| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
UGOTAVLJANJE TRDOTE VODE IN IZLOČANJE VODNEGA KAMNA
Nina Vičar, 2015, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo preučevali problematiko izločanja vodnega kamna iz vode na črpališču v Sp. Ščavnici. Izmerili smo relevantne fizikalno-kemijske parametre. Na podlagi rezultatov meritev smo se odločili za elektromagnetno napravo in permanentni magnet, ki na kristalizacijo vodnega kamna vplivata z magnetnim poljem. Izvedli smo eksperimente pri različnih variantah montaže elektromagneta in pri različnih obtokih vode skozi merilno progo. Dokazali smo, da se brez obdelave iz vode izloča kalcit, medtem ko se aragonit izloča v manjši meri. Po obdelavi z elektromagnetom in permanentnim magnetom pa se delež aragonita poveča. Pri tem zadostuje že par obtokov skozi napravo. Pomembna ugotovitev je, da se po obdelavi kemijska sestava vode in mikrobiološka slika ne spremenita.
Ključne besede: vodni kamen, trdota vode, magnetna obdelava vode, permanentni magnet, elektromagnet, pitna voda
Objavljeno v DKUM: 04.12.2015; Ogledov: 2417; Prenosov: 350
.pdf Celotno besedilo (4,49 MB)

2.
UČINKOVITOST RAZLIČNIH MAGNETNIH NAPRAV ZA ZMANJŠEVANJE OBLOG VODNEGA KAMNA V GRELNIKIH VODE
Alja Koštomaj, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena učinkovitost različnih magnetnih naprav za zmanjševanje oblog vodnega kamna v grelnikih vode. Preučevali smo učinkovitost permanentnih magnetov in elektromagnetno napravo. Eksperimente smo izvajali na primerjalni progi in na progi z magnetno obdelavo vode. Pri eksperimentu z elektromagnetno napravo so rezultati pokazali, da naprava ob upoštevanju obratovalnih pogojev ni bila učinkovita. S permanentnimi magneti smo izvedli eksperimente pri izhodni temperaturi 60 °C in 80 °C. Pri obeh eksperimentih je bilo manj vodnega kamna na grelniku z magnetno obdelavo vode. Prav tako pa je bilo manj vodnega kamna pri eksperimentu z nižjo izhodno temperaturo, kar kaže na večjo učinkovitost permanentnih magnetov pri nižjih temperaturah.
Ključne besede: vodni kamen, kalcijev karbonat, magnetna obdelava vode, permanentni magneti, elektromagnet
Objavljeno v DKUM: 18.09.2013; Ogledov: 2063; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (5,99 MB)

3.
VPLIV HITROSTI IN KATODNE ZAŠČITE NA IZLOČANJE VODNEGA KAMNA IZ MAGNETNO OBDELANE VODE
Nina Vičar, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje študijo kemijske sestave vodnega kamna, katerega glavna komponenta je kalcijev karbonat. Prav tako zajema tudi obarjanje kalcijevega karbonata kot primarne komponente vodnega kamna in problematiko izločanja vodnega kamna na grelcih grelnika vode. Obloge vodnega kamna smo skušali zmanjšati z uporabo permanentnih magnetov s t. i. magnetno obdelavo vode. Izvedli smo eksperimente pri različnih pretočnih hitrostih vode skozi magnetno napravo z uporabo magnezijeve katodne zaščite in vzporedno brez njene prisotnosti. Ugotovili smo, da pri naših pretočnih hitrostih in povprečni temperaturi ni bistvene razlike med magnetno obdelano in neobdelano vodo ter da magnezijeva katodna zaščita prav tako kaj dosti ne vpliva na količino izločenega vodnega kamna.
Ključne besede: vodni kamen, aragonit, kalcit, kalcijev karbonat, permanentni magneti, katodna zaščita, magnetna obdelava vode
Objavljeno v DKUM: 18.09.2013; Ogledov: 2219; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (11,12 MB)

4.
TOPLOTNE IZGUBE ZARADI ODLAGANJA VODNEGA KAMNA NA GRELCIH GOSPODINJSKIH NAPRAV
Gregor Kravanja, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena učinkovitost magnetne obdelave vode (MOV) na zmanjšanje izločanja vodnega kamna. Preučevali smo vpliv različnih hitrosti pretoka vode skozi magnetno napravo za preprečitev nastajanja vodnega kamna na grelcih bojlerjev. Prav tako smo izvedli eksperimente z in brez Mg-elektrode pri različnih pretokih. Rezultati nakazujejo, da pri eksperimentih z Mg - elektrodo in napravo z MOV ni bistvenega učinka magnetne obdelave na zmanjšanje količine izločenega vodnega kamna. Pri eksperimentih brez Mg-elektrode in vključeno napravo za MOV pa se učinek magnetne naprave povečuje s povečanim pretokom vode. Predvidevamo, da se z dodatkom Mg - elektrode vpliv MOV izrazito zmanjša.
Ključne besede: vodni kamen, kalcijev karbonat, magnetna obdelava vode (MOV), Mg-elektroda, dinamičen fluidni sistem
Objavljeno v DKUM: 20.09.2012; Ogledov: 2351; Prenosov: 281
.pdf Celotno besedilo (3,48 MB)

5.
UČINKI MAGNETNE OBDELAVE PRALNIH VOD
Gregor Temnikar, 2010, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava učinke magnetne obdelave pralnih vod pri postopkih nege tekstilij. Obravnava problematiko trdote vode v postopkih nege tekstilij in posledično vpliv in učinkovitost magnetne obdelave pralne vode na primarne in sekundarne parametre kakovosti nege tekstilij. V diplomski nalogi so predstavljene lastnosti uporabljenih materialov ter uporabljeni postopki, metode in naprave. Glavni cilj naloge je bil usmerjen v raziskavo in ovrednotenje učinkov magnetne obdelave pralnih vod v odvisnosti od izbranega postopka nege tekstilije, kakor tudi v vrednotenju odstranjevanja madežev oziroma nečistoč s tkanine.
Ključne besede: Trdota vode, nega tekstilij, magnetna obdelava vode, primarni in sekundarni učinki nege tekstilij, odstranjevanje madežev.
Objavljeno v DKUM: 11.10.2010; Ogledov: 2250; Prenosov: 144
URL Povezava na celotno besedilo

6.
Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici