1. Vloga ultrazvoka pljuč in bioimpedance pri kritično bolnih z akutno ledvično odpovedjo in bolnikih s končno ledvično odpovedjo na dializiŽana Bogdanoski, Bor Daković, 2024, končno poročilo o rezultatih raziskav Opis: Tekočinsko ravnovesje pri bolnikih z ledvično odpoved ocenjujemo na podlagi kliničnih meril (zastoj nad pljuči, periferni edemi, telesna teža), dodatno pa lahko uporabimo različne diagnostične metode, kot so ultrazvok (UZ) pljuč, bioimpedančna spektroskopija (BIS), rentgenogram prsnega koša, meritve centralnega venskega tlaka in določanje serumske ravni možganskega natriuretičnega peptida. Ocena tekočinske preobremenitve je lahko nenatančna zaradi precejšnjih omejitev vseh navedenih metod. Pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo na hemodializi pogosto uporabimo kombinacijo kliničnega pristopa, UZ pljuč ter BIS. O vlogi navedenih metod pri kritično bolnih z akutno ledvično odpovedjo (ALO) je znanega zelo malo, zato smo se odločili za izvedbo raziskave, katere namen je bil ugotoviti uporabnost in vlogo UZ pljuč in BIS za oceno tekočinskega ravnovesja pri kritično bolnih z ALO v letih 2022 in 2023. Ključne besede: akutna ledvična odpoved, hipervolemija, ultrazvok pljuč, bioimpedanca, dializa Objavljeno v DKUM: 24.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 11
Celotno besedilo (743,48 KB) |
2. Prisotnost stresnih dejavnikov pri hemodializnih pacientih ter doživljanje zdravljenja s hemodializoMojca Žele, 2022, magistrsko delo Opis: Uvod: Hemodializa je ena izmed metod nadomestnega zdravljenja končne ledvične odpovedi. Pacientom omogoči življenje, vendar postanejo podvrženi številnim stresnim dejavnikom zaradi omejitev, zahtev. Namen zaključnega dela je raziskati stresne dejavnike in doživljanje zdravljenja s hemodializo.
Metode: Izvedena je bila raziskava mešanih metod. Za kvantitativni del so bili podatki pridobljeni s pomočjo anketnega vprašalnika, analiza podatkov je bila izvedena s pomočjo metode deskriptivne in inferenčne statistike. Za kvalitativni del so bili podatki pridobljeni z delno strukturiranimi intervjuji ter odprtim vprašanjem iz anketnega vprašalnika.
Rezultati: Hemodializni pacienti se najpogosteje spopadajo z omejitvami pri pitju tekočine, utrujenostjo in omejitvami v fizičnih aktivnostih. Med zaznavanjem stresnih dejavnikov in številom let hemodializnega zdravljenja ni statistično značilnih korelacij. Identificirani sta bili dve kategoriji: stresni dejavniki in doživljanje zdravljenja s hemodializo.
Razprava in zaključek: Glede na to, da je na nekatere stresne dejavnike moč vplivati, bi jih bilo dobro odpraviti. Spet drugi so neizogibni, vendar je pomembno, da se znajo pacienti soočati z njimi, da imajo podporo. Dobro bi bilo, da bi imeli vsi pacienti možnost psihološke podpore, ki bi jim pomagala pri spopadanju s stresnimi dejavniki. Psihološka podpora je še bolj pomembna pri tistih, ki zdravljenja s hemodializo niso sprejeli. Ključne besede: končna ledvična odpoved, nadomestno zdravljenje, omejitve, vpliv na življenje Objavljeno v DKUM: 19.10.2022; Ogledov: 775; Prenosov: 194
Celotno besedilo (1,22 MB) |
3. Primerjava kvalitete življenja pacientov zdravljenih s hemodializo in peritonealno dializoSimona Sternad, 2021, magistrsko delo Opis: Uvod: Končna odpoved ledvic vodi do nadomestnega zdravljenja ledvic, kar zagotovo vpliva na z zdravjem povezano kvaliteto življenja teh pacientov. Namen zaključnega dela je bil primerjati in ugotoviti kvaliteto življenja pacientov, ki so na nadomestnem zdravljenju končne ledvične odpovedi.
Raziskovalne metode: Za izvedbo raziskave smo uporabili kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kvaliteto življenja pacientov na nadomestnem zdravljenju ledvic smo ugotavljali z validiranim anketnim vprašalnikom. Raziskava je bila izvedena v dializnem centru v podravski regiji. Sodelovalo je 91 pacientov, zdravljenih s hemodializo, in 14 pacientov, zdravljenih s peritonealno dializo. Dobljeni podatki so bili statistično obdelani s programom IBM SPSS, različica 25.0.
Rezultati: Pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, zdravljeni s peritonealno dializo. Raziskava je pokazala, da ni statistično pomembnih razlik pri anketiranih pacientih na nadomestnem zdravljenju ledvic (p > 0,05). Statistično pomembne razlike pa obstajajo pri nadomestnem zdravljenju ledvične bolezni glede na starostno skupino anketiranih pacientov, in sicer smo ugotovili, da se starejša populacija ljudi pogosteje zdravi s hemodializo kot peritonealno dializo (p < 0,001).
Razprava in sklep: Z raziskavo smo ugotovili, da pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, ki so zdravljeni s peritonealno dializo. Čeprav v kvaliteti življenja ni razlik, bi bilo paciente smiselno vključiti v različne programe za promocijo zdravja in svetovalne skupine ter jih spodbujati pri aktivnostih za samostojno življenje. Ključne besede: kvaliteta življenja, akutna ledvična odpoved, kronična ledvična bolezen, hemodializa, peritonealna dializa. Objavljeno v DKUM: 08.12.2021; Ogledov: 1302; Prenosov: 183
Celotno besedilo (976,51 KB) |
4. Analiza pulznega vala pri hemodializnih bolnikihJan Gumilar, 2018, končno poročilo o rezultatih raziskav Ključne besede: aplanacijska tonometrija, arterijska togost, pulzni tlak, končna ledvična odpoved, hemodializa, preživetje, applanation tonometry, pulse pressure, arterial stiffness, chronic kidney disease, haemodialysis, survival Objavljeno v DKUM: 25.03.2019; Ogledov: 1665; Prenosov: 110
Celotno besedilo (984,69 KB) |
5. Prehranska obravnava dializnih pacientovŠpela Potočnik, 2017, magistrsko delo Opis: Uvod: Prehrana igra pomembno vlogo pri končni ledvični odpovedi, saj ledvice ne opravljajo svoje funkcije. Hemodializa opravi nalogo ledvic, vendar morajo pacienti vseeno paziti, kaj zaužijejo, ko niso na hemodializi.
Raziskovalna metodologija: Teoretični del je temeljil na deskriptivni metodi dela s pregledom in analizo domače in tuje literature. Raziskava pa je temeljila na kvantitativni metodologiji raziskovanja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v Centru za akutno in komplicirano dializo. Podatke smo pridobili z anketnim vprašalnikom, ki smo jih razdelili med 50 pacientov s končno ledvično odpovedjo, ki se zdravijo s hemodializo. Podatke smo obdelali v programih Odprta platforma za klinično prehrano, Microsoft Office Excel 2016 in IBM Statistics 22 ter jih primerjali s Priporočili za prehransko obravnavo pacientov v bolnišnicah in starostnikov v domovih za starejše občane, katerih avtor je Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.
Rezultati: Rezultati so pokazali, da večina pacientov, kar 62 %, ne zadosti dnevnim energijskim potrebam telesa. Dnevno 64 % anketiranih pacientov zaužije premalo beljakovin in s tem tvegajo nastanek energijsko-beljakovinske podhranjenosti. Tretjina vprašanih dnevno zaužije preveliko natrija, prav tako tretjina anketiranih pacientov čez dan zaužije preveliko tekočin. Rezultati raziskave so pokazali tudi, da ne obstajajo statistično pomembne razlike v dnevnem vnosu elektrolitov, kot so kalij (p = 0,169), natrij (p = 0,169) in fosfor (p = 0,673), glede na stopnjo izobrazbe in v dnevnem vnosu tekočine glede na starost (p = 0,670).
Sklep: Ugotovili smo, da prehrana predstavlja pomemben del zdravljenja končne ledvične odpovedi. Pacienti bi morali imeli na voljo različne delavnice na temo zdrave prehrane dializnih pacientov, kjer bi spoznavali primerna oziroma neprimerna živila in kako pripravljati obroke hrane. Obravnava pacientov mora biti individualna in prehrana prilagojena pacientovim potrebam, željam in socialno-ekonomskemu statusu. Ključne besede: končna ledvična odpoved, hemodializa, prehrana, omejitve Objavljeno v DKUM: 21.12.2017; Ogledov: 3148; Prenosov: 406
Celotno besedilo (1,47 MB) |
6. ZDRAVSTVENO VZGOJNO DELO MEDICINSKE SESTRE PRI PACIENTU S PERITONEALNO DIALIZOAnja Hasić, 2016, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Peritonealna dializa je ena izmed oblik nadomestnega zdravljenja pri končni odpovedi ledvic. Je zdravljenje, ki od pacienta zahteva samostojnost in samodisciplino. Pred začetkom zdravljenja ima pomembno vlogo medicinska sestra, saj z zdravstveno vzgojo pouči pacienta o njegovi bolezni in zdravljenju ter ga prične uvajati v nov način življenja. Medicinska sestra se mora zavedati, da se vsi pacienti ne učijo enako hitro ter ne sprejemajo svojega zdravstvenega stanja na enak način, zato mora pacienta obravnavati kot posameznika.
Metodologija raziskovanja: Pri izdelavi diplomske naloge smo za teoretični del uporabili deskriptivno metodo dela, preučili in uporabili smo domačo in tujo literaturo ter internetne vire. Za empirični del naloge smo uporabili kvalitativno metodo dela. Izvedli smo študijo primera s pomočjo intervjuja ter pregledom negovalne dokumentacije.
Rezultati: V študiji primera smo izpostavili naslednjih osem negovalnih diagnoz: dihanje, neučinkoviti vzorci dihanja, tekočine, nevarnost za neuravnovešen volumen tekočin, spanje, motnje spanja, nevarnost infekcije, strah (pred zapleti, ki se lahko pojavijo pri peritonealni dializi), učinkovito obvladovanje terapevtskih predpisov, funkcija srca, zmanjšana bolečina, kronična (hrbtenica).
Sklep: Peritonealna dializa je zdravljenje, ki zahteva od pacienta pripravljenost za učenje in upoštevanje navodil. Končna ledvična odpoved ima vpliv na življenjske aktivnosti, s tem pa tudi na kakovost življenja. Dobro pripravljen, poučen, samozavesten in samodiscipliniran pacient lahko živi kakovostno. Zato je naloga medicinske sestre, da pridobi pacientovo zaupanje in ga pripravi na nov način življenja. Ključne besede: peritonealna dializa, končna ledvična odpoved, pacient, medicinska sestra, zdravstvena vzgoja. Objavljeno v DKUM: 16.02.2016; Ogledov: 2956; Prenosov: 469
Celotno besedilo (1,49 MB) |
7. BOLNIKI S KONČNO LEDVIČNO ODPOVEDJO IN NJIHOVE SPREMEMBE V ŽIVLJENJUNeva Golob, 2015, diplomsko delo Opis: Izhodišča: Bolniki s končno ledvično odpovedjo doživljajo številne spremembe v življenju ob pojavu bolezni. Z njimi se spopadajo na različne načine in nekaterim bolnikom te spremembe bolj, drugim manj vplivajo na kakovost življenja. Spremembam se je potrebno prilagoditi in jih sprejeti, če želimo, da je življenje podobno ali enako kot je bilo pred samo boleznijo. Z raziskavo smo želeli ugotoviti na katerih področjih so se pojavile spremembe v življenju bolnikov s končno ledvično odpovedjo.
Metode: Uporabili smo kvantitativno in deskriptivno metodologijo dela. Kot raziskovalni instrument smo uporabili vprašalnik, sestavljen iz 28 vprašanj. V raziskavi so sodelovali člani društva ledvičnih bolnikov Ptuj ter društva ledvičnih bolnikov Lilija Maribor. Podatki so statistično obdelani s pomočjo računalniškega programa Microsoft Office Excel, katerih rezultate smo ponazorili v obliki grafov.
Rezultati: V raziskavi je bilo ugotovljeno, da bolniki s končno ledvično odpovedjo v večini živijo dobro in da so se dejavnikom, kateri spremljajo zdravljenje z dializo prilagodili. Več kot polovica ocenjuje kakovost svojega življenja z dobro in le manj kot tretjina jih ocenjuje, da je njihova kakovost življenja slaba. Nekatere spremembe v življenju so tudi pozitivno vplivale na življenje bolnikov s končno ledvično odpovedjo, saj se je skoraj pri polovici anketirancev spremenil odnos z bližnjimi in so si danes v družini bližje kot so si bili pred zdravljenjem. Manj kot polovica se jih kljub zdravljenju z dializo odloča za dopust in imajo ob tem pozitivne izkušnje.
Sklep: Končna ledvična odpoved je bolezen, katera zahteva številna prilagajanja in odrekanja. Vpliva na bolnikovo kakovost življenja, saj povzroči številne spremembe v bolnikovem življenju. Bolniki s končno ledvično odpovedjo se lahko spremembam prilagodijo in se potrudijo, da le te v manjši meri vplivajo na kakovost njihovega življenja, ali pa sprememb ne sprejmejo kar pa slabo vpliva na kakovost življenja bolnika s končno ledvično odpovedjo. Ključne besede: : Končna ledvična odpoved, društvo ledvičnih bolnikov, kakovost življenja. Objavljeno v DKUM: 22.10.2015; Ogledov: 1484; Prenosov: 246
Celotno besedilo (1,57 MB) |
8. |
9. Kontrastna nefropatija po koronarni arteriografiji ali angioplastiki - incidenca in vpliv askorbinske kisline na zmanjšanje incidence.Benjamin Dvoršak, 2014, doktorska disertacija Opis: Uvod
Za kontrastno nefropatijo je značilna akutna ledvična odpoved ali poslabšanje kronične ledvične odpovedi po vnosu jodiranih rentgenskih kontrastnih sredstev v kri. Kontrastna nefropatija je tretji najpogostejši vzrok akutne ledvične odpovedi nastale v bolnišnici, povezana je z večjo intrahospitalno in dolgoročno obolevnostjo in umrljivostjo ter s podaljšanjem trajanja hospitalizacije. Raziskave so pokazale, da je za zmanjšanje tveganja za nastanek kontrastne nefropatije učinkovita intravenska hidracija pred radiokontrastno preiskavo s fiziološko raztopino ali raztopino natrijevega bikarbonata. Za dodatno zmanjšanje tveganja so raziskovali vpliv vazodilatatorjev in antioksidantov. Raziskave o vplivu antioksidanta N-acetilcisteina na incidenco kontrastne nefropatije so dale precej neenotne rezultate. Malo pa je raziskav o vplivu askorbinske kisline, vitamina z antioksidantnim delovanjem.
Bolniki in metode
Opravili smo randomizirano, s placebom kontrolirano, prospektivno raziskavo o incidenci kontrastne nefropatije in o vplivu askorbinske kisline na incidenco kontrastne nefropatije po koronarni arteriografiji ali angioplastiki pri bolnikih z zmanjšanim ledvičnim delovanjem. Dodatno smo ugotavljali prevalenco zmanjšanega ledvičnega delovanja pri bolnikih pred opravljeno koronarno arteriografijo ali angioplastiko (serumska koncentracija kreatinina nad 107 mol/l). Vključili smo 81 bolnikov s serumsko koncentracijo kreatinina pred preiskavo nad 107 mol/l, ki so imeli opravljeno koronarno arteriografijo ali angioplastiko. Po randomizaciji je 40 bolnikov prejelo 3 grame askorbinske kisline oralno vsaj 2 uri pred preiskavo, 2 grama askorbinske kisline zvečer po preiskavi in 2 grama askorbinske kisline naslednje jutro. Placebo je prejelo 41 bolnikov. Vsi bolniki so prejemali intravensko infuzijo fiziološke raztopine 50 do 100 ml/uro vsaj 2 uri pred preiskavo in vsaj 6 ur po preiskavi. Kriterij za kontrastno nefropatijo je bil porast serumskega kreatinina 3. do 4. dan po preiskavi za vsaj 25 % ali porast serumske koncentracije cistatina C za vsaj 25 % nad vrednost pred preiskavo.
Rezultati
Pri bolnikih, ki so imeli v obdobju raziskave opravljeno koronarno arteriografijo ali angioplastiko je znašala prevalenca zmanjšanega ledvičnega delovanja pred preiskavo 24,7 %. Kontrastna nefropatija je bila prisotna pri 5/81 bolnikov (6,2 %). Incidenca kontrastne nefropatije je bila 3 % v skupini, ki je prejela askorbinsko kislino in 7,3 % v kontrolni skupini. Razlika ni bila statistično pomembna (p= 0,512). Če je bil kriterij za kontrastno nefropatijo porast serumskega cistatina C po preiskavi za vsaj 25 %, je bila le-ta prisotna pri ravno tako 5 bolnikih. Bolnike smo razdelili še v skupini z zvišanjem ali znižanjem serumske koncentracije kreatinina po preiskavi glede na vrednost pred preiskavo. Zvišanje serumske koncentracije kreatinina je bilo prisotno pri 10/81 (12,3 %) bolnikov, ki so prejeli askorbinsko kislino in pri 19/81 (23,4 %) bolnikov v kontrolni skupini. Razlika je bila statistično značilna (p= 0,038). Bolniki s kontrastno nefropatijo so bili, v primerjavi z bolniki brez kontrastne nefropatije, pogosteje moški, imeli so večjo povprečno telesno težo, bili so starejši, pred preiskavo so imeli v povprečju višji serumski kreatinin, cistatin C in nižjo ocenjeno glomerulno filtracijo, med preiskavo so v povprečju prejeli več kontrastnega sredstva. Vendar razlika med skupinama glede teh parametrov ni bila statistično pomembna. Nobeden od bolnikov s kontrastno nefropatijo ni potreboval nadomestnega dializnega zdravljenja.
Zaključki
Z raziskavo nismo ugotovili statistično pomembnega vpliva askorbinske kisline na zmanjšanje incidence kontrastne nefropatije po koronarni arteriografiji pri bolnikih z zmanjšanim ledvičnim delovanjem. Nakazuje pa se zaščitni vpliv askorbinske kisline, ki se kaže z manjšo incidenco poslabšanja ledvičnega delovanja po preiskavi v zdravljeni skupini bolnikov. Ključne besede: rentgenska kontrastna sredstva, kontrastna nefropatija, akutna ledvična odpoved, koronarna angiografija, askorbinska kislina Objavljeno v DKUM: 11.02.2014; Ogledov: 2935; Prenosov: 166
Celotno besedilo (12,27 MB) |
10. Srčni in žilni zapleti pri bolnikih po preboleli ishemični možganski kapi – pomen kronične ledvične odpovediMeta Penko, 2013, doktorska disertacija Opis: Glavni obliki srčnožilnih bolezni sta koronarna bolezen srca in ishemična možganska kap, ki sta tudi vodilna vzroka smrti v Evropi, Združenih državah Amerike in drugod v razvitih državah sveta. Na razvoj srčnožilnih bolezni vplivajo številni dejavniki tveganja, ki jih lahko delimo v tradicionalne in netradicionalne ali pa v skupino dejavnikov tveganja na katere lahko oz. ne moremo vplivati. Dejavniki, na katere ne moremo vplivati so spol, starost, genetski dejavniki, etična pripadnost, itd. Eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za srčnožilne bolezni, na katerega lahko vplivamo, je arterijska hipertenzija, sledijo mu kajenje, sladkorna bolezen in dislipidemija. Tudi kronična ledvična bolezen (KLB), katere incidenca in prevalenca v svetu naraščata, je neodvisni dejavnik tveganja za srčnožilne bolezni, na katerega lahko potencialno vplivamo. KLB in srčnožilnim boleznim so skupni številni dejavniki tveganja za razvoj bolezni. S slabšanjem ledvične funkcije se prevalenca srčnih in žilnih zapletov veča. Prevalenca KLB je pri bolnikih s koronarno arterijsko boleznijo višja kot v splošni populaciji, o prevalenci KLB pri bolnikih po ishemični možganski kapi pa je le malo znanega. Prav tako ni veliko znanega o vplivu KLB na nadaljnji izhod bolnikov (preživetje, srčne in žilne zaplete) po preboleli ishemični možganski kapi.
Bolniki in metode
V našo raziskavo smo vključili 390 bolnikov, ki so bili v obdobju enega leta zdravljeni na Oddelku za nevrologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru zaradi ishemične možganske kapi. Akutno ishemično možgansko kap smo opredelili po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije, potrdili smo jo z računalniško tomografijo. Raziskava je bila prospektivna, bolnike smo spremljali od dneva sprejema do dneva smrti oz. največ do 56 mesecev. Pri bolnikih smo opredelili naslednje dejavnike tveganja ob vključitvi v raziskavo: arterijsko hipertenzijo, sladkorno bolezen, debelost. Nekatere podatke smo pridobili s pomočjo vprašalnika (anamneza sedanjega ali preteklega kajenja, družinska obremenitev s hipertenzijo, možgansko kapjo). Bolnikom smo posneli EKG. Opravili smo osnovne laboratorijske preiskave za določitev nivoja serumskega kreatinina, serumskega holesterola (celotni, HDL holesterol in LDL holesterol), serumskih trigliceridov, hsCRP in serumskih albuminov. S pomočjo skrajšane enačbe raziskave Modification of Diet in Renal Disease (enačba MDRD raziskave) smo ocenili glomerulno filtracijo (GF) in nato bolnike uvrstili v skupine KLB. KLB je bila opredeljena pri vseh z GF manj kot 60 ml/min/1,73 m2. Za srčne in žilne zaplete smo opredelili akutni koronarni sindrom (nestabilno angino pektoris, akutni miokardni infarkt z ali brez dviga ST veznice ali nenadno srčno smrt), ponovno ishemično možgansko kap in dokumentirano periferno arterijsko bolezen. Ob sprejemu in ob odpustu smo bolnikom opravili oceno funkcijskega nevrološkega stanja s pomočjo National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS lestvice).
Statistični izračuni so bili narejeni s programom SPSS za Windows 19.0.1.
V statistični analizi smo uporabili naslednje statistične metode: aritmetično sredino in standardni odklon, t-test in Mann-Whitney test, korelacijo s korelacijskima koeficientoma po Pearsonu ali Spearmanu, Kaplan-Meierjevo metodo, Coxov regresijski model (prilagojen in neprilagojen). Pri preizkušanju hipotez smo šteli za statistično pomembne tiste ugotovitve, kjer je bilo tveganje napake manjše kot 5 % (vrednost p < 0,05).
Rezultati
Prevalenca KLB pri bolnikih po ishemični možganski kapi je bila ocenjena na 39,2 %, največ bolnikov je imelo KLB 3. stopnje. Ženske so imele višjo prevalenco KLB kot moški. V času opazovanja je umrlo 199 bolnikov (49 %), od tega 101 ženska in 90 moških. Pri bolnikih po ishemični možganski kapi smo ugotavljali visoko prevalenco srčnih in žilnih zapletov, ki so se pojavili kar pri 45,4 % bolnikov. Najpogosteje smo opazovali ponovno ishemično možgansko kap (26,2 %). Med umrlimi bolniki jih je 120 Ključne besede: ishemična možganska kap, srčni in žilni zapleti, kronična ledvična odpoved Objavljeno v DKUM: 13.11.2013; Ogledov: 3826; Prenosov: 250
Celotno besedilo (3,07 MB) |