| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Numerični izračun kratkostične napetosti v energetskem transformatorju : diplomsko delo
Alen Steinacher, 2022, diplomsko delo

Opis: V prvem delu diplomskega dela smo opredelili trifazne energetske transformatorje, opisali generatorski, regulacijski in transformator s tremi navitji, opisali problematiko kratkostične napetosti ter podali analitične formule za njen izračun. V osrednjem delu naloge smo se osredotočili na modeliranje transformatorja v programskem okolju FEMM in izračun kratkostične napetosti preko magnetne energije v transformatorskem oknu. Izračuni so bili izvedeni za tri tipe transformatorjev, in sicer za generatorski transformator ali blok transformator, za dvonaviti regulacijski transformator in tronaviti regulacijski transformator. V zadnjem delu naloge smo primerjali numerično dobljene rezultate s tistimi, ki smo jih dobili preko analitične formule. Na podlagi primerjave smo zapisali sklep o ustreznosti uporabe numeričnih pristopov pri izračunu kratkostične napetosti energetskih transformatorjev.
Ključne besede: energetski transformator, kratkostična napetost, razsipano polje, metoda končnih elementov (MKE)
Objavljeno v DKUM: 13.01.2023; Ogledov: 1003; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (4,42 MB)

2.
Izračun izenačevalnih tokov v transponiranih vodnikih transformatorskih navitij : magistrsko delo
Miha Maršnjak, 2019, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali glavno in stresano magnetno polje v močnostnem transformatorju. Obravnava stresanega magnetnega polja je ključnega pomena, saj lahko z ustreznim načrtovanjem zmanjšamo končne ohmske izgube transformatorja. Neenakomerna porazdelitev stresanega magnetnega polja vpliva na porazdelitev tokov v transponiranih vodnikih transformatorskega navitja. Preverili smo, kako na porazdelitev tokov vplivajo geometrija sekcij navitja, geometrija kablov in hladilnih kanalov ter upornost navitij. Izračun porazdelitve tokov smo izvedli s pomočjo programskega orodja OCTAVE, s katerim smo preko vmesnika in z uporabo skriptnega jezika Lua krmilili FEMM (Finite element method magnetics). V programu FEMM smo izrisali navitja in transformatorsko okno, ki je predstavljalo meje obravnavanega problema. Navitju smo preko avtomatiziranega programa v OCTAVE določevali smeri tokov, dokler nismo pridobili podatkov stresanih magnetnih energij vseh možnih parov navitij za nadaljnji izračun. Na osnovi analize smo prišli do zaključka, da bolj kot je enakomerna in nižja kot je stresana magnetna energija v navitju in med navitji, enakomernejša je porazdelitev tokov v navitju in s tem nižje končne izgube transformatorja.
Ključne besede: Transformator, projektiranje navitij, razsipano magnetno polje, izenačevalni tokovi, kratkostična napetost
Objavljeno v DKUM: 02.12.2019; Ogledov: 1127; Prenosov: 300
.pdf Celotno besedilo (7,63 MB)

Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici