| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 70
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Optimizacija proizvodnega procesa tesnilnega panela
Nikola Đorđević, 2025, magistrsko delo

Opis: Proizvodna podjetja si prizadevajo za čim bolj ekonomično rabo materiala in optimizacijo proizvodnih procesov, saj to neposredno vpliva na stroške in konkurenčnost. V magistrskem delu je obravnavana optimizacija postopka varjenja cevi z uporabo matematičnega modela, katerega cilj je minimizacija porabe materiala in izboljšanje pretočnega časa. Model omogoča analitično oceno ključnih parametrov varjenja ter njihovo prilagoditev za doseganje učinkovitejšega proizvodnega procesa. Po izvedbi izračunov je bil pripravljen praktični prikaz postopka, ki služi kot validacija teoretičnih ugotovitev in ocena uporabnosti modela v realnem proizvodnem okolju. Dodatno je v delu obravnavan koncept vitke proizvodnje, s posebnim poudarkom na metodi Poka-Yoke, ki prispeva k zmanjšanju napak in izboljšanju stabilnosti proizvodnega procesa. Kot rezultat raziskave so podani predlogi izboljšav, ki poudarjajo ekonomske koristi optimizacije in njeno potencialno implementacijo v proizvodnji.
Ključne besede: optimizacija procesov, proizvodna učinkovitost, industrijska avtomatizacija, izboljšanje delovnih tokov, analiza procesov, stroškovna optimizacija, tehnična učinkovitost, upravljanje virov, zniževanje napak, standardizacija delovnih postopkov, digitalizacija proizvodnje, kakovostna kontrola, merjenje uspešnosti, vitka proizvodnja, časovna učinkovitost, proizvodna analiza, tehnično izboljševanje, vzdrževanje strojev, nadzor nad procesi, učinkovitost sistema, tehnično svetovanje, inženirske rešitve, mehanski sklopi, varjenje, varilni postopki, integracija tehnologije, strojna obdelava, industrija 4.0, CAD/CAM sistemi, prilagajanje proizvodnih postopkov, digitalna transformacija, proizvodno načrtovanje, inovacije v proizvodnji, avtomatizirani sistemi, CNC tehnologija, upravljanje kakovosti, tehnična dokumentacija, razvoj procesov, tehnična optimizacija, racionalizacija virov, zmogljivost strojev, procesna analiza, operativna učinkovitost.
Objavljeno v DKUM: 12.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

2.
Zasnova in uvedba končne kontrole hidravličnih agregatov v podjetju Hawe Hidravlični sistemi d.o.o. : diplomsko delo
Marko Skale, 2024, diplomsko delo

Opis: V podjetju Hawe Hidravlični sistemi d. o. o. so v zadnjem času dobili vse več reklamacij, ki se nanašajo na nepravilno oziroma nepopolno izdelane hidravlične agregate, kar je seveda v podjetju začelo povzročati velike stroške in nezadovoljstvo kupcev. Odločili so se, da uvedejo končno kontrolo hidravličnih agregatov, ki bi vključevala pregled izdelanih hidravličnih agregatov po funkcijskem testiranju. Z analizo reklamacij so ugotovili, na katere napake je potrebno biti pozoren v prihodnje. V okviru diplomske naloge smo zasnovali nov koncept končne kontrole, ki smo ga analizirali na testnih vzorcih in uvedli v proces proizvodnje. Po uvedbi te kontrole so se v podjetju zmanjšale reklamacije in s tem tudi stroški. Diplomska naloga je podjetju veliko pripomogla pri uvedbi nove vrste kontrole in dvignila kakovost izdelanih izdelkov v podjetju.
Ključne besede: hidravlični agregati, nadzor kakovosti, reklamacije, končna kontrola
Objavljeno v DKUM: 06.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,52 MB)

3.
Detekcija napak v proizvodnji z uporabo algoritma YOLO : magistrsko delo
Jovan Babajić, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo preučuje uporabo algoritma You Only Look Once (YOLO) za zaznavanje napak na piškotkih v proizvodnih procesih. Ugotovitve kažejo, da modeli manjše velikosti učinkovito zaznavajo napake pri manjših podatkovnih naborih, medtem ko večji modeli zahtevajo večjo količino podatkov za optimalno delovanje. Implementacija YOLO algoritma za avtomatizirano zaznavanje napak prinaša izboljšano kakovost in učinkovitost proizvodnje ter zmanjšuje stroške. Avtomatizacija omogoča zaposlenim, da se osredotočijo na analizo podatkov, kar povečuje njihovo zadovoljstvo in vrednost. Delo poudarja pomembnost naprednih tehnologij pri spodbujanju inovacij in konkurenčne prednosti v industriji.
Ključne besede: YOLO, zaznavanje napak, piškotek, avtomatizirana kontrola kakovosti, strojno učenje
Objavljeno v DKUM: 03.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (4,83 MB)

4.
Prepoznavanje oblik objektov z uporabo 3D kamere SICK Ranger3
Samo Zadravec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj, izgradnja, programiranje in rezultati sistema, ki natančno izdela 3D posnetek obravnavanega objekta in je zmožen prepoznati okrogle in pravokotne oblike s tega 3D posnetka. Prav tako se je sistem zmožen naučiti celotne oblike objekta preko prepoznavanja robov z uporabo 3D kamere SICK Ranger3 in senzorskega integracijskega modula SICK SIM4000. S tem sistemom bi se lahko pospešil postopek pregledovanja izdelkov v proizvodnji, hkrati pa močno zvišala natančnost pregledovanja izdelkov, kar bi zvišalo nivo kvalitete.
Ključne besede: SICK, 3D kamera, prepoznavanje oblik, učenje oblike, kontrola kakovosti
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 17  (2 glasa)
.pdf Celotno besedilo (10,46 MB)

5.
Nadzor kakovosti v proizvodnem procesu RRT v podjetju Impol FT d.o.o. : diplomsko delo
Urban Brglez, 2023, diplomsko delo

Opis: Opisano je podjetje IMPOL FT d.o.o., njegova politika kakovosti ter zahteve standardov ISO 9001 in IATF 16494. Podrobneje je opisan nadzor kakovosti v proizvodnem procesu RRT ter podane so možnosti izboljšav.
Ključne besede: nadzor kakovosti, hladno valjanje, razrez pločevine, dimenzijske meritve, kontrola
Objavljeno v DKUM: 07.11.2023; Ogledov: 502; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (4,28 MB)

6.
Visokonatančni laserski senzorski sistem v avtomatski merilni celici : diplomsko delo
Štefan Jakob Štrucl, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj koncepta, kot tudi rezultati izgradnje in programiranja laserskega senzorskega sistema merilne celice za avtomatizirano izvajanje meritev oblike ter stanja površin obdelovancev ali orodja, s pomočjo dveh odmičnih laserskih senzorjev proizvajalca SICK, serije OD5000. Zgrajena celica vsebuje štiričeljustno vpenjalno glavo, kamor vpnemo obdelovanec in fiksni ter premikajoč se senzor na linearnem vodilu. Tako vpenjalna glava kot linearno vodilo sta aktuirana s koračnimi motorji. S pritiskom na gumb se prične izvajati merilni algoritem, po katerem se določijo mere in stanje skeniranih površin testnega objekta. Naprave za kontrolo kakovosti, ki lahko merijo tako dimenzije kot stanje površin, so običajno velike in nemodularne. Merilna celica, opisana v nalogi, predstavlja namizno, modularno alternativo tovrstnim napravam.
Ključne besede: senzor, mehatronika, merilna tehnika, kontrola kakovosti, SICK
Objavljeno v DKUM: 03.11.2023; Ogledov: 747; Prenosov: 159
.pdf Celotno besedilo (3,34 MB)

7.
Kontrola kakovosti spletne aplikacije s pomočjo ogrodij Cypress in Selenium ter njuna primerjava : diplomsko delo
Nebojša Bogosavljević, 2022, diplomsko delo

Opis: Dan danes vidimo, da so spletne tehnologije in njeni produkti toliko napredovali v smislu vsebine, načina programiranja in velikosti projekta, da posameznik, ki dela na projektu, ne more predvideti, kako se bo neka zmožnost (angl. feature) obnašala pri uporabi, kako bo vplivala na celoten projekt, ali bo povzročala napake ter ali bodo vse ostale funkcionalnosti delovale kot prej. Ravno to je razlog, da podjetja ustvarjajo nove oddelke, ki se ukvarjajo samo s testiranjem produkta in novih zmožnosti. Takšne oddelke imenujemo oddelki za kontrolo kakovosti produkta oz. QA (angl. quality assurance). V diplomskem delu je opisan proces testiranja, postopek ustvarjanja avtomatskih testov, njihovi vplivi na delovni proces (angl. work-flow), postopek pisanja avtomatskih testov in razlika med ogrodji Cypress in Selenium. Pri pisanju avtomatskih testov bomo upoštevali vsa priporočena pravila (natančni testi brez nepotrebnih funkcionalnost, kratki testi, maksimizacija integracijskih testov).
Ključne besede: spletna stran, kontrola kakovosti, Cypress, Selenium
Objavljeno v DKUM: 28.06.2022; Ogledov: 834; Prenosov: 103  (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (2,58 MB)

8.
Digitalizacija v proizvodnji podjetja Dorninger Hytronics d.o.o. : diplomsko delo
Mitja Medved, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni različni načini, s katerimi podjetje Dorninger Hytronics d.o.o. digitalizira svojo proizvodnjo. Na tržišču je na voljo že mnogo programske opreme, ki tako ali drugače pomaga pri proizvodnih ter organizacijskih procesih z namenom izboljšav. Poudarek diplomskega dela je na programu Doku DHSI, ki predstavlja informacijsko središče proizvodnje. Gre za program, ki je nadgrajen na osnovi obstoječega informacijskega sistema. Zasnovan je bil s strani vodje proizvodnje s pomočjo delavcev v podjetju in implementiran v proizvodnjo s pomočjo podjetja Stroka d.o.o. V proizvodnji služi predvsem pregledu nad dogajanjem, planiranju, kontroli kakovosti ter izpisovanju raznih poročil. V okviru mojega dela v podjetju so bila za omenjen program izdelana preprosta navodila za uporabo, ki so skupaj s primerom uporabe ter predlogi za izboljšave predstavljena v diplomskem delu.
Ključne besede: Digitalizacija, vodenje proizvodnje, kontrola kakovosti, programska oprema, predlogi izboljšav
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 1406; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (4,40 MB)

9.
Razvoj kolorimetričnega senzorskega receptorja za zaznavanje biogenih aminov : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Gal Bjelovučić, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja razvoj kolorimetričnega senzorskega receptorja (KSR) za zaznavanje trimetilamina, ki skupaj z dimetilaminom in amonijakom tvori enega glavnih parametrov kakovosti hrane ‒ celokupni hlapni bazični dušik ali TVB-N (angl. total volatile basic nitrogen). KSR, ki smo ga razvili, je sestavljen iz izključno z živili združljivih materialov: indikatorja (izvleček vijoličnega korenja) in polimerne osnove (derivat celuloze), ki smo ju v obliki polimerne raztopine nanesli na nosilec iz PET-folije . Za spremljanje barvnih sprememb tako pripravljenega KSR smo pripravili zaprt sistem, ki posnema pogoje v živilski embalaži ter vanj s tehniko vzorčenja iz nezapolnjenega prostora nad vzorcem injicirali analit. Kolorimetrično detekcijo in RGB-analizo smo izvedli s pametnim telefonom in brezplačno dostopno aplikacijo Color Grab. Potrdili smo, da so optične lastnosti indikatorja odvisne od koncentracije trimetilamina in v izbranem koncentracijskem območju dobili barvno lestvico od rdeče-vijolične do temno sive barve. Ugotovitve diplomske naloge so dobro izhodišče za nadaljnje raziskave in izpopolnjevanje tako KSR kot tudi metode. Ker kolorimetrična detekcija s pametnim telefonom ne zahteva usposobljenega osebja in je veliko cenejša ter hitrejša od uveljavljenih instrumentalnih metod, ki se sicer uporabljajo za določanje biogenih aminov, ima ta metoda velik potencial na področju spremljanja kakovosti in varnosti hrane. Morebitna uporaba kolorimetričnih senzorskih receptorjev v sklopu pametnega pakiranja živil bi lahko znatno zmanjšala količino zavržene hrane.
Ključne besede: kolorimetrični senzorski receptor, biogeni amini, trimetilamin, kontrola kakovosti hrane
Objavljeno v DKUM: 22.09.2021; Ogledov: 1111; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (2,65 MB)

10.
Analiza zagotavljanja kakovosti v proizvodnem podjetju Sibo g d.o.o.
Bojana Radonić, 2021, diplomsko delo

Opis: Spremljanje procesa je eden ključnih dejavnikov pri načrtovanju, obvladovanju in izboljševanju procesa in izdelka. Le s hitrim in učinkovitim ukrepanjem ter s prepoznavanjem vzrokov lahko preprečimo, da bi neustrezen proizvod prišel do odjemalca. Zato je razumevanje in izpolnjevanje pričakovanj predvsem pa zahtev kupcev najpomembnejše in najbolj učinkovito sredstvo poslovne uspešnosti. Želimo prikazati ključne dejavnike in pomen razvoja kakovosti v podjetju, kjer so največji izzivi pri zagotavljanju kakovosti tisti, ki jih ne vidimo v proizvodnih linijah in se pomikajo z veliko hitrostjo. Namen diplomskega dela je preveriti postopke tesnenja na različnih analizah kakovosti skozi postopek brizganja zapiralne embalaže v podjetju Sibo G. Na podlagi preverjenih postopkov ugotoviti, ali v podjetju prihaja do slabe kakovosti izdelkov in kako ključni so ustrezno nastavljeni brizgalni procesi stroja, da je proizvod v skladu z zahtevami, ki izhaja iz specifikacije risbe proizvoda.
Ključne besede: management kakovosti, zagotavljanje kakovostnih zahtev, zadovoljstvo kupca, izvajanje tesnenja embalaže, končna kontrola izdelka
Objavljeno v DKUM: 06.05.2021; Ogledov: 1330; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (1,70 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici