| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 66
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Integracija nadzornega sistema checkmk
Jernej Zatler, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava integracijo nadzornega sistema Checkmk v informacijsko infrastrukturo organizacije z namenom izboljšanja učinkovitosti in varnosti informacijskega sistema. Sistem omogoča avtomatizirano spremljanje omrežij, strežnikov, aplikacij in baz podatkov, kar pripomore k hitrejšemu odkrivanju in odpravljanju napak, s čimer se zmanjšujejo izpadi in hkrati izboljšuje uporabniška izkušnja. V nalogi so obravnavane teoretične osnove nadzornih sistemov in podrobnosti delovanja sistema Checkmk, vključno z njegovo arhitekturo, funkcionalnostmi in načinom integracije. Definirane so rabljene tehnologije, kot so navidezno zasebno omrežje, PuTTY, različne vrste strežnikov ter metode za pripravo naprav nadzora. Raziskava poudarja pomembnost hitrega in učinkovitega zaznavanja napak ter prednosti avtomatizacije v IKT sistemih. Cilj dela je bil uspešno integrirati Checkmk v organizacijo, kar vključuje spremljanje vseh gostiteljev in storitev, da bi zagotovili stabilno in varno delovanje celotnega informacijskega okolja. Zaključki dela kažejo, da je raba Checkmk prinesla izboljšave v učinkovitosti delovanja sistemov, zmanjšala nepredvidene izpade ter izboljšala uporabniško izkušnjo in varnost sistema.
Ključne besede: Checkmk, nadzorni sistem, informacijski sistem, enostaven protokol za upravljanje omrežij (SNMP), agent
Objavljeno v DKUM: 15.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,52 MB)

2.
Nadzorovanje softverskih storitev v bolnišnicah
Žan Pečenik, 2024, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je bil nadomestiti zastarelo različico rešitve za nadzor softverskih storitev v zdravstvenih ustanovah z novejšim nadzornim sistemom Checkmk, ki bo omogočal sodobnejše funkcionalnosti. Kratko sta predstavljena dva nadzorna sistema: Nagios in Checkmk. Izvedena je bila analiza obstoječega stanja z namenom spoznati pomanjkljivosti nadzornega sistema Nagios. Vzpostavljeno je bilo testno okolje nadzornega sistema Checkmk. Testiranje je obsegalo: dodajanje novega gostitelja, vzpostavitev in posodobitev povezav TLS, avtomatizacijo posodabljanja agenta ter spremljanje dnevniških zapisov. Prikazana so vsa opravila, ki jih je bilo potrebno izvesti na strežniku Checkmk in na nadzorovanem testnem strežniku. Testiranje je pokazalo, da je dokumentacija za nadzorni sistem Checkmk napisana pregledno in da je prehod iz nadzornega sistema Nagios možen in smiseln.
Ključne besede: NADZORNI SISTEM, NAGIOS, CHECKMK
Objavljeno v DKUM: 04.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (2,41 MB)

3.
Primerjava korporativnega upravljanja družbe za upravljanje in Slovenskega državnega holdinga d. d. (SDH, d. d.) : magistrsko delo
Ana Novak, 2024, magistrsko delo

Opis: Osrednja tema magistrske naloge je primerjava upravljanja Slovenskega državnega holdinga, d. d., z upravljanjem družbe za upravljanje, katerih opravljanje dejavnosti je usmerjeno v upravljanje tujega premoženja. Družba za upravljanje je pravna oseba, katere primarna dejavnost je upravljanje z investicijskimi skladi. V Republiki Sloveniji je trenutno registriranih pet družb za upravljanje. Te, poleg upravljanja investicijskih skladov, izvajajo tudi druge finančne storitve. Za potrebe ureditve njihovih statusnopravnih značilnosti in upravljanja se uporablja Zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje (ZISDU-3), ki predvideva dvotirni sistem upravljanja, oblikovanj z upravo in nadzornim svetom. Slovenski državnih holding, d. d., pa velja za krovnega upravljalca državnih kapitalskih naložb, ki jih vlaga v več gospodarskih družb. Prek teh vpliva in se vključuje v različne panoge, kot so energetika, turizem in promet. Poleg upravljanja kapitalskih naložb Republike Slovenije Slovenski državni holding, d. d., opravlja tudi druge dejavnosti in storitve, s katerimi vpliva na slovensko gospodarstvo. Delovanje in organizacijo Slovenskega državnega holdinga, d. d., podrobneje ureja Zakon o Slovenskem državnem holdingu (ZSDH-1), ki predpisuje tudi dvotirni sistem upravljanja, sestavljen iz uprave in nadzornega sveta. Magistrska naloga se deli na tri dele. V prvem delu se predstavi in uvrsti investicijske sklade in družbe za upravljanje v finančni sistem. Za lažjo predstavitev in uvrstitev se obravnavano primerja tudi s pomočjo pravnih aktov, kot so direktive in ZGD-1. Drugi del se osredotoča na predstavitev korporativnega upravljanja družb za upravljanje in Slovenskega državnega holdinga, d. d. Pri tem se korporativno upravljanje obeh družb podrobno obravnava in primerja s splošno ureditvijo upravljanja, določeno z določbami zakona ZGD-1. Tretji del pa se osredotoča na primerjavo elementov korporativnega upravljanja obravnavanih družb. Korporativno upravljanje je zelo široko področje, zato se v drugem in tretjem delu magistrske naloge osredotoča predvsem na pravno ureditev sistemov upravljanja in upravljalnih organov, kot sta uprava in nadzorni svet. Pri tem se, poleg primerjave zakonskih aktov, k obravnavi uvršča tudi druge pravne akte, kot so kodeksi, politike in pravilniki. V zadnjem delu magistrske naloge se ugotavlja, da je primerjava obravnavanih družb smiselna. Ugotovitve se nanašajo predvsem na pomen in vpliv določb zakona ZGD-1. Ta zakon predstavlja podlago tako za specialne zakone, namenjene organizaciji in poslovanju obravnavanih družb, kot tudi za ureditev drugih področij korporativnega upravljanja. Izpostavlja pa se tudi določene razlike, ki se odražajo v opredelitvi in organizacij področij, prilagojenih naravi obravnavanih družb (npr.: organizacija posvetovalnih organov in pooblaščenih oseb).
Ključne besede: korporativno upravljanje, družba za upravljanje, Slovenski državni holding, d. d., dvotirni sistem upravljanja, uprava, nadzorni svet, upravljalni organi, organi vodenja in nadzora.
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 200; Prenosov: 55
.pdf Celotno besedilo (1,83 MB)

4.
Nadgradnja vodenja in upravljanja hidravličnega pogonskega agregata : magistrsko delo
Jaka Štruc, 2024, magistrsko delo

Opis: V sklopu magistrskega dela se je izvedla nadgradnja vodenja in upravljanja hidravličnega pogonskega agregata v laboratoriju za oljno hidravliko na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Hidravlični agregat, ki je bil zasnovan in izgrajen leta 2008, se uporablja za raziskovalne in pedagoške namene. Najprej se je preučilo delovanje obstoječe strojne in programske opreme, sledila je nadgradnja programskega okolja nadzornega sistema na aktualno verzijo. Nato se je izvedla nadgradnja nadzornega sistema. Pri tem so se odpravile napake krmiljenja hidravličnega agregata, s čimer se je povečala zanesljivost delovanja agregata pri obratovanju. Izboljšali sta se preglednost in varnost pri uporabi uporabniškega vmesnika na enoti HMI. V sklopu nadgradnje so se dodali in implementirali senzorji spremljanja pretoka in padca tlaka ter analogni senzor zamašenosti povratnega filtra. Celotna programska koda, izdelana v programskem okolju TIA Portal, za posodobljeno ter že obstoječo senzorsko tehniko in ostalo opremo, se je izvedla čim bolj strukturirano in v skladu z industrijsko prakso.
Ključne besede: hidravlični agregat, krmilno-nadzorni sistem, PLK, TIA Portal, HMI
Objavljeno v DKUM: 23.02.2024; Ogledov: 356; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (5,53 MB)

5.
Vpliv informacijskega sistema na delovne procese zasneževanja v Nordijskem centru Planica
Miha Mežik, 2022, magistrsko delo

Opis: Smučarska središča in zimski športni centri so vedno bolj odvisni od uporabe naprav za umetno zasneževanje. Sistemi umetnega zasneževanja omogočajo več dohodka zimskim središčem, večjo zasedenost kapacitet turističnih namestitev, boljšo prepoznavnost lokalnega gospodarstva in zagotavljanje pogojev za športno vadbo vrhunskih športnikov. V sklopu optimalnega izvajanja delovnih procesov, zmanjševanja stroškov in optimizacije poslovanja v Nordijskem centru Planica je ključnega pomena tudi učinkovito upravljanje sistema za umetno zasneževanje. Upravljanje sistemov zasneževanja se v večji meri izvaja s podporo informacijskih sistemov (IS), osnovanih na visokotehnoloških rešitvah. Delo vsebuje analizo obstoječega stanja informacijskega sistema in vseh podsistemov, ki upravljajo delovanje sistemske infrastrukture na področju zasneževanja. Na podlagi analize so opredeljene ključne usmeritve za vzpostavitev modela, ki bo omogočal učinkovito poslovanje in izvajanje delovnih procesov na področju zasneževanja.
Ključne besede: sistemi umetnega zasneževanja, informacijski sistem, centralni nadzorni sistem, zimski športni center, Nordijski center Planica
Objavljeno v DKUM: 23.02.2023; Ogledov: 535; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (2,48 MB)

6.
Izdelava in analiza nadzornega sistema z uporabo tehnologij interneta stvari : diplomsko delo
Klemen Vršič, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen zaključnega dela je izdelava nadzornega sistema za sistem akvaponike s pomočjo tehnologij interneta stvari. Opisali smo sistem akvaponike, katerega nadzorujemo s pomočjo senzorjev. Senzorji spremljajo temperaturo vode, temperaturo in vlažnost zraka, pretok vode, Ph vrednost vode. Podatke smo pridobili in obdelali s pomočjo mikrokrmilnika Arduino, te smo s pomočjo radijske in wifi povezave prenesli na strežnik, jih tam obdelali ter prikazali z uporabniškim vmesnikom, ki smo ga izdelali s pomočjo orodja Ionic React. Na podlagi zbranih podatkov smo lahko sistem akvaponike optimalno izkoristili in zagotovili primerno rast rastlinam in ribam.
Ključne besede: arduino, nadzorni sistem, akvaponik, internet stvari
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1063; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

7.
Sistem vodenja komunalne čistilne naprave : diplomsko delo
Luka Rupp, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen sistem vodenja komunalne čistilne naprave. V nalogi je podrobneje opisana povezava procesnih naprav in opreme komunalne čistilne naprave v integriran sistem vodenja, katerega osnovni cilj je učinkovito in nadzorovano obvladovanje procesov, ki potekajo v samih postopkih čiščenja. Cilji in teze diplomskega dela so torej izdelava sistema vodenja - referenca za načrtovanje in izvajanje avtomatizacije komunalne čistilne naprave.
Ključne besede: čistilna naprava, krmilni sistem, STEP7, nadzorni sistem SCADA, sistem vodenja.
Objavljeno v DKUM: 29.01.2021; Ogledov: 1233; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (5,98 MB)

8.
Daljinski nadzor in avtonomno vodenje zaporničnega objekta na razbremenilnem kanalu ledava 1. : diplomsko delo
Grega Cigut, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava daljinski nadzor in avtonomno vodenje zaporničnega objekta na razbremenilnem kanalu Ledava 1. Pomemben faktor odločitve za zagotovitev popolnoma avtonomnega delovanja objekta in vključitev le-tega v nadzorni sistem in zagotovitev oddaljenega upravljanja in vodenja so vremenske ujme. Zapornični objekt opravlja svojo funkcijo takrat, kadar nastopijo skoraj nemogoči pogoji za delo. Zato je bistveno zagotoviti več nivojski način delovanja. Zapornični objekt je načrtovan v programskem okolju SoMachine. Algoritem se izvaja na PLC Schneider Electric TM241CE24R, SCADA pa je izvedena v okolju Proficy iFIX ++podjetja GE Digital.
Ključne besede: Zapornični objekt, programirljivi logični krmilnik – PLC, SCADA sistem, centralno nadzorni sistem, avtonomno vodenje, daljinsko vodenje.
Objavljeno v DKUM: 21.01.2021; Ogledov: 1242; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (5,52 MB)

9.
Nadzorni sistem icinga in razvoj vtičnikov : diplomsko delo
Aleksander Kolar, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je prikazana implementacija nadzornega sistema Icinga v organizacijo. Predstavili smo postopek namestitve in konfiguracije sistema, njegovih komponent, dodatkov in modulov, ki pripomorejo k boljšemu nadzoru. Prav tako smo prikazali delovanje vtičnikov, razvili lastne, ki jih podjetje potrebuje za nadzor programske opreme in storitev ter opravili konfiguracijo obveščanja tako, da smo sistemski skrbniki nemudoma obveščeni o morebitnih napakah sistema v podjetju.
Ključne besede: nadzorni sistem, namestitev, konfiguracija, razvoj vtičnikov
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1031; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (1,89 MB)

10.
Načrtovanje centralno-nadzornega sistema za objekt športne dvorane : diplomsko delo
Žiga Skaza, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje izdelavo centralno nadzornega sistema športne dvorane. Sama idejna zasnova centralno nadzornega sistema je narejena predhodno in predstavlja smernice, katerih se moramo držati. V delu so vpisane vse faze izdelave centralno nadzornega sistema – od navodil naročnika in izbire opreme do izdelave krmilnega programa. Izdelavo dela mi je omogočilo podjetje Esotech d.o.o, ki mi je nudilo vso podporo pri izdelavi sistema.
Ključne besede: nadzorni sistem, krmilnik Saia, programska oprema PG5
Objavljeno v DKUM: 21.11.2019; Ogledov: 1218; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici