1. eZdravje in mladostniška socialna anksioznostRebeka Arbeiter, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Veliko mladih posameznikov, ki trpijo zaradi socialne anksioznosti, se sooča z ovirami pri zdravljenju in neradi iščejo strokovno pomoč. Tehnološko podprte terapije zagotavljajo dodatne terapevtske možnosti in lahko pomagajo premagati omejitve tradicionalnega zdravljenja socialne anksioznosti. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti vpliv eZdravja na lajšanje simptomov socialne anksioznosti pri mladostnikih.
Metode: Za namen izdelave zaključnega dela smo izvedli pregled literature in uporabili deskriptivno metodo dela. Iskanje literature v angleškem jeziku je potekalo v podatkovnih bazah Web of Science, PubMed, Cochrane Library ter CINAHL Ultimate. Literaturo smo pregledali in analizirali ter določili nivoje dokazov izbranih člankov. Potek iskanja smo prikazali s PRISMA diagramom. Sintezo zbranih podatkov smo prikazali s pomočjo sintezne tabele.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 6 raziskav, od katerih je ena raziskava spadala v tretji nivo, pet raziskav pa v drugi nivo. Ugotovili smo, da intervencije na področju eZdravja, predvsem internetna kognitivna-vedenjska terapija (ICBT), ponujajo obetavno pot za lajšanje simptomov socialne anksioznosti pri mladostnikih.
Razprava in zaključek: Zaradi dostopnosti, razširljivosti, personalizacije, interaktivnosti in možnosti stroškovne učinkovitosti je eZdravje obetaven pristop za zagotavljanje z dokazi podprtega zdravljenja in preprečevanja socialne anksioznosti pri mladostnikih. Vendar je potrebnih še več raziskav za ugotavljanje učinkovitosti različnih vrst digitalnih intervencij ter njihove dolgoročne učinke. Ključne besede: eZdravje, mladostniki, socialna anksioznost, lajšanje simptomov Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 68; Prenosov: 46
Celotno besedilo (925,17 KB) |
2. Komplementarne metode lajšanja simptomov v obdobju menopavzeGaia Konec, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Menopavza pomeni konec reproduktivnega obdobja, ki se običajno pojavi pri ženskah, starih 45—55 let. Težave v menopavzi so kritičen vidik življenja žensk in lahko resno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost različnih komplementarnih metod za lajšanje simptomov v obdobju menopavze.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela. Zaključno delo temelji na pregledu znanstvene literature; za iskanje le-te smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, CINAHL Ultimate in Web of Science. Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA diagramom, analizo in sintezo zbranih podatkov pa v evalvacijski in sintezni tabeli.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da so komplementarne metode razširjen in učinkovit način lajšanja simptomov menopavze. Na splošne simptome menopavze najbolje vplivata telovadba in meditacija, na težave s spancem prehranska dopolnila ter joga, na zmanjšanje pojavnosti vročinskih oblivov je imela največji vpliv hipnoza.
Razprava in zaključek: Vse več žensk uporablja komplementarne metode za lajšanje simptomov menopavze, vendar se pojavlja problematika o ozaveščenosti glede varnosti uporabe le-teh. Komplementarne metode so lahko učinkovit način naravnega lajšanja simptomov, ki se pojavijo v obdobju menopavze, vendar bo potrebnih še več raziskav o varnosti uporabe posameznih komplementarnih metod za lajšanje specifičnih simptomov menopavze. Ključne besede: menopavza, lajšanje simptomov, komplementarne metode Objavljeno v DKUM: 21.06.2024; Ogledov: 204; Prenosov: 90
Celotno besedilo (1,58 MB) |
3. Vpliv laktobacilov na zdravje: sistematični pregled literatureSergej Obran, 2018, diplomsko delo Opis: Naše zaključno delo se je osredotočilo na rod Lactobacillus in na izpostavitev morebitnih vplivov le-teh na zdravje. Laktobacili uporabljajo mlečno-kislinsko vretje za izdelavo potrebne energije in so naravno prisotni v našem črevesju. Umirjajo vnetja, preprečujejo okužbe in razrast nevarnih mikroorganizmov v našem prebavnem traktu. Uničujejo in preprečujejo nastanek zobne gnilobe ter okužbe s strani nevarnih mikroorganizmov. Vendar ne vplivajo samo na prebavni trakt, temveč tudi na našo psiho, saj dokazano umirjajo in blažijo stresni odziv. Tudi kožne bolezni niso izvzete iz obsega delovanja laktobacilov, saj preprečujejo naselitev nevarnih mikroorganizmov na koži, pomirjajo razdraženo kožo, pospešujejo celjenje in preprečujejo okužbe ran na koži. Pri revmatičnih boleznih pomagajo uravnavati vnetne dejavnike v krvi in blažijo bolečino sklepov. Zasledimo jih tudi pri preprečevanju okužb dihal, ki so posebej nevarna med otroci, starostniki in kroničnimi bolniki. Na področju vaginalnega zdravja so močno zastopani kot del zdrave mikrobiološke kulture nožnice in preprečujejo okužbe z raznimi bakterijami, nekatere raziskave pa jih omenjajo kot možno zdravilo proti okužbi z virusom HIV. Raziskave o laktobacilih pokrivajo mnoga področja, so dokazano koristni in nepogrešljivi pri zdravem načinu življenja. Ključne besede: koristni mikroorganizmi, lajšanje simptomov, prebava, zdravstvena nega, mikrobiom, laktobacil, zdravje Objavljeno v DKUM: 27.09.2018; Ogledov: 1664; Prenosov: 273
Celotno besedilo (1,09 MB) |