| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Komparativna analiza pristopov gradnje rešitve na osnovi mikrostoritvene in brezstrežniške arhitekture : magistrsko delo
Rok Tkalčič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo raziskovali področje IT arhitektur, zlasti mikrostoritvenega in brezstrežniškega arhitekturnega vzorca. V modernem IT okolju se pojavlja vedno več arhitekturnih vzorcev, ki so v teoriji podobni, v praksi pa se pojavijo večji izzivi, zlasti izbire glede sposobnosti, učinkovitosti in finančnega vložka. V ta namen smo kljub fizičnim omejitvam infrastrukture izvedli različne testne obremenitve. Z različnimi obremenitvami sistemov, ki temeljijo na teh dveh arhitekturah, se je izkazalo, da ima brezstrežniška arhitektura precej omejitev. Največja omejitev je infrastruktura, na katero razvijalec nima vpliva. Pri mikrostoritveni arhitekturi pa se je odpornost na obremenitve izkazala kot prednost, saj jo lahko razvijalec do potankosti nastavlja. Pri razvoju aplikacije je brezstrežniška arhitektura ponudila brezskrbno rabo in manjšo zahtevnost po poznavanju infrastrukture, medtem ko je mikrostoritveni vzorec prinašal veliko stopnjo poznavanja infrastrukture, a tudi boljše zmožnosti procesiranja klicev in odgovorov.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, brezstrežniška arhitektura, skalabilnost, sklopljenost, API
Objavljeno v DKUM: 06.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (3,34 MB)

2.
Komunikacija med mobilno aplikacijo in bazo podatkov z uporabo arhitekture REST : diplomsko delo
Blaž Bole, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo raziskali komunikacijo med mobilno aplikacijo (odjemalcem) in bazo podatkov z uporabo mikrostoritvene arhitekture REST – Representational State Transfer (slo. reprezentativni prenos stanja). V sodobnem digitalnem okolju, kjer mobilne aplikacije igrajo ključno vlogo pri interakciji med uporabniki in storitvami, je zagotavljanje zanesljive in učinkovite komunikacije z bazo podatkov eden glavnih izzivov. Analizirali smo različne sodobne arhitekture aplikacij in vzorce oblikovanja, povezane z operacijami CRUD v kontekstu vmesnikov REST. Poleg teoretične analize smo uspešno implementirali rešitev, ki vključuje nabor funkcionalnosti z uporabo operacij CRUD in komunikacijo mobilne aplikacije z bazo podatkov. Ugotovitve potrjujejo, da arhitektura REST omogoča učinkovito izvedbo operacij nad bazo podatkov in komunikacijo med odjemalcem in strežnikom.
Ključne besede: mobilna aplikacija, mikrostoritvena arhitektura, CRUD, REST
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (2,84 MB)

3.
Analiza mikrostoritveno usmerjenih zalednih rešitev na osnovi gRPC in REST v izvajalnem okolju .NET 6 : magistrsko delo
Klemen Grebovšek, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo izvedli analizo in primerjavo uporabe aplikacijskega vmesnika REST API ter ogrodja gRPC kot osnovo za izvedbo komunikacije v mikrostoritveno usmerjeni arhitekturi. Dilemo izbora osnove za izvedbo komunikacije smo želeli zmanjšati na podlagi zastavljenih raziskovalnih vprašanj osredotočenih na tehnične in ne tehnične kriterije uporabe. Osredotočili smo se na performančne zmogljivosti, porabo računalniških virov, primarno podporo pri izvedbi komunikacije in splošno podporo ter možnost integracije s proxy strežniki. Osnovo za raziskovanje in izvedbo meritev nam je predstavljala lastna implementacija zaledne mikrostoritveno usmerjene programske rešitve, katero smo implementirali v sklopu izvedbe eksperimenta. Raziskovanje smo zaključili s predstavitvijo rezultatov meritev in odgovori na zastavljena raziskovalna vprašanja. Rezultati meritev nakazujejo prednosti uporabe ogrodja gRPC na področjih performančnih zmogljivosti in porabe računalniških virov ter primarne podpore pri izvedbi komunikacije v mikrostoritveno usmerjeni arhitekturi.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, REST API, ogrodje gRPC, izvajalno okolje .NET 6
Objavljeno v DKUM: 26.10.2022; Ogledov: 646; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (3,32 MB)

4.
Zasnova analitičnega modela za ovrednotenje kakovosti rešitev na osnovi mikrostoritvene arhitekture : diplomsko delo
Nina Kliček, 2022, diplomsko delo

Opis: Mikrostoritvena arhitektura se v svetu informatike zaradi svojih prednosti v primerjavi z monolitno arhitekturo vedno pogosteje uporablja. V diplomskem delu smo s pomočjo analize literature opredelili kakovostne atribute, ki jim razvijalci v svetu mikrostoritev namenjajo največ pozornosti. Definirali smo dobre prakse za doseganje kakovostnih atributov. Nato smo zasnovali konceptualni analitični model, s katerim lahko evalviramo že nastalo rešitev na osnovi MSA, in razvili spletno orodje, ki nam pri tem pomaga. Na podlagi uporabe orodja smo analizirali rezultate različnih razvijalcev MS-rešitev in dobili vpogled v razvite MS-rešitve v slovenskem prostoru. Ugotovili smo, da razvijalci največ pozornosti namenijo varnosti, prav tako pa svoje rešitve ocenjujejo boljše, kot to nakazujejo implementirane taktike.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, kakovostni atributi, analitični model, spletno orodje, taktike
Objavljeno v DKUM: 22.08.2022; Ogledov: 2343; Prenosov: 145
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

5.
Model za izbor orkestracije zabojnikov v mikrostoritveni arhitekturi : magistrsko delo
Andrej Jagar, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena mikrostoritvena arhitektura, njene prednosti in slabosti, izzivi in vzorci, uporabljeni pri implementaciji, ter razlogi, zakaj so zabojniki pomembni v mikrostoritvenih aplikacijah. Identificirani so ključni dejavniki za orkestracijo zabojnikov, pri čemer je delo osredotočeno na implementacijo zabojnikov Docker. Predstavljenih je nekaj večjih orodij in platform za orkestracijo zabojnikov s poudarkom na orodjih Docker Swarm in Kubernetes ter njuni primerjavi glede na posamezne dejavnike. Na podlagi prototipne aplikacije je razvit odločitveni model za izbiro najbolj ustreznega orodja za orkestracijo z vidika visoke razpoložljivosti in skalabilnosti.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, zabojniške aplikacije, orkestracija zabojnikov, distribuirani sistemi
Objavljeno v DKUM: 30.06.2021; Ogledov: 874; Prenosov: 112
.pdf Celotno besedilo (2,70 MB)

6.
Uporaba sodobne arhitekture na področju razvoja aplikacij : diplomsko delo
Matej Semenič, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo predstavili, kaj je arhitektura aplikacije in se nato osredotočili na monolitno in mikrostoritveno arhitekturo. Tekom raziskovanja smo uporabili analizo sekundarne literature in anketiranje. Ugotovili smo, da mikrostoritvena arhitektura ne rešuje težav monolitne arhitekture. Prav tako smo ugotovili, da pri virtualnih izvajalnih okoljih vsak virtualni stroj vsebuje lasten gostiteljski operacijski sistem, medtem ko zabojniki uporabljajo enak gostiteljski operacijski sistem. V diplomskem delu smo ugotovili, da se zadovoljstvo strank z vpeljavo DevOps procesa bistveno izboljša, podjetje pa je izpostavljeno tveganju varnostnih vprašanj.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, monolitna arhitektura, API, zabojniki, DevOps
Objavljeno v DKUM: 04.07.2019; Ogledov: 1529; Prenosov: 572
.pdf Celotno besedilo (1,94 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici