| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Možnosti uporabe konoplje kot trajnostnega materiala na primeru gradbeništva
Denis Monetti, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena analiza uporabe industrijske konoplje kot trajnostnega gradbenega materiala. Cilj naloge je bil raziskati potencial konoplje v gradbeništvu, oceniti njene okoljske in ekonomske učinke ter analizirati njeno konkurenčnost v primerjavi s konvencionalnimi materiali. Poleg tega je bil namen tudi ovrednotiti, kako lahko konoplja prispeva k doseganju trajnostnih ciljev in prehodu v krožno gospodarstvo. V prvem delu naloge smo predstavili industrijsko konopljo kot rastlino, njene značilnosti in prednosti za uporabo v gradbeništvu. Konoplja je zaradi svoje hitre rasti, nizkih zahtev po pesticidih in izjemne sposobnosti zajemanja ogljikovega dioksida prepoznana, kot eden izmed najperspektivnejših materialov za trajnostno gradnjo. Posebna pozornost je bila namenjena konopljinemu betonu, ki se uporablja kot izolacijski in strukturni material. Njegove lastnosti, kot so dobra toplotna in zvočna izolacija, odpornost na ogenj in plesen, ter nizka gostota, so lastnosti ki vplivajo, da je energetsko učinkovit material, kar pomeni da pripomore k zmanjšanju porabe energije pri njegovi uporabi, ne da bi pri tem ogrožal delovanje ali udobje. Tak material ponuja visoko zmogljivost v kontekstu izolacije, bodisi toplotne bodisi zvočne. V primerjavi z drugimi zelenimi materiali, kot so slama, les in glina, konoplja izstopa po svoji izjemni vsestranskosti, obnovljivosti in ekoloških prednostih, zlasti pri izboljševanju kakovosti tal, na katerih raste. Kljub tem nedvomnim prednostim pa se sooča z izzivi, kot so zakonodajne omejitve in omejena dostopnost na trgu, kar zavira njeno širšo uporabo. V nadaljevanju smo analizirali primere uporabe konopljinega betona, kjer se je izkazalo, da ta material pomembno prispeva k zmanjšanju okoljskih obremenitev, izboljšanju bivalnega udobja ter podaljšanju življenjske dobe stavb. Kljub spodbudnim rezultatom pa je jasno, da so potrebne nadaljnje raziskave, predvsem na področju dolgotrajne obstojnosti in ekonomske upravičenosti uporabe konopljinega betona. Sklep naloge potrjuje, da ima industrijska konoplja velik potencial za trajnostni razvoj gradbeništva, vendar je za njeno širšo implementacijo potrebno preseči regulativne ovire in povečati ozaveščenost o njenih prednostih. Konoplja ima edinstveno priložnost, da postane ključni material v prehodu k trajnostni gradnji, vendar bo to mogoče le z nadaljnjimi raziskavami in inovacijami.
Ključne besede: trajnostni razvoj, krožno gospodarstvo, konoplja, konopljin beton, gradbeništvo
Objavljeno v DKUM: 11.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,00 MB)

2.
Ekonomska in gradbena analiza ter analiza življenjskega cikla uporabe konopljinega betona v Sloveniji : magistrsko delo
Jernej Gaberc, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je na podlagi pregledanih člankov in laboratorijskih preiskav predstavljena raziskava konoplje, konopljinega betona, izdelanih receptur apnenega konopljinega betona in materialov, ki ga sestavljajo. Raziskali smo fizikalne, mehanske in trajnostne lastnosti konopljinega betona in pripravljenih receptur apnenih konopljinih betonov z dodatki granulirane plavžne žlindre in portlandskega cementa 42,5 N, z vsebnostjo 5 % mase konopljinega pezdirja namesto agregata (zrnavosti 0/4 mm). Ugotovili smo, da na lastnosti konopljinega betona v otrdelem stanju vplivajo obdelava in sorta industrijske konoplje ter vrste uporabljenih veziv. Na otrdelih pripravljenih vzorcih smo opravili preiskave tlačnih in upogibnih nateznih trdnosti, od katerih so v obeh primerih najboljše rezultate dali vzorci z dodatkom portlandskega cementa in najslabše tisti z dodatkom mlete granulirane plavžne žlindre. Preverjali smo protimikrobno učinkovitost pripravljenih vzorcev v otrdelem stanju, kjer sta cono inhibicije razvila vzorca z dodatkom deleža cementa in dodatkom cementa skupaj z žlindro v vezivu. Od pripravljenih receptur je TGA/DSC pokazala, da ima največji masni delež CaCO3 in najmanjši masni delež Ca(OH)2 vzorec z dodatkom cementa. Ugotovili smo, da so cene konopljinih betonov v Evropi redko dostopne, močno variirajo zaradi različnih sestav in načina vgrajevanja in so posledično težko primerljive. Primerjava raziskav LCA pri različnih parametrih je dokazala, da je konopljin beton, sestavljen iz konopljinega pezdirja, veziva in vode, v svojem življenjskem ciklu ogljično negativen. Konopljin beton, ki ne vsebuje kamnitega agregata, je primeren za uporabo v Sloveniji, saj obstaja iz njega že več zgrajenih objektov, kot tudi podjetje, ki se ukvarja z gradnjo s konopljinim betonom.
Ključne besede: konopljin beton, industrijska konoplja, analiza življenjskega cikla konopljinega betona
Objavljeno v DKUM: 25.11.2022; Ogledov: 720; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (6,41 MB)

3.
Mehansko-fizikalne lastnosti konopljinega betona : diplomsko delo
Gal Slemenšek, 2021, diplomsko delo

Opis: Raziskovalna dejavnost v gradbeništvu je v zadnjem času osredotočena tudi na materiale, s katerimi želi pri gradnji vplivati na zmanjšanje onesnaženosti narave in okolja. Takšen material je konopljin beton, ki predstavlja učinkovito in okolju prijazno gradnjo tudi zaradi ničelnega ogljičnega odtisa. Namen diplomskega dela je s pregledom strokovne in znanstvene literature, ki je bila objavljena od leta 2009 do 2020, ugotoviti, ali je konopljin beton primeren gradbeni material za enostavne stanovanjske hiše in zahtevnejše objekte. Raziskave so pokazale, da ima konopljin beton majhne mehanske trdnosti, ki pa jih lahko najbolj izboljšamo s povečanjem gostote in deleža veziv (cementa in pucolanov). Takšen beton je potem primeren tudi za gradnjo večjih objektov. Raziskave so tudi potrdile, da ima konopljin beton odlične toplotne in akustične lastnosti, je paropropusten, ognjevaren in zrakotesen, zaradi česar nudi bivanjsko ugodje in zmanjšuje stroške ogrevanja. Ker so na tržišču že dostopni prefabricirani konopljini zidaki, ki še poenostavijo gradnjo s tem materialom, lahko pričakujemo njegovo hitrejšo uveljavitev.
Ključne besede: industrijska konoplja, gradnja, konopljin beton, mehanske lastnosti konopljinega betona, fizikalne lastnosti konopljinega betona
Objavljeno v DKUM: 20.07.2021; Ogledov: 2223; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

4.
Primerjava toplotnih izgub in okoljske deklaracije proizvoda obstoječega montažnega objekta in objekta, zasnovanega iz konopljinega betona
Monika Cestnik, 2020, magistrsko delo

Opis: V teoretičnem delu magistrskega dela je predstavljena teoretična osnova za izračun toplotnih izgub ter lastnosti konopljinega betona v gradnji. Prav tako sta predstavljena pomen okoljske deklaracije proizvoda skozi življenjski cikel objekta in vrednotenje vplivov na okolje. V praktičnem delu magistrske naloge je izvedena primerjava obstoječega montažnega objekta in objekta, zasnovanega iz konopljinega betona, s preračunavanjem toplotnih izgub in okoljsko analizo. V prvem delu praktičnega dela magistrske naloge je prikazan izračun toplotnih izgub s poenostavljeno računsko metodo z uporabo standardov in s pomočjo računalniškega programa HTflux. V drugem delu pa je prikazan izračun izbranih okoljskih kazalnikov s poenostavljeno računsko metodo z uporabo standarda ter izvedena presoja vplivov na okolje z računalniškim programom Simapro po računski metodi EPD 2018.
Ključne besede: toplotne izgube, konopljin beton, okoljska analiza, okoljska deklaracija proizvoda
Objavljeno v DKUM: 29.06.2020; Ogledov: 1261; Prenosov: 167
.pdf Celotno besedilo (5,49 MB)

5.
Industrijska konoplja in njena uporaba v gradbeništvu
Josipa Blažeka, 2017, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Danes je veliko pozornosti namenjeno uporabi naravnih materialov, a glavni vzrok temu je zmanjševanje onesnaženosti okolja. Razen najbolj pogostih naravnih materialov kot so les, kamen, slama se danes vse več raziskuje in govori o gradnji s pomočjo industrijske konoplje. V projektni nalogi bomo pozornost posvetili industrijski konoplji in njeni uporabi v gradbeništvu. Najprej je na kratko opisana in predstavljena konoplja in vrste konoplja. Nato je podrobno opisana industrijska konoplja, njena zgodovina in morfološka struktura. Zatem so opisani načini pridelave in predelave industrijske konoplje. V glavnem delu projektne naloge so predstavljeni najpogostejši načini uporabe industrijske konoplje v gradbeništvu.
Ključne besede: industrijska konoplja, konopljin beton, konopljina vlakna
Objavljeno v DKUM: 14.09.2017; Ogledov: 2716; Prenosov: 216
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

6.
GRADNJA S KONOPLJO
Tomaž Sekolovnik, 2016, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obsega področje uporabe konoplje v gradbeništvu. V teoretičnem delu smo predstavili najbolj pogoste naravne materiale, ki se uporabljajo za gradnjo. V praktičnem delu smo izdelali beton z dodatkom konopljinega pezdirja, ki bi dosegal zastavljeno tlačno trdnost (10 MPa). Kot vezivo smo pri izdelavi betona uporabili naravno hidravlično apno (NHL) ter cement (CEM I), ki je edini cement brez dodatkov. Na teh vezivih smo najprej opravili standardne preizkuse, na podlagi katerih smo lahko kasneje dobili primerno recepturo za izdelavo betona. Nato smo izdelali vzorce betona različnih receptur. Na podlagi teh receptur smo kasneje izdelali vzorce betona s konopljinim pezdirjem. To smo naredili tako, da smo prejšnjim recepturam odvzemali groba zrna agregata in tega glede na maso nadomeščali s konopljinim pezdirjem. Na vseh vzorcih smo nato opravili preizkus tlačne trdnosti, katerih rezultati so se ujemali z našimi predpostavkami. V ekonomskem delu pa smo naredili stroškovno ter vrednostno analizo izdelave zidakov iz betona s konopljinim pezdirjem.
Ključne besede: beton, konoplja, konopljin beton, naravni materiali, gradnja z naravnimi materiali.
Objavljeno v DKUM: 09.03.2016; Ogledov: 2642; Prenosov: 675
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici