| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza priložnosti za uvedbo proizvodnega informacijskega sistema
Rok Murnik, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo raziskali, kako v izbranem proizvodnem podjetju s pomočjo poslovne programske rešitve SISTEM8 obvladujemo in spremljamo proizvodni proces. Raziskali smo proizvodni informacijski sistem, njegov razvoj in kako pripomore k planiranju in spremljanju proizvodnje. Pri anonimnem podjetju smo izvedli raziskavo, analizirali proizvodni proces in z izbranim informacijskim sistemom SISTEM8 simulirali postopek obvladovanja, planiranja in terminiranja proizvodnje. Namen naloge je bil prikazati, katere podatke podjetje potrebuje za optimalno in učinkovito obvladovanje proizvodnjih kapacitet. Namen je bil tudi izvesti SWOT analizo za podjetje, ki se želi pripraviti na implementacijo informacijskega sistema za podporo proizvodnji. Pri izvedeni analizi smo podjetju predstavili tudi dobljene rezultate ter podali strokovno mnenje in priporočilo o ustreznosti programskega paketa SISTEM8. Definirali zahteve, ki jih proizvodno podjetje mora izpolnjevati za učinkovito delovanje informacijskega sistema SISTEM8. Usmerili smo se v proces obvladovanja kapacitet in proučili, ali bi uvedena programska podpora lahko predstavljala učinkovito orodje planerjev za planiranje in obvladovanje kapacitet. Predvsem smo se osredotočili na problem obvladovanja sprememb v proizvodnji, ki je stalnica v proizvodnem procesu. Učinkovito razvrščanje dela v proizvodnji (optimizacija proizvodnje) je namreč ključen dejavnik zniževanja stroškov v proizvodnem podjetju, s tem pa ustvarjanja konkurenčne prednosti pred sorodnimi podjetji. SISTEM8 nam je pokazal učinkovito razvrščanje dela po proizvodnji in optimalno zapolnil vse možne kapacitete strojev. S tem ko smo zmanjšali zastoje v proizvodnji, se je povečala produktivnost proizvodnje.
Ključne besede: planiranje materialnih potreb, planiranje in optimizacija proizvodnje, proizvodnji informacijski sistem, terminiranje proizvodnje, materialni in informacijski tok
Objavljeno v DKUM: 09.03.2022; Ogledov: 973; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (3,63 MB)

2.
Materialni in informacijski logistični tok med dobavitelji in kupci v izbranem podjetju
Anja Košutnik, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo obravnava problematiko materialnega in informacijskega toka med dobavitelji embalaže v izbranem podjetju. Sestavljeno je iz teoretičnega dela, kjer smo opredelili nekaj osnovnih pojmov logistike, logističnih procesov, oskrbovalne verige in opredelili njegov materialni in informacijski tok. V izbranem podjetju smo se seznanili s celotno logistiko po posameznih področjih, in sicer nabavo, prodajo, odpremo, komercialo, transport in proizvodnjo. Namen diplomskega dela je proučiti stanje podjetja, kjer se bomo posebej osredotočili na problematiko embalaže, hkrati pa tudi iskanje potencialnih rešitev za izboljšavo stanja v podjetju. To pomeni tudi znižanje stroškov ter ohranjanje in povečanje kvalitete in kakovosti. Cilj diplomskega dela je proučiti materialni in informacijski tok med posameznimi dobavitelji in s tem najti ustreznega dobavitelja za podjetje. Hkrati želimo izboljšati uporabnost embalaže in znižanje stroškov poslovanja med partnerji, ki poslujejo z omenjenim podjetjem. Glavni rezultat diplomskega dela je predlog menjave embalaže med dobavitelji in izbranim podjetjem.
Ključne besede: logistika, materialni tok, informacijski tok, embalaža
Objavljeno v DKUM: 25.01.2017; Ogledov: 1609; Prenosov: 197
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

3.
ORGANIZACIJSKI VIDIKI MATERIALNIH TOKOV V PODJETJU YDRIA MOTORS D. O. O.
Tanja Šebalj, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem želela poudariti, da je logistika prepogosto izključena iz določenih procesov odločanja o posameznih rešitvah problemov, saj prav logistika med seboj povezuje vse službe od nabave preko proizvodnje do prodaje. Z dobro organizacijo materialnih tokov na vseh področjih, je končni rezultat podjetja lahko veliko boljši. Z dobro organiziranimi materialnimi tokovi, je podjetje lahko uspešnejše od konkurence.
Ključne besede: materialni tok, skladišče, zaloge, informacijski tok
Objavljeno v DKUM: 02.08.2016; Ogledov: 988; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

4.
Izboljšava skladišča in materialnega toka
Dejan Mesarec, 2014, diplomsko delo/naloga

Opis: Ena izmed glavnih funkcij logistike je, da v podjetju optimizira delovanje vsakega procesa, da le-ti potekajo čim hitreje, z manj napora in minimalnimi stroški. V tej diplomski nalogi smo predstavili podjetje Noži Ravne d. o. o. in izpostavili njihove težave na področju logistike. Predvsem smo v podjetju zaznali logistične probleme na področju skladiščenja, izkoristka prostora, informacijske tehnologije in transporta v podjetju. V teoretičnem delu smo ta področja raziskali in predstavili mnenja različnih avtorjev o optimiziranju logističnih težav. Nato smo v podjetju Noži zbrali vse informacije o poteku različnih procesov in prišli do ugotovitev, da določeni procesi povečujejo pretočne čase materiala in s tem posledično tudi stroške v podjetju. S pomočjo zbranih informacij smo v podpoglavju kritične analize pojasnili te probleme in njihove slabosti za podjetje. Z logističnim pristopom pa smo nato podali predloge za rešitev nastalih problemov.
Ključne besede: materialni tok, informacijski sistem, skladiščenje, transport, stroški, pretočni čas
Objavljeno v DKUM: 23.01.2015; Ogledov: 1501; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

5.
MODEL PRETOKA MATERIALA V PROIZVODNJI
Renata Štumberger, 2010, magistrsko delo

Opis: Namen magistrskega dela je razviti model pretoka materiala v oddelku končne montaže s poudarkom na proizvodnji očal visoke kakovosti. Model pretoka materiala temelji na implementaciji vitkih orodij in tehnik v proizvodni proces, analiziranju materialnih ter informacijskih tokov procesa. Vitka proizvodnja temelji na nizkih stroških proizvodnega procesa ob sočasni visoki kakovosti izdelkov. Osnovna ideja sistema vitkosti, ki se je začela na Japonskem že pred mnogimi leti, je odprava izgub oziroma aktivnosti, ki ne dodajajo vrednosti, zmanjševanje proizvodnih stroškov ter pooblaščanje zaposlenih s pomočjo vključevanja v proces odločanja in aktivne udeležbe od planiranja do izvedbe. Orodja vitkosti so se pričela uporabljati že v Toyota Production System, in sicer: Kaizen, TPM, JIT, SMED, 5S in pregledna tovarna, glajenje proizvodnje in celična proizvodnja. Za pripravo modela pretoka materiala sem z uporabo vitkih orodij izrisala obstoječe stanje v oddelku končne montaže in nato določila izvor izgub ter tako navezala na priložnosti uporabe tehnik vitkosti. Nov oblikovan model pretoka materiala je bil tako zasnovan na zmožnosti reševanja problematike, kot so povečane procesne zaloge, časovne izgube zaradi prekinitev in okvar ter nizkih kakovosti izdelkov. Kot rešitev problema izgub je predlagana uporaba celične proizvodnje ob nadzoru in spremljanju prednosti vitke proizvodnje s poudarkom na modelu pretoka materiala. Kot podpora ovrednotenju vrednostnega toka v oddelku končne montaže in za določanje vpliva uvajanja vitkih orodij v naš proizvodni sistem je bila pri operativnem delu uporabljena računalniška simulacija uvajalnega sistema celične proizvodnje. Z uporabo metodologije vitke proizvodnje je bil pokazan specifičen pogled na proces končne montaže ob jasnih in merljivih rezultatih kakovosti, učinkovitosti in proizvodnosti.
Ključne besede: materialni in informacijski tok, vitka proizvodnja, diagram toka materiala, simulacija, proces končne montaže, model pretoka materiala.
Objavljeno v DKUM: 02.03.2011; Ogledov: 3241; Prenosov: 652
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

6.
Načrtovanje in spremljanje oskrbe in izkoriščenosti proizvodnje v SAP R/3 sistemu : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika
Rok Gluhodedov, 2009, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se nanaša na dva pomembna dejavnika. Prvi je logistika, ki ima velik vpliv na življenski standard ljudi v sodobni družbi. Tega se zavedajo tudi v podjetjih, saj postaja logistika vedno bolj strateško področje za uspešno vodenje podjetja in poslovnih procesov znotraj njega. Drugi dejavnik predstavlja sodoben informacijski sistem, ki ima izredno pomembno vlogo pri obvladovanju poslovnih, torej tudi logističnih procesov v podjetju. Pomembnosti obeh omenjenih dejavnikov se vsekakor zavedamo tudi v podjetju IskraTEL, kjer smo se že pred časom odločili za uvedbo novega informacijskega sistema SAP R/3 kot podporo poslovnim procesom v podjetju. Rešiteve SAP R/3 sistema se nanašajo na vsa poslovna področja v podjetju, tako tudi na logistično, na katerem bo poudarek v mojem delu. V delu bom najprej opredelil logistiko proizvodnega podjetja in njene procese. Ugotavljam, da so logistični procesi tesno povezani z vsemi ostalimi procesi v podjetju. Te procese spremlja tudi veliko število informacij, ki so posledica materialnih tokov v podjetju. Za pravočasno in ustrezno preskrbo z informacijami, ki so podlaga za poslovno odločanje, je v podjetju potrebno zagotoviti učinkovit informacijski sistem. V nadaljevanju bom predstavil, kaj pomeni informacijski sistem za planiranje in logistično podporo proizvodnji, katere podatkovne vire uporablja in kaj mora zagotovit. Med zgoraj omenjene, procesno naravnane informacijske sisteme, gotovo sodi SAP R/3 sistem, ki ga ponuja nemško podjetje SAP AG. Je vodilni proizvajalec tovrstnih sistemov v svetu. Zagotavlja standardne rešitve v okolju strežnik/odjemalec. Ker pa se struktura in poslovanje podjetij med seboj razlikujejo, je potrebno te rešitve nastaviti tako, da bodo ustrezale naravi podjetja. Vse standardne rešitve v zadostni meri ne pokrivajo vseh informacijskih potreb podjetja IskraTEL, zato smo SAP R/3 sistem, preko vmesnikov, povezali z nekaterimi drugimi aplikacijami. SAP R/3 sistem, njegovo arhitekturo in aplikacije bom opisal v posameznih poglavjih tega dela. V diplomskem delu sem si za cilj postavil predstavitev organizacijske strukture planiranja, orodja za spremljanje točnosti rezultatov planiranja in oskrbe proizvodnje, glavne podatke in logistične procese v podjetju IskraTEL. Z opisom bom predstavil obsežnost in kompleksnost SAP R/3 sistema na področju logistike.
Ključne besede: logistični procesi, proizvodni proces, materialni tok, planiranje, logistična podpora, informacijski sistem, SAP R3
Objavljeno v DKUM: 28.08.2009; Ogledov: 4108; Prenosov: 415
.pdf Celotno besedilo (1,08 MB)

Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici