1. Nacionalnovarnostni sistem Republike Severne Makedonije : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjeOliver Presilski, 2022, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu predstavljamo nacionalnovarnostni sistem Republike Severne Makedonije, organizacijo in način njegovega delovanja. Naloge sistema nacionalne varnosti Republike Severne Makedonije so uspešno obvladovati morebitno ogroženost družbe in njenih sestavnih delov, uresničevanje interesov prebivalcev in zaščita njihovih osnovnih pravic in temeljnih svoboščin, zapisanih v raznih mednarodnih dokumentih. Dolgoročni cilji politike nacionalne varnosti Republike Severne Makedonije so ohranjanje ter razvoj varnosti države in ustvarjanje pogojev za uresničevanje nacionalnih interesov države. Po razpadu Jugoslavije je Republika Severna Makedonija postala samostojna po mirni poti, kljub temu pa se je soočila z ogromnimi izzivi na varnostnem področju. Dinamika varnostnih dogajanj v novonastali državi izhaja iz odnosov med različnimi etničnimi skupnostmi in političnimi dejavniki ter iz vpliva sosednjih držav, Združenih držav Amerike in Evropske unije. Novi varnostni sistem je že na začetku imel veliko nalog. Moral je namreč nevtralizirati različne grožnje, kot so grožnje teritorialni suverenosti in neodvisnosti, grožnje, ki bi lahko pripeljale do vojne, in podobno. Severni Makedoniji je na zunanjepolitičnem področju največji izziv predstavljal politični spor z Grčijo, ki je zahtevala spremembo imena države Republika Makedonija. Po bilateralnem dogovoru z Republiko Grčijo se je Republika Makedonija preimenovala v Republiko Severno Makedonijo in s tem izpolnila še zadnji pogoj za vstop v zvezo Nato Ključne besede: diplomske naloge, nacionalna varnost, nacionalnovarnostni sistem, sistem nacionalne varnosti, mednarodne integracije, Severna Makedonija Objavljeno v DKUM: 16.05.2022; Ogledov: 106; Prenosov: 33
Celotno besedilo (947,72 KB) |
2. Organizacija urgentnih zdravstvenih dejavnosti zdravstva v primeru terorističnega napada na zdravstveni zavod : magistrsko deloTilen Traven, 2021, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu bomo predstavili različne varnostne institucije, katerih naloga je zagotavljanje varnosti. Prav tako bomo opisali, kakšni bi morali biti varnostni načrti javno zdravstvenih zavodov v primeru, če bi nekdo nad njimi izvedel kibernetski ali klasični teroristični napad. Predstavili bomo različne vrste znanstvenih teorij s področja terorizma ter temeljne mednarodne pogodbe in sporazume, ki se nanašajo na to področje.
Kot podlago za načrt, kako bi se morali slovenski varnostni organi odzvati v primeru terorističnega napada, bomo uporabili kibernetski napad iz leta 2007, ko je bila Estonija žrtev kibernetskega terorizma, ki je državo vrnil v 19. stoletje. Sočasno bomo opisali, kako bi teroristični napad vplival na izvajanje urgentnih zdravstvenih dejavnosti največje slovenske bolnišnice, Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Ugotavljali bomo, ali je Republika Slovenija zmožna vzpostaviti nadomestne prostore bolnišnice v primeru klasičnega terorističnega napada. Pri tem si bomo pomagali z analizo dveh primerov klasičnega terorističnega napada, in sicer teroristični napad v Oklahomi leta 1995 in teroristični napad iz leta 1995 na Japonskem. Prav tako bomo opisali vzorčni primer vojaške akcije na civilno infrastrukturo, ki se je zgodil v bolnišnici v Budyonnovsku v Rusiji.
Opisali bomo tudi vlogo policije, civilne zaščite in drugih pristojnih služb pri terorističnem napadu na UKCL. Ključne besede: nacionalnovarnostni sistem, kritična infrastruktura, javni zdravstveni zavodi, Univerzitetni klinični center Ljubljana, zaščitni varnostni ukrepi, korporativna varnost, terorizem, teroristični napadi, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 20.12.2021; Ogledov: 299; Prenosov: 9
Celotno besedilo (604,56 KB) |
3. |
4. Logistika reinženiringa v Slovenski vojskiSenta Margan, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi z naslovom Logistika reinženiringa v Slovenski vojski smo reševali problematiko, ki se nanaša na prepočasno in neučinkovito odzivanje na spremembe, ki vplivajo na učinkovitost Slovenske vojske. Rezultati so nas pripeljali do spoznanja, da se na področju nacionalnega varnostnega sistema in obrambnega planiranja ter načrtovanja, prav tako pa tudi vojaških investicij, še vedno spopadamo s številnimi pomanjkljivostmi.
V teoretičnem delu smo opisali definicije, ki so nam pomagale razjasniti določene pojme, jih povezali s Slovensko vojsko in na podlagi združenega preučili, kako Slovenska vojska sploh funkcionira.
Po številnih znanih raziskavah in predlogih smo izdelali vprašalnik, s pomočjo katerega smo pridobili še bolj poglobljena dejstva, komentarje in mnenja ljudi z različnih področij ter strokovnjakov na svojem področju.
Nova spoznanja smo primerjali z že znano situacijo in nato podali rešitve, ki bi lahko pripomogle k izboljšanju omenjene problematike. Ključne besede: logistika, reinženiring, Slovenska vojska, Nacionalnovarnostni sistem Republike Slovenije. Objavljeno v DKUM: 13.10.2012; Ogledov: 1605; Prenosov: 171
Celotno besedilo (1,08 MB) |