| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 204
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Predelava stroja za rebričenje na krmiljenje s PLK : diplomsko delo
Jan Purnat, 2025, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomske naloge smo predelali preprostejši stroj za rebričenje z relejske tehnike krmiljenja na PLK krmiljenje. Za predelavo smo se odločili zaradi nenatančne nastavitve časov in predloga zaposlenih, saj bo s predelavo upravljanje s strojem lažje in zanesljivejše. Pri predelavi smo uporabili krmilnik Siemens LOGO!. PLK krmiljenje je preprostejše, program pa nam omogoča, da ga kadarkoli spreminjamo. Ko smo izdelali krmilno omaro in programirali v programskem okolju Siemens LOGO! Soft Comfort, je sledila umestitev komponent v stroj. Na koncu smo testirali pravilno delovanje stroja. S predelavo stroja smo seznanili zaposlene in zapisali navodila za upravljanje s strojem.
Ključne besede: stroj za rebričenje, programirljivo logično krmiljenje (PLK), industrijska avtomatizacija, nadgradnja stroja
Objavljeno v DKUM: 08.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (6,99 MB)

2.
Regulacija tlačne sile modela vozila z aktivnim spojlerjem : diplomsko delo
Jernej Obrovnik, 2025, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sem se osredotočil na zasnovo in izdelavo modela avtomobila z aktivnim spojlerjem. Sprva sem podrobno opisal fizikalne principe, ki so temelj za razumevanje delovanja aktivnega spojlerja, nato sem s pomočjo simulacije preveril vedenje vozila z aktivnim spojlerjem pri različnih hitrostih. Za simulacijo sem spreminjal hitrost vetra v vetrovniku. Po tem sem se posvetil izbiri ustreznih aktuatorjev za delovanje aktivnega spojlerja ter drugih komponent, ki omogočajo njegovo delovanje. Pomembno je bilo tudi merjenje določenih veličin, da bi lahko ocenili učinkovitost aktivnega spojlerja. Sledil je proces konstruiranja, kjer sem zasnoval in sestavil model avtomobila z aktivnim spojlerjem. Uporabil sem programsko opremo Arduino, da sem krmilil spojler in prikazoval rezultate na zaslonu. V zaključnem delu naloge sem podal opisno sestavo vseh izdelanih in izbranih komponent, prav tako sem predstavil postopek izdelave vetrovnika za simulacijo hitrosti vetra. Na koncu sem sestavil tudi model avtomobila, ki je vključeval vse prej omenjene elemente.
Ključne besede: aerodinamika, konstruiranje, izdelava, programiranje, krmiljenje
Objavljeno v DKUM: 08.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (2,22 MB)

3.
Krmiljenje sinhronega pomika cilindrov s servo-pnevmatskim ventilom : diplomsko delo
Matic Prah, 2024, diplomsko delo

Opis: Glavni cilj diplomske naloge je bil zasnovati in izdelati sistem, ki omogoča sinhroniziran pomik dveh pnevmatskih cilindrov, med katera je vstavljen krhek predmet. Sistem temelji na uporabi servo-pnevmatskega ventila Enfield TR, ki skupaj z dvema potnima ventiloma nadzira gibanje pnevmatskih aktuatorjev. Z uporabo programirljivega logičnega krmilnika Siemens S7 je bilo omogočeno natančno in sinhrono premikanje cilindrov. Sistem deluje avtomatsko in ga je mogoče upravljati preko tipk na nadzorni plošči. Po preizkusu delovanja sistema smo na podlagi zbranih podatkov in analiziranih grafov ugotovili visoko natančnost ventila Enfield TR pri zagotavljanju sinhronega premika, kar potrjuje učinkovitost zasnovanega sistema.
Ključne besede: servo-pnevmatski ventil, krmiljenje, PLK, pnevmatika, sinhrono premikanje
Objavljeno v DKUM: 09.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (2,05 MB)

4.
Delovanje umetne mišice hasel : magistrsko delo
Matija Ramšak, 2024, magistrsko delo

Opis: Raziskovalno delo magistrskega dela obsega raziskavo mišice HASEL. Proučen je bil način izdelave in kateri so najprimernejši materiali za izdelavo ustrezno delujoče mišice. Delo zajema pripravo programa za preizkušanje mišic v programu Matlab-Simulink in merjenje pomikov mišic v odvisnosti od električne napetosti. V raziskavi se je mišice zbujalo z napetostjo 6 kV. Pri tem so bili doseženi majhni pomiki mišic, ki so bili zaznani z laserskim merilcem. Želelo se je prikazati drugačno obliko mehkega aktuatorja, njegove prednosti in bodoča področja uporabe. V raziskavo so bile zajete različne velikosti in tipi mišice HASEL. S preizkusno ploščico skupaj s krmilno ploščo v programu Matlab-Simulink se je mišice krmililo na tri načine: zbujanje s konstantno napetostjo, zbujanje na signal (step funkcija, pulzni generator) in regulacija z regulatorjem P ali PID, kjer se je mišico pomikalo na želeno razdaljo, ki je bila izmerjena z laserskim merilcem. V delu so tudi podani in pojasnjeni komentarji na odzive mišic.
Ključne besede: mišica HASEL, MATLAB, visoka napetost, krmiljenje, kapacitivnost, kondenzator, digitalni signalni krmilnik
Objavljeno v DKUM: 04.09.2024; Ogledov: 38; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (5,78 MB)

5.
Programabilno elektronsko enosmerno uporovno breme : diplomsko delo
Janez Zabret, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bo predstavljena izdelava dinamično nastavljivega programabilnega elektronskega bremena za simulacijo ohmskih bremen. Predstavljeni bodo glavni gradniki elektronskih bremen, osnove delovanja in funkcionalnost izdelka. Glavna vsebina dela bo dizajn, analiza izbire in vezave električnih elementov, izdelava elektronskega bremena ter testiranje njenega delovanja, za konec pa še nekaj možnih popravkov in potencialnih izboljšav nastalega prototipa.
Ključne besede: tranzistor, ojačevalnik, enosmerno breme, krmiljenje
Objavljeno v DKUM: 22.12.2023; Ogledov: 722; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (1,66 MB)

6.
Oddaljeno upravljanje in nadzor pnevmatske delovne postaje : magistrsko delo
Alfonz Muhič, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava nadgradnjo že obstoječe pnevmatske delovne postaje na oddaljen nadzor in krmiljenje. Nadgradnja je zasnovana s pomočjo Beckhoff krmilnika in programskega okolja TwinCAT 3. Opisane so komponente pnevmatske postaje, krmilnika in delovanje programa TwinCAT 3. S pomočjo orodja TwinCAT 3 HMI WEB, ki omogoča vizualizacijo, se je izdelal spletni vmesnik, s katerim upravljamo delovno postajo. Vmesnik gostuje na spletu, kar omogoča oddaljen dostop, kjerkoli po svetu. Zaradi objave na spletu je tudi ustrezno zaščiten proti spletni zlorabi. Celoten postopek izdelave spletnega vmesnika in objave le-tega na splet je opisan podrobno po korakih. Glede nadzora pa je dodana kamera, ki prikazuje sliko v živo in nekaj pnevmatskih senzorjev za nadzorovanje tlaka na komponentah in mogočih kolizij.
Ključne besede: Beckhoff, pnevmatska delovna postaja, krmiljenje, oddaljen nadzor, TwinCAT
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 374; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)

7.
Adaptivni sistem za nanos fitofarmacevtskih sredstev v češnjevem sadovnjaku : diplomsko delo
Vasilij Femić, 2022, diplomsko delo

Opis: V češnjevem nasadu smo izvedli preizkus adaptivnega sistema za nanos fitofarmacevtskih sredstev (v nadaljevanju besedila FFS), ki deluje po principu krmiljenja elektro – magnetnih ventilov na pršilniku. Sistem je bil nadgrajen in preizkušen v sklopu projekta TRANSFARM 4.0 na Katedri za biosistemsko inženirstvo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Primerjali smo teoretično količino odmerkov FFS pri uporabi pršilnika v konvencionalnem in adaptivnem načinu delovanja. Pridobljene podatke, tj. zabeležena odpiranja in zapiranja ventilov smo izvozili v programski paket Microsoft Office Excel in jih nato obdelali s pomočjo programskega paketa IBM SPSS Statistics. Izračunali smo deskriptivne statistike ter preverili frekvenčno porazdelitev. Opravljena sta bila analiza normalnosti porazdelitve in neparametričen test oz. Wilcoxon signed – ranks test, kjer smo statistično analizirali odprtja in zaprtja elektromagnetnih ventilov za konvencionalni in adaptivni način delovanja razvitega adaptivnega sistema. Z opravljenimi testi smo ugotovili, da razviti adaptivni sistem prinaša statistično značilen prihranek količin odmerkov FFS in hkrati zmanjšuje onesnaževanje z FFS na bližnjo okolico. Razviti adaptivni sistem se je pri delovanju izkazal zelo zanesljivo in učinkovito in predstavlja pomemben korak v smeri bolj natančnega nanosa ter varčne uporabe FFS, ki prinaša kmetom prihranke.
Ključne besede: češnja, ventili, pršilnik, fitofarmacevtska sredstva, krmiljenje
Objavljeno v DKUM: 06.10.2022; Ogledov: 664; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (3,26 MB)

8.
Brezžični nadzor in krmiljenje električnih porabnikov v hlevu : diplomsko delo
Adrian Obrul, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je opisan razvoj tiskanega vezja za sistem za brezžično krmiljenje luči ter enostavnih električnih porabnikov v kmetijskem objektu. Vezja, katera smo razvijali, nam bodo omogočali enostavno krmiljenje porabnikov na kmetijskem objektu. Povezava bo vzpostavljena preko Wi-Fi komunikacije, upravljanje pa preko mobilnih naprav. V diplomskem delu bomo opisali dva modula in sicer brezžičen modul, ki je popolnoma avtonomen. Zanj potrebujemo samo napajanje z 230 V AC in Wi-Fi povezavo, za vse drugo lahko modul poskrbi sam. Drugi modul je pa modul relejev, na katerem imamo nameščene releje, s katerimi upravljamo preko zaporedne povezave. Ta modul potrebuje napajanje 12 V DC in serijsko povezavo, ki bo preko električnega vodnika prispela do modula.
Ključne besede: pameten hlev, brezžično krmilje, krmiljenje luči, tiskano vezje
Objavljeno v DKUM: 19.10.2021; Ogledov: 977; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

9.
Krmiljenje toka za izvedbo elektro erozije : diplomsko delo
Levko Levkov, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so predstavljene osnove krmiljenja toka za izvedbo elektroerozije. Diplomska naloga analizira in ponuja eksperimentalno dokazane vrste krmiljenja, ki se lahko uporabljajo za uspešno obdelavo materiala s pomočjo erozije. V diplomski nalogi so prav tako obrazložene posamezna in skupna delovanja električne komponente (npr. napajalnika), senzorjev in adaptivnih vezij za merjenje z mikrokrmilnikom in krmiljenje sistema s pomočjo krmilnih vezij. Predstavlja odlično podlago za nadaljnji razvoj tehnologije.
Ključne besede: elektroerozija, merjenje, krmiljenje
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 719; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (2,20 MB)

10.
Uporaba mreže Bluetooth na operacijskem sistemu Zephyr : diplomsko delo
Jaka Purg, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil vzpostaviti mrežo Bluetooth za krmiljenje LED diod na mikrokrmilnikih iz stikala brez klasične točkovne povezave. Poleg funkcionalnosti same mreže smo v nalogi raziskovali tudi primernost realnočasovnega operacijskega sistema Zephyr, ki v zadnjih letih odločno pridobiva na popularnosti. Najprej smo predstavili teoretično podlago za tehnologijo Bluetooth Low Energy in mrežo Bluetooth ter poleg predstavitve prej omenjenega operacijskega sistema pripravili še primerjavo s FreeRTOS, nato pa opisali implementacijo in zmogljivosti ter možne izboljšave.
Ključne besede: mreža Bluetooth, Zephyr, realnočasovni operacijski sistem, Bluetooth Low Energy, krmiljenje luči
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 995; Prenosov: 106
.pdf Celotno besedilo (2,47 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici