| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 66
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Vizualizacija konceptov teorije iger : magistrsko delo
Vladimir Miladinović, 2023, magistrsko delo

Opis: V sodobnem svetu se teorija iger hitro razvija in pridobiva pomen, zaradi česar so kakovostna vizualizacijska orodja ključna za boljše razumevanje tega področja, tako za študente kot za druge navdušence. V tej nalogi predstavljamo interaktivno orodje, zasnovano z namenom pojasnjevanja temeljnih konceptov teorije iger, pri čemer smo posebno pozornost namenili normalni oziroma strateški obliki iger. Naše orodje omogoča vizualizacijo in identifikacijo ključnih elementov, kot so dominirane in dominantne strategije (tako v strogi kot šibki obliki), Nashevo ravnovesje (čisto in mešano) ter iterativno odstranjevanje strogo dominantnih strategij. Z razkritjem teh osnovnih konceptov nameravamo zagotoviti globlje in bolj intuitivno razumevanje teorije iger.
Ključne besede: igra, ravnovesje, matrika, izplačilo, igralec.
Objavljeno v DKUM: 24.10.2023; Ogledov: 282; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

2.
Razvoj metodologije za načrtovanje, spremljanje in vrednotenje umirjanja prometa v okviru celostnega prometnega načrtovanja : doktorska disertacija
Mojca Balant, 2023, doktorska disertacija

Opis: Zmanjšanje vse večjih negativnih vplivov motornega prometa je pomemben element politik različnih sektorjev, še zlasti prometnega, okoljskega in zdravstvenega. Novi poudarki prometnih in sorodnih politik so privedli do preobrazbe strateške načrtovalske prakse prometa, ki jo v večjem delu Evrope, pa tudi v nekaterih delih sveta, pomeni celostno prometno načrtovanje. Eno njegovih pomembnejših strateških vodil je umirjanje prometa, ki prav tako doživlja preobrazbo tako načrtovalskega pristopa kot uporabljanih intervencij. Disertacija se osredotoča na razvoj teorije in prakse celostnega umirjanja prometa. V načrtovalskem smislu ga umešča v sistem celostnega prometnega načrtovanja. V eksperimentalnem smislu potrdi vpliv celostnega umirjanja prometa na aktivno mobilnost, kakovost bivalnega okolja in prometno varnost ter s tem na potovalne navade. Še najbolj pa disertacija prispeva v metodološkem smislu z razvojem nove metodologije celostnega umirjanja prometa ter v njenem okviru prilagojene matrike povezav in prostorov. Rezultati disertacije uveljavljajo vlogo celostnega umirjanja prometa kot enega ključnih elementov celostnega prometnega načrtovanja ter potrjujejo njegovo učinkovitost pri spreminjanju potovalnih navad v bolj trajnostne.
Ključne besede: celostno prometno načrtovanje, celostno umirjanje prometa, matrika povezav in prostorov, aktivna mobilnost, kakovost bivalnega okolja, prometna varnost, potovalne navade, spremljanje, vrednotenje
Objavljeno v DKUM: 24.07.2023; Ogledov: 803; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (8,95 MB)

3.
Zasnova programa za statični preračun 2D paličnih konstrukcij : magistrsko delo
Jurij Gričnik, 2022, magistrsko delo

Opis: Programiranje je današnji dan prisotno na vseh področjih našega življenja, še posebej na področju tehničnih smeri, kamor spada tudi področje preračuna statičnih konstrukcij. V nalogi je prikazano teoretično ozadje preračuna paličnih konstrukcij, ter zasnova programa, ki temelji na zapisani teoriji. Sam program je zasnovan tako, da lahko na enostaven način izdelamo model 2D palične konstrukcije, predpišemo materialne lastnosti elementom, ter vozliščne podpore in obremenitve. Na podlagi teh program samodejno preračuna pomike in napetosti v konstrukciji, ter nam rezultate poda v grafični obliki, s prikazom kritičnih elementov.
Ključne besede: Palične konstrukcije, C#, togostna matrika paličnega nosilca, Gaussova eliminacija.
Objavljeno v DKUM: 23.12.2022; Ogledov: 932; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

4.
Zgledi iz osnov linearne algebre : povzetek teorije in postopki reševanja nalog s komentarji
Irena Kosi-Ulbl, 2022

Opis: Publikacija je dopolnitev k učbeniku Osnove linearne algebre (iste avtorice). Medtem ko je v omenjenem učbeniku poudarek na teoretični osnovi obravnavanih vsebin, prinaša skripta k vsakemu obravnavanemu poglavju rešene zglede. Na začetku posameznga poglavja je uvodni del, v katerem so navedeni pomembnejši teoretični pojmi, ki jih bomo ponovili, in napoved nalog, ki jih bomo v okviru tega poglavja rešili. Nato sledi kratek teoretični del z zapisanimi definicijami, lastnostmi in obrazci, ki jih potrebujemo pri reševanju nalog. Študentom tako za osvežitev znanja omenjenih pojmov ni treba iskati v učbeniku. Teoretičnemu delu sledi osrednji del poglavja, ki ga predstavljajo podrobno rešeni zgledi z vsemi vmesnimi koraki. Reševanje nalog spremljajo tudi komentarji, ki študenta spomnijo, na kateri teoretični osnovi temelji iskanje pravilne poti do rešitve. Vsako poglavje se končuje s ključnimi besedami in z bistvenimi ugotovitvami poglavja. Pri nekaterih zgledih k lažjemu razumevanju poteka reševanja in k boljši prostorski predstavi pripomorejo barvne slike oziroma različni grafični prikazi.
Ključne besede: determinanta, matrika, sistem linearnih enačb, vektor, vektorski prostor, linearna preslikava, lastna vrednost, lastni vektor
Objavljeno v DKUM: 15.11.2022; Ogledov: 523; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (5,06 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Računalniška podpora pri oblikovanju proizvodnega sistema : magistrsko delo
Timi Bojnec, 2022, magistrsko delo

Opis: V modernem času, kjer je glavni namen podjetja maksimirati dobiček, je zelo pomembno imeti minimalne stroški znotraj proizvodnje. Za doseganje teh ciljev je pomembno, da so pretočni časi in stroški transporta med delovnimi mesti oziroma stroji najmanjši. Posledično bodo manjši transportni stroški pomenili večji dobiček na koncu poslovnega leta. Manjši pretočni čas bo omogočal več dokončanih produktov v določenem časovnem obdobju. Prav zaradi tega je pomembno, da so proizvodni viri pozicionirani na najbolj optimalen način. Da bi prišli do optimalne razvrstitve proizvodnih virov, smo v magistrskem delu razvili računalniško podprto rešitev za izris diagrama toka obdelovancev iz matrike OD-KAM.
Ključne besede: diagram toka obdelovancev, matrika OD-KAM, optimalna razvrstitev proizvodnih virov, pretočni čas, transportni strošek.
Objavljeno v DKUM: 23.09.2022; Ogledov: 628; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

6.
Analiza notranjega okolja kot del planiranja na ravni strateškega managementa
Katarina Gec, 2022, diplomsko delo

Opis: Pri svojem delovanju je vsako podjetje obdano z okoljem, notranjim in zunanjim ter vplivi, ki izhajajo iz posameznega okolja. Tako se v notranjem okolju srečujejo s svojimi prednostmi in slabostmi v primerjavi z drugimi podjetji, v zunanjem okolju pa s svojimi priložnostmi in nevarnostmi na svojem trgu. Namen diplomskega projekta je izdelati analizo prednosti in slabosti podjetja Pekarna Pečjak d.o.o. Diplomski projekt je sestavljen iz dveh delov. Uvodu sledi drugo poglavje, kjer smo opisali metode strateškega managementa. Podrobneje smo opisali analize, ki se jih uporablja za analizo notranjega okolja, to so metode: portfeljska analiza, IFAS matrika, SFAS matrika ter SWOT matrika. V tretjem poglavju smo predstavili podjetje Pekarna Pečjak d.o.o., in sicer od nastanka pa do danes. V četrtem poglavju sledi uporaba izbranih metod na primeru izbranega podjetja. Podrobneje smo analizirali s štirimi metodami, ki smo jih opisali v teoretičnem delu. Na koncu so podane ugotovitve, do katerih smo prišli s pomočjo analiz. V diplomskem projektu uporabljamo dostopno domačo literaturo, internetne vire ter članke. Ugotovili smo, da poznamo različne matrike analiz notranjega okolja. Da podjetje analiziramo, moramo poznati dejavnike, ki vplivajo tako na zunanje okolje kot na notranje okolje podjetja. Sklepna ugotovitev pri diplomskem projektu je, da se podjetje dobro srečuje s svojimi prednostmi in slabostmi, saj želi svoje prednosti ohraniti pred drugimi podjetji. Kot vsako podjetje pa želi svoje slabosti odpraviti, kar Pekarni Pečjak d.o.o. tudi dobro uspeva. Podjetje je uspešno in poznano že od ustanovitve, v prihodnosti želi prepoznavnost ohraniti na domačem trgu in v tujini, kar jim tudi dobro uspeva.
Ključne besede: strateški management, notranji dejavniki, portfeljska analiza, IFAS matrika, SFAS matrika, SWOT analiza
Objavljeno v DKUM: 06.09.2022; Ogledov: 584; Prenosov: 89
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)

7.
Idempotenti in projektorji
Gregor Štebih, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo idempotentne matrike kot operatorje ter njihove lastnosti. Opišemo lastnosti idempotentnih matrik imenovanih projektorji. Pogledamo kdaj je projektor ortogonalen in lastnosti takih projektorjev. Odgovorili bomo kdaj je vsota, razlika ali produkt dveh projektorjev tudi projektor. Ugotovimo, da je linearni operator projektor tedaj in samo tedaj, ko je tudi idempotent. Za vsoto, razliko in produkt dveh projektorjev pokažemo kdaj je spet projektor ter spoznamo relacijo delne urejenosti.
Ključne besede: linearen operator, idempotent, projektor, matrika, ortogonalni projektor
Objavljeno v DKUM: 03.02.2021; Ogledov: 1183; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (311,82 KB)

8.
Stabilnost konstrukcij : zapiski predavanj
Iztok Peruš, 2020, drugo učno gradivo

Opis: Zapiski predavanj zajemajo vsebino predmeta Stabilnost konstrukcij, ki se izvaja v 1. letniku drugostopenjskega magistrskega študijskega programa Gradbeništvo, smer Gradbene konstrukcije in operativa ter Gradbena infrastruktura, na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru. Kot pomoč pri študiju ga lahko uporabijo tudi študenti drugih študijskih smeri, ki se srečujejo s problematiko stabilnosti konstrukcij in/ali fizikalnih sistemov. Zapiski predavanj so razdeljeni v več sklopov in sicer: (1) splošni uvod – motivacija in osnovni pojmi stabilnosti na splošno ter pri gradbenih konstrukcijah; (2) inženirski koncepti stabilnosti; (3) matematični kriteriji stabilnosti (za splošne sisteme po Lyapunovu in za konservativne sisteme z energijskim pristopom); (4) pristopi k reševanju stabilitenih problemov pri SDOF sistemih; (5) analiza karakterističnih tipov izgube stabilnosti pri SDOF sistemih; (6) določitev osnovnih področij stabilnosti za karakteristične tipe izgube stabilnosti pri SDOF sistemih; (7) vpliv plastifikacije na stabilnost pri SDOF sistemih; (8) stabilitetna analiza enostavnih MDOF sistemov; (9) stabilnost enostavnih konstrukcij iz linijskih elementov konstatnega prereza – zvezni sistemi; (10) deformacijska metoda pri analizi stabilnosti konstrukcij; (11) poenostavljena metoda določevanja kritične obtežbe ravninskih okvirov in (12) določanje karakterističnih površin za okvirne konstrukcije.
Ključne besede: lokalna/globalna stabilnost, dinamična stabilnost, bifurkacijska točka, karakteristični tipi izgube stabilnosti, osnovno področje stabilnosti, geometrijska matrika
Objavljeno v DKUM: 07.12.2020; Ogledov: 1677; Prenosov: 2
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Organizacijska energija v podjetju Robert Bosch d.o.o. Krško
Damjan Pirc, 2019, diplomsko delo

Opis: V modernem poslovnem svetu postaja management človeških virov izjemnega pomena za uspeh organizacij, saj so zadovoljni in motivirani zaposleni postali ključna konkurenčna prednost podjetij. Da bi bilo podjetje uspešno, mora imeti dobro energijo na vseh področjih delovanja V diplomskem projektu smo predstavili pojem organizacijske energije in vrste le-te ter opredelili vrste energij, ki jih posedujejo zaposleni. Opisali smo, na kakšen način se meri organizacijska energija in kako le-to v podjetju povečati ali ohraniti. Opredelili smo tudi, kakšen vpliv imajo na organizacijsko energijo zaposleni v podjetju in kakšen vpliv ima vodja oz. vodstvo. Izmerili smo tudi organizacijsko energijo v podjetju Robert Bosch, d. o. o., Krško. Ugotovili smo, da v podjetju prevladuje produktivna energija, najnižja pa je korozivna energija. Izračunali smo indeks organizacijske energije, ki znaša 4,65 točke, kar je višje od povprečja na slovenskem trgu. Na koncu smo predstavili še naše predloge za izboljšavo organizacijske energije v tej organizaciji.
Ključne besede: organizacijska energija, motivacija, energija, energijska matrika.
Objavljeno v DKUM: 17.11.2020; Ogledov: 1132; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (817,92 KB)

10.
Matrični komutatorji
Sanja Levart, 2020, magistrsko delo

Opis: Cilj magistrskega dela je predstaviti nekaj rezultatov, ki povezujejo zapis matrik v obliki matričnega komutatorja s kakšno posebno lastnostjo matrike. Velja na primer, da je matrika A, ki zadošča kateremu od pogojev a) A[A,B]=[A,B]A za neko matriko B b) [adj(A),B]=A za neko matriko B c) [A,B]=A za neko matriko B nilpotentna in da je sled matrike enaka 0 natanko tedaj, ko lahko to matriko predstavimo v obliki nekega matričnega komutatorja.
Ključne besede: matrika, matrični komutator, nilpotentna matrika, sled matrike.
Objavljeno v DKUM: 09.06.2020; Ogledov: 1328; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (343,90 KB)

Iskanje izvedeno v 5.8 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici