| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 58
Na začetekNa prejšnjo stran123456Na naslednjo stranNa konec
1.
Proizvodnja sintetičnega bencina iz trdnih komunalnih odpadkov
Monika Uremović, 2024, magistrsko delo

Opis: Fosilna goriva so neobnovljivi energetski viri (premog, nafta, zemeljski plin in njihovi derivati), ki so nastali iz starodavnih rastlin in živali. Ta goriva so ključna za današnjo energetsko porabo, saj zagotavljajo okoli 80 % svetovne energije. Kljub njihovemu prispevku k industrializaciji in razvoju imajo negativen vpliv na okolje in podnebje, saj sproščajo ogljik v atmosfero. Fosilna goriva so omejen vir, ki se ne more hitro obnavljati, zato postaja prehod na obnovljive vire, kot sta sončna in električna energija, vse bolj nujen. Naraščajoče svetovno prebivalstvo povzroča hitro večanje števila trdnih komunalnih odpadkov in s tem povezanih problemov ‒ onesnaževanje okolja, naraščajoči stroški in kopičenje odlagališč z odpadki. V ta namen bi v okviru krožnega gospodarstva razvili alternativne načine obdelave, s katerimi bi zmanjšali količino odpadkov in jih pretvorili v različne vrste energij. Namen magistrskega dela je izvesti različne simulacije proizvodnje sintetičnega bencina iz trdnih komunalnih odpadkov, od sortiranih, delno sortiranih do nesortiranih, s pomočjo programa Aspen Plus pri različnih pogojih obratovanja (tlak in temperatura). Najprej smo izvedli simulacije proizvodnje sintetičnega bencina pri sortiranih trdnih komunalnih odpadkih, kjer smo nadalje opazovali vpliv na proizvodnjo s spreminjanjem temperature oziroma tlaka. Nato smo izvedli še simulacijo proizvodnje sintetičnega bencina iz sortiranih trdnih komunalnih odpadkov z uporabo ogljikovega dioksida, predhodno pridobljenega iz dimnih plinov s separacijo na koloni PSA. Na koncu smo izvedli še simulacije proizvodnje sintetičnega bencina iz delno in še nesortiranih trdnih komunalnih odpadkov. Ugotovitve so pokazala, da so bili najboljši rezultati pri simulaciji proizvodnje sintetičnega bencina iz sortiranih trdnih komunalnih odpadkov z uporabo ogljikovega dioksida iz dimnih plinov, ki je bil predhodno pridobljen s separacijo na koloni PSA. Prav tako so rezultati pokazali, da se proizvodnja zmanjšuje s povečanjem temperature pri istem tlaku in obratno povečuje s povečanjem tlaka pri isti temperaturi.
Ključne besede: sintetičen bencin, sintezni plin, trdni komunalni odpadki, dimni plini, krožno gospodarstvo, simulacija, Aspen Plus
Objavljeno v DKUM: 09.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

2.
Primerjava med dejansko in simulirano katalitično proizvodnjo sinteznega plina : magistrsko delo
Eva Rozman, 2024, magistrsko delo

Opis: Zaradi vse večjega števila prebivalstva, širjenja industrije in pospešene gospodarske rasti se poraba električne energije eksponentno povečuje. Večina elektrike je še vedno proizvedena iz neobnovljivih virov energije, predvsem iz fosilnih goriv. Ravno tako se na odlagališčih, v naravi in v morju kopiči vse več odpadkov, ki niso ali ne morejo biti reciklirani. S proizvodnjo sintetičnega plina iz trdnih komunalnih odpadkov, bi pripomogli k proizvodnji energije, ki bi vsaj delno pomagala ohranjati okolje. Namen magistrske naloge je bila simulacija proizvodnje sinteznega plina z računalniškim programom Aspen Plus pri različnih sestavah vhodnih surovin in primerjava simulirane proizvodnje z dejansko proizvodnjo v industriji. V prvem delu smo izvedli simulacijo s katero smo preverili točnost sistema. V drugem delu smo spreminjali razmerje trdnih komunalnih odpadkov in lesne biomase na vtoku v proizvodnjo. Ugotovili smo, da so trdni komunalni odpadki in lesna biomasa bolj donosni kot zemeljski plin. Na sintezno pozitivno vpliva večja količina trnih komunalnih odpadkov in manjša količina vodne pare.
Ključne besede: sintezni plin, trdni komunalni odpadki, simulacija, Aspen Plus, lesna biomasa
Objavljeno v DKUM: 24.04.2024; Ogledov: 269; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (7,13 MB)

3.
Sinteza dobavnega omrežja proizvodnje bioplina iz odpadnega mulja čistilnih naprav in drugih surovin : magistrsko delo
Manca Podričnik, 2022, magistrsko delo

Opis: Primarni viri energije v svetu temeljijo pretežno na naftnih derivatih, vendar je težnja po obnovljivih virih vedno večja. Biogoriva predstavljajo nadomestek za večino pogonskih goriv fosilnega izvora. Eden od najpomembnejših vrst biogoriv je bioplin, ki ga lahko pridobimo s pomočjo anaerobne razgradnje organskih snovi. Anaerobna digestija je mikrobiološki razkroj organskih snovi s pomočjo bakterij brez prisotnosti kisika, kjer kot glavni produkt nastaja bioplin. Magistrska naloga je sestavljena iz eksperimentalnega in računalniškega dela. Pri eksperimentalnem delu smo izvedli proces anaerobne monodigestije iz različnih komunalnih in industrijskih odpadkov. Pred samim procesom smo surovine obdelali ter jih karakterizirali, tekom procesa pa smo spremljali različne parametre, ki vplivajo na proces ter merili volumen in sestavo nastalega bioplina. Največ bioplina smo pridobili iz flotata, filtracijskega dodatka, bučnih prg ter iz pinjenca. Podatke, pridobljene iz eksperimentalnega dela v laboratoriju smo uporabili za optimiranje modela dobavnega omrežja proizvodnje električne energije iz bioplina v programu GAMS. Model smo preizkusili na različnih scenarijih, kjer smo spreminjali kapaciteto bioplinarne, cene surovin, vsebnost suhe snovi substratov idr. Kot najbolj učinkoviti substrati za uporabo v bioplinarni so se glede na razpoložljive surovine izkazali blato iz komunalne čistilne naprave, pinjenec, bučne prge ter grozdne tropine. Ugotovili smo, da bioplinarna deluje najbolj dobičkonosno pri obratovalni moči 0,6 MW, 12 % vsebnosti suhe snovi v fermentorju ter pri uporabi odpadnih surovin, za katere prejmemo plačilo za njihovo obdelavo.
Ključne besede: anaerobna digestija, proizvodnja bioplina, dobavno omrežje, mulji čistilnih naprav, komunalni in industrijski odpadki, optimiranje
Objavljeno v DKUM: 03.05.2022; Ogledov: 812; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (4,60 MB)

4.
Analiza gorljivih frakcij v mešanih komunalnih odpadkih in embalaži ter izračun energijske vrednosti
Simon Jerina, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava analizo gorljivih frakcij v mešanih komunalnih odpadkih in embalaži ter preračun energijske vrednosti. Predstavljeni in opisani so načini termične obdelave odpadkov ter metode priprave alternativnih goriv in klasifikacija. Magistrsko delo opisuje metodo analize kaloričnih vrednosti. Izpostavljeni sta dve termični analizi, s katerima so obravnavane posamezne frakcije, termogravimetrična analiza in diferenčna dinamična kalorimetrija. Predstavljeni so rezultati obeh termičnih analiz, s katerimi opazujemo odzive posameznih vrst plastike pri različnih temperaturah ter spremembo fizikalnih in kemijskih lastnosti. Problematiko, ki smo jo analizirali v magistrskem delu, predstavlja predvsem plastika, ki se lahko reciklira, vendar je zaradi različnih dejavnikov ni mogoče več ponovno uporabiti. Predstavljeni in opisani so tudi rezultati strukturne analize zbiranja odpadkov v gospodinjstvih in na podlagi analize preračuna energijska vrednost zabojnika mešanih komunalnih odpadkov ter smiselnost ponovne uporabe odpadkov.
Ključne besede: mešani komunalni odpadki, mešana komunalna embalaža, gorljive frakcije, energijska vrednost
Objavljeno v DKUM: 26.11.2020; Ogledov: 1346; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,59 MB)

5.
Načrtovanje naprednega zbiranja odpadkov v urbanem središču na primeru maribora : diplomsko delo
Ana Škrobar, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo obravnavali sistem zbiranja odpadkov v Mestni občini Maribor. Primerjali smo obstoječi način zbiranja komunalnih odpadkov z naprednim sistemom zbiranja s podzemnimi zbiralnicami odpadkov, ki izboljša ter odpravi številne težave, s katerimi se javna služba Snaga d.o.o. dandanes sooča. Ugotovili smo, da sam nadzor nad odlaganimi odpadki ni učinkovit in predstavlja velik problem komunalnim podjetjem. Prav tako resen problem predstavlja majhen odstotek ločenih frakcij na samem izvoru. Predstavili in pojasnili smo podzemni sistem in način njegovega delovanja. Poglavitna ugotovitev je, da sistem izboljšuje prevzemanje, odvoz in nadzor nad odpadki ter poveča deleže ločeno zbranih frakcij.
Ključne besede: podzemne zbiralnice odpadkov, komunalni odpadki, zbiranje odpadkov, povzročitelj plača
Objavljeno v DKUM: 15.09.2020; Ogledov: 841; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

6.
Vrednotenje učinkovitosti biosušenja v mehansko-biološki obdelavi odpadkov na rcero celje : diplomsko delo
Anja Štorek, 2019, diplomsko delo

Opis: Zaradi današnjega hitrega tempa življenja in vseh ugodnosti, ki jih imamo, nastaja vse več odpadkov. Proizvedemo jih ob vsakodnevnih dejavnostih, v službi, doma, v kmetijstvu in podobno. Problematiko kopičenja odpadkov rešujemo s preprečevanjem odpadkov na mestu izvora ali ponovno uporabo, recikliranjem oziroma kompostiranjem, predelavo odpadkov tako, da iz njih dobimo energijo, v najslabšem primeru pa z odlaganjem na odlagališčih. Pri ravnanju z odpadki poznamo več metod obdelave odpadkov. V diplomskem delu se bomo osredotočili na mehansko biološko obdelavo preostanka mešanih komunalnih odpadkov. Na podlagi opravljenih analiz bomo raziskali, kaj se dogaja v 14-dnevnem procesu v biostabilizacijski hali.
Ključne besede: : mehansko-biološka obdelava odpadkov, biološka obdelava, sušenje, vlaga, TOC, žarilna izguba, stabiliziran material, mešani komunalni odpadki
Objavljeno v DKUM: 25.11.2019; Ogledov: 1514; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (2,53 MB)

7.
Izobraževanje in ozaveščenost o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Logatec
Katarina Sivec, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi je predstavljeno, kako pomembno je pravilno ravnanje s komunalnimi odpadki za nas in okolje, v katerem živimo. Predstavljeno je tudi, kako pomembno vlogo imata pri vsem tem izobraževanje in ozaveščenost. Z izobraževanjem začnemo že kot otroci, doma, pozneje v šoli in službi, ozavešča pa nas okolje, v katerem živimo s posrednimi ali neposrednimi oblikami ozaveščanja. V diplomskem delu smo se osredotočili na ravnanje s komunalnimi odpadki ter na izobraževanje in ozaveščenost o pravilnem ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Logatec. Občina Logatec je le ena od lokalnih skupnosti Slovenije, ki se trudi svojim prebivalcem čim bolj približati temo komunalnih odpadkov in ravnanje z njimi. Glede na statistične podatke in rezultate, ki smo jih dobili z raziskavo, lahko rečemo, da ji uspeva. Ampak vedno se da storiti še več, zato občina Logatec nadaljuje s svojim delom in skozi vse leto na različne načine izobražuje in ozavešča svoje občane. Tudi sami prebivalci občine Logatec so glede na rezultate ankete zadovoljni z delovanjem Komunalnega podjetja Logatec, d. o. o., a so nakazali (glede na rezultate ankete), da si želijo določenih manjših izboljšav, kar nam pove, da so željni pravilnega ravnanja s komunalnimi odpadki.
Ključne besede: komunalni odpadki, izobraženost in ozaveščenost, ravnanje s komunalnimi odpadki, ločevanje odpadkov
Objavljeno v DKUM: 20.12.2017; Ogledov: 1762; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

8.
Ravnanje s komunalnimi odpadki v občini Cerknica
Tina Petrič, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo opisali problem ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Cerknica, saj so za človeštvo odpadki velik problem. Problem nastane, ker je odpadkov vse več in nekateri ljudje z odpadki ne ravnajo pravilno.
Ključne besede: - Komunalni odpadki, - zakonodaja, - Komunalno podjetje Cerknica, - občina Cerknica.
Objavljeno v DKUM: 17.07.2017; Ogledov: 1194; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (1,14 MB)

9.
SEŽIGALNICE KOMUNALNIH ODPADKOV IN TERMODINAMIČNI VIDIK PROCESA
Alen Krošelj, 2017, magistrsko delo

Opis: Delo opisuje in predstavi delovanje izbranih sežigalnic komunalnih odpadkov. Predstavljeno je delovanje sežigalnice na premično rešetko ter sežigalnic s fluidiziranim slojem. Posebna pozornost je namenjena čiščenju dimnih plinov. Predstavljene so glavne metode čiščenja. Predstavljena je tudi uporaba RDF-goriv in opisani so postopki, kako sežigalnica na to gorivo deluje. Opravili smo tudi izračun energetske učinkovitosti za področje Spodnjeposavske regije in JV Slovenije. Prav tako smo naredili pregled količine goriva, ki se nahaja v Spodnjeposavski regiji in v JV Slovenije. Predvideli smo ekonomsko analizo za sežig na rešetki.
Ključne besede: komunalni odpadki, sintezni plin, emisije, lebdeči sloj, sežigalnice, mešani komunalni odpadki, mešana komunalna embalaža, lahka frakcija, RDF
Objavljeno v DKUM: 19.05.2017; Ogledov: 3568; Prenosov: 503
.pdf Celotno besedilo (2,47 MB)

10.
Ravnanje z mešanimi komunalnimi odpadki na Odlagališču nenevarnih odpadkov Barje skozi čas
Špela Vode, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Namen diplomskega dela je predstaviti ravnanje z odpadki na Odlagališču nenevarnih odpadkov Barje, pred in po izgradnji Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana. Diplomsko delo sestavlja teoretični del in raziskovalni del, ki temelji na obdelavi podatkov, pridobljenih v podjetju Snaga d.o.o. Na podlagi pregleda literature so v prvem delu predstavljeni postopki ravnanja z odpadki na Odlagališču Barje, ki je, poleg podjetja Snaga d.o.o., prav tako predstavljeno. Omenjeni so tudi glavni zakoni in uredbe na področju ravnanja z odpadki. V drugem delu diplomskega dela je opisana strojna obdelava mešanih komunalnih odpadkov, ko je le-ta še potekala na platoju za obdelavo odpadkov. Sledi ji postopek obdelave v objektih RCERO, ki obratujejo od novembra 2015. Na osnovi podatkov smo v zadnjem delu diplomskega dela predstavili razmerje med pripeljanimi in odloženimi odpadki v zadnjih dveh letih, da bi preverili učinkovitost obdelave odpadkov in posledično zmanjšanje onesnaževanja okolja z odlaganjem odpadkov. Da bi predstavili glavne prednosti in izboljšave ter slabosti in nevarnosti, smo v diplomsko delo vključili tudi SWOT analizo.
Ključne besede: Komunalni odpadki, okolje, trdno gorivo, odlagališče nenevarnih odpadkov, onesnaževanje
Objavljeno v DKUM: 15.05.2017; Ogledov: 1881; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (1,95 MB)

Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici