| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 496
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Diskurzna konstrukcija slovenske politike v poročanju medija Politico : magistrsko delo
Domen Kac, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se poglobi v analizo političnega jezika v poročilih spletnega političnega medija Politico v kontekstu slovenske politike. To je izredno pomembno v obdobju naraščajoče globalizacije informacij in komunikacije, saj razkriva, kako se jezik nacionalne politike oblikuje in širi na svetovnem odru. Razumevanje političnega jezika v člankih Politico zahteva teoretske osnove. Kritična analiza diskurza služi kot temeljni okvir za razumevanje političnega namena jezikovne rabe v medijskem diskurzu. Teorija vrednotenja po Martinu in Whiteu omogoča natančnejšo analizo evalvacijskega jezika, ki pomaga razkriti stališča in vrednote v besedilu. Pred začetkom raziskave smo si zastavili štiri hipoteze, ki se nanašajo na ne-nevtralnost v člankih Politico o slovenski politiki. Raziskava se osredotoča na raziskovanje odnosa med mednarodnim medijskim diskurzom in slovensko politiko ter ugotavljanje, ali je medijska slika Slovenije v svetu pretežno negativna. Magistrsko delo se opira na raznolika dela s področja diskurzne analize in teorije vrednotenja, vključno z deli Martina & Whita, Martina & Rosa ter drugih v funkcionalni lingvistiki. Metodologija raziskave združuje kvalitativno analizo jezika in teorijo vrednotenja po Martinu in Whiteu. Kvalitativna analiza besedil omogoča sistematično preučevanje vzorcev, tem in retoričnih strategij v poročilih Politico. Teorija vrednotenja po Martinu in Whiteu pa omogoča ocenjevanje evalvacijskega jezika, ki razkriva stališča in vrednote znotraj besedila. Raziskava temelji na analizi člankov Politico o slovenski politiki med leti 2020-2022. Rezultati razkrivajo več ponavljajočih se vzorcev v načinu, kako Politico predstavlja slovensko politiko, vključno s statistično analizo elementov jezika vrednotenja. Analiza podpira večino hipotez, ki so bile postavljene v uvodu, in razkriva, da popolnoma nevtralno politično novinarstvo praktično ni dosegljivo. Razumevanje, kako mednarodni mediji konstruirajo diskurz o slovenski politiki, je ključno za politike in znanstvenike. To razkriva, kako se politična dejanja lahko predstavijo na mednarodni ravni, ter prispeva k rastočemu področju analize političnega diskurza. Magistrsko delo je uspešno doseglo svoje cilje, razkrivajoč ne-nevtralnost v jeziku člankov Politica o slovenski politiki. Razumevanje delovanja političnega diskurza v medijih je ključnega pomena za kritično ocenjevanje medijskih prispevkov in boljše razumevanje vpliva politike na mednarodni ravni.
Ključne besede: slovenska politika, konstrukcija diskurza, Politico, Teorija vrednotenja, analiza diskurza, mednarodni mediji, politična komunikacija.
Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 8; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (992,99 KB)

2.
Medijsko predstavljanje rusko-ukrajinskega konflikta: zahodne in ruske perspektive : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Alenka Gabrovšek, 2023, diplomsko delo

Opis: Rusko-ukrajinsko vojno, ki se je začela 24. februarja 2022, je poleg vojaških spopadov zaznamovala tudi informacijska vojna. Mediji so se izkazali za močno orožje predvsem v času vojne za pridobivanje podpore in zaveznikov. Hibridna vojna med zahodom in Rusijo je značilna po visokem številu lažnih informacij, saj vsaka stran predstavlja kazniva dejanja v času vojne na svoj način. Zahodni mediji predstavljajo Rusijo kot agresorja, ki krši mednarodno pravo in posega v suverenost Ukrajine zaradi imperialističnih teženj. Ukrajina je predstavljena kot žrtev, ki je postala simbol boja za evropske vrednote kot so svoboda, demokracija in suverenost. Za razliko od zahoda ruski mediji predstavljajo konflikt kot boj za višji cilj, ki je zaščita ruskega prebivalstva na ukrajinskem ozemlju. Za razumevanje poteka dogodkov, ki so privedli do konflikta, se je potrebno osredotočiti na zgodovinsko ozadje med Rusijo in zahodom ter medijsko okolje v Rusiji. Cilj zaključnega dela je predstaviti medijsko okolje in propagando v Rusiji, ki so bili ključni del pri začetku konflikta, ter odziv zahoda in zahodnih medijev na rusko-ukrajinski konflikt. Za predstavo razlik med poročanjem medijev smo obravnavali primer napada na mariupolsko gledališče. Ugotovili smo, da ruski in zahodni mediji predstavljajo situacijo različno, zahodni mediji kažejo naklonjenost Ukrajini, ruski mediji pa podpirajo uradne retorike vlade.
Ključne besede: vojne, rusko-ukrajinski konflikt, kriminaliteta države, mediji, Rusija, Ukrajina, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 25.09.2023; Ogledov: 52; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (933,32 KB)

3.
Pomen lastništva za pluralizem medijev v Sloveniji : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Lara Drugovič, 2023, diplomsko delo

Opis: Medijski pluralizem je temeljni steber vsake demokratične družbe. Pomeni raznolikost in neodvisnost medijskih virov, ki omogočajo državljanom pridobivanje različnih informacij in stališč ter oblikovanje lastnih mnenj. S pluralizmom medijev se preprečuje monopol nad informacijami in političnim manipulacijam, saj omogoča uravnotežen in kritičen pregled dogajanj v družbi. Hkrati spodbuja svobodo govora ter omogoča glasovom manjšin, da pridejo do izraza. Kadar je medijski pluralizem ogrožen je ogrožena demokratična razprava in odgovorno odločanje. Med družbenim nadzorstvom in medijskim pluralizmom je kompleksna povezava in je ključna za razumevanje medijske krajine v sodobni družbi. Medijski pluralizem pomaga omejevati družbeni nadzor, saj omogoča raznolikost virov in neodvisnost novinarjev. Kadar je zagotovljeno ravnovesje med družbenim nadzorstvom in medijskim pluralizmom, lahko medijski sektor igra vlogo ključnega nadzornika oblasti ter zagotavlja transparentnost in odgovornost. Medijski pluralizem je varovalo pred pretiranim družbenim nadzorom ter zagotovilo za vitalnost demokracije. V diplomski nalogi smo se osredotočili na ekonomski spekter medijskega pluralizma, lastništvo medijev. Zanimalo nas je, v kolikšni meri je zagotovljen pluralizem medijev v Sloveniji iz vidika lastništva medijev, ter kašno je stanje medijskega pluralizma v Sloveniji. Pregledali smo obstoječo zakonodajo in predhodne raziskave, ter naredili pregled lastništev najprominentnejših medijskih akterjev v Sloveniji. Ugotovili smo, da je v Sloveniji medijski pluralizem ogrožen. Lastništvo medijev je razdeljeno na manjše število lastnikov, ki imajo lastništva v različnih medijih. Zakonsko bi moral biti medijski pluralizem bolj strogo urejen.
Ključne besede: mediji, pluralizem, lastništvo, Slovenija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 22.09.2023; Ogledov: 89; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,55 MB)

4.
Medijska prezentacija spolov v slovenski politiki : magistrsko delo
Jerneja Potočnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Medijski prostor 21. stoletja še vedno izraža neenakosti, pri čemer izstopa medijska prezentacija žensk, ki se razlikuje od prezentacije moških ter smo se ji s primerjavo medijske prezentacije izbranih politikov in političark posvetili tudi v pričujoči raziskavi. V raziskavi smo z analizo vsebine člankov sedmih izbranih slovenskih spletnih medijev leta 2022 preučili prezentacijo dveh političark – Urške Klakočar Zupančič in Nataše Pirc Musar ter dveh politikov – Roberta Goloba in Anžeta Logarja. Z analizo vsebine v študiji primera smo tako ugotovili, da so izbrani mediji o preučevanih političarkah pisali redkeje kot o izbranih politikih; da so se izbrani mediji v zapisih pogosteje osredotočali na videz preučevanih političark kot na videz preučevanih politikov; da so izbrani mediji v zapisih skozi vlogo starša ter partnerja preučevani političarki prikazovali pogosteje kot preučevana politika; da so izbrani mediji v zapisih kot spolni objekt preučevani političarki predstavljali pogosteje kot preučevana politika ter da so izbrani mediji v zapisih pogosteje problematizirali izjave, vedenje ali odločitve preučevanih političark kot preučevanih politikov. Tako smo z analizo vsebine v študiji primera izpostavili pristranskost poročanja slovenskih medijev ter nakazali na pomen osveščanja tako bralcev kot novinarjev.
Ključne besede: spol, mediji, politika, študija primera, analiza vsebine
Objavljeno v DKUM: 07.09.2023; Ogledov: 68; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

5.
Vpliv povečane uporabe digitalnih medijev na duševno zdravje mladostnikov v času pandemije covid-19
Lana Čeh, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Digitalna tehnologija je v zadnjih letih prevzela ves svet. Nenadno je naš svet v letu 2020 zajela tudi pandemija covida-19 in postala velik problem na različnih področjih. V življenja ljudi je prinesla različne omejitve (izolacija, distanciranje) in zato se je povečala uporaba digitalnih medijev. Metode: Literaturo smo sistematično pregledali in izvedli pregled literature. Uporabili smo opisno metodo dela, metodo kompilacije, analize in sinteze. Za iskanje znanstvene literature smo uporabili enotni iskalni niz. Literaturo smo iskali v mednarodnih elektronskih bazah: PubMed, CINHAL in Medline. Število zadetkov smo prikazali s pomočjo diagrama PRISMA. V sintezni tabeli smo prikazali identificirane raziskave. Izvedli smo tematsko analizo. Rezultati: Izmed 748 identificiranih zadetkov smo jih v našo raziskavo vključili 10. Rezultati so pokazali tako pozitivne kot negativne učinke uporabe digitalnih medijev na duševno zdravje mladostnikov. 80 % uporabljenih raziskav navaja negativne posledice za duševno zdravje mladostnikov. Razprava in zaključek: V narejeni raziskavi o vplivu povečane uporabe digitalnih medijev na duševno zdravje mladostnikov v času pandemije covida-19 smo odkrili negativne vplive digitalnih medijev. Digitalni mediji so porušili pozitivno duševno zdravje mladostnikov v času pandemije covida-19. Tako so se pri mladostnikih pojavili simptomi depresije, tesnobe, strahu, stresa in motenj spanja.
Ključne besede: digitalni mediji, duševno zdravje, mladostniki, pandemija COVID-19
Objavljeno v DKUM: 23.08.2023; Ogledov: 114; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (685,55 KB)

6.
Medijsko poročanje o informacijski varnosti: analiza objav spletnih medijev v Sloveniji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Amadej Švigelj, 2023, diplomsko delo

Opis: Živimo v času informacijske dobe, v kateri so kibernetski napadi potencialna grožnja informacijski varnosti na vseh nivojih, tako v osebnem kot poslovnem kontekstu. Ker se stopnja digitalizacije in rabe interneta vedno bolj povečujeta, postaja informacijskovarnostna ozaveščenost vse bolj pomemben element naše varnosti. Skozi zgodovino so mediji predstavljali pomembno vlogo pri izobraževanju in obveščanju ljudi, v dobi globalizacije in napredne informacijske tehnologije pa je njihova moč še večja. Pomembno je, da se informacije podajajo na odgovoren in verodostojen način, saj mediji vplivajo na oblikovanje javnega mnenja, družbenih norm in vrednot ter povečujejo ozaveščenost o pomembnih družbenih temah. Pomembno vlogo lahko zato mediji prevzamejo tudi pri ozaveščanju o informacijski varnosti. Iz pregleda literature je razvidno, da so se pretekle študije večinoma osredotočale na družbeno vlogo medijev in njihovo poročanje o kriminaliteti na splošno, medtem ko je opazno pomanjkanje raziskav, ki bi preučevale poročanje medijev o temah, povezanih z informacijsko varnostjo. V okviru diplomskega dela je bila opravljena raziskava o poročanju slovenskih spletnih medijev o kibernetskih napadih in informacijski varnosti. Cilj je pridobiti vpogled v trende, vzorce, pristope in osredotočenost v poročanju spletnih medijev skozi analizo medijskih objav in s tem povezanih vsebin. Ugotavljamo, da se večina medijev osredotoča na poročanje o grožnjah, medtem ko se manj pozornosti namenja preventivi na področju informacijske varnosti. Kljub naraščajočemu trendu incidentov, povezanih z informacijsko varnostjo, se medijsko poročanje o tej tematiki skozi leta pretežno ni spremenilo. Rezultati raziskave so uporabni za razvoj smernic oziroma pri načrtovanju usmeritev ali boljših praks na področju medijskega poročanja o informacijski varnosti.
Ključne besede: informacijska varnost, kibernetske grožnje, spletni mediji, medijsko poročanje, analize medijskih vsebin, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 11.08.2023; Ogledov: 292; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

7.
Analitični pogled na najvidnejše družbene medije v letu 2023
2023

Opis: Monografija z naslovom »Analitični pogled na najvidnejše družbene medije v letu 2023« naslavlja prepoznano raziskovalno vrzel preučevanja zasnove družbenih medijev. Pri tem je posebni poudarek na konceptualnem vidiku, ki omogoča prepoznavanje logične zasnove, arhitekturnih značilnosti, potencialov in specifik družbenega medija ter primerjavo s konkurenčnimi rešitvami. Predstavlja zbirko medsebojno primerljivih poglavij, ki opisno in analitično preučujejo najvidnejše predstavnike pokrajine družbenih medijev v letu 2023. Poglavja so rezultat projektne naloge študentov Univerze v Mariboru, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, ki so v okviru predmeta »Arhitektura interaktivnih medijskih vsebin« sistematično in mentorirano preučevali izbrane družbene medije.
Ključne besede: analiza družbenih medijev, družbeni mediji, pokrajina družbenih medijev, zasnova družbenih medijev, mediji
Objavljeno v DKUM: 13.07.2023; Ogledov: 135; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (10,55 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Lažne novice in družbeni mediji: prepoznava in zajezitev dezinformacij med uporabniki v Sloveniji : diplomsko delo
Ines Tomažič, 2023, diplomsko delo

Opis: Tema diplomskega dela so lažne novice, ki imajo v družbi velik vpliv. Poleg tega, da spodbujajo nezaupljivost v oblast in medije, mečejo slabo luč tudi na novinarski poklic. Z razvojem interneta in družbenih medijev so dokazi, dejstva in znanost pogosto potisnjeni na stran, s čimer se spodkopava verodostojnost znanstvenih informacij. Zato je pomembno, da uporabniki znajo prepoznati lažne novice in uporabljati orodja za njihovo odkrivanje. Raziskava, ki smo jo izvedli, je pokazala odnos slovenskih uporabnikov do lažnih novic. S pridobljenimi rezultati je bilo ugotovljeno, katerim medijem slovenski uporabniki najbolj zaupajo, koga krivijo za širjenje lažnih novic in kdo bi moral nositi odgovornost zanje.
Ključne besede: lažne novice, fake news, družbeni mediji, preverjanje dejstev, dezinfromacije
Objavljeno v DKUM: 27.06.2023; Ogledov: 156; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

9.
Vpliv medijev pri odločitvi žensk za estetski kirurški poseg
Kristina Hriberšek, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Estetska kirurgija je postala zelo priljubljena in dostopna, veliko pozornosti ji posvečajo prav družbeni mediji. Posebno močan vpliv ima na mlade ženske, zlasti na tiste, ki še niso razvile ustrezne samopodobe. V zaključnem delu želimo predstaviti vpliv medijev pri odločanju žensk za estetski kirurški poseg. Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo izvedli pregled znanstvene literature. Članke smo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, Medline, Web of Science in APA PsycArticles s pomočjo ključnih besed, povezanih z obravnavano tematiko. Pri iskanju ustreznih člankov za zaključno delo smo vključili PRISMA-diagram ter uporabili hierarhijo dokazov, s katero smo ocenili moč dokazov v rezultatih člankov. V končno analizo in sintezo smo vključili članke, ki so vsebinsko ustrezni in v angleškem jeziku. Rezultati: V končno analizo smo glede na primernost vključili devet člankov. Rezultati analize so pokazali, da se ženske lažje odločajo za estetski kirurški poseg zaradi negativne samopodobe, ogledovanja materiala o estetski kirurgiji in velikega števila ur, preživetih na družbenih omrežjih. Pomembni vplivni dejavniki so tudi sovrstniki, ponotranjanje medijskih idealov in medijski pritiski. Razprava in sklep: Na videz osredotočeni trendi se hitro spreminjajo in naraščajo. Samopodoba in samozavest ženske določata, ali ima oglaševanje estetskih kirurških posegov preko medijev nanjo negativen ali pozitiven vpliv ter ali se bo kasneje posledično odločila zanj.
Ključne besede: mediji, ženske, samopodoba, kirurški poseg
Objavljeno v DKUM: 16.06.2023; Ogledov: 204; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (941,55 KB)

10.
Korupcijska tveganja v medijih : magistrsko delo
Lara Pavli, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana korupcija v medijih, ki predstavlja veliko grožnjo verodostojnosti in objektivnosti medijskih organizacij. Korupcija se manifestira v različnih pojavnih oblikah, ki vključujejo pristransko poročanje, manipulacijo z informacijami, podkupovanje in navzkrižja interesov. K ohranjanju medijske korupcije prispevajo številni dejavniki tveganja, ki obsegajo nepreglednost lastništva medijev, nezadostno zavezanost novinarskim etičnim standardom in politični pritiski pri poročanju. Prikrite zainteresirane strani lahko izkoristijo pomanjkanje preglednosti za prikrito uveljavljanje svojih interesov. Poleg tega pa pomanjkanje trdnih regulativnih okvirjev in mehanizmov še dodatno poslabšuje to vprašanje. Posledice korupcije v medijih so obsežne in škodljive, saj spodkopavajo demokratične postopke. Za reševanje tega problema je potrebno vzpostaviti strog regulativni nadzor, zagotoviti neomajno spoštovanje novinarske etike, se zavzeti za transparentne lastniške strukture in spodbujati čuječnost javnosti. Z odpravljanjem teh dejavnikov tveganja si lahko prizadevamo za ponovno vzpostavitev novinarske integritete in zaščito nepogrešljive funkcije medijev pri oblikovanju informiranih in suverenih državljanov. Na začetku magistrskega dela je predstavljeno trenutno stanje medijev po svetu in v Sloveniji. Osrednji del predstavljajo pojavne oblike ter dejavniki tveganja za pojav korupcije v medijih. Na koncu pa so predstavljeni rezultati raziskave o percepciji javnosti o korupciji v medijih.
Ključne besede: korupcija, mediji, medijske organizacije, dejavniki tveganja, pojavne oblike, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 02.06.2023; Ogledov: 169; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (2,75 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici