| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Unitarne matrike
Jure Karo, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu obravnavamo unitarne matrike in predstavljamo njihove osnovne lastnosti. Unitarne matrike služijo kot orodje za utemeljevanje splošnejših rezultatov s področja linearne algebre. Primer tega je Schurova triangulacija, ki zagotavlja, da lahko vsako matriko zapišemo kot zgornjetrikotno matriko s kompleksnimi elementi. Magistrsko delo je razdeljeno v štiri večje sklope. V prvem podajamo osnovne pojme iz linearne algebre, ki so povezane z matrikami, vektorskimi prostori in z lastnimi vrednostmi ter lastnimi vektorji, ki jih povežemo s podobnostjo matrik. V drugem sklopu so predstavljene unitarne matrike, opisane in dokazane so nekatere osnovne lastnosti teh matrik. V nadaljevanju se posvetimo unitarni podobnosti matrik, ki je nadgradnja podobnosti matrik. V tretjem delu dokažemo Schurov izrek in navedemo nekaj rezultatov linearne algebre, ki so lahko dokazani s pomočjo Schurovega izreka. Zadnji del magistrskega dela je namenjen kratki obravnavi grup, ki jih tvorijo unitarne (in ortogonalne) matrike skupaj z operacijo matričnega množenja. Pri tem so dokazane nekatere temeljne algebrske lastnosti teh grup.
Ključne besede: unitarne matrike, lastne vrednosti matrike, unitarna podobnost matrik, Schurova triangulacija matrike, ortogonalna grupa, unitarna grupa
Objavljeno v DKUM: 30.07.2020; Ogledov: 981; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (685,88 KB)

3.
4.
5.
Fourierove vrste in nekatere parcialne diferencialne enačbe
Tina Jarc, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi obravnavamo Fourierove vrste. V prvem poglavju analiziramo zgodovinski razvoj Fourierovih vrst ter predstavimo postopek za iskanje Fourierovih koeficientov na način, kot je to počel Leonhard Euler (1707—1783). Zanima nas tudi konvergenca Fourierovih vrst in računanje vsote vrst. S pomočjo Fourierovih vrst smo izračunali vsoto znane vrste . V drugem poglavju se ukvarjamo z robnimi pogoji, z lastnimi vrednostmi in lastnimi funkcijami. V tretjem poglavju obravnavamo valovno enačbo. Predstavimo metodo za reševanje te enačbe na način, kot je to počel Daniel Bernoulli (1700—1782). V zadnjem poglavju obravnavamo enačbo za prevajanje toplote.
Ključne besede: Fourierove vrste, Fourierovi koeficienti, konvergenca, robni pogoji, lastne vrednosti, lastne funkcije, diferencialne enačbe, valovna enačba, enačba za prevajanje toplote.
Objavljeno v DKUM: 17.03.2011; Ogledov: 4243; Prenosov: 381
.pdf Celotno besedilo (174,65 KB)

6.
Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici