1. RAČUNALNIŠKA SIMULACIJA TLAČNEGA LITJA DELA ZAVORNEGA MEHANIZMAMatjaž Štaner, 2012, diplomsko delo Opis: V svoji diplomski nalogi sem skušal predstaviti težave, ki nastanejo pri procesu tlačnega litja aluminija. V začetnem delu sem predstavil postopek tlačnega litja, njegove prednosti, stroje na katerih se ta proces vrši in najpogostejše zlitine, ki se uporabljajo. V nadaljevanju sem se osredotočil na opis računalniškega programa, ki s pomočjo numerike izvaja simulacije tlačnega litja. Program tudi prikaže napake, ki pri napačni postavitvi oddušnikov, ki so bili postavljeni na podlagi izkustev ali predhodnih simulacij, v ultikih nastanejo. Nato sem opisal namen izdelka in njegovo geometrijo. V zadnjem delu sem navedel rezultate simulacij in jih ovrednotil. Tako je nastala optimalna rešitev postavitve oddušnikov in s tem tudi najmanjša možnost za nastanek poroznosti končnega izdelka. Ker pa je pot od zasnove 3D modela do njegove izdelave zelo dolga in je za njo potrebno večje število ljudi, sem se osredotočil le na svoj del, ki je bila simulacija. Ključne besede: Tlačno litje, računalniška simulacija, talina, napake na ulitku, aluminijeve zlitine Objavljeno v DKUM: 26.11.2012; Ogledov: 3355; Prenosov: 342 Celotno besedilo (2,51 MB) |
2. VPLIV NA KAKOVOST RAZVOJA IZDELAVE ORODJA ZA TLAČNO LITJE ALUMINIJABoštjan Cafuta, 2011, specialistično delo Opis: V specialistični nalogi so opisani vsi znani vplivi na kakovost razvoja izdelave orodij za tlačno litje aluminija, ki se pojavljajo v konstrukciji orodjarne. Na začetku je predstavljen časovni problem izdelave tehnične dokumentacije za orodje tlačnega litja aluminija in možnosti za rešitev le tega. Z uporabo izkustvene krivulje, pa je ocenjen čas, ki je potreben, da začetnik postane samostojni konstrukter.
V drugem delu naloge so podane smernice za konstrukcijsko analizo možnih napak in njihovih posledic ( DFMEA ) metoda. Pri tem opažamo, da se konstrukter vedno ne zaveda vseh svojih napak, ki se mu lahko pojavijo med konstruiranjem.
V tretjem delu naloge je predstavljeno delovno mesto konstrukterja, urejeno po sodobnih ergonomskih načelih, ki omogoča prijetno počutje zaposlenih in hkrati pomeni večjo storilnost ter s tem tudi ekonomsko upravičenost ergonomske ureditve delovnih prostorov.
Samo celota vseh ugotovljenih vplivov in rešitev nam podaja smernice, ki so v konstrukciji orodjarne potrebne za kakovostni razvoj izdelave orodij za tlačno litje aluminija. Ključne besede: Litje, tlačno litje, orodje, kakovost, izkustvena krivulja, napake na ulitku, možne napake in njihove posledice, ergonomija. Objavljeno v DKUM: 22.03.2011; Ogledov: 4786; Prenosov: 429 Celotno besedilo (4,67 MB) |
3. RAZVOJ ORODJA ZA LITJE BARVNIH KOVINBoris Korez, 2010, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi sem poizkušal predstaviti težave pri tlačnem litju barvnih kovin. Na začetku je predstavljen postopek tlačnega litja, naprave, s katerimi lijemo in načini litja.
V nadaljevanju sem se predvsem osredotočil na hlajenje orodja in težave, ki lahko nastanejo zaradi nepravilnega hlajenja. Velike količine neodvedene toplote iz orodja lahko tako povzročajo napake na orodju kot ulitku. Napakam se bistveno izognemo z ustrezno izbiro hladilnega sistema, to je ustrezna dolžina hladilnega kanala, z ustreznim premerom hladilnega kanala in primerno postavitvijo. Učinek hlajenja lahko povečamo še s pravilno izbiro hladilnega medija in vstavitvijo vložkov na mestih, kjer so potrebni.
Analiza orodja omogoča iskanje novih in bolj učinkovitih rešitev hlajena orodja, saj v povezavi s časom trajanja livnega cikla vplivamo na konkurenčnost izdelka. Ključne besede: Litje, tlačno litje, orodje, napake na orodju, napake na ulitku, hladilni sistem Objavljeno v DKUM: 30.06.2010; Ogledov: 3672; Prenosov: 471 Celotno besedilo (4,59 MB) |