1. Spodbujanje domišljije otrok na področju osnov odtiskovanja v 2. starostnem obdobjuLea Harih, 2019, diplomsko delo Opis: Namen diplomskega dela Spodbujanje domišljije otrok na področju osnov odtiskovanja v 2. starostnem obdobju je predstaviti likovni razvoj otrok v predšolskem obdobju in podrobneje preučiti ustvarjalnost – kaj sploh ustvarjalnost je, zakaj jo je potrebno razvijati in katere so njene značilnosti. Navedli smo tudi načine spodbujanja likovne ustvarjalnosti, pri katerih smo se osredotočili na otrokovo sposobnost domišljije, ki smo jo v praktičnem delu spodbujali z opisanimi likovnimi tehnikami s področja osnov odtiskovanja.
Zanimalo nas je, pri kateri izmed likovnih tehnik je otrok najustvarjalnejši oziroma katera največ pripomore k aktivaciji njegove domišljije ter kateri otroci so ustvarjalnejši – mlajši ali starejši. Ugotovili smo, da se bo otrok, če mu pustimo svobodo, ustvarjalno izražal pri vsaki likovni tehniki in ne moremo izpostaviti samo ene. Glede razlik v ustvarjalnosti med mlajšimi in starejšimi otroci pa bi lahko rekli, da so malo ustvarjalnejši mlajši otroci, kar je posledica njihovega razvoja.
Pri diplomskem delu smo uporabili deskriptivno in komparativno raziskovalno metodo. Naš postopek zbiranja podatkov uvrščamo med kvalitativne tehnike. Podatke smo zbrali na podlagi izvedenih likovnih dejavnosti v mesecu maju in juniju v skupini 19 otrok, starih 3–6 let, iz podružnice vrtca Ruše – vrtec Bistrica ob Dravi. Ključne besede: predšolski otrok, likovni razvoj, likovna ustvarjalnost, spodbujanje ustvarjalnosti, domišljija, likovno področje osnove odtiskovanja Objavljeno v DKUM: 11.11.2019; Ogledov: 1404; Prenosov: 207 Celotno besedilo (5,49 MB) |
2. ZASTOPANOST LIKOVNIH PODROČIJ V VRTCIH KOZJE, BISTRICA OB SOTLI IN BIZELJSKOSandra Žnidarič, 2013, diplomsko delo Opis: Namen diplomskega dela je ugotoviti, katera likovna področja prevladujejo v izbranih vrtcih, in strokovno vplivati na delo vzgojiteljice.
V teoretičnem delu so najprej predstavljeni vrtci, ki sodelujejo v raziskavi, Kurikulum za vrtce in umetnost kot področje dejavnosti po Kurikulumu, opisana sta vloga in pomen likovnega izražanja. Predstavljeni so razvoj otrokovega likovnega izražanja ter stopnje razvoja likovnega izražanja. Naštete so značilnosti likovnega izražanja mlajših otrok ter vsaka značilnost tudi podrobneje opisana. Predstavljena so likovna področja in opisane vse likovne tehnike pri posameznem področju. Naštetih pa je tudi nekaj neprimernih likovnih tehnik, materialov in orodij ter navedene splošne zahteve pri pripravi likovnega materiala.
V empiričnem delu so obdelani in analizirani podatki, ki so bili pridobljeni z anketnim vprašalnikom za vzgojiteljice. Anketni vprašalnik je bil razdeljen med vzgojiteljice vrtcev, in sicer v vrtcu Zmajček Kozje, vrtcu Pikapolonica Bistrica ob Sotli in Vrtcu pri osnovni šoli Bizeljsko. V raziskavi je sodelovalo 14 vzgojiteljic.
Anketni vprašalnik vsebuje petindvajset vprašanj, enajst vprašanj je zaprtega tipa, sedem vprašanj odprtega tipa, sedem vprašanj pa je polodprtega tipa. Ključne besede: predšolska vzgoja, umetnost, likovna vzgoja, likovne dejavnosti, likovno področje, likovne tehnike, neprimerne likovne tehnike, likovni materiali, likovna orodja. Objavljeno v DKUM: 07.11.2013; Ogledov: 1623; Prenosov: 134 Celotno besedilo (1,60 MB) |
3. VPLIV MOTIVA IN LIKOVNE TEHNIKE NA UPORABO BARV V PREDŠOLSKEM OBDOBJUBarbara Špes, 2012, diplomsko delo Opis: Namen diplomskega dela je poglobiti znanje o uporabi barv v predšolskem obdobju ter ugotoviti, kako motiv in likovna tehnika vplivata na uporabo barv otrok, starih od štiri do šest let.
V diplomskem delu z naslovom Vpliv motiva in likovne tehnike na uporabo barv v predšolskem obdobju smo predstavili razvojnopsihološke značilnosti otrok od četrtega do šestega leta, saj smo z njimi delali v empiričnem delu, predstavili smo različne opredelitve razvoja likovnega izražanja in izpostavili značilnosti likovnega izražanja otrok, starih od štiri do šest let. Izpostavili smo barvo in motiv kot pomembna elementa pri likovnem izražanju predšolskih otrok, predstavili likovno področje slikanja in dve tehniki, ki smo ju uporabili v empiričnem delu. Osvetlili smo tudi likovnovzgojno področje, in sicer likovno vrednotenje, saj smo v empiričnem delu otrokom predstavili tri likovna umetniška dela. Le-ta smo ob koncu teoretičnega dela tudi analizirali oz. predstavili.
V empiričnem delu je predstavljena raziskava o tem, kakšen vpliv imata na uporabo barv predšolskih otrok motiv in likovna tehnika. Za zbiranje podatkov smo uporabili neeksperimentalno metodo pedagoškega raziskovanja – tabelo s prikazom spremenljivk, katere smo dobili z analizo likovnih izdelkov, ki so nastali preko testnih likovnih dejavnosti v vrtcu. Pripravili smo šest dejavnosti in dobili sto en izdelek.
Raziskava je pokazala, da otroci uporabljajo več barv pri tehniki slikanja s prekrivnimi vodenimi barvami kot pri tehniki lepljenja z barvnim papirjem. Več barv uporabljajo ob opazovanju človeške figure oz. pokrajine kot ob opazovanju abstraktnega motiva, več barv pa uporabljajo deklice v primerjavi z dečki. Število barv z vsakim srečanjem ni naraščalo, kar nas je presenetilo. Predvidevali smo, da bodo otroci z vsakim srečanjem bolj eksperimentirali in uporabili več možnosti, ki jih ponuja posamezna likovna tehnika. Ključne besede: predšolski otroci, likovno izražanje, motiv, likovno področje slikanja, likovno vrednotenje, barva Objavljeno v DKUM: 04.10.2012; Ogledov: 2939; Prenosov: 490 Celotno besedilo (3,22 MB) |
4. PREVERJANJE ZNANJA PRI LIKOVNI VZGOJI ZA PODROČJE RISANJAMaja Bohak, 2010, diplomsko delo Opis: Preverjanje znanja v šolah je eden izmed temeljnih načinov, kako spremljati napredek učencev, saj se tako ugotovi, koliko učne snovi so učenci usvojili, predvsem pa, kako dobro je bila učna snov podana. Na tak način si učitelj pridobi potrebne informacije za oblikovanje zaključne ocene posameznega učenca, za nadaljnje načrtovanje učnega procesa, predvsem pa o kakovosti svojega dela.
Tako kot pri vseh predmetih se znanje preverja in ocenjuje tudi pri likovni vzgoji. Posebno pozornost pa smo namenili področju risanja, ki je pravzaprav osnova za ostala štiri področja, ki jih zajema sam predmet.
Glavni namen diplomske naloge je temeljil na sestavi različnih testnih nalog za področje risanja, ki smo jih razporedili v priročno banko nalog z rešitvami in navodili za ocenjevalca. Naloge so namenjene študentom 2. letnika razrednega pouka pri preverjanju njihovega znanja. Sestavili smo 30 nalog različnih tipov in jih ločili po kognitivnih ravneh. Tako zajema prva kognitivna raven 15 različni nalog, druga raven 8 in tretja kognitivna raven 7 nalog.
Seveda pa smo pozornost namenili tudi ostalim teoretičnim osnovam, ki jih je potrebno poznati, da lahko naloge oz. teste znanja sploh sestavimo. Tako smo najprej opredelili, kaj znanje sploh je in katere vrste znanja poznamo. Nato smo se posvetili tudi vsem pravilom in načelom za sestavljanje tekstnih nalog, prav tako smo preučili, katere vrste nalog poznamo. Posvetili smo se še nacionalnemu preverjanju znanja in samemu učnemu načrtu za likovno vzgojo in navedli glavne operativne cilje predmeta.
Ker pa je za sestavo testa pomembno, da poznamo tudi samo učno snov, smo naredili zbor vseh teoretičnih osnov s področja risanja. Ključne besede: preverjanje znanja, testi znanja, tipi nalog, likovna vzgoja, učni načrt za likovno vzgojo, področje risanja Objavljeno v DKUM: 23.12.2010; Ogledov: 3314; Prenosov: 372 Celotno besedilo (8,90 MB) |