| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 93
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza finančne uspešnosti izbranih podjetij iz panoge upravljanja večstanovanjskih stavb
Luka Ščančar, 2023, magistrsko delo

Opis: Pomemben del finančnega upravljanja podjetja predstavlja finančna analiza. Zaradi številnih analitičnih metod igra pomembno vlogo pri vrednotenju finančnega položaja podjetja, podjetju samemu pa omogoča razumeti preteklost, oceniti sedanji položaj in zagotavlja natančne informacije, da lahko sprejme prave poslovne odločitve. Uporaba finančne analize pri poslovnem odločanju spodbuja standardizacijo finančnega upravljanja in izboljšuje poslovno učinkovitost. Z uporabo finančne analize dobimo odgovore na vprašanji, kako različni dejavniki vplivajo na poslovanje podjetja ter kakšen je njegov finančni položaj. Omenjeni vprašanji postaneta aktualnejši predvsem v obdobju gospodarskih kriz, pozornost pa jima je smiselno posvetiti tudi drugače, saj lahko sfinančno analizo učinkovito odkrijemo in napovemo finančne težave v podjetju. V praksi jo pri sprejemanju svojih odločitev uporabljajo analitiki, investicijski svetovalci, upravljalci skladov, investicijski in korporativni bankirji, kreditni ocenjevalci, prav tako pa tudi posamezni vlagatelji, finančni managerji v podjetju, regulatorji in bonitetne agencije. Osnovo za izdelavo finančne analize predstavljajo računovodski izkazi, ki sicer temeljijo na preteklih podatkih, ampak so ključni vir finančnih informacij o podjetju in osnova za planiranje poslovanja v prihodnosti. V okviru analize računovodskih izkazov poudarjamo dve temeljni pravili financiranja, pravilo horizontalne finančne strukture, ali tako imenovano zlato bilančno pravilo, ki pravi, da mora biti vsaka vrsta premoženja oziroma sredstev financirana z ustrezno oziroma sorazmerno enako dobo zapadlostjo virov, ki jo financirajo, in pravilo vertikalne finančne strukture, ki ocenjuje ustreznost razmerja med lastniškimi in dolžniškimi viri financiranja oziroma kapitalsko ustreznost podjetja. Finančna analiza lahko temelji na finančnih kazalnikih ali na konkretnejših modelih, pozornost pa posveča tudi različnim finančnim tveganjem, ki so specifična za posamezno panogo. V empiričnem sklopu magistrskega dela smo na izbranem vzorcu podjetij iz panoge upravljanja večstanovanjskih stavb opredelili tveganja, ki so jim ta podjetja izpostavljena, s pomočjo ključnih kazalnikov in osnovnega Altmanovega modela ter Kraličkove metode smo analizirali finančni položaj teh podjetij. V okviru analize s kazalniki smo ugotovili, da so vrednosti pri večjih dveh izmed analiziranih podjetij predvsem bolj stabilne, podjetji prav tako upoštevata navedena pravila finančne strukture, pri treh manjših podjetjih pa so vrednosti kazalnikov skozi opazovano obdobje precej bolj nestabilne, pravila finančne strukture pa so nekoliko manj uspešno upoštevana. V okviru analize z navedenima modeloma smo ugotovili, da nobeno izmed podjetij ni popolnoma varno pred tveganjem nastanka finančnih težav, po uspešnosti pa jih lahko razvrstimo med podpovprečne do zelo dobre.
Ključne besede: Finančna analiza, računovodski izkazi, likvidnost, plačilna sposobnost.
Objavljeno v DKUM: 18.05.2023; Ogledov: 73; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (2,76 MB)

2.
Likvidnost in plačilna sposobnost v mikro in malih do srednje velikih podjetjih
Anja Kešpret, 2021, magistrsko delo

Opis: Podjetja so tekom svojega poslovanja ves čas podvržena spremembam na trgu in v okolju, v katerem delujejo. Sodelovanje in prilagajanje z okoljem poslovanja bi moralo biti zanesljivo, vendar je to v praksi pogosto težko izvedljivo. Nepredvidljive spremembe lahko vodijo do težav, ki ogrožajo osnovne cilje podjetij, kot so rast, razvoj in obstanek na trgu. Podjetje se lahko nemoteno razvija in raste samo, če je dovolj finančno stabilno, kar pa zagotavlja z dobro likvidnostjo in plačilno sposobnostjo. Likvidno in plačilno sposobno podjetje bo na trgu uživalo zaupanje, bonitete in konkurenčnost v panogi. V preteklosti so zaradi narave poslovanja likvidnostne šoke bolje preživela velika podjetja. V Sloveniji prevladujejo predvsem mala do srednje velika podjetja, mikro podjetja in samostojni podjetniki. Pri manjših podjetjih je pogosto vpliv razmer na trgu še toliko večji, saj ne razpolagajo s tako veliko bilančno vsoto in so pogosto odvisna od manjšega števila poslovnih partnerjev oz. strank kot recimo velika podjetja in korporacije. V magistrskem delu bomo tako spoznali najpogostejša finančna tveganja, s katerimi se podjetja srečujejo na svoji poslovni poti. Podrobneje se bomo osredotočili na pojma likvidnosti in plačilne sposobnosti ter na tveganja, povezana z njima. V empiričnem delu raziskave bomo na primeru mikro in srednje velikega slovenskega podjetja naredili analizo likvidnosti in plačilne sposobnosti, ter raziskali, kako se odgovorni v posameznem podjetju soočajo z omenjenimi tveganji.
Ključne besede: likvidnost, plačilna sposobnost, finančna tveganja, financiranje, likvidnostno tveganje
Objavljeno v DKUM: 26.10.2021; Ogledov: 710; Prenosov: 90
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

3.
Primerjalna analiza uspešnosti izbranih bančnih sistemov
Emina Ahmetbašić, 2019, diplomsko delo

Opis: V današnjem svetu je uspešnost bančnih sistemov v veliki meri odvisna od tehnologije. Bančništvo se je v zadnjem stoletju hitro razvijalo po zaslugi informacijskih tehnologij. Banke, ki želijo preživeti na trgu morajo biti tudi konkurenčne drugim, se razvijati, nenehno slediti novim tehnologijam ter iskati poslovne priložnosti. Diplomsko delo obsega predstavitev in analizo bančnih sistemov s poudarkom na kazalnikih uspešnosti. Zanimali so nas predvsem kazalniki tveganja, donosnosti in dobičkonosnosti, ki so temeljni kazalniki uspešnosti poslovanja bančnih sistemov. Za analizo smo izbrali bančni sistem Slovenije, Avstrije, Hrvaške in jih primerjali z evrskim povprečjem Evropske centralne banke. Na podlagi kazalnikov je bila izvedena analiza za obdobje desetih let. Diplomski projekt služi vsem tistim, ki jih zanima poslovanje izbranih bančnih sistemov.
Ključne besede: bančni sistemi, kazalniki tveganja, likvidnost, dobičkonosnost
Objavljeno v DKUM: 05.04.2019; Ogledov: 1153; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (613,72 KB)

4.
Učinki plačilne nediscipline na poslovanje podjetja Terme Resort d.o.o.
Srečko Cirnski, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Plačilna nedisciplina predstavlja podjetju tveganje, na katero moramo biti izredno pozorni. Za obstoj podjetja velja, da moramo nenehno zagotavljati plačilno sposobnost, ki je najpomembnejši cilj finančne funkcije. Turizem ima mnoge pozitivne multiplikacijske učinke na celotno gospodarstvo, poleg gospodarske rasti in zagotavljanja delovnih mest pomembno vpliva na rast mnogih držav in regij. Zaradi multiplikacijskih učinkov pa se posledice plačilne nediscipline, ko govorimo o plačilni nedisciplini v turizmu, odražajo na vseh ravneh. Da podjetje preživi v kriznih obdobjih, je izredno pomemben denarni tok. Za poravnavanje obveznosti do dobaviteljev, bank, države in zaposlenih morajo pristojni v podjetjih poskrbeti za soliden denarni tok, ki jim omogoča plačilo obveznosti ob zapadlosti in nadaljnji razvoj in rast družbe. Da se lahko podjetja prilagajajo razmeram na trgu, je izredno pomembno, da so se sposobna v zelo kratkem času preusmeriti na druge trge. Z raziskavo smo ugotovili, da je podjetje Terme Resort d.o.o. na dobri poti, saj so izračunani kazalniki pokazali, da se stanje iz leta v leto izboljšuje.
Ključne besede: Plačilna nedisciplina, vzroki za plačilno nedisciplino, ukrepi za preprečitev plačilne nediscipline, likvidnost, denarni tok.
Objavljeno v DKUM: 14.02.2019; Ogledov: 1148; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)

5.
Presoja uspešnosti in učinkovitosti zasebne izobraževalne organizacije
Timotej Bobič, 2018, diplomsko delo

Opis: Tudi nepridobitnim organizacijam kot je na primer osnovna šola lahko presodimo uspešnost in učinkovitost poslovanja, s pomočjo katere lahko presodimo uspešnost upravljanja s prihodki in odhodki oziroma stroški v organizaciji. Seminarsko delo obsega medpodjetniško primerjavo poslovne uspešnosti in učinkovitosti zasebne osnovne šole z javno osnovno šolo. S pomočjo računovodskih izkazov, drugih virov ter izračunanimi finančnimi kazalci in kazalniki smo presodili ugodnost in primernost obsega, gibanja, sestave, skladnosti in dinamike sredstev in virov sredstev, poslovno uspešnost, učinkovitost, gospodarnost in uspešnost poslovanja izbranih osnovnih šol. Na podlagi različnih sodil smo ugotovili uspešnejše, učinkovitejše in gospodarnejše poslovanje pri zasebni osnovni šoli, kar lahko pripišemo načinu financiranja oziroma pridobivanja prihodkov v posamezni izbrani osnovni šoli.
Ključne besede: analiza, uspešnost, učinkovitost, gospodarnost, likvidnost.
Objavljeno v DKUM: 08.11.2018; Ogledov: 686; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (716,58 KB)

6.
Vpliv povišanja stopnje ddv na likvidnost družb na ljse
Katja Novak, 2017, diplomsko delo

Opis: Likvidnost predstavlja glavno nit poslovanja podjetja. Namreč likvidnost nam predstavlja sposobnost poravnave vseh obveznosti v določenem časovnem obdobju ob zapadlosti le teh. Davek na dodano vrednost se je do danes že povišal kar dvakrat, in sicer zadnja sprememba se je zgodila 1.7.2013. Za podjetja, zavezane za DDV je bila to velika spremema, ki bi lahko vplivala na likvidnost. V diplomskem projektu sem tako proučevala možnost, ali je vpliv povišanja davka na dodano vrednost imelo vpliv na družbe, ki trgujejo na Ljubljanski borzi. Najprej sem opisala in predstavila kaj je likvidnost, pomen DDV-ja in predstavila Lubljansko borzo. V empiričnem delu sem izračunala izbrane kazalnike posamezno za delniške družbe na Ljubljanski borzi in za posamezni kazalnik še povprečne vrednosti vseh podjetij na leto in na obdobje. Proučevala sem kazalnike za tri leta pred povišanjem DDV, od vključno leta 2010-2012 ter od vključno leta 2014-2016.
Ključne besede: davek na dodano vrednost, likvidnost, likvidnost družb, stopnja DDV, gospodarstvo, kazalniki likvidnosti
Objavljeno v DKUM: 29.11.2017; Ogledov: 1661; Prenosov: 87
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

7.
Analiza vpliva družbe za upravljanje terjatev bank na slovenski bančni sistem
Jaka Marolt, 2017, diplomsko delo

Opis: Ključna vsebina diplomskega seminarja je analiza vpliva DUTB na slovenski bančni sistem v obdobju 20082015. Poleg opisa zakonske podlage DUTB je v ospredju raziskava vpliva DUTB na izbrane dejavnike stabilnosti bančnega sistema; likvidnost, solventnost, finančna uspešnost in donosnost. Analiza je bila izvedena na podlagi podatkov Banke Slovenije in strokovnih člankov ter zajema naslednje kazalnike: kazalnika likvidnosti I. in II. razreda, kazalnik kapitalske ustreznosti, kazalnik neto obrestne marže ter kazalnika donosnosti kapitala in sredstev. Pri likvidnosti smo opazili padanje obeh kazalnikov, vendar je likvidnost II. razreda bolj strmo padala do leta 2013, ko pa sta se oba kazalnika povrnila na zadovoljive ravni. Neto obrestna marža je na začetku opazovanega obdobja precej stagnirala, vendar je tudi ona s koncem leta 2011 začela padati ter se je povrnila blizu predkrizne ravni z letom 2014. Pri kapitalski ustreznosti smo ugotovili predvsem počasno odzivnost lastnikov bank do potrebe po zvišanju le-te. Donosnost bank je postala negativna z letom 2010 in svojo najnižjo točko dosegla leta 2013. Z letom 2015 sta oba kazalnika donosnosti spet postala pozitivna. Vsi kazalniki imajo skupno lastnost; doživeli so močan trend pozitivne rasti v letih 2013, 2014 in 2015. Pri rasti vsakega smo ugotovili povezavo z ustanovitvijo DUTB. Glede na opravljeno raziskavo je ugotovitev tega diplomskega seminarja, da je DUTB pozitivno vplivala na slovenski bančni sistem.
Ključne besede: DUTB, slaba banka, bančni sistem, likvidnost, kapitalska ustreznost, donosnost
Objavljeno v DKUM: 06.11.2017; Ogledov: 1150; Prenosov: 101
.pdf Celotno besedilo (905,41 KB)

8.
RAČUNOVODSKA PODPORA MANAGEMENTU PRI ZAGOTAVLJANJU LIKVIDNOSTI V PODJETJU X
Sanja Brunčič, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem seminarju smo podrobneje predstavili pojem likvidnosti. Likvidnost je sposobnost preoblikovanja nedenarnega premoženja v denarna likvidna sredstva, pomembno pri izračunih je čas, ki je potreben za preoblikovanje in možnost, da se nedenarna sredstva preoblikujejo čim bližje njihovi iztržljivi vrednosti. Likvidnostno tveganje predstavlja možnost pomanjkanja denarnih sredstev za poplačilo zapadlih obveznosti. Predstavili smo tudi kazalnike za merjenje likvidnosti ter instrumente za zavarovanje, saj ti zmanjšujejo poslovno tveganje tako v tujini kot doma. Podrobneje smo proučili bančno garancijo, dokumentarni akreditiv, menico in izvršnico. V tretjem poglavju diplomskega seminarja smo proučili računovodske informacije za zagotavljanje likvidnosti, ki jih oblikuje računovodstvo in se uporabljajo pri poslovnih odločitvah. Poslovodje, ki pridobivajo informacije z zbiranjem ali opazovanjem, potrebujejo ustrezno poslovodno znanje in sposobnost za končno presojo o poslovnem odločanju. Končni rezultati spremljanja računovodskega poslovanja podjetja so računovodski izkazi, ti pa so predvsem namenjeni zunanjim uporabnikom, ki nimajo dostopa do podrobnejših podatkov o poslovanju podjetja. Podrobneje bomo predstavili bilanco stanja, izkaz poslovnega izida in izkaz denarnih tokov. Cilj našega diplomskega seminarja je ob proučevanju teorije tudi proučitev praktičnega dela na primeru podjetja X. Izbrali smo veliko podjetje, kjer imajo obsežni plačilni promet, kar pomeni da potrebujejo na poslovnem področju veliko zavarovanj zaradi tveganj. Analizirali smo likvidnost v podjetju X, kjer koeficienti likvidnosti kažejo na dobro plačilno sposobnost družbe, ki se je v letu 2014 precej povečala glede na predhodno leto, kar kažejo še ugodnejši koeficienti likvidnosti. Predstavili smo tudi kako se podjetje X zavaruje z instrumenti, na domačem trgu družba obvladuje preko zavarovanja z menicami in avansnimi plačili, na tujem trgu pa z bančnimi garancijami, akreditivi in avansnimi plačili.
Ključne besede: računovodske informacije, likvidnost, kazalniki, instrumenti zavarovanja.
Objavljeno v DKUM: 08.11.2016; Ogledov: 1034; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (991,83 KB)

9.
FINANČNO PRESTRUKTURIRANJE KOT INSTRUMENT DOSEGANJA USPEŠNOSTI NA PRIMERU DRUŽB V KONSOLIDIRANI SKUPINI
Mitja Farič, 2016, magistrsko delo

Opis: Finančna analiza omogoča ocenjevaje oz. vrednotenje finančnih rezultatov, katere dosežemo v opazovanem obdobju. Na osnovi le-te pridemo do spoznanja, ali smo v opazovanem času dosegli zastavljene cilje oz. pridobimo informacijo, na katerem področju ne dosegamo zastavljenih ciljev in na katerem jih presegamo. Prav tako nas zanima povezanost določenih kazalnikov med seboj ter njihova stopnja korelacije oz. povezanosti. V bankah za proučevanje finančne kondicije kreditojemalca najpogosteje uporabljamo finančne kazalnike likvidnosti, donosnosti, solventnosti in finančne varnosti. Z navedenimi kazalniki preverimo preteklo poslovanje družbe, trenutno finančno zdravje ter na osnovi projekcij poslovanja predvidimo bodoče kazalnike poslovanja. Predvsem pa z le-temi preverjamo uspešnost preteklih ukrepov v poslovanju družbe kreditojemalke. Kadar se družbi kreditojemalki poslabša poslovanje do te mere, da nastopijo likvidnostne težave predvsem v obliki zamud pri poravnavi finančnih obveznosti, mora družba pričeti s postopkom prestrukturiranja finančnih obveznosti. Cilj navedenega je doseči takšno finančno strukturo, katera omogoča pravočasno poravnavo vseh obveznosti, zraven tega pa še zadostne investicijske vložke za razvoj. Ob tem je potrebno upoštevati načela in metode prestrukturiranja. Na primeru družb v konsolidirani skupini smo prikazali postopek prestrukturiranja z vsemi ukrepi, kateri so bili izvedeni v obdobju prestrukturiranja. Na osnovi finančne analize oz. finančnih kazalnikov likvidnosti, donosnosti, solventnosti in finančne varnosti smo analizirali finančno stanje v obdobju pred prestrukturiranjem ter v letih izvedbe prestrukturiranja in analizirali doseganje zastavljenih ciljev primerjalno s panogo, v kateri konsolidirana skupina posluje. S hipotezo 1 smo analizirali uspešnost finančnega prestrukturiranja pri kazalnikih likvidnosti in donosnosti v opazovanem obdobju pred in v času prestrukturiranja. Finančna analiza je pokazala izboljšanje na večini kazalnikov, s čimer smo potrdili navedeno hipotezo. Pri hipotezi 2 smo preverjali uspešnost finančnega prestrukturiranja glede na finančne kazalnike solventnosti in finančne varnosti ter povezanost oz. korelacijo med le-temi. Prav tako smo glede na splošno oceno navedeno hipotezo potrdili, saj smo empirično dokazali izboljšanje večine kazalnikov ter korelacijo med le-temi. Za izračun slednje smo uporabili Pearsonov korelacijski koeficient. V sklepu naloge navajamo, da so ukrepi finančnega prestrukturiranja bili uspešni in so po večini dosegli zastavljene cilje pri kazalnikih likvidnosti, donosnosti, solventnosti in finančne varnosti, prav tako smo ugotovili korelacijo med slednjima dvema kazalnika.
Ključne besede: finančna analiza, likvidnost, donosnost, solventnost, finančna varnost, finančno prestrukturiranje, Pearsonov korelacijski koeficient
Objavljeno v DKUM: 20.10.2016; Ogledov: 927; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

10.
POVEZANOST MED DVIGOM STOPNJE DDV IN LIKVIDNOSTJO SLOVENSKIH BANK (PRIMERJAVA LIKVIDNOSTI BANK, PRED IN PO UVEDBI VIŠJE STOPNJE DDV)
Blaž Frešer, 2016, magistrsko delo

Opis: Likvidnost bank je ena izmed pomembnejših, če ne najpomembnejša lastnost delovanja posamezne banke, saj bankam omogoča nemoteno poslovanje in ustrezno ter dovolj hitro odzivanje na različne dogodke. Ko govorimo o likvidnosti banke, se moramo zavedati, da gre za sposobnost banke pravočasno izpolniti svoje obveznosti. Torej sposobnost, da v kratkoročnem roku razpolaga z ustreznimi likvidnimi sredstvi. V kolikor se pri likvidnosti banke pojavijo kakršne koli težave, ima lahko to odločujoč vpliv na druga področja gospodarstva ter na delovanje celotne države. V magistrskem delu smo si zastavili cilj preveriti osnovno tezo – odgovoriti na vprašanje, ali obstaja povezanost med spremembo stopnje davka na dodano vrednost in likvidnostjo slovenskih bank. V ta namen smo natančno preučili bančni sektor, davek na dodano vrednost in predvsem likvidnost. Opredelili smo regulacijo likvidnosti bank in ukrepe, ki jih izvajajo centralne banke; del magistrskega dela pa smo posvetili tudi področju vpliva likvidnosti na gospodarstvo. Nato smo nadaljevali s pregledom preteklih, že izvedenih raziskav, kjer se je pokazalo, da povečevanje likvidnih sredstev (likvidnosti) negativno vpliva na kreditno sposobnost banke. V empiričnem delu magistrskega dela smo izračunali in predstavili več kazalnikov, s katerimi lahko merimo likvidnost vseh podjetij. Uporabili smo tudi specifične kazalnike, s katerimi se meri likvidnost bank, le-ti pa so že bili prikazani v letnih poročilih bank. Podatke iz letnih poročil posameznih bank, ki so bile vključene v proučevanje, smo agregirali, tako da smo izračunali povprečne vrednosti kazalnikov za vse banke po letih in po posameznih bankah, za obdobje pred in po spremembi stopnje davka na dodano vrednost. Statistična analiza podatkov nam je omogočila podati odgovor na zastavljeni hipotezi in osnovno raziskovalno tezo.
Ključne besede: banka, bančni sektor, likvidnost banke, davek na dodano vrednost, gospodarstvo
Objavljeno v DKUM: 19.10.2016; Ogledov: 1763; Prenosov: 238
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici