| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba kremenove mikrotehtnice za spremljanje adsorpcije biopolimerov
Aleš Doliška, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Uporaba polimerov naravnega izvora oziroma biopolimerov se v zadnjih letih povečuje, posebno na področju biorafinerije. Najobetavnejši biopolimeri so rastlinski polisaharidi, ki so potencialni materiali tudi za hidrokoloide in nove napredne naravne materiale. Velika količina potencialno uporabnih hemiceluloz se zavrže med proizvodnjo termomehanične pulpe (TMP) z odpadnimi procesnimi vodami. Hemiceluloze iz mehkega lesa, kot je smrekovina, so bile testirane kot material za proizvodnjo biorazgradljivih filmov in hidrokoloidov. Adsorpcija in stabilnost teh adsorbiranih hemiceluloznih filmov sta pomembna dejavnika v koloidni in prehranski kemiji. Ena od tehnik, s katerimi lahko spremljamo adsorpcijo v realnem času, je kremenova mikrotehtnica (QCM-D). V našem prispevku smo uporabili kremenovo mikrotehtnico za adsorpcijo hemiceluloz iz smrekovine na modelno površino polietilentereftalata (PET). Dodana sol je povečala stopnjo adsorpcije hemiceluloz na površino PET zaradi omiljenja odbojnih sil med negativno nabito površino PET in negativnimi skupinami v hemicelulozah.
Ključne besede: kremenova mikrotehtnica, hemiceluloze, termomehanična pulpa, galaktoglukomanan
Objavljeno v DKUM: 01.09.2017; Ogledov: 1545; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (216,69 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
ŠTUDIJ ADSORPCIJE GALAKTOGLUKOMANANA NA POLIETILENTEREFTALAT
Ajra Hadela, 2014, diplomsko delo

Opis: Zanimanje za raziskovanje biopolimerov iz obnovljivih virov se v zadnjem desetletju močno povečuje zaradi pomanjkanja naravnih virov energentov. Zanimiva skupina biopolimerov so hemiceluloze, ki imajo zaradi svoje strukturne raznolikosti možnost uporabe na različnih področjih. Pri proizvodnji termomehanske pulpe v papirni industriji so galaktoglukomanani prevladujoče hemiceluloze, ki se sproščajo v procesne vode. Raztopljene manane je mogoče iz vodne faze odstraniti z adsorpcijo na vlakna pulpe, s čimer se poveča trdnost proizvedenega papirja. Zato sem pri svojem delu postavila hipotezo, da se bo galaktoglukomanan vezal tudi na ostala vlakna in jim spremenil lastnosti. Namen diplomske naloge je bil adsorbirati galaktoglukomanan iz vodnih raztopin na poletilentereftalatna vlakna in jim s tem izboljšati hidrofilnost. Preizkušanja adsorpcije sem najprej opravila na polietilentereftalatnih modelnih filmih s pomočjo kremenove mikrotehtnice. Po ugotovljenem optimalnem postopku sem nato obdelala polietilentereftalatno tkanino in uspešnost adsorpcije ugotavljala z metodami določanja celotnega organskega ogljika in z infrardečo spektroskopijo. Nazadnje sem ugotavljala uspešnost povečanja hidrofilnosti obdelane tkanine z določanjem vsebnosti vlage, s tenziometrijo in s fotogoniometrijo. Rezultati so pokazali, da je bil uporabljen postopek adsorpcije galaktoglukomanana na polietilentereftalatno tkanino uspešen. S pomočjo določanja kontaktnih kotov z vodo, pa sem dokazala tudi povečanje hidrofilnosti polietilentereftalatne tkanine obdelane z galaktoglukomnanom.
Ključne besede: hemiceluloze, galaktoglukomanan, poliester, polietilentereftalat, hidrofilnost/hidrofobnost, kremenova mikrotehtnica, stični kot
Objavljeno v DKUM: 16.01.2014; Ogledov: 2370; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (1,84 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici