| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 667
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Konstruiranje premične naprave za nalaganje palic
Alen Oset, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen postopek konstruiranja 3D modela dvigala za železne palice. Ta bo rešil problem napornega in nevarnega ročnega nalaganja palic v podajalno napravo. S pomočjo teoretičnih osnov o varnosti strojev in raziskave trga nalagalnikov palic smo izbrali tri različne dvižne mehanizme. Iz ocen ekonomske in tehnične vrednosti je bil izbran mehanizem verižnega elevatorja. S preračunom dimenzioniranja smo izbrali velikost elektro motorja in verig ter z metodo končnih elementov preverili nosilnost nosilcev palic. Na koncu so predstavljene značilnosti delovanja dvigala palic s premičnim zalogovnikom.
Ključne besede: varnost strojev, verižni elevator, analiza trga, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (5,01 MB)

2.
Optimizacija delovanja rotorja na rotorskih zgrabljalnikih
Urban Lukanc, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo v podjetju SIP, d. d., obravnavali problem formiranja zgrabkov pri rotorskih zgrabljalnikih. Glavni fokus naloge je bil na ekonstrukciji sledilnega mehanizma, nameščenega v notranjosti rotorja, ki služi za formiranje zgrabkov. S pomočjo programskega paketa SolidWorks smo izdelali model sledilnega mehanizma ter prilagodil pot le-tega za formiranje lepših zgrabkov. Hkrati sta bila v sklopu rekonstrukcije izdelana nova odkovka, ki služita kot nosilca ležaja, določen je bil tudi nov ležaj, ki se kotali po sledilnem mehanizmu za večjo obstojnost celotnega mehanizma. Rezultate delovanje starega sledilnega mehanizma v primerjavi z novim sledilnim mehanizmom smo primerjali v programskem paketu SolidWorks, pri čemer smo ugotovili izboljšano delovanje novega mehanizma v primerjavi s starim.
Ključne besede: sledilni mehanizem, rotorski zgrabljalniki, rotor, SolidWorks, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0

3.
Načrtovanje in konstruiranje gibljive podporne enote za valj transporterja : diplomsko delo
Matija Fišinger, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljeno reševanje problema povesa konzolno vpetega transporterja. Zasnovali, skonstruirali in izdelali smo gibljivo podporno enoto, ki nam omogoča podprtje valja transporterja na več različnih mestih glede na potrebo dolžine traku. Z analitičnimi izračuni smo določili potrebne komponente, ki zagotavljajo zanesljivo delovanje in podprtje transporterja.
Ključne besede: gibljiva podporna enota, načrtovanje, konstruiranje, snovanje, Siemens NX
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (3,98 MB)

4.
Razvoj integriranega sistema za čiščenje obdelanih kosov v robotski celici s stružnico : magistrsko delo
Tomaž Plajnšek, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je obravnavan razvoj sistema za čiščenje obdelanih kosov, namenjenega integraciji v robotsko celico s stružnico. Ključni cilj sistema je zmanjšanje nezaželenih zaustavitev robotske celice zaradi ostankov nečistoč in odstružkov na obdelanih kosih, kar bi pripomoglo k učinkovitejšemu delovanju celotnega sistema. Naloga se začne z opredelitvijo namena, ciljev in teoretičnih izhodišč, ki podpirajo razvoj sistema. Sledi analiza trenutnega stanja, omejitev in ključnih zahtev, ki so služile kot izhodišče za pripravo funkcijske strukture in konstrukcijskega zahtevnika. Na podlagi zasnovanih idejnih rešitev je bila razvita naprava, ki je nato integrirana v obstoječo robotsko celico. Pri tem je bila izvedena tudi stroškovna analiza in preračun kritičnih točk naprave, s katerim se zagotavlja zanesljivo delovanje naprave. Končni rezultat naloge je tehniška dokumentacija, ki omogoča izdelavo sistema za čiščenje obdelanih kosov in njegovo uporabo oziroma prodajo naročnikom.
Ključne besede: razvoj, čiščenje, konstruiranje, struženje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 31.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (4,53 MB)

5.
Konstruiranje robotske celice z upoštevanjem varnega obratovanja : diplomsko delo
Nino Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: V okviru praktičnega usposabljanja sem se pri podjetju IB Prokons d.o.o. srečal z konstruiranjem in projektiranjem različnih strojev in naprav. Sodeloval sem pri projektu zasnove robotske celice, s katero smo avtomatizirali proces izdelave izdelka za kupca. Pri tem smo se soočili z vprašanjem, kako zagotoviti varnost delavcu v robotski celici. Zato smo zasnovali tri sklope: varnostno okno, varnostno ograjo in postajo za preverjanje kakovosti izdelkov. Sklopi, njihovo delovanje in uporabljene varnostne rešitve/elementi so predstavljeni v tem diplomskem delu. Prav tako je predstavljena tema varnosti naprav in strojev, bistvene varnostne in zdravstvene zahteve ter proces ugotavljanja skladnosti strojev z določenimi zahtevami. Na koncu pa je na primeru naprave za tiskanje predstavljeno delovanje nekaterih varnostnih elementov v realnem okolju.
Ključne besede: varnost, varnost strojev, direktiva o strojih, varnostni elementi, konstruiranje, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (6,50 MB)

6.
Konstruiranje transportnih ploščadi na liniji za prašno barvanje : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Luka Fakin, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno konstruiranje transportnih ploščadi/platform na liniji za prašno barvanje. Predstavljena je predelava ogrodij platform iz varjenih na montažne (vijačene) ter preračun nosilnosti kritičnih mest na platformah. Prikazana je tehnična dokumentacija v obliki načrtov. Vse konstruiranje je bilo izvedeno v računalniškem programu Solidworks premium 2022, vse numerične simulacije pa v programu PrePoMax v.2.1.3.
Ključne besede: prašno barvanje, konstruiranje, predelava, varjeno ogrodje
Objavljeno v DKUM: 06.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (4,85 MB)

7.
Konstruiranje in načrtovanje enoosnega pozicionerja : magistrsko delo
Karlo Karlovčec, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen proces načrtovanja in konstruiranja enoosnega pozicionerja za različne nosilnosti. Cilj je bil razviti pozicioner, ki izboljšuje funkcionalnost, stroškovno učinkovitost in prilagodljivost v primerjavi z obstoječimi rešitvami. Izbran je bil servo motor kot pogon in harmonični reduktor kot gonilo. Uporaba programa Autodesk Inventor Professional 2024 je omogočila izdelavo zvarjenega ohišja in celotnega sestava. Ekonomična analiza je potrdila smiselnost lastne izdelave. Narejeni so bili načrti za uporabljene polizdelke, načrt zvarjenca ohišja in načrt njegove obdelave. Delo zaključuje s sklepi in predlogi izboljšav, ko se izdela prototip.
Ključne besede: enoosni pozicioner, harmonično gonilo, servo motor, konstruiranje, ekonomična analiza
Objavljeno v DKUM: 03.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,44 MB)

8.
Optimizacija izgradnje sušilnice za sadje in zelenjavo : diplomsko delo
Luka Spasojević, 2024, diplomsko delo

Opis: Sušenje sadja in zelenjave je eden najstarejših načinov konzerviranja, ki omogoča podaljševanje obstojnosti plodov. Postopek sušenja v sušilnicah predstavlja danes tehnološki proces, ki glede na stroge energetske zakone porablja preveč električne in toplotne energije. Problematika energetsko potratnega procesa sušenja sadja in zelenjave se rešuje s skonstruiranjem posebej za to pripravljenega in opremljenega energetsko varčnega prostora z energetsko varčnimi komponentami sušilnih komor. V diplomskem delu smo izvedli energetsko optimizacijo sušilnice z izgradnjo tipske sušilnice, ki ima modificiran toplotni sistem, in v kateri se lahko uporabljajo obnovljivi viri energije, ki jih nudi narava okolice, v katero je umeščeno podjetje Gazdinstvo Ratko Spasojević d. o. o.
Ključne besede: Obnovljivi viri energije, konstruiranje, susilnica, sadje, zelenjava
Objavljeno v DKUM: 07.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (4,45 MB)

9.
Parametrično modeliranje izpiralne enote polnilnega sistema za pijače : diplomsko delo
Matic Zadravec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi se obravnava parametrično modeliranje izpiralne enote polnilnega sistema za pijače podjetja Vipoll, d. o. o., ki se ukvarja z izdelavo polnilnih sistemov za živilsko industrijo. Poudarjena je pomembnost izpiranja embalaže in zagotavljanje higiene ter kakovosti. Glavni cilj je parametrizacija izpiralne enote, določitev ključnih parametrov in izdelava parametričnega modela z različnimi konfiguracijami. Celotni model je izdelan v programskem paketu SolidWorks 2023, kar omogoča hitrejše načrtovanje in zmanjšuje potrebo po ponovnem modeliranju podobnih elementov. Prav tako je prikaz modela v virtualnem svetu potrdil, da je model pripravljen za izdelavo.
Ključne besede: izpiralec, polnilna tehnika, konstruiranje, parametrično modeliranje, vizualizacija
Objavljeno v DKUM: 06.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (5,14 MB)

10.
Fakulteta za strojništvo : Raziskovalni vodnik
2024

Opis: Publikacija predstavlja pregled raziskovalne dejavnosti in raziskovalnih dosežkov na Fakulteti za strojništvo. Predstavljena so raziskovalna področja: Energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, Proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje ter Temeljno in splošno področje. Posamezni laboratoriji in centri Fakultete za strojništvo predstavljajo svojo raziskovalno opremo, ponudbo storitev za gospodarstvo, sodelovanja s podjetji in drugimi ustanovami, najodmevnejšime publikacije, patente, nacionalne in mednarodne projekte in najpomembnejše raziskovalne dosežke.
Ključne besede: energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo, konstruiranje in oblikovanje, tehnologija materialov, mehanika, proizvodno strojništvo, tekstilni materiali in oblikovanje
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (18,38 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici