1. Kompetence preiskovalcev gospodarske kriminalitete v Nacionalnem preiskovalnem uradu : magistrsko deloBenjamin Jakupović, 2017, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu so predstavljene potrebne kompetence preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada s področja gospodarske kriminalitete. Preiskovalci gospodarske kriminalitete morajo poleg policijskih znanj posedovati tudi druga znanja s področja prava, ekonomije, kriminalistike in psihologije.
V Sloveniji ima pri odkrivanju in preiskovanju gospodarske kriminalitete pomembno vlogo policija. Za to področje sta bila ustanovljena tako Sektor za gospodarsko kriminaliteto kot specializirana preiskovalna skupina na Nacionalnem preiskovalnem uradu. Prav na ta sektor smo se z vidika naših potreb osredotočili pri pisanju magistrskega dela.
V teoretičnem delu magistrskega dela bomo opredelili temeljne pojme s področja kompetenc in gospodarske kriminalitete in predstavili Nacionalni preiskovalni urad. V zadnjem poglavju teoretičnega dela se bomo na podlagi pregleda literature osredotočili na kompetence preiskovalcev gospodarske kriminalitete.
Empirični del temelji na raziskavi, ki smo jo opravili s pomočjo spletnega anketiranja. Za vzorec smo vzeli kadrovsko sestavo Nacionalnega preiskovalnega urada, kjer smo teoretične ugotovitve o potrebnih kompetencah preiskovalcev gospodarske kriminalitete preverili še v praksi. Poleg ankete smo izvedli tudi intervju z direktorjem Nacionalnega preiskovalnega urada. Ključne besede: gospodarska kriminaliteta, preiskovanje, preiskovalci, kompetence, kriminalistika, Nacionalni preiskovalni urad, NPU, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 23.10.2017; Ogledov: 1568; Prenosov: 205 Celotno besedilo (1,26 MB) |
2. PRIMERNOST UVEDBE FINANČNE POLICIJE V REPUBLIKI SLOVENIJIBoris Potrč, 2016, magistrsko delo Opis: Vse večji razmah finančnega kriminala v Republiki Sloveniji in po svetu je odprl diskusije o vprašanju moţnosti uvedbe finančne policije v naši drţavi. Pod pojmom finančni kriminal, ki sodi med najpogostejše oblike gospodarskega kriminala v Republiki Sloveniji, razumemo situacijo, ko si storilec pridobi finančno korist na škodo druţbene skupnosti.
V Sloveniji se praktično vse od osamosvojitve z večjimi ali manjšimi presledki razpravlja o (ne)potrebnosti ustanovitve finančne policije kot posebnega organa za odkrivanje in preiskovanje finančne in še nekaterih drugih oblik gospodarske kriminalitete. Finančna policija v Evropi ni razširjen pojav, tradicionalno je vpeta le v italijanski pravni sistem. Na novo so ta institut vpeljale tudi nekatere bivše jugoslovanske republike, in sicer Hrvaška, Makedonija, Srbija ter Bosna in Hercegovina.
Tako v Sloveniji, kot v tujini namenjamo vedno večjo pozornost problematiki finančnih preiskav. Razlog za to je predvsem podrobnejša obravnava mednarodnega organiziranega kriminala ter z njem povezane korupcije, pranja denarja in financiranja terorizma s strani pomembnejših mednarodnih organizacij. Ker ima Slovenija precej organov, ki imajo ustrezna pooblastila za boj proti gospodarskemu kriminalu, ustanovitev finančne policije ne bi bila smotrna. Obstajajo različne moţnosti organiziranja, pomembno pa je tudi, da usluţbenci organov pregona in nadzornih institucij, ki so v Sloveniji razpršeni, delujejo usklajeno znotraj enega samega organa, skupaj, neodvisno od dnevne politike in da imajo za svoje delo trdno in jasno zakonsko podlago ter trajno politično podporo. Nacionalni preiskovalni biro je specializirana kriminalistična preiskovalna enota na drţavni ravni za odkrivanje in preiskovanje zahtevnih kaznivih dejanj s področij gospodarske in finančne kriminalitete ter korupcije. Ključne besede: finančna policija, gospodarska kriminaliteta, finančni kriminal, preiskovanje in omejevanje gospodarske kriminalitete, davčno utajevanje, preiskava v davčnem postopku, finančna preiskava, nacionalni preiskovalni urad Objavljeno v DKUM: 10.10.2016; Ogledov: 1790; Prenosov: 191 Celotno besedilo (1,66 MB) |
3. |
4. ZNANJA FORENZIČNEGA RAČUNOVODJE V SLOVENIJI IN V ZDRUŽENIH DRŽAVAH AMERIKEMorena Blažević, 2010, diplomsko delo Opis: Gospodarski kriminal, ki se je v zadnjem času zelo povečal je vzrok za povpraševanje po strokovnjakih, ki bi mu bili lahko kos. Eden izmed ukrepov gospodarstva je izobraževanje strokovnjakov na tem področju. S tem se posebej ukvarjajo forenzični računovodje. Ta poklic predstavlja novo vejo računovodstva. V tej diplomski nalogi smo se odločili predstaviti znanja, ki jih strokovnjak na takšnem področju potrebuje. Ključne besede: forenzično računovodstvo, prevara, Ekonomsko poslovna fakulteta Maribor, Ekonomsko poslovna fakulteta West Virginia, Center za izobraževanje v pravosodju, Slovenski inštitut za revizijo, Nacionalni preiskovalni Urad, Združenja veščakov za preiskovanje gospodarskega kriminala Objavljeno v DKUM: 12.10.2010; Ogledov: 3426; Prenosov: 540 Celotno besedilo (916,20 KB) |
5. |