesnega prepletanja družinskega in poslovnega sistema. Družinski člani so tisti, ki v največji meri vplivajo na družinsko podjetje. Ti člani imajo tako doma kot v podjetju različne vloge. Njihovi odnosi so ključni za uspeh podjetja. Ti morajo biti dobri in tesni, saj le tako lahko v podjetju gradimo zdravo delovno okolje. Ni pomembno samo, da imajo dobre medsebojne odnose člani družine, temveč tudi, da gradijo osebne in jasne odnose s svojimi zaposlenimi. Na tak način pri zaposlenih spodbujajo občutek pripadnosti in posledično vplivajo na njihovo zadovoljstvo. Zaradi tesne povezanosti družinskega in poslovnega sistema, je v družinskih podjetjih več možnosti za nastanek konfliktov. Če so ti v zdravih mejah lahko cel pozitivno vplivajo na poslovanje, saj vzposdbujajo zdravo tekmovalnost. Če pa so prepogosti in jih sproti ne preprečujemo in/ali rešujemo pa imajo lahko za podjetje uničevalne posledice. Dotaknili pa smo se tudi teme nasledstva. Prenos nasledstva je faza v življenjskem ciklu podjetja, ki odločilno vpliva na njegov obstoj. Gre za zapleten proces v katerega so vpeti tudi psihološki dejavniki. Razlogi za nasledstvo so lahko osebni ali poslovni. Prav tako obstaja tudi več nasledstvenih možnosti. Nasledstvo se lahko prenese med družinskimi člani, lahko se podjetje odloči za začasnega/profesionalnega managerja, vačsih pa je edina rešitev prodaja podjetja ali pa njegova likvidacija. Pogosto se v podjetjih vprašanja nasledstva izogibajo in se ne zavedajo dovolj, kako nevarno je to lahko za podjetje. Nasledstva se je potrebno lotiti procesno najmanj tri leta pred dejansko predajo.
Ključne besede: Družina, družinsko podjetje, odnosi, konflikti, nasledstvo
Objavljeno v DKUM: 24.11.2022; Ogledov: 700; Prenosov: 90
.pdf Celotno besedilo (1,33 MB)

9.
Prehod družinskega podjetja iz 2. v 3. generacijo
Gašper Žižek, 2022, diplomsko delo

Opis: Družinsko podjetje je oblika podjetja, ki se od nedružinskih podjetij zelo razlikuje. Pri družinskih podjetjih gre za sodelovanje članov družine pri vodenju podjetja, pri čemer z družinsko kulturo, vrednotami in interesi predstavljajo podobo podjetja zunanjemu svetu. Družinski člani, ki v podjetju sodelujejo, so zelo povezani in navezani drug na drugega, kar lahko na podjetje vpliva tako pozitivno kot tudi negativno. Eden izmed dejavnikov, ki v največji meri vpliva na uspešno delovanje in dolgo življenjsko dobo družinskega podjetja, je proces nasledstva, oziroma prehod podjetja iz generacije v generacijo. Vodje družinskih podjetij imajo na voljo več različnih možnosti med katerimi lahko izbirajo komu bodo zapustili svoj življenjski projekt, svoje podjetje. Ključnega pomena je, da se o nasledstvu v podjetju razmišlja. V veliko primerih podjetja, katerih proces nasledstva se postavlja na stranski tir, kasneje propadejo, saj nimajo dovolj usposobljenega naslednika, ki bi lahko prevzel in vodil podjetje. V Sloveniji je ena izmed glavnih težav prav v tem, da se večino podjetij na prehod na naslednjo generacijo ne pripravlja, zato jih veliko po prehodu iz prve v drugo generacijo tudi propade. V diplomskem projektu smo na primeru podjetja Lesdom preučili življenjsko pot podjetja, njegovo uveljavitev na trgu in aktualno poslovanje. Prav tako smo spoznali, kako je pri njih potekal prenos iz prve v drugo generacijo in kakšne so njegove možnosti prehoda iz druge v tretjo generacijo.
Ključne besede: družinsko podjetje, nasledstvo družinskega podjetja, prenos družinskega podjetja, uspešnost prehoda na tretjo generacijo
Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 690; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (5,55 MB)

10.
Upravljanje s talenti na primeru družbe iz finančnega sektorja
Sarah Macanović, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo obravnavali proces upravljanja in razvoja talentov v izbrani organizaciji iz finančnega sektorja. Predstavili smo, kako v izbranem podjetju privabljajo, razvijajo in ohranjajo talente. S perspektivnimi posamezniki podjetja smo opravili tudi anketni vprašalnik, s katerim smo poizvedovali, kako talenti dojemajo razvojne aktivnosti in kako upravljanje s talenti vpliva na njihovo produktivnost, zavzetost, motiviranost in občutek pripadnosti organizaciji. Ugotovili smo, da razvojne aktivnosti bistveno pripomorejo k usposabljanju talentov in da proces upravljanja s talenti pozitivno vpliva na njihovo delovanje v organizaciji. Na podlagi analize ankete smo opravili SWOT analizo in oblikovali točke izboljšave obstoječega sistema. Organizaciji smo priporočili prilagoditev razvojnih aktivnosti in jasno komuniciranje vodstva s talenti pri načrtovanju nasledstva. Zaključili smo, da je sistem upravljanja s talenti v izbrani organizaciji ustrezno in optimalno oblikovan ter predstavlja dodano vrednost, ki organizaciji omogoča ohranitev konkurenčne prednosti na trgu.
Ključne besede: Upravljanje s talenti, razvoj talentov, bazen talentov, nasledstvo
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 772; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (957,34 KB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici