| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 33
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Kdaj je dejavnost kontrolinga kakovostna?
Lili Žmavc, 2023, diplomsko delo

Opis: Kontroling je razširjen ekonomski pojem, ki ga teoretiki pojmujejo na številne načine, v praksi pa je kontroling dejavnost, ki nudi poslovodstvu in drugim uporabnikom informacij pomoč pri odločanju za doseganje ciljev podjetja. To diplomsko delo se ukvarja s pregledom teorije na področju kontrolinga za lažje razumevanje, kaj predstavlja kontroling kot dejavnost v podjetju in kakšno vlogo ima. Na podlagi predhodnih raziskav na to temo išče možne rešitve za merjenje kakovosti dejavnosti kontrolinga. Pridobljene ugotovitve nato aplicira na dejavnost kontrolinga v podjetju X in merjenje le-te. Pri tem si pomaga z internimi dokumenti podjetja X in intervjuji z zaposlenimi v podjetju tako iz oddelka kontrolinga kot uporabniki kontroling informacij. Diplomsko delo išče odgovore na dve raziskovalni vprašanji: »Kdaj je dejavnost kontrolinga kakovostna?« in »Ali je izvajanje kontrolinga v podjetju X kakovostno?« Na podlagi teoretičnih dognanj in raziskav na to temo smo prišli do sklepa, da je kakovost dejavnosti kontrolinga odvisna od treh vidikov, in sicer kakovostnega informacijskega sistema, kakovostnih kontroling informacij in kakovostnega dela kontrolerjev. Ti vidiki so med seboj tesno povezani. Kakovosten informacijski sistem kontrolinga je pogoj za uspešno delovanje oddelka kontrolinga. Rezultat tega informacijskega sistema so kontroling informacije, katerih kakovost vpliva na zaupanje uporabnikov informacij v kakovost dejavnosti kontrolinga. Kakovost pa zajema tudi zavzeto delo kontrolerja, ki z razlago teh informacij motivira uporabnike za sprejemanje pravilnih odločitev. Ti trije vidiki torej nudijo odgovor na prvo raziskovalno vprašanje: »Kdaj je dejavnost kontrolinga kakovostna?« Raziskovalno vprašanje »Ali je izvajanje kontrolinga v podjetju X kakovostno?« pa se rešuje z analizo kakovosti dejavnosti kontrolinga v podjetju X. S pomočjo smiselnih kriterijev, internih dokumentov, intervjujev z zaposlenimi in kratke ankete se analizira informacijski sistem kontrolinga v podjetju X, informacije za odločanje, ki jih prejmejo uporabniki in raven pomoči, ki jo zaposleni v kontrolingu nudijo odločevalcem. Z naštetimi orodji in podjetju X prilagojenim načinom merjenja kakovosti dejavnosti kontrolinga v diplomskem delu zaključimo, da se dejavnost kontrolinga v podjetju X izvaja kakovostno.
Ključne besede: kontroling, merjenje kakovosti kontrolinga, dejavnost kontrolinga, informacijski sistem poslovodnega računovodstva
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 302; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (1,01 MB)

2.
Načrtovanje nadzora kakovosti procesa strojne obdelave velikih obdelovancev v podjetju ace metalna : diplomsko delo
Nejc Voh, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je skozi primer meritev obdelovanca predstavljen proces zagotavljanja kakovosti procesa strojne obdelave v podjetju ACE Metalna, ki se ukvarja z obdelavo velikih obdelovancev. Na začetku diplomskega dela je podana teoretična podlaga za izvajanje meritev, hranjenje in umerjanje merilnih sredstev. Na koncu diplomskega dela je na podlagi meritev opravljena primerjava, kako zunanji dejavniki, torej različni načini podpiranja merjenca in temperatura vplivajo na izmerjene geometrijske značilnosti izdelka.
Ključne besede: zagotavljanje kakovosti, obdelovalni proces, merjenje dimenzij, tehnološki postopek
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 455; Prenosov: 45
.pdf Celotno besedilo (3,73 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Izdelava orodij za ugotavljanje kakovosti po metodi direktnega merjenja (DPM) v javnem mestnem prometu Maribor : diplomsko delo
Nika Gerold, 2021, diplomsko delo

Opis: Javni potniški promet je ena izmed starejših oblik transporta potnikov. Da bi povečali njegovo uporabnost, moramo zagotoviti zadostno raven kakovosti storitve. V diplomskem delu smo najprej predstavili standard kakovosti, po katerem smo izdelali orodje za ugotavljanje kakovosti po metodi direktnega merjenja v mestnem prometu Maribor. Nato smo predstavili podjetje, katerega smo uporabili za preizkus naših metod merjenja kakovosit. Izdelali smo tri različne metode direktnega merjenja in jih na terenu tudi preizkusili. Predstavili smo rezultate ter opisali možnosti za preverjanje in izboljšanje kakovosti v mestnem prometu Maribor.
Ključne besede: kakovost, merjenje kakovosti, DPM, avtobusni promet
Objavljeno v DKUM: 03.05.2021; Ogledov: 930; Prenosov: 55
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

4.
KAKOVOST STORITEV LEKARNIŠKE DEJAVNOSTI NA URI-SOČA
Tjaša Lahovič, 2020, magistrsko delo

Opis: Izhodišča: Kakovost storitev zaznavajo in ocenjujejo »porabniki storitev (npr. pacienti)« ter predstavlja razliko med pričakovano in dejansko prejeto storitvijo. Kakovost storitev lekarniške dejavnosti je temelj uspešnega zdravljenja. V vseh državah EU ima visoko raven ne glede na obseg liberalizacije. Posledica so visoki poklicni standardi v farmacevtski dejavnosti. Zanimalo nas je, kakšna je kakovost dejavnosti, zadovoljstvo uporabnikov z lekarniško dejavnostjo in zadovoljstvo uporabnikov z lekarniškim osebjem. Metode dela: Magistrsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. Na podlagi domače in tuje strokovne literature smo proučili in analizirali kakovost storitev lekarniške dejavnosti na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije - Soča. Z uporabo statističnih testov smo preverili konsistentnost posameznih sklopov vprašalnika, kakor tudi veljavnost merskih lestvic. Pri spremenljivkah smo opravili analizo opisne statistike in testirali normalnost porazdelitve s pomočjo Kolmorogov-Smirnovega testa. V nadaljevanju smo s parametričnimi in neparametričnimi testi preverili postavljene hipoteze (H1–H3), ki obravnavajo stopnjo zadovoljstva s kakovostjo lekarniške storitve. Rezultati: Pridobljeni rezultati izvedenih statističnih testov nam povedo, da so vrednosti višje od testne vrednosti. Izvedli smo tudi neparametrične teste, s katerimi smo preverili vrednost mediane in uspešno zavrgli ničelno domnevo. Na podlagi rezultatov lahko potrdimo zastavljene raziskovalne hipoteze. Zaključek: Ugotovitve raziskave predstavljajo pomembno izhodišče za oblikovanje rešitev s področja izboljšanja kakovosti storitev lekarniške dejavnosti in lekarniškega osebja.
Ključne besede: kazalniki kakovosti, standardi kakovosti, merjenje kakovosti, zadovoljstvo, lekarna, lekarniško osebje
Objavljeno v DKUM: 30.10.2020; Ogledov: 855; Prenosov: 0

5.
Kontrola kakovosti procesa mehanske obdelave prirobnic : diplomsko delo
Rok Antolin, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava problem kontrole kakovosti v proizvodnji prirobnic. V podjetju je namreč trenutna merska kontrola izvedena ročno, s pomočjo digitalnih pomičnih meril različnih velikosti. Rezultate meritev nato vpisujejo v predlogo, kjer jih lahko primerjajo s prejšnjimi rezultati in z maksimalnimi in minimalnimi dovoljenimi merami. V želji večje kakovosti izdelkov je potrebno merjenje nadgraditi z merilno napravo. Preden sem se lotil iskanja primerne merilne naprave, sem naredil analizo trenutnih razmer in obstoječega načina merjenja. Delo sem nato nadaljeval z iskanjem ustreznih rešitev ter pridobivanjem ponudb različnih ponudnikov, dobljene ponudbe pa nato medsebojno primerjal ter glede na določene kriterije izbral najustreznejšo rešitev. Na koncu bomo izbrano rešitev implementirali v proizvodni proces.
Ključne besede: kontrola kakovosti, nadzor procesa, prirobnica, merjenje dimenzij
Objavljeno v DKUM: 24.09.2019; Ogledov: 1337; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (2,51 MB)

6.
Merjenje kakovosti upravljanja podjetij na primeru javne delniške družbe
Katarina Barbara Krnjak, 2019, magistrsko delo

Opis: V turbulentnem okolju in vse večji globalni konkurenci pomen učinkovitega sistema vodenja in upravljanja močno narašča. Mnogi primeri korporacijskih škandalov so pokazali, da stroga zakonodaja in regulative nujno ne zagotavljajo transparentnega in kakovostnega poslovanja podjetij. Številna podjetja se namreč pri svojem poslovanju soočajo s problemom navzkrižja interesov, kjer managerji svoje interese postavljajo pred interese lastnikov ter s tem negativno vplivajo na ekonomsko uspešnost podjetja. Ker se posledično korporativnemu upravljanju posveča vse več pozornosti, se v magistrskem delu osredotočamo tako na pomen korporativnega upravljanja kot tudi na vprašanje doseganja kakovosti upravljanja. V nadaljevanju predstavimo zgodovinski razvoj korporativnega upravljanja in razloge za naraščanje njegovega pomena. Z namenom lažjega razumevanja urejenosti posameznih odnosov med delničarji, organi nadzora in vodenja predstavimo glavni skupini pravnih predpisov o nadzoru upravljanja podjetij, in sicer enotirni in dvotirni sistem upravljanja, pa tudi modele korporativnega upravljanja v povezavi z značilnostmi trgov kapitala. Ker sledenje načelom upravljanja in standardom poslovanja pozitivno vpliva na kakovost korporativnega upravljanja, poudarimo pomen kodeksov upravljanja javnih delniških družb ter predstavimo »Načela korporativnega upravljanja OECD« in »Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb«. Številni strokovnjaki in akademski raziskovalci so razvili različne indekse, namenjene merjenju kakovosti korporativnega upravljanja. V nadaljevanju tako predstavimo naslednje indekse: ISS:QualityScore, FTSE ISS Corporate Governance Index Series, IFC Scorecard of Corporate Governance Standards, Good Governance Index – GGI, Standard and Poor's GAMMA, Gompes, Ishii and Metrick's G-index, Bebchuk, Cohen and Ferrell's Entrenchment index, Brown and Caylor's Gov-Score index ter indeks SEECGAN, katerega uporabo v empiričnem delu apliciramo na izbrano javno delniško družbo Krka, d. d., Novo mesto. Rezultati empirične raziskave pokažejo, da je Krka, d. d., Novo mesto po skupni oceni indeksa SEECGAN prvorazredno upravljana delniška družba, izhajajoč iz izidov in diagnoze pa na koncu podamo predloge ukrepov, s katerimi lahko proučevana družba kakovost korporativnega upravljanja še dodatno izboljša.
Ključne besede: korporativno upravljanje, javna delniška družba, kakovost upravljanja, merjenje kakovosti upravljanja, indeksi korporativnega upravljanja, indeks SEECGAN.
Objavljeno v DKUM: 18.03.2019; Ogledov: 1769; Prenosov: 284
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

7.
Kakovost izvajanja zdravstvenih storitev na sekundarnem nivoju zdravstvenega varstva
Klavdija Leskovar, 2017, magistrsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Besedo kakovost srečujemo na vsakem koraku, kakovost izvajanja zdravstvenih storitev pa je obširen pojem, ki ga je težko definirati ter podati pravo in edino definicijo, zaradi česar je bil namen magistrskega dela ugotoviti zadovoljstvo pacientov z zdravstveno obravnavo. Namen: Ugotoviti zadovoljstvo pacientov s celostno obravnavo zdravstvenega tima, ki ga v tem primeru tvorita medicinska sestra in zdravnik. V okviru magistrskega dela je bila izvedena raziskava o zadovoljstvu pacientov z zdravstvenimi storitvami v Kliniki za kirurgijo v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Raziskovalna metodologija: V okviru raziskave je bil razvit nestandardiziran anketni vprašalnik, ki je vseboval 26 vprašanj. Uporabili smo kvalitativno in kvantitativno metodo raziskovanja. Raziskava je vključevala 100 anketirancev – pacientov, hospitaliziranih na Kliniki za kirurgijo, Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Rezultati: Rezultati izvedene raziskave so pokazali, da so pacienti z obravnavo s strani medicinskih sester in tudi zdravnikov zadovoljni, prav tako so zadovoljni s celostno obravnavo tima na posameznih oddelkih Klinike za kirurgijo, Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. V 88,6 % so s celostno obravnavo zadovoljni, zgolj v 11,4 % so bili z obravnavo delno zadovoljni, nihče ni izbral odgovora, da z obravnavo niso bili zadovoljni. Diskusija in zaključek: Celostno gledano so pacienti, obravnavani na posameznih oddelkih Klinike za kirurgijo, Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, zadovoljni z obravnavo.
Ključne besede: kakovost v zdravstvu, zadovoljstvo pacientov, zdravstvene storitve, merjenje kakovosti v zdravstvu.
Objavljeno v DKUM: 28.11.2017; Ogledov: 2232; Prenosov: 298
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

8.
Izboljševanje kakovosti storitev v podjetju Almatim d. o. o.
Eva Mesarič, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo predstavili kakovost storitev v podjetju Almatim, d. o. o. Sprva smo v teoretičnem delu opredelili storitve, kakovost storitev, razlike med izdelki in storitvami, nato nadaljevali z dimenzijami kakovosti storitev, modeli za presojo kakovosti storitev in zaključili z izboljševanjem kakovosti storitev. S pomočjo anketnega vprašalnika, ki so ga izpolnili porabniki storitev, smo dobili vpogled v zadovoljstvo z opravljeno storitvijo in podatke primerjali s strukturiranim intervjujem, ki smo ga izvedli z izvajalko storitev. Rezultati so pokazali, da so odjemalci zelo zadovoljni s storitvami, kar pomeni, da so dobro zastavljene in izvedene. Vsi zaposleni si prizadevajo opraviti kakovostno storitev in zadovoljiti pričakovanja porabnikov, saj se bodo ti vrnili oziroma podjetje priporočili svojim znancem. Kljub dobrim ocenam storitev pa mora podjetje pogosto spremljati kakovost, saj je ta ključna za učinkovito poslovanje podjetja.
Ključne besede: kakovost, kakovost storitev, izboljševanje kakovosti, merjenje zadovoljstva
Objavljeno v DKUM: 21.09.2017; Ogledov: 1467; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

9.
Ugotavljanje zadovoljstva strank v transportnem podjetju s pomočjo metode servqual
Marko Geiser, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Cilj diplomske naloge je bil s pomočjo anketnega vprašalnika, ki smo ga osnovali na podlagi metode Servqual, ugotoviti zadovoljstvo strank s transportnimi storitvami proučevanega podjetja. V teoretičnem delu diplomskega dela smo s pomočjo literature proučili ključne pojme in ključna področja, povezana z zaznavanjem kakovosti storitev ter z zadovoljstvom strank. V praktičnem delu sledi analiza rezultatov ankete. To smo sestavili na podlagi metode Servqual in priredili glede na specifiko opazovanega podjetja. Pridobljene rezultate smo analizirali in rezultate analiz uporabili v tabelah za pridobitev Servqualovih ocen dimenzij. Rezultati metode Servqual so pokazali, da je do največje vrzeli prihajalo v dimenziji »zanesljivost«, kar je potrdilo prvo hipotezo. Za potrditev druge hipoteze smo morali s pomočjo diagrama ribje kosti poiskati vzroke za nastanek vrzeli v dimenziji »zanesljivost«. Drugo hipotezo smo le delno potrdili, saj pričakovani vzrok za nastalo vrzel ni bil edini vzrok za njen nastanek. V zaključku diplomskega dela smo podali nekaj predlogov izboljšav.
Ključne besede: kakovost, zadovoljstvo strank, Servqual, merjenje zadovoljstva strank, merjenje kakovosti.
Objavljeno v DKUM: 28.08.2017; Ogledov: 1376; Prenosov: 239
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

10.
UPRAVLJANJE S KAKOVOSTJO STORITEV V PODJETJU INTESA SANPAOLO CARD
Petra Škrjanc, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo opisuje kakovost storitev v podjetju Intesa Sanpaolo Card (ISP Card). Osredotočili smo se predvsem na definiranju storitev, opredelitvi kakovosti, merjenje kakovosti, poročanje in izboljševanje storitev. Del diplomskega dela opisuje glavne tri storitve v podjetju, to so: izdajanje, pridobivanje in storitve dodane vrednosti. V diplomskem delu pa bomo predstavili, kako upravljajo s kakovostjo storitev. Določili so ravni kakovosti storitev, kako nadzirajo storitve ter jih merijo in o njih poročajo. Želeli smo pokazati, da obvladovanje kakovosti vpliva na delo v podjetju, saj s stalnimi izboljšavami dosegajo boljše rezultate. V podjetju ISP Card se zavedajo, da je aktivno upravljanje kakovosti in poročanje zelo pomembno za zagotavljanje vedno boljših storitev. Preverili smo tudi nekatere teorije oziroma dobre prakse, ki pripomorejo k boljši kakovosti poslovanja v podjetju. Z ITIL smernicami, ki zajemajo najboljše prakse na področju upravljanja s storitvami informacijske tehnologije in z ostalimi metodami, kot so 6 Sigma, Vitka proizvodnja in Agile. Na podlagi dosedanjih vpeljanih metod v podjetje ISP Card, lahko ugotovimo, da v podjetju pristopajo k upravljanju storitev na sistematičen in celovit način. V podjetju se zavedajo, da je zadovoljstvo stranke delno zagotovljeno z visoko kakovostnimi storitvami, vendar tudi s korektnim odnosom ter dobrimi internimi procesi s področja upravljanja s storitvami.
Ključne besede: Kakovost, kakovost storitev, merjenje kakovosti, poročanje
Objavljeno v DKUM: 17.11.2016; Ogledov: 1463; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

Iskanje izvedeno v 0.34 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici