1. |
2. PRENOVA INFORMACIJSKEGA SISTEMA V PODJETJU FARMADENT D.O.O.Sabina Škripač, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: Naloga obravnava prenovo informacijskega sistema v podjetju Farmadent d.o.o.. Podan je jedrnat pregled literature o prenavljanju informacijskih sistemov. Analiza obstoječega informacijskega sistema je pokazala naslednje slabosti: pogoste odpovedi ali zmanjšana funkcionalnost, večkraten vnos istih podatkov, ne vsebuje vseh zahtevanih funkcij za vse poslovne enote in visoki stroški vzdrževanja. Uvedba novega informacijskega sistema je potekala po metodologiji Microsoft Sure Step, katere glavne faze so: diagnoza, analiza, načrtovanje, razvoj, namestitev in uporaba. Projekt uvedbe Microsoft Dynamics NAV2015 je bil izpeljan do zadnje faze, uporaba v praksi pa je predvidena v letu 2016. Pričakovati je, da bo nov informacijski sistem odpravil zaznane težave prejšnjega sistema. Ključne besede: veletrgovina, prenova informacijskega sistema, MS Sure Step metodologija, modeliranje poslovnega procesa Objavljeno v DKUM: 29.02.2016; Ogledov: 1499; Prenosov: 222
Celotno besedilo (1,45 MB) |
3. DOLOČANJE PARAMETROV NELINEARNIH MODELOV KAPLANOVE TURBINE Z DIFERENČNO EVOLUCIJODalibor Kranjčič, 2014, doktorska disertacija Opis: V doktorski disertaciji sta opisana razvoj in identifikacija novih modelov, namenjenih dvojno nastavljivim turbinam, ki so primerni za uporabo v študijah stabilnosti elektroenergetskega sistema in podan je natančen pregled do sedaj v znanstveni literaturi obravnavnih modelov, namenjenih enojno in dvojno nastavljivim turbinam.
Novi modeli so določeni na podlagi t. i. koncepta navideznega odprtja vodilnika (NOV). Po tem konceptu se modeli dvojno nastavljive turbine določijo z razširitvijo modela enojno nastavljive turbine z aproksimacijsko funkcijo, ki opiše funkcijski odnos med odprtjem vodilnika in odprtjem gonilnika. Parametri aproksimacijske funkcije se določijo v postopku identifikacije z dinamičnim modelom, zasnovanim na konceptu NOV, z izkustvenimi metodami, zasnovanimi na algoritmu diferenčne evolucije, s časovnimi poteki, izmerjenimi v normalnih pogojih obratovanja hidroelektrarne in z garancijskimi meritvami turbine. Za strukturo aproksimacijske funkcije so uporabljene različne ploskve, ki se koristijo v računalniško podprtem geometrijskem načrtovanju.
Disertacija se osredotoča na naraščajoči razvoj izkustvenih metod, zasnovanih na algoritmu diferenčne evolucije, s katerimi se določajo različne oblike aproksimacijskih funkcij toliko časa, dokler ni dosežena optimalna oblika teh funkcij, ki privede do najboljšega možnega ujemanja med izmerjenimi in izračunanimi časovnimi odzivi. Ključne besede: hidravlične turbine, modeliranje elektroenergetskega sistema, simulacije elektroenergetskega sistema, optimizacija
parametrov, interpolacija, aproksimacija funkcije. Objavljeno v DKUM: 21.10.2014; Ogledov: 2319; Prenosov: 304
Celotno besedilo (30,64 MB) |
4. PRENOVA INFORMACIJSKEGA SISTEMA V PODJETJU PANLESNastja Pažon, 2012, diplomsko delo Opis: Informacijski sistem je sistem obdelovanja, shranjevanja in pretakanja informacij in podatkov; rešuje težave premostitve časovne in prostorske pregrade ter težave obdelave podatkov.
Zaradi hitro se spreminjajočega poslovnega okolja se pojavljajo zahteve po sprotnem in učinkovitem prilagajanju spremembam, še posebej spremembam v poslovni informatiki. V takšnem poslovnem okolju lahko dolgoročno preživijo samo organizacije, ki se bodo na spremembe hitro in ustrezno odzvale.
Pri prenovi informacijskega sistema izhajamo iz predhodne organiziranosti informacijskega sistema. Prenova zajema: postavitev izhodišč, definiranje informacijskih potreb in zasnova ciljev bodočega sistema, oblikovanje procesa, ki bo omogočal zadovoljevanje ciljev in določitev sistema, v katerem pa bo informacijski proces potekal brezhibno.
Pri prenovi informacijskega sistema je modeliranje podatkov eno izmed temeljnih opravil. Pri razvijanju informacijskega sistema so izkušnje pokazale, da so podatki lažje določljivi in veliko manj spremenljivi, torej bolj stabilni v primerjavi z informacijskimi procesi. Nemalokrat se zgodi, da morajo podjetja spremeniti poslovne procese, pri čemer pa ostajajo podatki bolj ali manj nespremenjeni. Zasnove informacijskeha sistema torej pričnemo z modeliranjem podatkov ter šele nato izvedemo modeliranje informacijskih procesov ter snovanje računalniške rešitve.
Prenova poslovnih procesov je lahko rešitev za težave, s katerimi se sooča večina organizacij. Z analiziranjem in spreminjanjem celotnega poslovnega procesa lahko izboljšamo delovanje organizacije. Prenova zahteva korenite spremembe v poslovanju, zato mora najprej vodstvo organizacije zavreči neuporabna pravila in postopke in šele nato lahko prične s prenovo poslovnih procesov, ki zajema področje racionalizacije, standardizacije in poenostavitve postopkov z uvajanjem nujnih organizacijskih sprememb ter razmer, sodobnih konceptov skupinskega dela ter sodobne informacijske tehnologije.
Podjetje Panles d.o.o. je majhno družinsko podjetje, ustanovljeno leta 1990, katerega glavna dejavnost je izdelava pohištva po naročilu. Pri poslovanju uporablja Microsoft Access kot glavno podatkovno bazo in sistem za izdelavo ponudb, dobavnic, predloga obračuna in računov. Na osnovi nekaterih pomanjkljivosti v sistemu smo se odločili za prenovo informacijskega sistema. Najprej smo opredelili trenutno stanje v podjetju, na osnovi katerega smo nato opredelili zahteve po spremembi in želeno stanje. V programu Microsoft Access smo si izbrali prazno predlogo in ustvarili novo bazo z na novo ustvarjenimi tabelami in obrazci. S prenovo smo dosegli hranjenje podatkov na enem mestu in s tem večjo preglednost nad samimi podatki. Prav tako pa smo pospešili in poenostavili nekatere procese, ki podjetju sedaj prihranijo ogromno časa. Ključne besede: informacijski sistem, prenova informacijskega sistema, modeliranje poslovnih procesov, modeliranje podatkov, sistemi za upravljanje podatkovnih baz, Microsoft Access, Microsoft Visio. Objavljeno v DKUM: 12.12.2012; Ogledov: 1841; Prenosov: 209
Celotno besedilo (2,89 MB) |
5. |
6. RAZVOJ SISTEMSKEGA MIŠLJENJA NA RAZREDNI STOPNJI IZOBRAŽEVANJANives Ozis - Oprešnik, 2011, diplomsko delo Opis: Pri proučevanju sistemov v naravi in družbi imamo običajno opravka s kompleksnimi sistemi, ki zahtevajo skrbno obravnavo z vidika poznavanja teorije sistemov. Gre za proučevanja odnosov med posameznimi količinami tako z vidika matematičnega zapisa kot primerjave rezultatov matematičnega modela z rezultati eksperimenta. Pri tem je pomembno, da matematično modeliranje kot uspešno znanstvenoraziskovalno metodo prenesemo na področje izobraževanja. Na razredni stopnji izobraževanja to počnemo na kvalitativni ravni v smislu razvoja sistemskega mišljenja. Na osnovi tega so v diplomskem delu zbrani primeri obravnave kompleksnih sistemov. Primeri so razdelani po posameznih korakih v smislu postopne obravnave kompleksnih sistemov in so s tem v pomoč učitelju pri izvajanju pouka. Prikazana je kompleksnost sistemov, ločevanje sistemov od okolice, dinamika sistemov in celoten razvoj strukture sistemov. Poudarek je na vizualizaciji strukture in dinamike sistemov s tako imenovanimi »vzročno-posledičnimi diagrami«, ki v kvalitativnem smislu nakazujejo odnose med posameznimi členi znotraj sistema. Poudarjen je tudi pomen eksperimenta z vidika primerjave rezultatov modelnih napovedi z rezultati eksperimenta, kar v smislu ujemanja modelnih napovedi z eksperimentom vodi v razvoj strukture sistemov. Z zbranimi primeri smo pokazali, da lahko že na razredni stopnji izobraževanja obravnavamo kompleksnejše sisteme celovito. S tem postane obravnava sistemov realnejša, kar omogoča bistveno boljšo primerjavo z rezultati eksperimenta in učenca navaja na opazovanje realnih procesov v okolju. Ključne besede: Kompleksni sistemi, sistemsko mišljenje, modeliranje, dinamika sistemov, eksperimenti, razvoj strukture sistema. Objavljeno v DKUM: 14.06.2011; Ogledov: 2873; Prenosov: 386
Celotno besedilo (3,18 MB) |
7. OPTIMIZACIJA IN MODELIRANJE ODSTRANJEVANJA ŽIVEGA SREBRA IZ DIMNIH PLINOVJernej Hosnar, 2011, diplomsko delo Opis: Približno 46 % vseh svetovnih emisij Hg je posledica izgorevanja fosilnih goriv v namene pridobivanja električne in toplotne energije. Zaradi visokih koncentracij onesnaževala v dimnih plinih si strokovnjaki prizadevajo razviti ustrezno tehnologijo, ki bi omejila izpuste Hg že na viru. Tako bi se izognili problematiki povečanega biogeokemijskega kroženja Hg, ki predstavlja prehod iz fosilnih goriv v zrak, vodo, tla in se akumulira v živih organizmih.
Na podlagi podatkov o kemijskem ravnotežju in kinetiki smo razvili enostaven matematično-kemijski model, kot začetno stopnjo, za preverjanje realnega obnašanja prisotnih ionov v raztopini pri razžveplanju dimnih plinov (RDP). Z demonstracijo uporabe modela smo ocenili stopnjo odstranitve Hg iz naprave ter dimenzionirali velikost potrebne opreme pri razvoju sodobne tehnologije. Čiščenje emisij sicer poteka po dveh principih, ki smo jih preučili v laboratoriju ter s pomočjo literature. Prva rešitev je temeljila na odstranitvi elementarnega Hg iz dimnih plinov v mokrem postopku RDP sistema z oksidacijo, kjer se konstantno ruši ravnotežje, ki ga opisuje Henry-ev zakon. Oksidacijo smo izvedli z vrsto oksidantov - tudi s kisikom, ki se uvaja v vodno fazo z dispergiranjem zraka. Na spontanost reakcij oksidacije so kazale negativne Gibbs-ove entalpije. Druga možnost je temeljila na odstranitvi večjega števila onesnaževal v postopku RDP, ki je ekonomsko in tehnološko primerljiv ali boljši od postopkov, ki so komercialno že uveljavljeni ali v fazi razvoja. Preučili smo objavljene tehnologije na principu: homogene oksidacije s halogenidi (Br2, Cl2) pred razžveplanjem dimnih plinov, adsorpcije na aktivnem oglju ter dodajanja kemijskih oksidantov, kot sta NaClO2 in H2O2, v mešalni pretočni reaktor za pospešitev katalizirane reakcije.
Alternativne tehnologije smo ocenili na podlagi porabe materialov, energentov, dela ter obratovalnih stroškov. Ekonomske parametre smo uporabili v ekonomskem kriteriju, ki omogoča izbiro tržno najustreznejše tehnologije ter pregledom okoljskih kriterijev, ki podajajo sugestijo za izbiro okoljsko najustreznejšega načina odstranjevanja Hg. Ključne besede: elementarno živo srebro, homogena oksidacija živega srebra, proces razžveplanja dimnih plinov, adsorpcija Hg na aktivnem oglju, optimizacija in matematično modeliranje kemijskega sistema Objavljeno v DKUM: 18.05.2011; Ogledov: 2761; Prenosov: 212
Celotno besedilo (2,98 MB) |