| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 47
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba multispektralne kamere v industijskih aplikacijah : diplomsko delo
Franci Piko, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen postopek zajemanja multispektralnih slik ter obdelava multispektralnih slik. V prvem delu je predstavljeno delovanje mulispektralne kamere in nekaj razlik med njimi ter delovanje multispektralnega senzorja. V drugem delu predstavimo uporabo multispektralne kamere v različnih industrijskih panogah, kjer se ta tehnologija najbolj uporablja. Na koncu v tretjem delu pa je predstavljeno zajemanje slik z multispektralno kamero in obdelava zajetih slik ter vrednotenje rezultatov, ki smo jih dobili z obdelavo.
Ključne besede: multispektralna kamera, multispektralno slikanje, obdelava slik, raster, ločevanje.
Objavljeno v DKUM: 29.09.2022; Ogledov: 517; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (2,92 MB)

2.
Pregled in ocena tehnologij zajema co2 iz dimnih plinov toplarne daljinskega ogrevanja : diplomsko delo
Etjan Kiralj, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena problematika globalnega segrevanja, podnebnih sprememb in doprinos CO2 k temu. Kot ukrep za zmanjšanje izpustov emisij CO2 so podrobneje predstavljene tehnologije za zajemanje CO2 iz dimnih plinov naprav v energetskem sektorju. Kot referenčna toplarna je bil obravnavan proizvodni obrat podjetja Energetike Maribor. Ker je v povezavi s to tehnologijo veliko negotovosti, predvsem iz vidika stroškov, se je pripravil računski model, s katerim je mogoče oceniti padec izkoristka proizvodnje koristne energije, stroške zajemanja CO2 in potrebo po dodatni energiji.
Ključne besede: ogljikov dioksid, emisije, toplogredni plini, zajemanje CO2, absorpcija, termična predelava odpadkov, zemeljski plin, ločevanje plinov
Objavljeno v DKUM: 12.09.2022; Ogledov: 651; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (2,96 MB)

3.
Modeliranje vodoravnega gravitacijskega ločevalnika tekoče-tekoče : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Andraž Špiler, 2022, diplomsko delo

Opis: Zaradi velikih stroškov ločevanja, ki nastajajo v kemičnih proizvodnjah, smo se odločili optimirati dimenzije vodoravnega gravitacijskega ločevalnika tekoče-tekoče s pregrado. Cilj diplomskega dela je bil kreirati model ločevalnika in minimirati njegove dimenzije. Z uporabo programskega orodja General Algebraic Modelling System GAMS smo s pomočjo formul, pridobljenih tekom prebiranja literature, razvili model in ga optimirali v programskem jeziku, s katerim je računalnik lahko operiral. Za namen primerjave rezultatov smo opravili simulacijo modela s programom PTC Mathcad. V programu GAMS smo model kreirali tako, da je tekom izvedbe procesa sam sprotno izvajal optimiranje, za razliko od programa PTC Mathcad, kjer izvajamo simulacijo in izboljšujemo rezultat s poskušanjem. Kot rezultat smo primerjali končni volumen ločevalne posode, kjer smo opazili, da je volumen pridobljen s pomočjo programa GAMS manjši od tistega pridobljenega s programom PTC Mathcad. To nakazuje na uspešno zastavljen cilj naše naloge, saj smo s tem dokazali pravilnost modela in minimirali končni volumen ločevalnika. Naši rezultati nakazujejo, da lahko s pomočjo optimiranja dosegamo k boljšo ekonomsko stanje v realnem svetu.
Ključne besede: modeliranje, optimiranje, ločevalnik s pregrado, ločevanje, GAMS, Mathcad
Objavljeno v DKUM: 23.02.2022; Ogledov: 953; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (2,44 MB)

4.
Optimizacija notranje logistike v podjetju Arcont d.d. : magistrsko delo
Jernej Kozic, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana tema logistike. Poudarek teoretične obravnave je bil na notranji in razbremenilni logistiki v proizvodnem podjetju. Sprva so bile opisane teoretične osnove, ki so kasneje služile za podlago raziskovalnega dela. Analiza obstoječega stanja je pokazala pomanjkljivosti vlaka, ki je bil glavni predmet raziskovalnega dela. Po pregledu stanja interne logistike sem se osredotočil na posodobitev električnega vlačilca. Predstavil sem produkte najbolj znanih proizvajalcev, ki se ukvarjajo z vozili notranjega transporta. Poleg tega je raziskovalni del zajemal še predloge za urnik voženj, izbiro poti in določitev postaj. Z vpeljavo novega električnega vlačilca nam je bilo omogočeno, da v samo vožnjo vlaka vključimo razbremenilno logistiko in podamo predloge za njeno optimalno delovanje. Na koncu raziskovalnega dela se je izdelala groba stroškovna ocena investicije.
Ključne besede: notranja logistika, transportna sredstva, razbremenilna logistika, električni vlačilec, transportne poti, ločevanje odpadkov, strošek investicij, Arcont d. d.
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 1114; Prenosov: 205
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

5.
Analiza trga kriptovalut s postopki slepega ločevanja izvorov : magistrsko delo
Jan Mikolič, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu izvedemo analizo trga kriptovalut z metodami slepega ločevanja izvorov. Osredotočimo se na algoritma FastICA in SOBI. Preizkusimo različne vrednosti vhodnih parametrov in stroškovnih funkcij. Ugotovimo, da je algoritem SOBI s številom zakasnitev 400 primernejši, saj izkorišča časovno strukturo zgodovinskih cen kriptovalut. Na podlagi mešalnega modela kriptovalute gručimo v skupine, na katere vplivajo podobni dejavniki. Predstavimo model za napovedovanje cen kriptovalut na podlagi izračunanih neodvisnih komponent. Zaključimo z ugotovitvijo, da napovedovanje cen kriptovalut zgolj na podlagi zgodovinskih podatkov o cenah najverjetneje ni možno ne glede na napovedovalni model in predhodne transformacije.
Ključne besede: kriptovalute, analiza neodvisnih komponent, slepo ločevanje izvorov, napovedovanje časovnih vrst, FastICA, SOBI
Objavljeno v DKUM: 12.02.2020; Ogledov: 2445; Prenosov: 312
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)

6.
Sinteza in simulacija separacijskih alternativ za separacijo n-butanola iz zmesi formaldehid, metanol, izobutanol, n-butanol in voda : magistrsko delo
Patricia Grušovnik, 2019, magistrsko delo

Opis: V okviru magistrskega dela smo pripravili in preučili različne sheme separacijskih alternativ za separacijo n-butanola iz zmesi formaldehid, metanol, izo-butanol in voda ter izvedli njihovo simulacijo s programom Aspen Plus V10. Simulirali smo štiri različne procesne sheme. Tri procesne sheme smo sintentizirali na principu zaporednih destilacijskih kolon, četrto shemo pa smo sintentizirali na principu azeotropne destilacije. Četrto procesno shemo smo simulirali dvakrat. V primeru prve simulacije smo kot glavni kriterij postavili čim boljšo separacijsko učinkovitost, v drugi simulaciji pa smo postavili kot glavni kriterij ekonomsko ugodnost sheme. Raziskali smo vpliv obratovalnih parametrov na čistost n-butanola in porabo pogonskih sredstev. Iz rezultatov je razvidno, da obratovalni parametri, razen pretoka destilacijskega ostanka v preučevanih območjih nimajo velikega vpliva na čistost pridobljenega n-butanola, imajo pa velik vpliv na porabo pogonskih sredstev. Nadaljnje smo sintentizirane sheme ovrednotili z ekonomskega in separacijskega vidika. Najvišji izkoristek procesa in najvišjo čistost n-butanola smo dosegli pri simulaciji separacije dane zmesi z uporabo treh zaporednih destilacijskih kolon. Končni produkt je n-butanol s čistostjo w = 99,9 % . Izkoristek separacije dane procesne sheme je bil 99,9 %. Najnižji izkoristek procesa, če ne upoštevamo osnovne procesne sheme z eno destilacijsko kolono smo dobili pri simulaciji procesne sheme z dvema destilacijskima kolonama (93,1 %). Ekonomsko analizo shem smo opravili s programom Aspen Economic Analyzer. Najvišja investicija bi bila v procesno shemo z dvema destilacijskima kolonama (1,96 M€), najnižja investicija pa v procesno shemo na principu azeotropne destilacije, kjer je glavni kriterij ekonomska ugodnost sheme (0,763 M€). Ta shema ima tudi najnižjo dobo vračanja (0,11 a).
Ključne besede: n-butanol, ločevanje azeotropov, destilacija, simulacija
Objavljeno v DKUM: 10.10.2019; Ogledov: 1106; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

7.
Masni tokovi zbiranja, predelave in ponovne uporabe materialov odpadne embalaže po vzgledu krožnega gospodarstva v sloveniji : diplomsko delo
Timotej Hauptman, 2018, diplomsko delo

Opis: Odpadki danes v svetu predstavljajo velik problem, saj se iz leta v leto njihova količina povečuje. Za odpadno embalažo je zelo pomembno ločeno zbiranje, saj s tem omogočimo višjo stopnjo ponovne uporabe ali reciklaže. Javne službe in družbe, ki so odgovorne za zbiranje, ponovno uporabo, reciklažo ali predelavo, se soočajo z različnimi problemi. Zaradi lažjega razumevanja celotne diplomske naloge in s tem tudi slovenske zakonodaje, bodo na začetku podane teoretična izhodišča. Predstavil bom tudi sistem, ki ga pri nas uporabljamo, ter opisal krožno gospodarstvo, saj nam ta prinaša številne rešitve. Iz pridobljenih podatkov, ki so ključni za prikaz rezultatov, bomo ugotovili dejansko sliko, kaj se v Sloveniji dogaja z odpadno embalažo in poskušali najti učinkovitejše rešitve.
Ključne besede: Embalaža, odpadna embalaža, odpadki, Krožno gospodarstvo, ločevanje odpadkov, družba za ravnanje z odpadno embalažo, ravnanje z odpadki.
Objavljeno v DKUM: 24.09.2018; Ogledov: 1313; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

8.
Optimizacija ravnanja z odpadki v podjetju transpak d.o.o.
Kristian Vrbnjak, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Ravnanje z odpadki je eden od ključnih problemov s katerimi se srečujejo skoraj vsa proizvodnja podjetja in eno izmed pomembnih področij varstva okolja. V diplomskem delu je obravnavan praktičen primer ravnanja z odpadki v podjetju Transpak d.o.o.. Podjetje v svoji proizvodnji uporablja različne vrste surovin, med katerimi so tudi take, ki so okolju škodljive. Zaradi možnega negativnega vpliva na okolje je pomembno, da so odpadki do odvoza v center za ravnanje z odpadki ustrezno sortirani in skladiščeni. Pravilno ravnanje z odpadki je imperativ, ki bi ga morali upoštevati vsi zaposleni v podjetju. Da bi dosegli potrebni nivo na tem področju je zaposlene potrebno izobraževati, kako se pravilno ravna z določeno vrsto odpadka, kako je odpadke potrebno ločevati in shranjevati. Obravnavano področje ureja zakonodaja na podlagi katere tudi podjetja morajo imeti svoje pravilnike in interno dokumentacijo podjetja. V pričujoči diplomski nalogi je podan posnetek trenutnega stanja v obravnavanem podjetju Transpak d.o.o.. Na podlagi ugotovljenih dejstev so predstavljene tudi nekatere možne rešitve, ki bi odpravile neustrezno ravnanje z odpadki, ki smo ga zaznali v času, ko smo v tem podjetju opravljali prakso.
Ključne besede: odpadki, ravnanje z odpadki, ločevanje odpadkov, predelava, ekološki otoki
Objavljeno v DKUM: 02.08.2018; Ogledov: 1573; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)

9.
Izobraževanje in ozaveščenost o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Logatec
Katarina Sivec, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi je predstavljeno, kako pomembno je pravilno ravnanje s komunalnimi odpadki za nas in okolje, v katerem živimo. Predstavljeno je tudi, kako pomembno vlogo imata pri vsem tem izobraževanje in ozaveščenost. Z izobraževanjem začnemo že kot otroci, doma, pozneje v šoli in službi, ozavešča pa nas okolje, v katerem živimo s posrednimi ali neposrednimi oblikami ozaveščanja. V diplomskem delu smo se osredotočili na ravnanje s komunalnimi odpadki ter na izobraževanje in ozaveščenost o pravilnem ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Logatec. Občina Logatec je le ena od lokalnih skupnosti Slovenije, ki se trudi svojim prebivalcem čim bolj približati temo komunalnih odpadkov in ravnanje z njimi. Glede na statistične podatke in rezultate, ki smo jih dobili z raziskavo, lahko rečemo, da ji uspeva. Ampak vedno se da storiti še več, zato občina Logatec nadaljuje s svojim delom in skozi vse leto na različne načine izobražuje in ozavešča svoje občane. Tudi sami prebivalci občine Logatec so glede na rezultate ankete zadovoljni z delovanjem Komunalnega podjetja Logatec, d. o. o., a so nakazali (glede na rezultate ankete), da si želijo določenih manjših izboljšav, kar nam pove, da so željni pravilnega ravnanja s komunalnimi odpadki.
Ključne besede: komunalni odpadki, izobraženost in ozaveščenost, ravnanje s komunalnimi odpadki, ločevanje odpadkov
Objavljeno v DKUM: 20.12.2017; Ogledov: 1762; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

10.
Ravnanje z odpadki v Sloveniji : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Sara Susman, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen problem ravnanja z odpadki v Sloveniji. Namen diplomskega dela je preučiti ravnanje z odpadki in ugotoviti v kolikšni meri se pojavlja nezakonito ravnanje z odpadki kot ena od oblik ekološke kriminalitete in kakšne so njene značilnosti. Zabojniki so zadnje čase natrpani in odpadki kar padajo iz njih. Pogosto so to celo odpadki, ki v določenem zabojniku nimajo kaj iskati. Nekateri pa odpadke vržejo v pravilen zabojnik, vendar kaj ko se med papirjem velikokrat znajdejo kar cele škatle, namesto da bi jih razstavili in bi tako zavzele manj prostora. Problematiko smo raziskovali s pomočjo ankete, katero smo dali v reševanje državljanom Republike Slovenije in raziskav narejenih na to tematiko drugih avtorjev. Ugotovili smo, da so ljudje kar dobro ozaveščeni o samem ravnanju z odpadki, vendar se kljub temu pojavljajo odpadki tam kjer se ne bi smeli. Naše mnenje je, da ljudje ne razmišljamo dovolj o posledicah, ki lahko nastanejo, če se ne držimo pravil samega ravnanja. Predlagamo, da bi se kazni za nepravilno ravnanje z odpadki zaostrile, da bi bilo več osveščanja o tej problematiki preko medijev, dobro pa bi bilo tudi, da bi osnovne in srednje šole posvetile več časa tej tematiki, kjer bi osnovnošolce in dijake seznanile s posledicami neprimernega ravnanja z odpadki.
Ključne besede: odpadki, ravnanje z odpadki, ločevanje odpadkov, pravna ureditev, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 15.11.2017; Ogledov: 4206; Prenosov: 725
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici