| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Funkcionalizacija tekstilij z uporabo biopolimerov iz odpadnih mas : diplomsko delo
Vanessa Wendy Bračko, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je usmerjeno v dokazovanje multifunkcionalnosti tekstilij, na katere so bile nanešene 4 apretirne raztopine, ekstrahirane iz odpadne biomase perutninskega perja in volne (ki vsebujeta biopolimer keratin) s pomočjo zelene hidrotermalne razgradnje. Polovica vzorcev je bila dodatno dializirana skozi dializno membrano. Najprej so bili določeni kemijski parametri in lastnosti ekstrahiranih raztopin (dializirana in nedializirana raztopina iz perja, dializirana in nedializirana raztopina iz volne), s poudarkom na sledenju biopolimeru keratinu. Po nanosu raztopin na poliestrsko tekstilijo, kot referenčno tekstilijo, je bila dokazana prisotnost teh raztopin na površini tkanine. Prav tako so bile analizirane nove multifunkcionalne lastnosti tekstilij. Najopaznejši doprinos k lastnostim se kaže v izjemnem antioksidativnem delovanju, ognjevarnosti, UV zaščiti in hidrofilnosti novih multifunkcionalnih tekstilij.
Ključne besede: keratin, biopolimer, perutninsko perje, volna, hidrotermalna razgradnja, multifunkcionalnost, tekstilije
Objavljeno v DKUM: 28.02.2024; Ogledov: 276; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (2,82 MB)

2.
Idejna zasnova večnamenske risalne mize : magistrsko delo
Rok Kladnik, 2022, magistrsko delo

Opis: Uporaba risalnih miz se je zmanjšala z digitalizacijo, pri čemer se danes za risanje in slikanje večinoma uporablja računalnik. Skozi magistrsko nalogo smo pregledali današnji pomen risanja v oblikovanju, analizirali uporabnike ter preučili probleme, ki nastanejo pri večurnem sedenju za mizo. Z metodo dvojnega diamanta smo nato zasnovali sodobno in ergonomsko risalno mizo, ki bo namenjena za ročno likovno delo, hkrati pa omogočala običajno pisarniško delo. Z združevanjem različnih funkcij smo skušali pri uporabi združiti različne uporabnike, jih približati k pogostejšemu risanju ter omogočiti lažji prehod med delom z računalnikom in risanjem. Zasnovo končnega izdelka smo predstavili s 3D modelom.
Ključne besede: inženirsko oblikovanje, idejna zasnova, risalna miza, dvižna miza, multifunkcionalnost
Objavljeno v DKUM: 23.06.2022; Ogledov: 2169; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (6,45 MB)

3.
Oblikovanje multifunkcionalnega stojala za gojenje zelišč v stanovanju : magistrsko delo
Monika Hudournik, 2022, magistrsko delo

Opis: Ljudje se vedno bolj zavedajo prednosti sveže in naravno pridelane hrane, ki jo je vedno težje najti. Tudi zelišča, ki jih uporabljamo skozi celo leto. Veliko ljudi želi gojiti zelišča v stanovanju, vendar imajo velikokrat premalo prostora in neprimerne pogoje za gojenje ter premalo časa in znanja za vzgojo rastlin. Z razvojem izdelka, osredotočenim na uporabnika, ki je potekal skozi faze metode design thinking, smo oblikovali multifunkcionalni sobni vrtiček z ambientalno lučjo. Ta bo omogočal enostavno gojenje več zelišč na majhnem prostoru in v stanovanje prinesel košček narave, ob katerem se bo uporabnik lahko sprostil.
Ključne besede: produktno oblikovanje, design thinking, notranji vrt, zelišča, multifunkcionalnost, modularnost
Objavljeno v DKUM: 26.01.2022; Ogledov: 894; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (5,93 MB)

4.
Multifunkcijska avtonomna mobilna robotska platforma
Robert Ojsteršek, 2015, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga opisuje celovit postopek razvoja, izdelave in zagona multifunkcijske avtonomne mobilne platforme. Opisuje načrtovanje in izdelavo mehanskih, električnih in elektronskih komponent avtonomno vodene multifunkcijske robotske platforme, ki jo je moč nadgraditi oz. uporabiti v najrazličnejših aplikacijah, npr. kot avtonomni invalidski voziček, snemalno vozilo, transportni voziček v proizvodnji. Pogonski sistem ima za osnovo dva kolesna enosmerna motorja, ki ju krmili elektronsko vezje dveh H-mostičev, krmiljenih z mikrokrmilnikom. Kot vir napajanja je uporabljen baterijski komplet, ki je nadgrajen s sistemom za upravljanje baterij (BMS). Vodenje platforme je izvedeno z uporabo mobilnega telefona, ki zajema podatke iz kotov zasuka okoli posameznih osi in hitrosti spreminjanja teh kotov ter jih preko brezžične komunikacije pošilja na mikroračunalnik platforme. Opisana je tudi programska oprema platforme in mobilne aplikacije. Celotna robotska platforma ponuja dovolj veliko zanesljivost, nosilnost in robustnost, in predstavlja temelj za nadaljnje nadgradnje.
Ključne besede: Konstruiranje, regulacije, vodenje, robotika, mobilna robotika, mikrokrmilnik, strojni vid, WiFi, avtonomnost, multifunkcionalnost
Objavljeno v DKUM: 02.07.2015; Ogledov: 2435; Prenosov: 329
.pdf Celotno besedilo (3,44 MB)

5.
OBLIKOVANJE IN RAZVOJ MULTIFUNKCIONALNE TEKSTILNE FORME
Maja Švagelj, 2009, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil narediti ročno pleten cevast šal, ki bo multifunkcionalna tekstilija v smislu možnosti preoblikovanja v različne tridimenzionalne forme, obenem pa bi upodabljala Kras, kot ga sama vidim in občutim. Tako Kras kot ročno pletenje me spremljata od otroških let, zato je nastala tekstilija tudi odraz mene same. Multifunkcionalna tekstilija je unikatni izdelek, namenjen sodobni ženski, ki ga je sposobna sama nadgraditi oz. preoblikovati, saj sama tekstilija ne nagovarja k točno določeni uporabi ali obliki. Multifunkcionalna tekstilija se je izkazala kot vsestranska tekstilija, ki jo lahko uporabimo kot oblačilni kos ali kot tekstilijo za interier. Diplomski izdelek sem izdelala v sodelovanju z Gorenjsko predilnico Škofja Loka d.d..
Ključne besede: oblikovanje oblačil in tekstilij, multifunkcionalnost, ekologija, Kras, ruj (Continus coggygria)
Objavljeno v DKUM: 13.11.2009; Ogledov: 2693; Prenosov: 268
.pdf Celotno besedilo (11,91 MB)

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici