| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Karakterizacija stanja daljnovoda z meritvijo deformacij na stebru in ključnimi parametri vodnika : magistrsko delo
Martin Bizjak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so predstavljene nove merilne metode za spremljanje ključnih parametrov daljnovoda, ki podajo podporo pri zanesljivejšem obratovanju. S staranjem obstoječih daljnovodov so pomanjkljivosti zaradi različnih mehanskih okvar na opremi in nepredvidljivih vremenskih razmer na teh daljnovodih pogostejše, kar vpliva na zanesljivost obratovanja in višje stroške vzdrževanja. Predstavljen je merilni poligon Kleče–Logatec, ki ga sestavljajo sistem Dynastrain za kontinuirano spremljanje nateznih napetostih v nogah daljnovodnega stebra in naprave OTLM za spremljanje ključnih parametrov vodov. Rezultati poligona so pokazali, da spremljanje spremembe deformacij v podpornih stebrih omogoča zaznavanje obremenitev na stebru, ki so lahko tudi posledica sprememb sil v vodih.
Ključne besede: visokonapetostni stebri, natezne sile, nadzemni vodniki, sprotni nadzor vodnikov (DLR), poves vodnika
Objavljeno v DKUM: 03.11.2023; Ogledov: 445; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (6,93 MB)

2.
3.
Modeliranje in optimizacija napetostnih in temperaturnih razmer pri načrtovanju elementov elektroenergetskega sistema
Mirza Sarajlić, 2019, doktorska disertacija

Opis: Doktorska disertacija obravnava načrtovanje in optimizacijo elementov elektroenergetskega sistema. Ti elementi morajo biti povezani v celoto, da porabnikom električne energije zagotovijo zanesljivo oskrbo in ekonomično rabo kakovostne električne energije. Obravnavani elementi elektroenergetska sistema v doktorski disertaciji so: taljive varovalke, podporni izolatorji in nadzemni goli vodniki. Načrtovanje in optimizacija obravnavanih elementov elektroenergetskega sistema je kompleksen postopek, zaradi česa je uporabljen uspešen in robusten algoritem diferenčne evolucije pri identifikaciji potrebnih parametrov numeričnega modela posameznega elementa. Pri taljivi varovalki je tako izvedena identifikacija toplotnih parametrov varovalke s ciljem napovedi temperature zunanjih in notranjih delov varovalke, na podlagi rezultatov laboratorijskih meritev in 3D numeričnega modela varovalke. Klasični algoritem diferenčne evolucije je primerjan s tremi modificiranimi algoritmi, ki zmanjšujejo število populacije tekom optimizacijskega procesa. Na ta način zmanjšajo tudi čas konvergence. Rezultati vseh štirih algoritmov so primerjani in podana je najboljša izbira algoritma za takšne izračune temperaturnih koeficientov. Pri podpornem izolatorju je izvedena identifikacija parametrov interpolacijskega polinoma s ciljem oblikovanja optimalne zunanje oblike pri čemer je minimizirana električna poljska jakost v notranjosti in okolici izolatorja. Pri dinamičnem modelu nadzemnega vodnika je izvedena napoved temperature vodnika, ki odločilno vpliva na dopustno obremenitev le-tega. Zato je uporabljena toplotna enačba in so opravljene meritve na realnem poligonu v realnih pogojih.
Ključne besede: elektroenergetski sistem, taljive varovalke, podporni izolatorji, nadzemni vodniki, optimizacija, diferenčna evolucija, električno polje, temperaturno polje
Objavljeno v DKUM: 24.09.2019; Ogledov: 1855; Prenosov: 257
.pdf Celotno besedilo (4,34 MB)

4.
Vpliv goveje gnojevke ob kalitvi semen na dolžino korenin in nadzemnih delov metuljnic
Sanja Krajnc, 2019, diplomsko delo

Opis: Na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede smo v letu 2018 opravili laboratorijski kalilni poskus v kalilni komori. Proučevali smo vpliv različnih koncentracij goveje gnojevke (25 %, 50 %, 100 %) ob kalitvi semen na dolžino korenin in nadzemnih delov črne detelje (Trifolium pratense L.) in bele detelje (Trifolium repens L.). Semena so bila v goveji gnojevki namočena 14 dni. Ugotavljamo, da ima koncentracija goveje gnojevke močan vpliv na začetno rast korenin in nadzemnih delov obeh metuljnic. V višjih koncentracijah goveje gnojevke so bile korenine in koleoptila črne detelje krajše v primerjavi z belo deteljo, razvilo pa se je večje število eno- in večkrpatih listov na rastlino. Z višanjem koncentracije goveje gnojevke narašča še število večkrpatih listov na rastlino pri beli detelji, je pa zato število enokrpatih listov manjše. Prav tako je pri višjih koncentracijah krajša tudi dolžina korenin v primerjavi s črno deteljo.
Ključne besede: metuljnice / goveja gnojevka / kalitev / korenine / nadzemni deli
Objavljeno v DKUM: 11.09.2019; Ogledov: 2448; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

5.
MODEL NAPREDNEGA LOGISTIČNEGA SISTEMA VZDRŽEVANJA DISTRIBUCIJSKIH SREDNJE NAPETOSTNIH NADZEMNIH VODOV
Viktor Tajnšek, 2011, doktorska disertacija

Opis: Teoretičnim izhodiščem vzdrževanja tehničnih sistemov sledi razčlenitev logistične podpore SN vodov. Na podlagi konkretnih podatkov je izdelana optimizacija ugotavljanja stanja SN vodov glede na razpoložljiva sredstva, maksimalno zanesljivost in stroške nedobavljene električne energije.
Ključne besede: distribucija, srednjenapetostni nadzemni vodi, vzdrževanje, optimizacija, logistika
Objavljeno v DKUM: 26.04.2019; Ogledov: 2006; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (4,30 MB)

6.
Modeliranje in analiza daljnovoda
Matjaž Prišenk, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljene osnove nadzemnih daljnovodov in opisani vsi potrebni koraki za modeliranje daljnovoda v programu Abaqus CAE. Osredotočil sem se na izdelavo daljnovoda, pri čemer sem opisal vsak korak modeliranja. Daljnovod je sestavljen iz stebra, vodnika in plošče, na katerem stoji steber. Na zmodeliranem daljnovodu je še določena mreža vsakega dela konstrukcije, material, robni pogoji in obremenitve žledu ter vetra. Kot rezultat danih obremenitev dobimo napetosti in pomike, ki vplivajo na zmodeliran daljnovod. Opisani so tudi rezultati, vplivni parametri in možnosti za optimiziranje.
Ključne besede: Elektrika, električna energija, električni tok, nadzemni daljnovod, plošča daljnovoda, vodnik daljnovoda, koraki modeliranja daljnovoda, mreža daljnovoda, material daljnovoda, material vodnika, aluminijasti vodnik, žled, veter, dobljene napetosti, dobljeni pomiki.
Objavljeno v DKUM: 14.04.2015; Ogledov: 1910; Prenosov: 205
.pdf Celotno besedilo (3,43 MB)

7.
REKONSTRUKCIJA OBSTOJEČEGA 220 kV DALJNOVODA Z IZGRADNJO NOVEGA 400 kV DALJNOVODA
Sašo Fekonja, 2012, diplomsko delo

Opis: Vedno večja potreba po proizvodnji električne energije je pripeljala do prizadevanj za gradnjo kvalitetnih in dovršenih elektroenergetskim sistemov, kar pa dosegamo z novimi tehnologijami na energetskem trgu. Z diplomskim delom želimo prikazati rekonstrukcijo starega 220 kV daljnovoda z novim 400 kV in poudariti pomembne prednosti novozgrajenega daljnovoda. Z primerjanjem izračuna novega in starega daljnovoda želimo podati razlike, ki nastanejo z novo pridobitvijo. Potrebe po rekonstrukcijah nastajajo prav zaradi večjih potreb na energetskih trgih, kar nam dokazuje tudi realna rekonstrukcija daljnovoda, katero smo prikazali v diplomskem delu. Z analizo parametrov daljnovoda je bilo ugotovljeno, da je novi daljnovod učinkovitejši kot stari.
Ključne besede: elektroenergetski sistem, visokonapetostni nadzemni vod, parametri daljnvoda, rekonstrukcija daljnovoda
Objavljeno v DKUM: 30.11.2012; Ogledov: 1862; Prenosov: 456
.pdf Celotno besedilo (3,30 MB)

8.
OSKRBA DOLENJSKE IN BELE KRAJINE S 400 kV NADZEMNIM VODOM
Dejan Simonišek, 2011, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo temelji na oskrbi Dolenjske in Bele krajine z električno energijo, njeni problematiki, možnih izboljšavah in rešitvah. Predstavljena so bistvena stikališča elektroenergetskega omrežja Posavja. Na podlagi pridobljenih podatkov slovenskega elektroenergetskega omrežja so prikazani izračuni pretokov moči ter izgub za Posavje in enega izmed najpomembnejših območij Dolenjske, Hudo.
Ključne besede: elektroenergetsko omrežje, pretoki moči, izgube, daljnovod, nadzemni vod, bilančna moč, oskrba z električno energijo
Objavljeno v DKUM: 10.03.2011; Ogledov: 2197; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (2,46 MB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici