| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 74
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Računalniška simulacija proizvodnje vodika s parnim reformiranjem etanola za uporabo v trdno oksidnih gorivnih celicah
Nežka Brunec, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je prikazana uporaba energije vodika kot goriva za tehnologijo sistemov trdno oksidnih gorivnih celic (SOFC). Obravnavan je proces pridobivanja vodika po reakcijah parnega reformiranja etanola v napravi reformer. Izvedena je implementacija kemijskih reakcij z uporabo programskega vmesnika AVL User Coding Interface (AUCI). Izdelan kinetični model je uporabljen v komponenti katalitični pretvornik za 1D model reformerja v programskem paketu AVL CRUISE™ M. Izvedena je simulacija modela reformerja, kjer so opazovani vplivi temperature in razmerja pare proti etanolu (razmerje S/E) na proces parnega reformiranja etanola. Iz rezultatov je razvidno, da ima največji vpliv na nastanek najvišje koncentracije vodika povišana temperatura ter nižje razmerje S/E, kar velja za najboljše termodinamične pogoje procesa parnega reformiranja etanola. Model reformerja je validiran, pri čemer se rezultati simulacije dobro ujemajo z referenčnimi podatki. Izdelan model reformerja je uporabljen v študiji delovanja 1D modela sistema SOFC, pri čemer je reformer integriran v prenosniku toplote na vstopu v anodno stran sklada SOFC. Izdelan model sistema SOFC na gorivo etanol deluje stabilno ter prikazuje realno stanje obnašanja sistema. Uporabnost računalniških simulacij v procesu razvoja tehnologije kot je SOFC, je dodatno prikazana s primerjavo delovanja sistema SOFC na gorivo metan, etanol, metanol in amonijak, pri čemer je možno izbirati ukrepe optimizacije in možne korake izboljšanja delovanja sistemov.
Ključne besede: vodikovo gospodarstvo, parno reformiranje etanola, sistem trdno oksidnih gorivnih celic, modeliranje, računalniška simulacija
Objavljeno v DKUM: 27.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (3,61 MB)

2.
Modeliranje mednarodnih migrantskih tokov na Balkanu
Blaž Rodič, Aleš Bučar-Ručman, Igor Bernik, 2021, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Politično dinamiko v Evropski uniji od leta 2015 naprej je močno zaznamovala begunska ali migrantska kriza, ki je polarizirala politično areno in sprožila intenzivno politično razpravo, ki je vključevala različne teze o vzrokih, naravi in posledicah te krize. V prispevku utemeljimo potrebo po novem pristopu k modeliranju migracij in predstavljamo stanje raziskave, v okviru katere razvijamo model mednarodnih migrantskih tokov, osredotočen na področje Balkana. Uporabljeni pristop predstavlja integracijo znanja in spoznanj iz družboslovnih in naravoslovnih znanosti in disciplin, ki po našem mnenju predstavlja najboljši okvir za razumevanje migracijskih procesov. Trdimo, da so kompleksni družbeni pojavi, kot so migracije, sami po sebi interdisciplinarni problemi, ki zahtevajo multidisciplinarni pristop in povezovanje vseh pomembnih vplivnih dejavnikov v odločitve migrantov in vključevanje večih metod modeliranja. Tak pristop bi omogočil modeliranje migracijskih tokov na podlagi realističnega geopolitičnega modela in modeliranja procesov odločanja posameznikov in skupin v procesih migracij.
Ključne besede: migracije, Balkanska pot, modeliranje in simulacija
Objavljeno v DKUM: 21.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
URL Povezava na datoteko

3.
Koncept vozila za transport palet po neurejenem terenu
Žan Primik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema načrtovanje in konstruiranje koncepta vozila za transport palet po neurejenem terenu. Pri načrtovanju smo se omejili na zahtevano nosilnost, vrsto transporta in vrsto pogona. V programskem paketu SolidWorks smo modelirali 3D model vozila. Začeli smo s konstruiranjem osnovne konstrukcije, dodali dvižni sistem in zanj izbrali primeren hidravlični sistem. Na vozilo dodamo elektromotorje v pestu kolesa in za pravo izbiro le-teh opravimo izračun celotne potrebne moči. Na koncu preverimo še konstrukcijo z izdelavo simulacije in preverimo napetosti in deformacije, ki se pojavijo v modelu.
Ključne besede: transport palet, vozilo, 3D modeliranje, elektromotor v pestu, simulacija
Objavljeno v DKUM: 17.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (3,14 MB)

4.
Parametrična študija radialne togosti žilne opornice : magistrsko delo
Karlo Maček, 2024, magistrsko delo

Opis: Žilne opornice so ključne pri zdravljenju srca in ožilja, saj krepijo obolele žile, obnovijo pretok krvi in nudijo oporo žili. Radialna togost se izkaže kot ključni parameter pri žilnih opornicah, saj neposredno vpliva na njihovo delovanje. Magistrsko delo raziskuje povezavo med radialno togostjo in geometrijskimi parametri posameznega podpornega obroča žilne opornice. Parametrično modeliranje z odprtokodnim programom Gmsh je uporabljeno za ustvarjanje različnih konfiguracij podpornih obročev v dveh različnih geometrijskih variantah. Numerične simulacije po metodi končnih elementov v programu LS-DYNA so bile izvedene za preučevanje stiskanja konfiguracij v radialni smeri. Analiza se osredotoča na spremljanje trendov reakcijskih sil pri spreminjanju geometrijskih parametrov podpornega obroča. Rezultati kažejo znatne razlike v radialni togosti med geometrijskimi variantami. Opazni so tudi trendi naraščanja reakcijskih sil pri spreminjanju vrednosti geometrijskih parametrov.
Ključne besede: žilna opornica, radialna togost, parametrično modeliranje, Gmsh, numerična simulacija, metoda končnih elementov, LS-DYNA
Objavljeno v DKUM: 25.04.2024; Ogledov: 299; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (3,30 MB)

5.
Paletne vilice za traktor : diplomsko delo
Gregor Štefan Lenart, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem se osredotočil na celoten proces izdelave paletnih vilic za traktor. V začetni fazi sem razvil zamisel in naredil model vilic v programskem okolju Solidworks. Nato sem naredil še konstrukcijo na katero se pritrdijo vilice, nato pa celotna konstrukcija na traktor. V drugem delu diplomske naloge sem se posvetil izvajanju simulacije narejenega modela. Z uporabo programa Solidworks Simulation, sem preveril kako se bo izdelek obnašal v različnih pogojih obremenitev. S tem sem želel zagotoviti, da so vilice primerne, varne in funkcionalne za uporabo na traktorju. V zaključni fazi sem se lotil izdelave končnega izdelka v domači delavnici. S spretnostmi in ustrezno opremo sem uporabil 3D modele in izdelal paletne vilice po načrtih. Pri tem sem pazil na natančnost in kakovost izdelave, da sem dosegel željene funkcionalne lastnosti.
Ključne besede: Paletne vilice, 3D modeliranje, Simulacija, Izdelek
Objavljeno v DKUM: 04.03.2024; Ogledov: 324; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (3,97 MB)

6.
Optimiranje z uporabo matlaba v povezavi z aspen plus simulatorjem : magistrsko delo
Nejc Arh, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na kompleksen problem modeliranja procesnih enot, zlasti reakcijske destilacije. Pri tem uporabljamo že razvite modele v simulatorju Aspen Plus, vendar opozarjamo na omejitve v doseganju optimalnih rešitev. Predpostavili smo, da se s povezavo Aspen Plusa z Matlabom lahko dosežejo boljše optimizacijske rešitve. Cilj naloge je preveriti možnost optimizacije v Matlabu v povezavi z Aspen Plusom ter oceniti prednosti in slabosti različnih tipov optimizacije v Matlabu. Teoretični del vključuje razlago reakcijske destilacije, njenih prednosti in slabosti ter kemijske reakcije v procesu reakcijske destilacije. Poleg tega razpravlja tudi o osnovah optimizacije. Eksperimentalni del vključuje uporabo programa Matlab za optimiranje procesa s poudarkom na uporabi Curve Fitting Toolbox. Prikazuje tudi uporabo programa Aspen Plus za simulacijo procesa ter integracijo obeh programov. Eksperimentalni del je izveden na osnovnem primeru in obširnejšem primeru s simulacijo in optimizacijo procesa reakcijske destilacije. Osnovni primer pokaže, da je za izparevanje potrebno vložiti veliko več toplote, kot za segrevanje vode. Z njim potrdimo tudi uspešno delovanje povezave med programoma Aspen Plus in Matlab. Primer reakcijske destilacije pa predstavi uspešno optimiranje procesa na največji dobiček.
Ključne besede: reakcijska destilacija, Aspen Plus simulacija, Matlab optimizacija, modeliranje procesnih enot, optimizacija procesa destilacije
Objavljeno v DKUM: 11.01.2024; Ogledov: 397; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

7.
Trdnostna analiza toplotnega izmenjevalca : magistrsko delo
Blaž Hanželič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen postopek trdnostne analize ploščnega tipa toplotnega izmenjevalca. Da lahko izvedemo numerični preračun po metodi končnih elementov (MKE), je potrebno pridobiti 3D model toplotnega izmenjevalca. Model ploščnega tipa toplotnega izmenjevalca je bil pridobljen s pomočjo skeniranja oz. 3D računalniške tomografije. Na podlagi pridobljene geometrije s skeniranjem je bilo potrebno le-to ustrezno popraviti, da smo jo lahko nato uporabili za numerični preračun (numerični 3D model). Geometrija je bila parameterizirana, kar nam je omogočilo izvedbo parametričnih simulacij (spremljanje različnih odzivov glede na vhodno geometrijo). V numeričnem preračunu smo se ukvarjali z obremenitvenimi primeri prelotanih in neprelotanih mest v toplotnem izmenjevalcu ter posledično z različnimi napetostno deformacijskimi stanji in njihovim vplivom na pričakovano življenjsko dobo toplotnega izmenjevalca. Numerični preračuni (MKE) so bili izvedeni v programskem paketu Ansys Workbench, pri čemer smo pridobljene rezultate analizirali ter ustrezno karakterizirali odzive glede na predhodno določene obremenitvene primere.
Ključne besede: toplotni izmenjevalec, modeliranje, trdnostna analiza, numerična simulacija, MKE
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 589; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (5,21 MB)

8.
Model drona v programskem okolju AVL CRUISE M : diplomsko delo
David Vide, 2023, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela smo naredili model drona, določili cikle letenja ter ugotovili porabo energije v teh voznih ciklih. Uporabili smo orodje AVL CRUISETM M, v katerem smo v funkcijskem bloku naredili model drona, ki je sestavljen iz več formul. Funkcijski blok smo povezali z motorji in baterijo ter ga preizkusili v simulacijskem zavihku, kjer lahko vidimo obnašanje drona ter porabo energije med letom. Ker se je v simulaciji pojavilo nihanje, smo modelu dodali nekaj PID regulatorjev, ki so nihanje izničili. Model smo na koncu nadgradili še z formulami za spremenljiv nagib lopatic.
Ključne besede: dron, modeliranje, simulacija, cikli letenja, poraba energije.
Objavljeno v DKUM: 07.07.2023; Ogledov: 505; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

9.
Načrtovanje in izvedba krmilnega sistema rotacijskega invertiranega nihala : magistrsko delo
Mitja Omerzel, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na načrtovanje in izvedbo krmilnega sistema za vodenje rotacijskega invertiranega nihala. Invertirano nihalo je zelo pogost laboratorijski eksperiment, kjer lahko izvajamo in testiramo različne regulacijske algoritme. Za izvedbo krmilnega sistema je bila uporabljena krmilna in programska oprema proizvajalca Mitsubishi. Delo zajema postopke načrtovanja sistema vodenja, izpeljavo matematičnega modela rotacijskega invertiranega nihala ter načrtovanje mehanskih sklopov in električnih povezav. Podrobno je opisana zasnova in izvedba regulacijskih algoritmov. Za potrebe simulacije je še dodatno poudarjena in predstavljena kaskadna PID-PID regulacijska shema. Na podlagi izpeljanega matematičnega modela je izdelan simulacijski model v okolju Matlab – Simulink. Rezultati so predstavljeni v obliki grafikonov, različnih odzivov notranje in zunanje zaprtozančne zanke. Vsi postopki načrtovanja so nazorno slikovno in besedno predstavljeni. Nazorno in pregledno so podane tudi osnovne funkcije in tehnike programiranja ter zagon projekta, s katerim dosežemo ročno hitrostno vodenje servomotorja s servoregulatorjem in PLC krmilnikom. Ustvarjen je HMI vmesnik za prikazovanje osnovnih podatkov, kot so način vodenja, hitrost motorja, položaj motorja in parameteri za detektiranje napak servokrmilnika. Na ekranu sta dodana še indikatorja končnih položajev in tipki za vodenje v hitrostnem režimu. Cilj je bil ustvariti krmilno vezje, ki je namenjeno nadaljnji laboratorijski uporabi. Postopki načrtovanja in izvedbe so podrobno opisani, zato je naloga primerna tudi za začetnike na področju avtomatizacije, saj so vsi postopki hitro in enostavno ponovljivi.
Ključne besede: Simulacija, modeliranje, regulator, rotacijsko invertirano nihalo, Mitsubishi
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 530; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (6,28 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Planiranje kadra v logistiki na podlagi simulacije procesov : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Amadej Mukenauer, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu najprej predstavimo aktualna teoretična izhodišča na področju modeliranja s simulacijo diskretnih dogodkov. Nadalje opišemo procese interne logistike v obravnavanem proizvodnem podjetju. Iz posnetka procesov izdelamo simulacijski model za namen planiranja kadra. Pokazali smo, kako lahko pri znanih napovednih količinah naročil v nekem podjetju na podlagi simulacijskega modela planiramo število potrebnih delavcev v operativni logistiki. Predstavili smo še dodatne možnosti uporabe in nadgradnje simulacije za še natančnejše planiranje.
Ključne besede: planiranje kadra, simulacija diskretnih dogodkov, interna logistika, reševanje problemov, modeliranje sistema
Objavljeno v DKUM: 03.11.2022; Ogledov: 631; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (2,13 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici